Σελ. 17 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 1159
  1. #241
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    inb4 οι γρίλιες εξαερισμού βουλώσουν από αφίσες, με αποτέλεσμα τα miniDSLAM να crashαρουν το καλοκαίρι με τη ζέστη

    Συγγνώμη για το off-topic αλλά μια σκέψη για το θέμα των βανδαλισμών. Παντού στον κόσμο γίνονται (πχ το μετρό του βερολίνου το έχετε δει; είναι τρισάθλιοι οι συρμοί του). Αυτό δεν τους καθιστά λιγότερο απωθητικούς και απαράδεκτους, αλλά το πρόβλημα για μένα δεν είναι οι ίδιοι οι βλάκες που βανδαλίζουν, αλλά η στάση των υπολοίπων μας απέναντι στο βανδαλισμό. Η σωστή στάση είναι "το επισκευάζουμε". Ξανά και ξανά. Για πάντα. Η νοοτροπία στην Ελλάδα έχω την εντύπωση ότι είναι "δεν έχει νόημα, αφού θα τα ξαναβάψουν/ξαναμουντζουρώσουν", λες και στις άλλες χώρες δεν επιμένουν οι βλάκες taggers κλπ. Για να έχετε μια ένδειξη, στη Γερμανία πληρώνουν 880 εκατομμύρια το χρόνο (σχεδόν ένα δις!) για επισκευές βανδαλισμών. Κάθε χρόνο! Οπότε η νοοτροπία "εδώ στην ελλάδα είμαστε χαμηλού επιπέδου και βανδαλίζουν συνέχεια" είναι εντελώς λανθασμένη και αυτομαστιγωτική. Παντού κάνουν το ίδιο, δυστυχώς, γιατί παντού υπάρχουν βλαμμένοι. Απλώς αλλού έχουν αποδεχτεί να επιδιορθώνουν (ξανά...και ξανά... και ξανά) ενώ εδώ περιμένουμε να έρθει επιφοίτηση στα βλαμμένα και να σταματήσουν να μουντζουρώνουν με τα ηλίθια ανούσια "tags" τους, ειδάλλως κατηγορούμε "το κακό μας dna". Είναι για μένα αντιπαραγωγική στάση. Ένα τμήμα του προυπολογισμού των δήμων έπρεπε να είναι μονίμως αφιερωμένο στο σβήσιμο tags και βανδαλισμών.΄Θυμάμαι παλιότερες εποχές, προ οικονομικής κρίσης, όπου όλοι στις πολυκατοικίες μπορούσαν -και πλήρωναν- τα κοινόχρηστα, να πρέπει να καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια να πείσουμε τους άλλους ιδιοκτήτες να πληρώνουμε πού και πού από το αποθεματικό για να φτιάχνουμε την πρόσοψη της πολυκατοικίας. Είχαν τη νοοτροπία "δεν αξίζει θα το κάνουν ξανά". Αν έχει κανείς αυτή τη νοοτροπία θα έχει μονίμως μουντζουρωμένο σπίτι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 02-03-18 στις 15:23.

  2. #242
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Την δικη μου παντως δεν την πειραξαν καθολου, απλα μονο την ειχαν περιλαβει στο εργο, απο οτι φανηκε, οπως και καποιες αλλες προφανως, μιας και ειναι καμμια 10αρια αυτες που καταργησαν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boymanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας, προς ενημερωση αυτων που εχουν καταργηθει οι καμπινες στο Α/Κ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ που ειχε παρει ο οτε, σας παραθετω την απαντηση που πηρα απο τoν οτε: προς το παρον δεν προβλεπεται αναβαθμιση, αναμενεται νεα δικτυακη μελετη ( επεκταση ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ ), χωρις ομως οριζοντα χρονου .
    Σας καταθετω και την απαντηση της επιτροπης τηλεπικοινωνιων κατοπιν αιτηματος μου:
    ΘΕΜΑ :
    Κατάργηση καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου πρόσβασης νέας γενιάς του ΟΤΕ


    Σχετ. Το ηλεκτρονικό σας μήνυμα με αρ. πρωτ. ΕΕΤΤ 5102/15.02.2018

    Σε απάντηση του ανωτέρω (σχετικό) μηνύματός σας, σας ενημερώνουμε ότι, η κατάργηση υπαίθριας καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου νέας γενιάς παρόχου μετά από αίτημά του έχει την έννοια της εξαίρεσης της εν λόγω καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου NGA του παρόχου με τροποποίηση της σχετικής απόφασης ανάθεσης της ΕΕΤΤ.
    Σε αυτή την περίπτωση, η εν λόγω καμπίνα ελευθερώνεται και μπορεί οποιοσδήποτε άλλος πάροχος να υποβάλει αίτημα για τη συγκεκριμένη καμπίνα σε επόμενη διαδικασία ανάθεσης.
    Οι πάροχοι θα υποβάλουν αιτήματα στο πλαίσιο της επόμενης διαδικασίας ανάθεσης περιοχών (1η ετήσια ανάθεση) εντός των πρώτων 15 εργάσιμων ημερών του Μαΐου.
    Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ανατιθέμενες υλοποιήσεις δικτύων NGA των εταιρειών στην ελληνική επικράτεια μπορείτε επίσης να βρείτε στο site της ΕΕΤΤ http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...VDSLvectoring/.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

    Με εκτίμηση,



    Δρ. Αγγελική Σγώρα
    Αντιπρόεδρος ΕΕΤΤ

  3. #243
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ωραιος.
    τουλαχιστον βγηκε και κατι XD ποτε θα ξεκινησουν οι ετησιες αναθεσεις

    Spoiler:
    η εν λόγω καμπίνα ελευθερώνεται και μπορεί οποιοσδήποτε άλλος πάροχος να υποβάλει αίτημα για τη συγκεκριμένη καμπίνα σε επόμενη διαδικασία ανάθεσης.
    Οι πάροχοι θα υποβάλουν αιτήματα στο πλαίσιο της επόμενης διαδικασίας ανάθεσης περιοχών (1η ετήσια ανάθεση) εντός των πρώτων 15 εργάσιμων ημερών του Μαΐου.

  4. #244
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό ειδικά είναι γνωστό εξαρχής της όλης διαδικασίας. Όπως επίσης ότι η επόμενη ανάθεση θα γίνει 2 μήνες μετά στις αρχές Ιούλη.

  5. #245
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boymanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας καταθετω και την απαντηση της επιτροπης τηλεπικοινωνιων κατοπιν αιτηματος μου:
    ΘΕΜΑ :
    Κατάργηση καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου πρόσβασης νέας γενιάς του ΟΤΕ


    Σχετ. Το ηλεκτρονικό σας μήνυμα με αρ. πρωτ. ΕΕΤΤ 5102/15.02.2018

    Σε απάντηση του ανωτέρω (σχετικό) μηνύματός σας, σας ενημερώνουμε ότι, η κατάργηση υπαίθριας καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου νέας γενιάς παρόχου μετά από αίτημά του έχει την έννοια της εξαίρεσης της εν λόγω καμπίνας από το πλάνο ανάπτυξης δικτύου NGA του παρόχου με τροποποίηση της σχετικής απόφασης ανάθεσης της ΕΕΤΤ.
    Σε αυτή την περίπτωση, η εν λόγω καμπίνα ελευθερώνεται και μπορεί οποιοσδήποτε άλλος πάροχος να υποβάλει αίτημα για τη συγκεκριμένη καμπίνα σε επόμενη διαδικασία ανάθεσης.
    Οι πάροχοι θα υποβάλουν αιτήματα στο πλαίσιο της επόμενης διαδικασίας ανάθεσης περιοχών (1η ετήσια ανάθεση) εντός των πρώτων 15 εργάσιμων ημερών του Μαΐου.
    Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ανατιθέμενες υλοποιήσεις δικτύων NGA των εταιρειών στην ελληνική επικράτεια μπορείτε επίσης να βρείτε στο site της ΕΕΤΤ http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...VDSLvectoring/.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

    Με εκτίμηση,



    Δρ. Αγγελική Σγώρα
    Αντιπρόεδρος ΕΕΤΤ




    Ήθελα να 'ξερα, ποιός Πάροχος θα κάτσει να ασχοληθεί με 3 καμπίνες σε μια γειτονιά του Μοσχάτου πχ. που παράτησε ο ΟΤΕ?
    Δλδ θα έχει ο ΟΤΕ το 99,99% της περιοχής και αυτοί θα κάτσουν να ασχοληθούν με το 0,01% ?

    Και γιατί παρακαλώ να έχει δικαίωμα ένας πάροχος να πετάξει απ'έξω καμπίνες απο μια περιοχή που την ανέλαβε εξ' ολοκλήρου?
    Ποιός ο λόγος να δωθούν οι καμπίνες ανα περιοχές εφόσον δίνεται αυτό το δικαίωμα?

    Ας επέλεγαν οι πάροχοι αυτές που γούσταραν εξ αρχής.

    Αυτά μόνο Ελλάδα γίνονται...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nemesis1 : 03-03-18 στις 13:24.

  6. #246
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανείς δεν ανέλαβε όλες τις καμπίνες μιας περιοχής, αλλά είχε υποχρέωση να ζητήσει (και αναλάβει) ένα ποσοστό ανάλογα την φάση. Τα ελάχιστα απαιτούμενα ποσοστά ήταν 80% στην 1η, 50% στην 2η και 30% στην 3η ανάθεση. Φυσικά σε αρκετές περιοχές υπήρχε σχεδόν ή ολική κάλυψη.
    Και δεν ανακαλύψαμε τον τροχό, αφού παρόμοια πρακτική ακολουθήθηκε σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες όπου υπήρχε πριν τηλεπικοινωνιακό μονοπώλιο. Ο λόγος είναι να ανοιχθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα και σε μεγαλύτερο εύρος η αγορά.

  7. #247
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δεν ανέλαβε όλες τις καμπίνες μιας περιοχής, αλλά είχε υποχρέωση να ζητήσει (και αναλάβει) ένα ποσοστό ανάλογα την φάση. Τα ελάχιστα απαιτούμενα ποσοστά ήταν 80% στην 1η, 50% στην 2η και 30% στην 3η ανάθεση. Φυσικά σε αρκετές περιοχές υπήρχε σχεδόν ή ολική κάλυψη.
    Και δεν ανακαλύψαμε τον τροχό, αφού παρόμοια πρακτική ακολουθήθηκε σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες όπου υπήρχε πριν τηλεπικοινωνιακό μονοπώλιο. Ο λόγος είναι να ανοιχθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα και σε μεγαλύτερο εύρος η αγορά.
    αυτο που προκαλει πολλα ερωτηματα, ειναι το γεγονος, γιατι ο οτε περιελαβε αυτες τις καμπινες στο εργο της α΄ φασης αφου δεν ειχε σκοπο να τις αναβαθμισει. αν τις ειχε αφησει εξω ισως υπηρχε πιθανοτητα καποια αλλη εταιρεια να τις επαιρνε στην β' φαση, οπως πηρε η wind το Α/Κ καλλιθεας ( θα μπορουσε να παρει και την δικη μου αν ηταν αδιαθετη καθ'οσο ειναι στα ορια Α/Κ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ και Α/Κ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ). τωρα ετσι που εγιναν τα πραγματα, ισως κανεις να μην ενδιαφερθει. ( παντως με το κολπο αυτο, ο οτε εκανε τις ανανεωσεις των συμβολαιων, αφου οπως ισχυριζοταν θα εμπαινε vdsl στις καμπινες αυτες , ετσι και εγω εκανα διετη ανανεωση και εμεινα παλι στη βαση, και μαλιστα χωρις καμμια επιβολη προστιμου για αθετηση εργου )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boymanos : 03-03-18 στις 21:04.

  8. #248
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να 'ξερα, ποιός Πάροχος θα κάτσει να ασχοληθεί με 3 καμπίνες σε μια γειτονιά του Μοσχάτου πχ. που παράτησε ο ΟΤΕ?
    Δλδ θα έχει ο ΟΤΕ το 99,99% της περιοχής και αυτοί θα κάτσουν να ασχοληθούν με το 0,01% ?
    και ο οτε φυσικα, αλλα και οι wind. ολες αυτες οι καμπινες συνορευουν με το AK καλλιθεα.
    και δεν ειναι μονο 3 καμπινες του μοσχατου ειναι και καμια 15αρια καλλιθεα (ολες ιπποδρομου)
    οποτε δεν ειναι και λιγες ουτε ασυμφορο να τις κανουν.
    η wind ισως ειναι και πιο πιθανο γιατι τα εχει βρει με το δημο και εκει τριγυρω δουλευει τωρα.
    ------------------------------------------------

    μανο οι καμπινες ειχαν μπει πριν την α φαση (καλοκαιρι 16) θα μπορουσε να μην τις καταχωρησει στην α φαση αλλα και παλι δεν θα μπορουσε να τις παρει κανενας. οι αναθεσεις μεχρι τωρα ειναι ανα ΑΚ και το ΑΚ το πηρε ο οτε.

    ηταν αρκετα διαδεδομενο σα φημη οτι αυτο το κομματι της καλλιθεας ξεμεινε ηδη απο τοτε.
    πχ ακουστηκε και στο χω ξαναπει παιζει να μην τα βρηκε με το δημο εκτος απ το κομματι του νιαρχου και των ναυτιλιακων που απ οτι λεγεται εβαλαν κωλοχερο και αναγκαστηκε να δωσει αδεια.
    ειναι απολυτα πιθανο σεναριο. δεν λεω οτι ισχυει, αλλα μου φαινεται το πλεον πιθανο.

    αφου θες να το ψαξεις κανε ενα αιτημα και στο δημο, αν γνωριζουν γιατι ο οτε δεν εσκαψε απο την αλλη πλευρα της θησεως το κομματι της καλλιθεας, και αν ο δημος ειχε δωσει αδεια στον ΟΤΕ για το συγκεκριμενο κομματι.
    μπορει να γνωριζουν κατι και ειναι ο μονος φορεας που δεν ρωτησες.
    και αν ισχυει δεν υπηρχε κανενας λογος να αφησουν το ΑΚ, να την πληρωσουν οι αλλοι 2 δημοι σε ενα απο τα πλεον προβληματικα ΑΚ ( μαζι με καλαμακι κ τερψιθεα ημασταν top ) απο ενα αλλον δημαρχο ( που στην τελικη εκει περα πιανετε και ενα 10αρι+ αν πηγαινες μοσχατο και νεα σμυρνη θα βλεπες το 3 και το 4αρι σε adsl να παει συννεφο.)
    και σαν παροχος αμα φευγεις απο μια περιοχη ακομα και αν τις θες τις σχετικα λιγες καμπινες που εχουν μεινει, δεν σκοτωνεσαι να επιστρεψεις και να κανεις κυκλους, θα τις βαλεις οταν αδειασουν οι εργολαβοι σου.

    - - - Updated - - -

    anyway οπως εχω πει οτι γινεται δεν ξεγινεται και μακαρι να σας φτιαξουν γρηγορα (που το θεωρω και πιθανο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 04-03-18 στις 02:39.

  9. #249
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ο οτε φυσικα, αλλα και οι wind. ολες αυτες οι καμπινες συνορευουν με το AK καλλιθεα.
    και δεν ειναι μονο 3 καμπινες του μοσχατου ειναι και καμια 15αρια καλλιθεα (ολες ιπποδρομου)
    οποτε δεν ειναι και λιγες ουτε ασυμφορο να τις κανουν.
    η wind ισως ειναι και πιο πιθανο γιατι τα εχει βρει με το δημο και εκει τριγυρω δουλευει τωρα.
    ------------------------------------------------

    μανο οι καμπινες ειχαν μπει πριν την α φαση (καλοκαιρι 16) θα μπορουσε να μην τις καταχωρησει στην α φαση αλλα και παλι δεν θα μπορουσε να τις παρει κανενας. οι αναθεσεις μεχρι τωρα ειναι ανα ΑΚ και το ΑΚ το πηρε ο οτε.

    ηταν αρκετα διαδεδομενο σα φημη οτι αυτο το κομματι της καλλιθεας ξεμεινε ηδη απο τοτε.
    πχ ακουστηκε και στο χω ξαναπει παιζει να μην τα βρηκε με το δημο εκτος απ το κομματι του νιαρχου και των ναυτιλιακων που απ οτι λεγεται εβαλαν κωλοχερο και αναγκαστηκε να δωσει αδεια.
    ειναι απολυτα πιθανο σεναριο. δεν λεω οτι ισχυει, αλλα μου φαινεται το πλεον πιθανο.

    αφου θες να το ψαξεις κανε ενα αιτημα και στο δημο, αν γνωριζουν γιατι ο οτε δεν εσκαψε απο την αλλη πλευρα της θησεως το κομματι της καλλιθεας, και αν ο δημος ειχε δωσει αδεια στον ΟΤΕ για το συγκεκριμενο κομματι.
    μπορει να γνωριζουν κατι και ειναι ο μονος φορεας που δεν ρωτησες.
    και αν ισχυει δεν υπηρχε κανενας λογος να αφησουν το ΑΚ, να την πληρωσουν οι αλλοι 2 δημοι σε ενα απο τα πλεον προβληματικα ΑΚ ( μαζι με καλαμακι κ τερψιθεα ημασταν top ) απο ενα αλλον δημαρχο ( που στην τελικη εκει περα πιανετε και ενα 10αρι+ αν πηγαινες μοσχατο και νεα σμυρνη θα βλεπες το 3 και το 4αρι σε adsl να παει συννεφο.)
    και σαν παροχος αμα φευγεις απο μια περιοχη ακομα και αν τις θες τις σχετικα λιγες καμπινες που εχουν μεινει, δεν σκοτωνεσαι να επιστρεψεις και να κανεις κυκλους, θα τις βαλεις οταν αδειασουν οι εργολαβοι σου.

    - - - Updated - - -

    anyway οπως εχω πει οτι γινεται δεν ξεγινεται και μακαρι να σας φτιαξουν γρηγορα (που το θεωρω και πιθανο)
    ενημερωτικα σου λεω, οτι η καμπινα 361 που βρισκεται στον ιδιο δρομο αλλα απο την αλλη μερια της λεωφορου, μπηκε περιπου μετα το πασχα του 2017 και οχι το καλοκαιρι 2016 καθόσον εχω φιλο στην πολυκατοικια απεναντι απο την συγκεκριμενη καμπινα και μου το ειπε. και στον δημο να το ψαξω δεν θα βγει τιποτα, το αποτελεσμα ειναι οτι καταργηθηκε καλως ή κακως. το μονο που μενει τωρα ειναι να ενδιαφερθει καποιος στην αναθεση του μαιου, γιατι ειναι δικο μου το σπιτι εκει και δεν μπορω να φυγω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boymanos : 04-03-18 στις 10:38.

  10. #250
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boymanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενημερωτικα σου λεω, οτι η καμπινα 361 που βρισκεται στον ιδιο δρομο αλλα απο την αλλη μερια της λεωφορου, μπηκε περιπου μετα το πασχα του 2017 και οχι το καλοκαιρι 2016 καθόσον εχω φιλο στην πολυκατοικια απεναντι απο την συγκεκριμενη καμπινα και μου το ειπε. και στον δημο να το ψαξω δεν θα βγει τιποτα, το αποτελεσμα ειναι οτι καταργηθηκε καλως ή κακως. το μονο που μενει τωρα ειναι να ενδιαφερθει καποιος στην αναθεση του μαιου, γιατι ειναι δικο μου το σπιτι εκει και δεν μπορω να φυγω.

    ναι τωρα περιμενετε το μαιο. ουτε απ το δημο δεν νομιζω θα βγαλεις ακρη. και μπορει τους λογους να μην τους πιανουμε/καταλαβαινουμε.
    εδω στο λαγονησι διεγραψε στημενες καμπινες, ειναι πρακτικα σιγουρο οτι θα τις ξαναπαρει γιατι συμφωνα με τον pokas ολα ειναι ετοιμα, αλλα τρεχα γυρευε γιατι της διεγραψε

  11. #251
    Εγγραφή
    13-12-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει?
    Η πολυκατοικία μου συνδέεται στην παλιά καμπίνα 199 του οτέ που μαζί με μερικές ακόμα στην βόρεια πλευρά της καλλιθέας δεν έχουν αναβαθμιστεί/δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα για αναβάθμιση από την wind που έχει αναλάβει το Α/Κ Καλλιθέας.
    Η κοντινότερη καινούρια καμπίνα wind είναι στα 400μ περίπου. Θα μπορώ να πάρω vdsl από εκεί (με τις οποιες απώλεις μέχρι το δικό μου καφάο) ή να μην ελπίζω?
    Τώρα συγχρονίζω στα 5,5Mbps adsl και δεν παλεύεται....

  12. #252
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να μην ελπίζεις. Η καμπίνα που συνδέεται κάθε οικοδομή, είναι μία και μοναδική και δεν αυτό δεν αλλάζει.
    Η μόνη σου ελπίδα είναι η καμπίνα να μπει σε επόμενο προγραμματισμό ή κάποια νέα καμπίνα της Wind να εξυπηρετεί ταυτόχρονα και την δικιά σου (μαζί με την κανονική του ΟΤΕ που αναφέρεται στον προγραμματισμό).

  13. #253
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    D-Link dsl 3682
    SNR / Attn
    30.4(dB) / 3.3(dB)
    Πάντως στο ύψος του γηπέδου ακόμα να ενεργοποιηθούν, σήμερα πάλι σκάβουν. Αυτόν τον καημένο το πεζόδρομο που είναι η καινούργια καμπίνα τον έχουν σκάψει 6 φορές από το καλοκαίρι, τόσο δύσκολο είναι να το κάνουν μια και καλή;

  14. #254
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abaleo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει?
    Η πολυκατοικία μου συνδέεται στην παλιά καμπίνα 199 του οτέ που μαζί με μερικές ακόμα στην βόρεια πλευρά της καλλιθέας δεν έχουν αναβαθμιστεί/δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα για αναβάθμιση από την wind που έχει αναλάβει το Α/Κ Καλλιθέας.
    Η κοντινότερη καινούρια καμπίνα wind είναι στα 400μ περίπου. Θα μπορώ να πάρω vdsl από εκεί (με τις οποιες απώλεις μέχρι το δικό μου καφάο) ή να μην ελπίζω?
    Τώρα συγχρονίζω στα 5,5Mbps adsl και δεν παλεύεται....
    Είμαι πιο κοντά σε καμπίνα στην Ηρακλέους&Σπάρτης (στα 300μ περίπου), αλλά δεν προβλέπεται να πάρω από εκεί. Εμείς που είμαστε γύρω από το Α/Κ, δεν μας βλέπω να παίρνουμε ποτέ. Είμαι σε VDSL50 και πιάνω 44. Αν ο ΟΤΕ είναι κοντά σου (σε μία ακτίνα το πολύ 250μ) , θα είναι σημαντική η αναβάθμιση, αρκεί να σου χρειάζεται.

  15. #255
    Εγγραφή
    13-12-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η πολυκατοικία μου είναι συνδεδεμένη στην παλιά καμπίνα 199 του οτε (marked κοκκινο Χ στο χάρτη)
    Η απορία (αγωνία) μου είναι αν όλη η καμπίνα 199 θα μπορεί να πάρει vdsl από την 191 πχ που είναι στα 300 μέτρα ευθεία στο χάρτη, δηλαδή αν οι καμπίνες συνδέονται με χαλκούς μεταξύ τους.
    Αν ξεκινάει ξεχωριστός χαλκός για κάθε καμπίνα από το Α/Κ, τότε κλαφ'τα. Σε email μου προς τη wind πήρα την πολύ διαφωτιστική απάντηση
    "...θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου στην περιοχή σας για αναβάθμιση ταχύτητας και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πότε θα υπάρχει. Μπορείτε να ελέγχετε ανά τακτά χρονικά διαστήματα την διαθεσιμότητα δικτύου στην περιοχή σας από το site της WIND."

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  252,4 KB 
ID: 192271

Σελ. 17 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  2. καλλιθεα
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 17:12
  3. TELLAS ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Από claudiomasti στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-08, 19:32
  4. καλλιθεα
    Από doritis61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 20:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας