Σελ. 379 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 359369374377378379380381384389399 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.671-5.685 από 8330
  1. #5671
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνει ότι έγινε το 2008 με τις τράπεζες στην Ισλανδία και Κύπρο, που βρίσκουν 6% να σου δώσουν; Πυραμίδα μου κάνει...
    τι υποστηρίζουν οι εταιρίες:
    BLockFi: "We are able to pay the 8.6% interest out to our clients by lending those funds deposited out to our loan borrowers. Our loan borrowers borrow USD collateralized by a minimum of 200% of the loan value. For example, a borrower taking a $50,000 USD loan would need to collateralize that loan with $100,000 worth of Bitcoin or Ether. Additionally, we have a margin system set in place which request margin calls and liquidate collateral as necessary to ensure loan performance. To date, we have had a perfect payback record. Borrowers have a strong incentive to payoff their loans and interest given the excess collateral that we hold. Further, collateral liquidations may trigger undesirable tax consequences to that borrower as well."
    Celsius: “No, this is not a Ponzi scheme. Unlike Bitconnect that promised 300%+ interest per year, we have a legitimate, working business model and we pay sustainable interest rates. Interest payments are funded by our lending business, we lend the coins users deposit out to hedge funds, institutional traders and exchanges, among other corporate partners. These partners deposit up to 150% collateral with us to secure the coins we lend them, and they pay us interest on those loans. We also lend dollars to our customers, with digital assets as collateral, and earn interest from those loans too. “

  2. #5672
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν ξέρω... δάνεια κάνουν, σε ποιους τα δίνουν, στην τωρινή κατάσταση μπορούν να το πληρώσουν;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #5673
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω... δάνεια κάνουν, σε ποιους τα δίνουν, στην τωρινή κατάσταση μπορούν να το πληρώσουν;
    Σωστές οι επιφυλάξεις σου. Αυτή την περίοδο πρέπει να είμαστε προσεκτικότεροι.

  4. #5674
    Εγγραφή
    11-01-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μένα δεν υπάρχει χειρότερη επιλογή στο να αφήσεις bitcoin ιδίως σε τέτοιες πλατφόρμες. Επιτόκιο 6% είναι στα όρια του scam και το ποιο πιθανό είναι να την κοπανήσουν μαζί με τα bitcoin σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω είναι απάτη αυτό με τα επιτόκια.

    Πως ξέρουμε ότι δεν θα αρπάξουν τα tokens και θα εξαφανιστούν;

    Άσε που σε βάθος χρόνου δεν νομίζω να συμφέρει:

    https://www.forbes.com/sites/ktorpey...bitcoin-price/
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνει ότι έγινε το 2008 με τις τράπεζες στην Ισλανδία και Κύπρο, που βρίσκουν 6% να σου δώσουν; Πυραμίδα μου κάνει...
    ΣΙΓΟΥΡΑ!!!! SCAM!!!

  5. #5675
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ενδιαφέρον σχόλιο:

    https://www.reddit.com/r/beamprivacy...ek_14/fmpm37w/

    Ισχύουν αυτά που λέει; Σουρωτήρι το Lightning;

  6. #5676
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον σχόλιο:

    https://www.reddit.com/r/beamprivacy...ek_14/fmpm37w/

    Ισχύουν αυτά που λέει; Σουρωτήρι το Lightning;
    κοίτα η τεχνολογία που χρησιμοποιεί το lightning είναι το multisig που δεν είναι καθόλου σουρωτήρι. Τώρα σίγουρα κενά ασφαλείας θα υπάρξουν άπειρα γιατί μιλάμε για την απόπειρα να αλλάζουν τα κλειδιά ιδιοκτήτες offchain. Όπως και σίγουρα λύσεις θα υπάρξουν σε όλα τα θέματα που θα δημιουργηθούν.
    Tώρα χθές έγινε το halvening του bcash και ήδη έχει χάσει μεγάλο μέρος της επεξεργαστικής του ισχύς με πολύωρα delay στο να βρεθούν block. Μόλις τώρα είδα ότι τα δύο τελευταία block έκανε 1 ώρα το καθένα να δημιουργηθεί. Είναι τελείως ασύμφορο για τους miner να κάνουν mining σε αυτό το chain.
    Σε λίγες ώρες γίνετε το halvening και του ShitcoinVersion :P

    - - - Updated - - -

    Το halvening έγινε και στα δύο shitcoin και στο bcash και στο SV και όπως είχα γράψει τα στηρίζουν οι miner που τα στήριζαν πριν αν και κάνουν mining με μεγάλη χασούρα από το να κάνανε στο bitcoin.
    Στην περίπτωση του bcash κάνουν παιχνίδια και βάζουν και τραβάνε επεξεργαστική ισχύ προφανώς για να ρίξουν την δυσκολία του με όσο μπορουν λιγότερες οικονομικές απώλειες. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η στρατηγική τους μπορεί να τους βοηθήσει καθώς με τόσο λίγα νομίσματα per block και με μια αγορά που δεν έχει την δυναμική να απορροφήσει ούτε αυτά τότε έιναι μάταιη η προσπάθεια τους.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EVQLxAQXsAAjSUb.jpeg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  23,5 KB 
ID: 213703
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  7. #5677
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Για να είσαι δίκαιος πρέπει να περιμένεις πρώτα το halvening του bitcoin και μετά να κάνεις συγκρίσεις ως προς τα νούμερα και που συμφέρει να κάνεις mine κλπ.

  8. #5678
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Μια ενδιαφέρουσα νέα προσέγγιση:

    https://fortune.com/2020/04/09/visa-...tcoin-rewards/

    Ουσιαστικά πρόκειται για χρεωστική κάρτα η οποία θα δίνει rewards σε bitcoin σε ποσοστό 1-2% επί των αγορών.
    Δεν είναι και άσχημο, ιδιαίτερα λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για χρεωστική και όχι πιστωτική κάρτα.
    Πρόκειται να κυκλοφορήσει το Q3 2020.

  9. #5679
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παλιοτερα θυμαμαι μπορουσαμε να δουμε στο blockchain.com το ακριβες ποσο κατα τη στιγμη της συναλλαγης ασχετα με το αν ανεβηκε/επεσε στη συνεχεια. Εκανες hover το ποντικι πανω απο την τρεχουσα τιμη και σου εβγαζε μπαλονι με την τιμη που ειχε σε USD την ωρα της συναλλαγης.

    Πλεον δε μπορω να δω κατι τετοιο. Ξερει κανενας αν αλλαξαν κατι που μου διαφευγει ή αν υπαρχει αλλο site που να παρεχει τη συγκεκριμενη πληροφορια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_Prix : 13-04-20 στις 11:34.

  10. #5680
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω... δάνεια κάνουν, σε ποιους τα δίνουν, στην τωρινή κατάσταση μπορούν να το πληρώσουν;
    Update:
    έκανα λογαριασμό στο BlockFi να δω τι παίζει.
    Προσφέρουν δάνεια σε USD (minimum 5000) και ζητάνε εγγυήσεις σε BTC (και αλλα crypto).
    Τώρα, για να σου δώσουν δάνειο 5000$ ζητάνε εγγύηση 1.490 BTC και σε χρεώνουν 12,5% επιτόκιο.
    Αν καταθέσεις περισσότερες εγγυήσεις (3,720 BTC) τότε σε χρεώνουν 6,73% επιτόκιο.
    Άρα, αν υπάρχουν πελάτες που δανείζονται $, τότε με σχετικά μικρό κίνδυνο η εταιρία να έχει ένα καλό κέρδος για να μπορεί να αποδίδει και στους καταθέτες...
    Σε κάθε περίπτωση να είστε επιφυλακτικοί και να κάνετε την δική σας έρευνα...

  11. #5681
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιοτερα θυμαμαι μπορουσαμε να δουμε στο blockchain.com το ακριβες ποσο κατα τη στιγμη της συναλλαγης ασχετα με το αν ανεβηκε/επεσε στη συνεχεια. Εκανες hover το ποντικι πανω απο την τρεχουσα τιμη και σου εβγαζε μπαλονι με την τιμη που ειχε σε USD την ωρα της συναλλαγης.

    Πλεον δε μπορω να δω κατι τετοιο. Ξερει κανενας αν αλλαξαν κατι που μου διαφευγει ή αν υπαρχει αλλο site που να παρεχει τη συγκεκριμενη πληροφορια?
    https://www.smartbit.com.au/charts Έχει διάφορα ιστορικά charts, δε ξέρω αν βοηθάει στην περίπτωσή σου.
    Προσωπικά το blockchain.com το θερωρώ ξεπερασμένο και πολλές φορές είναι ανακριβές.

  12. #5682
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    πάντως με τις περιπτώσεις του bcash και του sv αυτό που δεν έχω καταλάβει αφού ξεκάθαρα το ελέγχουν 3 άτομα το πολύ ποιος ο λόγος να μην κάνουν migrate σε μια database και για ποιο λόγο κάθονται και δημιουργούν block. Θα τους έρθει πολύ φτηνότερα.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  13. #5683
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.smartbit.com.au/charts Έχει διάφορα ιστορικά charts, δε ξέρω αν βοηθάει στην περίπτωσή σου.
    Προσωπικά το blockchain.com το θερωρώ ξεπερασμένο και πολλές φορές είναι ανακριβές.
    Ευχαριστω αλλα δε βοηθαει και πολυ. Για να καταλαβετε τι εννοω, δειτε μια τυχαια συναλλαγη ΕΤΗ:

    https://etherscan.io/tx/0x5b0be5ddaa...0b9396f3b71aae

    Δεξια απο το Value που λεει το ποσο της συναλλαγης σε $, αν πατησεις κλικ πανω στο νουμερο/τιμη σου λεει ποσο ακριβως ηταν κατα τη στιγμη που εγινε η συναλλαγη. Ετσι και μετα απο 1 χρονο ξερεις ποσο ανεβηκε/επεσε χωρις να πρεπει να θυμασαι κατι.

    Παλιοτερα εκανε κατι παρομοιο στο blockchain. Οταν εκανες hover το ποντικι πανω απο την τρεχουσα τιμη σου εγραφε την τιμη κατα τη διαρκεια της συναλλαγης. Μετα τις αλλαγες που εγιναν πριν λιγους μηνες δεν το βλεπω καπου...

  14. #5684
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Δηλαδή για να καταλάβω θέλεις ισοτιμία με ακρίβεια λεπτού; Γιατί το smartbit βγάζει ισοτιμία αλλά με ακρίβεια ημέρας.

  15. #5685
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για να καταλάβω θέλεις ισοτιμία με ακρίβεια λεπτού; Γιατί το smartbit βγάζει ισοτιμία αλλά με ακρίβεια ημέρας.
    Εκτος κι αν εχει κατι που μου ξεφυγε το smartbit, δε νομιζω οτι βοηθαει σε αυτο που ψαχνω.

    Για παραδειγμα σου στελνω εγω 0.1 BTC τωρα που μιλαμε και στη συναλλαγη στο blockchain.com γραφει την τρεχουσα αξια, δηλαδη 673.7 USD.

    Αν τσεκαρεις το link αυτης της συναλλαγης μετα απο 1 χρονο, μπορει η τρεχουσα αξια να ειναι 1000 USD αλλα αν κανεις hover το ποντικι πανω απο το νουμερο 1000 USD θα δεις οτι την ωρα που ειχες λαβει τα 0.1 BTC ηταν 673.7 USD. Δηλαδη ξερεις με μια ματια οτι εβγαλες 326.3 USD απο τη συγκεκριμενη συναλλαγη.

    Παλιοτερα το ειχανε αυτο αλλα με τις τελευταιες αλλαγες στο site εξαφανιστηκε. Στο etherscan το εχει ακομα και παιζει με κλικ πανω στην αξια της συναλλαγης (οχι με hover το ποντικι) και το λενε "Estimated Value at Time of Txn".

Σελ. 379 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 359369374377378379380381384389399 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας