Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 158
  1. #136
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Ήράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZyXEL HW660-D1
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν όλα αν όχι όλα τα modem έχουν επιλογή σίγασης.
    Τα μόνα που κάνουν τσικ αν πέσει/ανοίξει η γραμμή είναι τα σειριακά pstn. Οπότε όσοι έχουν pci, usb, onboard ή isdn modem δεν το ακούνε ποτέ. Χώρια που και σε σειριακό pstn αν ακούς μουσική άντε να ακούσεις το «τσικ».
    Κάνεις λάθος, τουλάχιστον σε pstn pci modem το άκουγα (σε 2 διαφορετικά), για isdn modem η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω.

    Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί αμφισβητείτε τόσο έντονα αυτό το φαινόμενο. Επειδή δεν σας έτυχε; Με την ίδια λογική δεν υπάρχουν ελέφαντες αφού δεν τους έχετε δει από κοντά. Αυτοί που βλέπετε στην τηλεόραση είναι πιθανότατα CG, σαν τους δεινόσαυρους του Spielberg.
    Μου έχει τύχει αρκετές φορές να κατεβάσω dialer αλλά από αυτούς που θέλουν τη συναίνεσή σου. Απλά μου ακούγεται λίγο παρατραβηγμένο να μπείς σε ένα κανονικό site και μόνο του όπως λες να καταφέρει να κάνει όλα αυτά και μάλιστα σε ενημερωμένο PC με firewall και antivirus.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XavierGr : 08-01-07 στις 17:52.

  2. #137
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Μαλακάσα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΛΑΚΑΣΑ
    Router
    Speedtouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    31,5(dB) / 21,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XavierGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει αρκετές φορές να κατεβάσω dialer αλλά από αυτούς που θέλουν τη συναίνεσή σου. Απλά μου ακούγεται λίγο τρελό να μπείς σε ένα κανονικό site και μόνο του όπως λες να καταφέρει να κάνει όλα αυτά και μάλιστα σε ενημερωμένο PC με firewall και antivirus.
    Είσαι σίγουρος ότι τα Antivirus πιάνουν τέτοιες απειλές; Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα Windows πρέπει να είναι ενημερωμένα, πράγμα που δεν ξέρουμε πόσοι το κάνουν και πόσο συχνά. Πόσοι χρήστες όμως ξέρουν σε βάθος αυτές τις λεπτομέρειες; Οι ιοί χτυπούν περισσότερο τους λιγότερο γνώστες (και όχι ηλίθιους, υπάρχουν και άλλοι τομείς για να μετρήσεις το IQ του άλλου), οι οποίοι είναι πολύ περισσότεροι από τους υπόλοιπους. Όταν είχε βγει πριν 3 καλοκαίρια ένα worm είχαν γεμίσει όλα τα PC της χώρας (που είχαν 2000 η XP). Ακόμη και μήνες μετά με φωνάζανε από την περιοχή μου και έβλεπα το worm εγκατεστημένο. Προσωπικά περιμένω posts με άτομα που έπεσαν θύματα dialer οι οποίοι μπορούν να μας διαφωτίσουν λίγο περισσότερο.

  3. #138
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Θα ηθελα να αναφερω μονον την μικρη εμπειρια μου και τιποτε αλλο:

    - Τα περισσοτερα μοντεμ (σειριακα ,pci και αρκετα usb) κανουν αυτο το "τσικ", αλλο αν τα επιπεδα θορυβου του χωρου δεν μας αφηνουν να τα ακουμε

    - Το netmod δεν κανει κανεναν θορυβο και υποθετω πως αυτο συμβαινει λογω της ψηφιακης και οχι αναλογικης, συνδεσης

    - Θεωρω πιθανοτερο το γεγονος ο "εξυπνος" αυτος κυριος να διαφημιζε καποιου ειδους υπηρεσιες μεσω νομιμων - ενοικιαζομενων banner σε οσες περισσοτερες σελιδες μπορουσε τα οποια να ανοιγαν ενα site που θα ζητουσε απαραιτητα την εγκατασταση καποιου plugin για να συνεχισει. Αρα , και εδω ισως μονον καποιος νομικος μπορει να μας διαφωτισει, εχουμε συναινεση του χρηστη.
    Γιατι να μπει στον κοπο και το ρισκο να χρησιμοποιησει ενα exploit οταν μπορει να ριξει τον dialer τοσο ομορφα ωστε οι παντες να ειναι ευχαριστημενοι. Βεβαια οταν θα εφτασαν οι πρωτοι λογαριασμοι καποιοι θα δυσαρεστουνταν αλλα δεν ειναι νομικο επιχειρημα πως για να γινει η οποια χρεωση συναινεσε και ο χρηστης ?

    Ξερω επισης πως ο ΟΤΕ οταν ο λογαριασμος υπερβαινει ενα συνηθες υψος ειδοποιει και ενημερωνει τον χρηστη. Αυτο συμβαινει τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια.

    - Σε οσες εγκαταστασεις pc εχω κανει, μηχανακια με ΚΑΝΕΝΑ update για 2 χρονια αλλα με ενημερωμενα παντα software antivirus και firewall ( oχι των windows ) και με ελαφρως συνειδητοποιημενο χρηστη δεν παρουσιασαν κανενα τετοιου ειδους προβλημα.

  4. #139
    Το avatar του μέλους clopier
    clopier Guest
    @cipher μου έχει τύχει εγκατάσταση java dialer παρακαλώ μεσω firefox οπότε ασε τα κουφά για άλλους . Εννοείτε ότι δεν πολύ έφταιγε ο firefox αλλά το java runtime αλλά χωρίς activex και java βλέπεις το 30% των σελίδων σωστά.

  5. #140
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου . το να εύχεσαι να πάθει κάποιος εγκεφαλικό ή καρκίνο η ότιδήποτε άλλο επειδή έκλεψε είναι πάρα πολυ χόντρο σε σχέση με τα πόσα γίνονται γύρω μας και αφαιρούνται μαζικά ανθρώπινες ζωές.
    Και να σου πω κάτι; Αν στο "όνομα" της τεχνολογίας χάνονται ανθρώπινες ζωές να τη βράσουμε..δε μας κάνει. Υποτίθεται ότι βγήκε για να βελτιώσει τη ζωή μας και όχι να την καταστρέψει..
    Γιαυτό να προσέχουμε τις εκφράσεις μας. Θέλεις αυρίο το παιδί σου να κλεψει κάτι και να το κρεμάσουν στο σχοινί;
    Αν το παιδι σου φιλε ειναι τομαρι, να παθει αυτο που του αξιζει. Δεν προκειται να στενοχωρηθω καθολου. Μα καθολου.
    Σας επιασε τωρα ο οικτος, επειδη ειδατε το Σανταμ να κρεμεται; Τι να κανουμε, αυτα εχει η ζωη.
    Ας προσεχουν, για να εχουν.
    Και ας θυμηθουμε το αρχαιο,
    "αφρων, αφρων, ταυτι τη νυκτι, την ψυχην σου απαιτουσιν. Α δε ητοιμασας, τινι εσται";
    Θοδωρος.

  6. #141
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απο προσωπικη εμπειρια εχω δει τα εξης:
    Dialer που δε ζηταει να πεις yes πουθενα...να εγκαθεισταται κανονικα και να μην το πιανει ουτε ενημερωμενο av και os, ουτε firewall!Ολα αυτα, απλα με το που κατεβηκε η σελιδα...
    Aυτα για τους δυσπιστους...
    Ο τροπος που το καταλαβα ηταν το τσικ που ακουστηκε απο το pci modem, το τονιζω γιατι καποιοι ειπαν οτι στα pci modem δεν ακουγεται τσικ, και απο την εξαφανιση του εικονιδιου της κανονικης μου συνδεσης...
    Η χρεωση που προλαβε να μου κανει ηταν 0,10 euro...

    Tωρα για το εγκεφαλικο του τυπου δε με απασχολει καθολου!
    Αυτοι που ειδαν τους φουσκωμενους λογαριασμους, κινδυνεψαν κι αυτοι να παθουν εγκεφαλικο και ισως καποιοι να επαθαν!
    Μιλαμε για 8 εκατομμυρια ευρω!!!Και επειδη με το ευρω πολλοι δεν καταλαβαινουν το υψος της απατης, μιλαμε για 2.500.000.000 δραχμες, οι οποιες βγηκαν απο τσεπες απλων ανθρωπων με μισθο 600 και 700 ευρω, και οχι απο καποιες πολυεθνικες!
    Για να προλαβω και οσους μου πουνε, τι θα ελεγα αμα ηταν παιδι μου...
    Σας λεω οτι αμα ηταν τετοιο καθηκι, καλα να παθει! Και θα επεφτα και σε βαθεια περισυλλογη με τον ιδιο μου τον εαυτο, γιατι πολυ απλα κατι θα ειχα κανει λαθος κι εγω...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  7. #142
    Εγγραφή
    09-08-2006
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από clopier Εμφάνιση μηνυμάτων
    @cipher μου έχει τύχει εγκατάσταση java dialer παρακαλώ μεσω firefox οπότε ασε τα κουφά για άλλους . Εννοείτε ότι δεν πολύ έφταιγε ο firefox αλλά το java runtime αλλά χωρίς activex και java βλέπεις το 30% των σελίδων σωστά.
    Το JRE είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και ουδεμία σχέση έχει με FireFox
    Το μόνο "κουφό" που βλέπω εγώ είναι ότι ξεκινάς με πρόθεση να διαφωνήσεις μαζί μου, αλλά τελικά συμφωνείς!

  8. #143
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά είμαι ένας από αυτούς που ο κύριος μας έγδαρε με 972 ευρώ λογαριασμό οτέ.καμία ιδέα τι να κάνω και από που να πάρω τα λεφτά μου μιας και τον έπιασαν ,οπότε ε΄ιμαι και εγώ οκ ότι δεν ήταν από δικιά μου <<ροζ>> κίνηση?και να φανταστείς ότι το ποσό έγινε μέσα σε 3 μέρες όποθ το κατάλαβα και μετά έκανα φορμάτ και εβαλα ντι εσ ελ γραμμή.

  9. #144
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greveniwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά είμαι ένας από αυτούς που ο κύριος μας έγδαρε με 972 ευρώ λογαριασμό οτέ.καμία ιδέα τι να κάνω και από που να πάρω τα λεφτά μου μιας και τον έπιασαν ,οπότε ε΄ιμαι και εγώ οκ ότι δεν ήταν από δικιά μου <<ροζ>> κίνηση?και να φανταστείς ότι το ποσό έγινε μέσα σε 3 μέρες όποθ το κατάλαβα και μετά έκανα φορμάτ και εβαλα ντι εσ ελ γραμμή.
    Nομίζω ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να δοθούν συμβουλές από μη ειδικούς... Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικευμένο δικηγόρο για το θέμα
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  10. #145
    Εγγραφή
    24-03-2005
    Περιοχή
    Στους πέντε δρόμους
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΛΙΝΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nομίζω ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να δοθούν συμβουλές από μη ειδικούς... Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικευμένο δικηγόρο για το θέμα
    το καλύτερο είναι αυτό κ μακάρι να τα πάρεις τα λεφτά σου!

  11. #146
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, κυρίως ΑΝ αποδειχθεί ότι έτσι έχουν τα πράγματα.

    Σίγουρα όλες οι ενδείξεις που γνωρίζουμε συνηγορούν προς την κατεύθυνση που κινείσαι, από την άλλη όμως μην ξεχνάμε ότι όσα γνωρίζουμε για την υπόθεση προέρχοναι από τα ειδησεογραφικά δελτία, και όχι από δικαστικές αποφάσεις. Και όλοι γνωρίζουμε πως κάνουν τα δελτία "την τρίχα τριχιά"

    Δεν αμφισβητώ ότι έκλεψε, αλλά θέλω να σιγουρευτώ το ποιούς αλήθεια έκλεψε, αν και στην πραγματικότητα αυτό δεν θα αλλάξει και πολλά...



    Ήθελα να ήξερα, θα τιμωρηθούν άραγε οι δημόσιοι υπάλληλοι (Δικαστικοί, Στρατιωτικοί και ό,τι άλλο), για τις πράξεις τους αυτές?!


    Ουψ! Τι βλακείες λέω ρε γμτ! Μονιμότητα = ατιμωρησία

    Θεωρητικως, εχεις δικηο. Τα πραγματα ομως, ειναι παντα πιο συνθετα.
    Δηλ. αν δουν εναν να σκοτωνει καποιον αλλο στην πλατεια, και αφου τον πιασουν, τον κατηγορησουν για δολοφονια, εσυ θα λες ακομη οτι ΔΕΝ εχει καταδικαστει ακομη; Ενω τον ειδαν χιλιαδες;
    Δηλ. αφου τον πιασανε και ωμολογησε, χωρις να τον καταχεριασουν και του βρηκαν τα τηλεφωνα, τα κομπιουτερ κλπ. τι αλλο θελεις, για να τον καταταξεις στους απτεωνες; Να τελειωσει και το Εφετειο μετα δηλ. απο καμμια 10αρια χρονακια;
    Και η Δικαιοσυνη, που θα πρεπει να λειτουργει και παιδευτικα, πως θα γινει;
    Μαλλον δε λειτοργει το θεμα οπως το φανταζεσαι, η μαλλον, ετσι λειτουργει, γι αυτο παμε κατα διαολου.

    Θοδωρος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο προσωπικη εμπειρια εχω δει τα εξης:
    Dialer που δε ζηταει να πεις yes πουθενα...να εγκαθεισταται κανονικα και να μην το πιανει ουτε ενημερωμενο av και os, ουτε firewall!Ολα αυτα, απλα με το που κατεβηκε η σελιδα...
    Aυτα για τους δυσπιστους...
    Ο τροπος που το καταλαβα ηταν το τσικ που ακουστηκε απο το pci modem, το τονιζω γιατι καποιοι ειπαν οτι στα pci modem δεν ακουγεται τσικ, και απο την εξαφανιση του εικονιδιου της κανονικης μου συνδεσης...
    Η χρεωση που προλαβε να μου κανει ηταν 0,10 euro...

    Tωρα για το εγκεφαλικο του τυπου δε με απασχολει καθολου!
    Αυτοι που ειδαν τους φουσκωμενους λογαριασμους, κινδυνεψαν κι αυτοι να παθουν εγκεφαλικο και ισως καποιοι να επαθαν!
    Μιλαμε για 8 εκατομμυρια ευρω!!!Και επειδη με το ευρω πολλοι δεν καταλαβαινουν το υψος της απατης, μιλαμε για 2.500.000.000 δραχμες, οι οποιες βγηκαν απο τσεπες απλων ανθρωπων με μισθο 600 και 700 ευρω, και οχι απο καποιες πολυεθνικες!
    Για να προλαβω και οσους μου πουνε, τι θα ελεγα αμα ηταν παιδι μου...
    Σας λεω οτι αμα ηταν τετοιο καθηκι, καλα να παθει! Και θα επεφτα και σε βαθεια περισυλλογη με τον ιδιο μου τον εαυτο, γιατι πολυ απλα κατι θα ειχα κανει λαθος κι εγω...

    Γι αυτο ο μαγκας, ειχε 7 Πορσε.

    Θοδωρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 09-01-07 στις 13:05. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

  12. #147
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικως, εχεις δικηο. Τα πραγματα ομως, ειναι παντα πιο συνθετα.
    Θόδωρε καλά τα λές, αλλά όταν εγώ έγραψα το μήνυμά μου, ήταν ακόμα πολύ νωρίς για την υπόθεση και το μόνο που ξέραμε ήταν πολύ βασικά πράγματα...

    Εφόσον υπάρχει ομολογία, σαφώς και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου

    Έχε στο νου σου όμως ότι, όπως και να 'χει, είναι βασικό δικαίωμα κάθε ανθρώπου στον πλανήτη πως είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου και όχι το ανάποδο
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  13. #148
    Το avatar του μέλους clopier
    clopier Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cipher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το JRE είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και ουδεμία σχέση έχει με FireFox
    Το μόνο "κουφό" που βλέπω εγώ είναι ότι ξεκινάς με πρόθεση να διαφωνήσεις μαζί μου, αλλά τελικά συμφωνείς!

    σου απαντω στο

    The only way to come around is not to use any Microsoft product for browsing the web and emailing, take a more secure and free alternative like Mozilla instead.
    κοινός δεν σε σώζει τίποτα από τους απατεώνες χεχεχεχεχ

  14. #149
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Ήράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZyXEL HW660-D1
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Embraced Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι τα Antivirus πιάνουν τέτοιες απειλές; Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα Windows πρέπει να είναι ενημερωμένα, πράγμα που δεν ξέρουμε πόσοι το κάνουν και πόσο συχνά.
    Δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, απλά δηλώνω την δυσπιστία μου στο όλο θέμα.

    και όχι ηλίθιους, υπάρχουν και άλλοι τομείς για να μετρήσεις το IQ του άλλου
    εγώ δεν είπα κανέναν ηλίθιο.... εκτός τον αδερφό μου

  15. #150
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zavarakatranemia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όνομα του υπόπτου δεν πρέπει να δημοσιοποιείται κατά τη γνώμη μου μέχρι αποδείξεως της ενοχής του.

    Πόσες φορές έχουμε δει να βγαίνει το όνομα κάποιου υπόπτου στη δημοσιότητα, να αμαυρώνεται η "φήμη" του και στο τέλος να αθωώνεται, χωρίς όμως κανένας να το μαθαίνει. Έτσι καταλήγεις όλος κόσμος να σε θυμάται σαν ένοχο ενώ δεν ήσουν.

    Ειδικά έτσι ανθρωποφάγα που έχουν καταντήσει τα ΜΜΕ....

    ΥΓ: Το ότι υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, όπως λέει ο φίλος από πάνω, συμφωνώ. Στις μεγάλες κομπίνες δεν μαθαίνεις τίποτα, ενώ με έναν μικρο-απατεώνα αμέσως βγαίνουν όλα στη φόρα.

    Συμφωνώ απολύτως!
    Η άποψή μου είναι ότι σε αυτές τις «δουλειές» υπάρχει ένας που σχεδιάσε τη «δουλειά» με αμοιβή (τα μισά μπροστά), ένας που πήρε το ρίσκο να την εφαρμοσει και έφυγε με τα λεφτά προς άγνωστη κατεύθυνση, και αυτός που πήρε όλη «τη ζέστη» επάνω του, γιατί ήταν ο μλκς της παρέας που του είπαν «πολλά λεφτά εύκολα αν κάνεις αυτό».

    Εξυπακούεται ότι το να αναφέρει κάποιος το όνομά του ή την εταιρεία πως είναι δεοντολογικό ΜΟΝΟ αν δηλώσει πώς λέγεται ο ίδιος και από πού έχει τις αξιόπιστες πηγές επ'αυτού. Σε διαφορετική περίπτωση μιλάμε για σπίλωση φήμης κάποιου πριν έρθει η όποια καταδίκη από το δικαστήριο.

    Σχετικά με τη προστασία από τους dialers:
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Οι περισσότεροί σας χρησιμοποιείτε Windows, οπότε θα σας δώσω οδηγίες για αυτό (και δεν θα αρπάξω την ευκαιρία να σας πω το πόσο ξεβράκωτοι είσαστε με αυτό, άρα «να βάλετε Linux», διότι αναγνωρίζω ότι κάποιοι δεν μπορούν ακόμα να κάνουν παραγωγικά τη δουλειά τους με Linux).

    Πρώτο απλό βήμα: ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ MODEM. Αν απλά το βγάλουμε από τη πρίζα, την επόμενη φορά που θα θελήσουμε να στείλουμε φαξ, ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ, και ΤΟΤΕ θα γράψει 2K €. Με 50€ παίρνετε τα εξαιρετικά εξωτερικά modem, που έχουν διακόπτη ΡΕΥΜΑΤΟΣ επάνω τους και ΒΛΕΠΕΙΣ πότε λειτουργούν. Προτιμήστε τα καλά modem της Crypto, που είναι Ελληνική εταιρεία και ως εκ τούτου έχει modem προσαρμοσμένα στις ελληνικές γραμμές. Έχω τέτοιο εδώ και 10 χρόνια.

    Δεύτερο απλό βήμα: Πετάμε τον IE· Τα περισσότερα exploits έχουν σχεδιαστεί για αυτόν. (Δεν θα αδράξω την ευκαιρία να «πουλήσω» linux λέγονται «επειδή είναι σχεδιασμένα από την M$». Είναι όντως ευάλωτος, αλλά είναι και περισσότερο στόχος. Με τον Firefox είσαστε ΠΟΛΥ πιο ασφαλής).

    Πιο δραστική peace of mind μέθοδος: Δεν χρησιμοποιούμε τεχνολογία που χρησιμοποιούν οι «πολλοί». Αν όλοι έχουν την ίδια κλειδαριά, οι διαρρήκτες εκπαιδεύονται σε αυτή για να έχουν πολλές ευκαιρίες.

    Γενική πρακτική:
    ~~~~~~~~~~
    Tο να μην ξέρεις από θέματα ασφαλείας δεν είναι ντροπή. Το να μην ξέρεις ότι δεν ξέρεις είναι. Αν στην εταιρεία σας έχετε υπολογιστές και δεν έχετε ειδικούς, είσαστε άξιοι της τύχης σας. Αν στο σπίτι δεν έχετε φέρει ειδικό να σας θωρακίσει, πάλι είσαστε άξιοι της τύχης. Τη κλειδαριά της πόρτας σας την βάζει κλειδαράς, δεν τη βάζετε εσείς. Έτσι πρέπει να σκέφτεστε και με τους υπολογιστές, ειδικά αν έχετε μικρά παιδιά και εσείς οι ίδιοι δεν γνωρίζετε. Όπως πάτε το αυτοκίνητο για σέρβις μία φορά στους έξη μήνες, έτσι πρέπει να κάνετε και με τον υπολογιστή σας. Μακρυά από φίλο του φίλου που έχει ένα μπατζανάκι που «έιναι μάγκας και τα ξέρει όλα και συμφέρει». Ζητήστε δίπλωμα από καλή σχολή!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 09-01-07 στις 01:19.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πελατολογιο + παροχης υπηρεσιων + αποθηκη
    Από rockxk στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-11, 16:12
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-07, 13:37
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-07, 09:58
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 17:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας