Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Πολυδροσο, Αμαρουσιου
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    tompson 585v7
    SNR / Attn
    8(dB) / 26.5(dB)
    Είχα αγοράσει την Χριστουγεννιάτικη προφορά της Nova αρχές 8/12. Η εγκατάσταση δεν έγινε για τεχνικούς λόγους οπότε ξεκίνησα διαδικασία ακύρωσης 22/12 με τηλέφωνο στην Forthnet. Η ενεργοποίση της γραμμής ήταν για 31/12. Από εκεί ξεκίνησε το δράμα, μου είπαν ότι μόλις προλάβαινα την ακύρωση και με στείλαν στο κατάστημα 23/12 το οποίο βρήκα κλειστό. Ξανά τηλέφωνα εγώ στην Forthnet, αναμονές 20 λεπτες κάθε φορά. Η επόμενη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και η ακύρωση θα γίνει και ότι θα με καλέσουν απο το αρμόδιο τμήμα την Δευτέρα 24/12. Επίσης μου είπε δεν γίνεται σε κατάστημα η ακύρωση??? Την Δευτέρα με κάλεσε το αρμόδιο τμήμα όμως δεν γινόταν να μιλήσω και τους είπα να ξανακαλέσουν σε 5λεπτά. Τα 5 λεπτά γίναν ώρες οπότε ξανακάλεσα πάλι μου είπαν 'οτι έχει προωθηθεί το αίτημα. Δεν με κάλεσαν. Περιττώ να σας πω ότι τα νεύρα τσαντάλια. Οι 2 επόμενες ημέρες ήταν αργίες οπότε άρχισα κι εγώ να σκέφτομαι ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την Forthnet. Ήμουν το 2009-2010 πελάτισσα τέτοια προβλήματα δεν τα είχα τότε.
    27-12 με πήρε τηλ το αρμόδιο τμήμα. Στη αρχή και αυτή το έπαιζε δύσκολη σε σχέση με την ακύρωση όμως όσο προχωρούσε η συζήτηση μου τ'αλλαξε.
    Μου έκανε βέβαια προσφορά για internet double play economy απο 24,90 19,90 εφ'όσον nova δεν έπαιζε. Την δέχτηκα. Συμβόλαιο γραπτώ δεν έχω παρά μόνο το παλιό με τιμή 24,90. Το συμβόλαιο έγινε τηλεφωνικός με ηχογράφηση. Μ'αυτό τώρα τη γίνεται????? δεν θ'απρεπε να το έχω και εγω σε γραπτή μορφη?? 'εχω τρελαθεί να διαβάζω για συμπεριφορές απαράδεκτες της εταιρείας και πράγματι δεν τα βλέπω καλά. Ειδικά σε θέματα λογηστηρίου.
    Ξέρω θα μου πείτε τώρα "καλά με όλα αυτά και πάλι forthnet έμεινες????" Μην μείνουμε σ'αυτό σας παρακαλώ. Το μετάνιωσα όμως ήταν αργά με έριξε και καλά με την προσφορά.....
    Δεν νομίζω τώρα να μπορώ να κάνω ακύρωση χωρίς πρόστιμο???? Και αν κάνω θα πληρώσω τέλος διακοπής, ναι?? Τέλος ενεργοποίσης θα πληρώσω??
    Με το καινούργιο συμβόλαιο τη γίναεται???

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά η νέα σύμβαση θα σου έρθει μαζί με τον εξοπλισμό (modem-router). Τέλος ενεργοποίησης θα πληρώσεις κανονικά, εκτός και αν έχουν κάποια προσφορά που αναφέρει το αντίθετο. Μέχρι και 10 ημέρες από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης από τη σύμβαση και επιστροφή στον προηγούμενο πάροχο χωρίς κάποια ποινή διακοπής, αλλά θα πληρώσεις μόνο για τις ημέρες που έγινε χρήση της υπηρεσίας.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Πολυδροσο, Αμαρουσιου
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    tompson 585v7
    SNR / Attn
    8(dB) / 26.5(dB)
    Το modem το έχω ήδη από την Χριστουγεννιάτικη προσφορά Nova+forthnet μαζί με συμβόλαιο Forthnet double play economy με την παλιά τιμή. Αν κατάλαβα, είναι αργά για διακοπή οπότε η ενεργοποίηση θα γίνει 31/12, θα πληρώσω τα τέλη 34,90 και εφ'όσον έχω αποφασίσει να αποχωρήσω κάνω αίτηση και απο την πρώτη ημέρα ενεργοποιήσης αν θέλω. Όλα αυτά καλά μου ακούγονται όμως δεν με βλέπω καλά ειδικά επειδή το νέο συμβόλαιο έγινε προφορικός βέβαια υπάρχει ηχογράφηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνεις να σταματήσεις την ενεργοποίηση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα 1 εργάσιμης ημέρας. Θα τους ζητήσεις να σου στείλουν τη νέα σύμβαση. Είτε ταχυδρομικώς, είτε με τη δυνατότητα εκτύπωσης σε κάποιο forthnet shop εκτός και αν υπάρχει η δυνατότητα να την εκτυπώσεις από το site τους κάνοντας log-in με τα διαπιστευτήρια που σου έχουν στείλει με SMS.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από labrini;
    Το modem το έχω ήδη από την Χριστουγεννιάτικη προσφορά Nova+forthnet μαζί με συμβόλαιο Forthnet double play economy με την παλιά τιμή. Αν κατάλαβα, είναι αργά για διακοπή οπότε η ενεργοποίηση θα γίνει 31/12, θα πληρώσω τα τέλη 34,90 και εφ'όσον έχω αποφασίσει να αποχωρήσω κάνω αίτηση και απο την πρώτη ημέρα ενεργοποιήσης αν θέλω. Όλα αυτά καλά μου ακούγονται όμως δεν με βλέπω καλά ειδικά επειδή το νέο συμβόλαιο έγινε προφορικός βέβαια υπάρχει ηχογράφηση.
    Ρώτα το 13888 του ΟΤΕ πότε βλέπουν προγραμματισμένη μεταφορά της γραμμής σου στη Forthnet. Ακόμα και 31/12 να είναι δεν είναι σίγουρο ότι ο ΟΤΕ θα την κατασκευάσει την ίδια μέρα. Πολλά κέντρα έχουν καθυστερήσεις με την τρελαμάρα των ημερών. Αν έχεις αποφασίσει να σταματήσεις τη διαδικασία, στείλε e-mail στη Forthnet με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ζητώντας την άμεση ακύρωση της αίτησης. Αν θέλουν το προλαβαίνουν αλλά πιθανότατα δεν θα το κάνουν. Αν γυρίσει η γραμμή κάνε αίτηση στον πάροχο που έχεις αποφασίσει, στέλνοντας πάλι αίτηση υπαναχώρησης στην Forthnet με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Πολυδροσο, Αμαρουσιου
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    tompson 585v7
    SNR / Attn
    8(dB) / 26.5(dB)
    Η σύμβαση που έγινε τηλεφωνικός να υποθέσω είναι νόμιμη και δεσμευτική?? Εγώ θα τους ζητήσω όπως είπες να μου στείλουν την νέα σύμβαση αλλά σαν εταιρεία και σε τέτοια θέματα δεν έχουν και καλή προιστορία....
    Απ'οτι καταλαβαίνεις είμαι επιφυλακτική με όσα έχω διαβάσει και με την συμπεριφορά τους έως τώρα.
    Προσπαθώ να δω της ενναλακτικές μου και αν με συμφέρει καλύτερα να διακόψω όσο έχω το δικαίωμα για να μην τρέχω μετά.
    Αν έρθει ο πρώτος λογαριασμός με την παλιά τιμή τη γίνεται??? τον πληρώνω??? Μετά μπλέξαμε και άντε να βρεις άκρη.
    Θέλω να είμαι προετοιμασμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sexrazat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα το 13888 του ΟΤΕ πότε βλέπουν προγραμματισμένη μεταφορά της γραμμής σου στη Forthnet. Ακόμα και 31/12 να είναι δεν είναι σίγουρο ότι ο ΟΤΕ θα την κατασκευάσει την ίδια μέρα. Πολλά κέντρα έχουν καθυστερήσεις με την τρελαμάρα των ημερών. Αν έχεις αποφασίσει να σταματήσεις τη διαδικασία, στείλε e-mail στη Forthnet με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ζητώντας την άμεση ακύρωση της αίτησης. Αν θέλουν το προλαβαίνουν αλλά πιθανότατα δεν θα το κάνουν. Αν γυρίσει η γραμμή κάνε αίτηση στον πάροχο που έχεις αποφασίσει, στέλνοντας πάλι αίτηση υπαναχώρησης στην Forthnet με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ
    Και αν δεν το προλάβουν το πολύ πολυ να σε γυρίσει ο ΟΤΕ σε μια ακυρωμένη πόρτα τις Forthnet Και να μείνεις χωρίς τηλεςφωνο και Internet για αρκετό καιρό χωρίς να ξέρεις τι να κάνεις γιατί η forthnet θα έχει στείλει την ακύρωση o OTE δεν θα προλάβει να την ακυρώσει και παπαλα.
    Γιατί όμως τόσο πρόβλημα. 19,9 είναι πολύ καλή τιμή. σίγουρα πολύ παρακάτω από του ΟΤΕ που έχεις τώρα.
    Nova γιατί δεν έβαλες? είχες κανένα πρόβλημα με την πολυκατοικία?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Πολυδροσο, Αμαρουσιου
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    tompson 585v7
    SNR / Attn
    8(dB) / 26.5(dB)
    Τα έχω κάνει .....! Εγώ φταίω που έμεινα σ'αυτους! Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα ημερών που πρέπει να γίνει ακύρωση ώστε να γίνει, π.χ 10 ημέρες πριν την ενεργοποιήση??? Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί ενναλακτικοί καθυστερούν της αιτήσης διακοπής όμως η Forthnet σίγουρα, εκ πείρας.
    Δεν έχω oTE, ON έχω. Καλή τιμή μπορεί να είναι, και εκεί κατάφεραν και με πείσαν, όμως η τιμή δεν είναι το παν αν το cc είναι τραγικό. Συμβόλαιο δεν έχω στα χέρια μου, δεν είναι καθόλου συνεργάσιμοι και ακόμα δεν έγινα πελάτισσα το έχω μετανιώσει. Δεν θέλω να μπλέκω με λογαριασμούς άκυρους και τρέχα γύρευε.
    Όσο για την nova πικρή ιστορία......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος labrini : 29-12-12 στις 12:30.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-02-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18.092/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    SpeedTouch 585i V7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 15,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικά αν στείλει γραπτό αίτημα ακύρωσης, 3 εργάσιμες πριν την ενεργοποίησης, είναι υποχρεωμένοι να την ακυρώσουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Πολυδροσο, Αμαρουσιου
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    tompson 585v7
    SNR / Attn
    8(dB) / 26.5(dB)
    Δεν υπάρχει κάπου να το λέει αυτό επίσημα, δεν εννοώ μόνο η Forthnet αλλά μιλάω γενικά για όλους τους πάροχους να ξέρουμε και τι μας γίνεται.
    Φυσικά προσπάθησα να παρω τηλ. την forthnet για το καινούργιο συμβόλαιο, 20 λεπτά αναμονής..............

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    εμπλεξες!!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Οι τηλεφωνικες συμβασεις ισχυουν κανονικα, ποσο μαλλον οταν γινεται για αλλαγη πακετου, εφοσον ειχες υπογραψει την πρωτη...

    Εγω δεν καταλαβαινω οτι αφου δεχτηκες την νεα τους προσφορα, τωρα θελεις γιατι να την ακυρωσεις...

    Απο οσα αναφερεις δεν φανεται καπου αντιεπαγγελματιας η φορθνετ, και σε καλεσε (ασχετα αν μπορουσες), και αλλαγη πακετου σου προτεινε χωρις να φταει αυτη. Και τα μαγαζια ειναι κλειστα λογω εορτων και η αναμονη στις κλησεις ειναι λογικη λογω του χαμου που γινεται με την Νοβα, δεν νομιζω να καθονται. Δικαιολογημενος μεν ο εκνευρισμος αλλα δεν ειναι και 100% ευθηνη της εταιριας

    Τελος ενεργοποιησης θα πληρωσεις αφου εισαι νεα πελατης, οπως και σε καθε αλλη εταιρια.

    Προσωπικα θα σου ελεγα να μεινεις στην Φορθνετ, αφου τις εχω δοκιμασει και τις δυο και η Φορθνετ ηταν πολυ καλυτερη απο την ΟΝ. Παντως ισως η μονη που να μπορουσε να ακηρωσει την αιτηση ειναι η ΟΝ, αν ελεγε οτι χρωστας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BARKOULETOS : 29-12-12 στις 16:28.
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BARKOULETOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τηλεφωνικες συμβασεις ισχυουν κανονικα, ποσο μαλλον οταν γινεται για αλλαγη πακετου, εφοσον ειχες υπογραψει την πρωτη...

    Εγω δεν καταλαβαινω οτι αφου δεχτηκες την νεα τους προσφορα, τωρα θελεις γιατι να την ακυρωσεις...

    Απο οσα αναφερεις δεν φταει καπου η φορθνετ, και σε καλεσε (ασχετα αν μπορουσες), και αλλαγη πακετου σου προτεινε χωρις να φταει αυτη. Η αναμονη στις κλησεις ειναι λογικη λογω του χαμου που γινεται με την Νοβα, δεν νομιζω να καθονται

    Τελος ενεργοποιησης θα πληρωσεις αφου εισαι νεα πελατης, οπως και σε καθε αλλη εταιρια.

    Προσωπικα θα σου ελεγα να μεινεις στην Φορθνετ, αφου τις εχω δοκιμασει και τις δυο και η Φορθνετ ηταν πολυ καλυτερη απο την ΟΝ. Παντως ισως η μονη που να μπορουσε να ακηρωσει την αιτηση ειναι η ΟΝ, αν ελεγε οτι χρωστας...

    Ευτυχώς υπάρχουν οι όροι που μιλάνε για την σύμβαση εξ αποστάσεως (μέσα σε 14 μέρες υπαναχώρηση απο την στιγμή της ενεργοποίησης)

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Το οτι υπαρχει υπαναχωριση δεν σημαινει οτι δεν ισχυουν κανονικα, οπως τα λενε οι οροι, δεν τους ξερω και απο εξω, μπορεις να κανεις ακυρωση κανονικα...

    Το κακο με τις τηλεφωνικες προσφορες ειναι οτι διασφαλιζουν τους αλλους οχι εσενα, δηλαδη αυτοι σε εχουν οτι δεχτηκες την προσφορα, εσεις δεν εχεις καπου οτι σου εκαναν αυτην την προσφορα. Βεβαια τα κεντρικα των εταιριων δεν τα κανουν αυτα, αλλα εξωτερικες εταιριες που σου λενε παπαδες για να υπογραψεις! Για αυτο και ειναι καλο παντα να ζηταμε την προσφορα που μας κανουν και εντυπως.
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Πάντως νομίζω ότι κάνεις πολύ φασαρία για το τίποτα και ταλαιπωρείσαι και εσύ χωρίς λόγο.

    Οκ, για τους x-y λόγους δεν μπορούσες να βάλεις Nova και ζήτησες ακύρωση.Σε πήραν για την ακύρωση και σου πρότειναν,αν θες, να σου δώσουν το double play με 19,90/μήνα.
    Δέχτηκες και έκλεισε εκεί το θέμα και τώρα θες πάλι να αλλάξεις!

    Νομικά έχεις δικαίωμα να το κάνεις, αλλά πρακτικά περισσότερο θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να γυρίσεις στον προηγούμενο πάροχο.

    Εγώ θα πρότεινα να το αφήσεις ως έχει, να περιμένεις να ενεργοποιηθείς στις 31/12 και αν μετά δεν είσαι ικανοποιημένη(πχ έχεις κάποιο τεχνικό πρόβλημα και δεν μπορούν να στο διορθώσουν σύντομα) να σκεφτείς της επιλογή να γυρίσεις στην ON.(έχεις 14 μέρες για υπαναχώρηση από τη στιγμή της ενεργοποίησης)

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετάβαση από forthnet σε...;
    Από denz στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 23:49
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 20:28
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 14:17
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 01:26
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 10:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας