Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προσφατα απεκτησα καινουργιο υπολογιστη με μητρικη αυτη και τον 3570k.

    Αν και στην εγκατασταση αντιμετωπισα προβλημα με την καρτα δικτυου (δεν δουλευε) τωρα δουλευει αφου περασα τον driver alx.

    Επισης η onboard καρτα γραφικων δουλευει καλα ,θα ηθελα να μου πειτε ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις για τον smplayer .Και επισης τι οδηγους να περναω και απο που;


    Δεν μπορω να βρω πουθενα την θερμοκρασια του επεξεργαστη ,μητρικης ουτε ταχυτητα ανεμιστηρα.

    Και το βασικοτερο μου προβλημα ειναι ο διαμοιρασμος των αρχειων μου στο δικτυο μου μεσω samba.Επειδη εκανα αρκετες δοκιμες μεχρι να γραψω εδω ας μου πει καποιος τα βηματα που πρεπει να κανω απο την αρχη.Ποια πακετα να περασω,τι ρυθμισεις να κανω και γενικα ολη τη διαδικασια.

    Tελος επειδη ειναι σχετικα καινουργια η πλατφορμα τι να προσεξω απο οδηγους για τα διαφορα υποσυστηματα!

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποια καρτα δικτυου και γραφικων εχει ΑΚΡΙΒΩΣ, δηλαδη πως φαινονται στο lspci?
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλημερα

    Αυτα μου δινει η εντολη lspci.

    Κώδικας:
    00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Ivy Bridge DRAM Controller (rev 09)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller (rev 09)
    00:14.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB xHCI Host Controller (rev 04)
    00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Panther Point MEI Controller #1 (rev 04)
    00:1a.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
    00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Panther Point High Definition Audio Controller (rev 04)
    00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 1 (rev c4)
    00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 3 (rev c4)
    00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev c4)
    00:1d.0 USB controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
    00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Panther Point LPC Controller (rev 04)
    00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Panther Point 6 port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
    00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Panther Point SMBus Controller (rev 04)
    02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet (rev 10)
    03:00.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 41)
    Eπισης χθες ενω μιλουσα στο skype και ακουγα μουσικη παραμορφωνοταν ο ηχος σε σημειο να μην καταλαβαινω τιποτα.

    Εκανα restart το pulseaudio και εφτιαχνε αλλα μπορει μετα απο 10 λεπτα να το ξανακανε.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για την καρτα γραφικων δες αυτο
    http://askubuntu.com/questions/17217...ore-i5-hd-2500
    Στον smplayer, και γενικα σε οποιονδηποτε player, επιλεγεις xv video output.

    Και για την καρτα δικτυου βαλε το linux-backports-modules-cw-3.4-precise-generic που περιεχει τον alx ετοιμο φτιαγμενο για τον πυρηνα που εχεις για να μην μπλεκεις σε καθε update και τον ξαναφτιαζνεις απο την αρχη.
    http://packages.ubuntu.com/precise/l...recise-generic

    Επισης, καλο θα ηταν να δοκιμασεις το 12.10, μηπως νεοτερη εκδοση του πυρηνα και του xorg που εχει δινουν καλυτερη υποστηριξη στις καρτες σου, ειδικα στην καρτα γραφικων. Επειδη οπως ειπες "ειναι καινουρια πλατφορμα"

    Αυτα για το hardware. Για το software τωρα.
    Για να βλεπεις τις θερμοκρασιες, πρεπει να εγκαταστησεις το πακετο lm-sensors και μετα να τρεξεις ενα
    Κώδικας:
    sudo sensors-detect
    να σκαναρει τι εχεις στο συστημα σου και να φορτωσει αναλογα αυτα που πρεπει. Αφου γινει αυτο, θα μπορεις να βλεπεις τις θερμοκρασιες του οπως θες, πχ με καποια ενδειξη στο πανελ ή με καποιο plasmoid μιας και εισαι σε kde ή με καποια εφαρμογη πχ psensor, conky κλπ.

    Για τη samba, βαλε το kdenetwork-filesharing και δοκιμασε να κανεις ενα share μεσω αυτου.
    Για το skype δεν γνωριζω Δοκιμασε να το τρεξεις σκετο, χωρις να παιζει αλλη εφαρμογη με ηχο απο πισω και χωρις να κατεβαζεις/ανεβαζεις κατι στο ιντερνετ.
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την καρτα γραφικων δες αυτο
    http://askubuntu.com/questions/17217...ore-i5-hd-2500
    Στον smplayer, και γενικα σε οποιονδηποτε player, επιλεγεις xv video output.
    Τον εφτιαξα τον smplayer .Δεν ξερω αν το λινκ σου μου κανει γιατι εγω εχω την hd 4000 και οχι την 2500 που λεει.Αν δεν εχει διαφορα το περναω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για την καρτα δικτυου βαλε το linux-backports-modules-cw-3.4-precise-generic που περιεχει τον alx ετοιμο φτιαγμενο για τον πυρηνα που εχεις για να μην μπλεκεις σε καθε update και τον ξαναφτιαζνεις απο την αρχη.
    http://packages.ubuntu.com/precise/l...recise-generic
    Μου λες λιγο τα βηματα μην κανω καμια πατατα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, καλο θα ηταν να δοκιμασεις το 12.10, μηπως νεοτερη εκδοση του πυρηνα και του xorg που εχει δινουν καλυτερη υποστηριξη στις καρτες σου, ειδικα στην καρτα γραφικων. Επειδη οπως ειπες "ειναι καινουρια πλατφορμα"
    Επειδη μενω στις LTS releases θα το αφησω σαν τελευταια λυση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα για το hardware. Για το software τωρα.
    Για να βλεπεις τις θερμοκρασιες, πρεπει να εγκαταστησεις το πακετο lm-sensors και μετα να τρεξεις ενα
    Κώδικας:
    sudo sensors-detect
    να σκαναρει τι εχεις στο συστημα σου και να φορτωσει αναλογα αυτα που πρεπει. Αφου γινει αυτο, θα μπορεις να βλεπεις τις θερμοκρασιες του οπως θες, πχ με καποια ενδειξη στο πανελ ή με καποιο plasmoid μιας και εισαι σε kde ή με καποια εφαρμογη πχ psensor, conky κλπ.
    Done!Thank you

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη samba, βαλε το kdenetwork-filesharing και δοκιμασε να κανεις ενα share μεσω αυτου.
    Για το skype δεν γνωριζω Δοκιμασε να το τρεξεις σκετο, χωρις να παιζει αλλη εφαρμογη με ηχο απο πισω και χωρις να κατεβαζεις/ανεβαζεις κατι στο ιντερνετ.
    Tο περασα το πακετο ,πως εκκινω το προγραμμα;

  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Eχω καταφερει να ορισω shares ωστοσο ενω τα βλεπω οταν παω να τα ανοιξω μου πεταει error οτι δεν μπορει να κανει mount το share στον nautilus και στον dolphin μου πεταει παραθυρο να βαλω username και pass αλλα οτι και να δοκιμασα δεν δουλευει.

    Επισης οταν τρεχω την sudo system-config-samba ανοιγει κανονικα το παραθυρο ωστοσο οταν προσπαθω να αλλαξω διαφορα μου βγαζει πολλα ερρορ στο τερματικο που τρεχω την εντολη.

    Και αν προσπαθησω να ανοιξω κανονικα το προγραμμα απο το kde μενου μου ζηταει τον κωδικο του root ,τον παταω και δεν μπαινει.


    Πιστευω οτι κατι γινεται με τα δικαιωματα των χρηστων ωστοσο δεν ξερω τι να κανω για να το διορθωσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για την καρτα δικτυου, υποθετοντας πως εχεις προσβαση στο ιντερνετ
    Κώδικας:
    sudo apt-get install linux-backports-modules-cw-3.4-precise-generic
    Για τη samba. Το kdenetwork-filesharing ειναι ενα προσθετο για το systemsettings του kde, οποτε θα το βρεις εκει μεσα και θα κανεις οτι ρυθμιση θες απο εκει. Τα σφαλματα που σου πεταει στο system-config-samba ισως να αφορουν το "ζωγραφισμα" του σαν gtk εφαρμογη, αν εχεις πχ καποιο "προβληματικο" θεμα για τις gtk εφαρμογες. Πχ ανοιγοντας το obconf εδω
    Κώδικας:
    $ obconf 
    
    (obconf:6062): Gtk-WARNING **: GtkSpinButton: setting an adjustment with non-zero page size is deprecated
    ObRender-Message: Unable to parse color '#717171 '
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_new: assertion `height > 0' failed
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_fill: assertion `GDK_IS_PIXBUF (pixbuf)' failed
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_copy_area: assertion `src_pixbuf != NULL' failed
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_new: assertion `height > 0' failed
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_fill: assertion `GDK_IS_PIXBUF (pixbuf)' failed
    
    (obconf:6062): GdkPixbuf-CRITICAL **: gdk_pixbuf_copy_area: assertion `src_pixbuf != NULL' failed
    ObRender-Message: Unable to parse color '#777777 '
    Αγνοησε τα, δεν εχουν να κανουν με τη samba.

    Για την καρτα γραφικων, ποσταρε το id της. Το λεει στο lspci -nn, πχ αυτο που εχω σε bold για την καρτα δικτυου εδω
    Κώδικας:
    04:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 01)
    ديميتريس

  8. #8
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ετοιμη η καρτα δικτυου.

    Για την samba δεν ειναι τετοια ερρορς.Κοιτα τι μου βγαζει στο τερματικο οταν οριζω καινουργιο share:


    Κώδικας:
    invoke-rc.d: unknown initscript, /etc/init.d/samba not found.
    Οι φακελοι που θελω να μοιρασω ειναι σε ενα partition ntfs το οποιο κατα την εγκατασταση το εβαλα να γινεται μαουντ σαν /windows.A μοιρασω καποιο φακελο απο το /home δουλευει κανονικα.Για αυτο δεν ξερω τι γινεται με τα δικαιωματα.

    Το kdenetwork-filesharing που λες ειναι μια επιλογη που λεει sharing απο το system settings;Αν ειναι αυτο τοτε μου βγαζει ενα παραθυρο που μου ζηταει ενα username και password.Παταω τα δικα μου στοιχεια και μολις πατησω οκ κλεινει..


    Η καρτα γραφικων ειναι :

    Κώδικας:
    00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Ivy Bridge Graphics Controller [8086:0162] (rev 09)

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το mountpoint /windows που ειναι? Γιατι παιζει οντως να μην εχεις δικαιωματα εγγραφης αν ειναι εκει που φαινεται απο το ονομα του, δηλαδη κατω απο το / ακριβως. Για να το δεις, δωσε ενα απλο mount και θα σου βγαλει κατι τετοιο
    Κώδικας:
    $ mount
    sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime)
    proc on /proc type proc (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime)
    udev on /dev type devtmpfs (rw,relatime,size=10240k,nr_inodes=214392,mode=755)
    devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000)
    tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,noexec,relatime,size=414996k,mode=755)
    /dev/sda2 on / type ext3 (rw,noatime,errors=remount-ro,barrier=1,data=ordered)
    tmpfs on /run/lock type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=5120k)
    tmpfs on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=1220360k)
    fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw,relatime)
    /dev/sda4 on /mnt/large type fuseblk (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)
    gvfs-fuse-daemon on /home/jim/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1000,group_id=1000)
    /dev/sda1 on /mnt/windows type fuseblk (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)
    Στο bold φαινεται πως το δικο μου partition των windows γινετια mount στο /mnt/windows, στο οποιο μπορω και γραφω κανονικα.

    Επισης, τσεκαρε αν οντως υπαρχει το σκριπτακι /etc/init.d/samba και αν τρεχει με ενα
    Κώδικας:
    sudo  /etc/init.d/samba status
    [ ok ] nmbd is running.
    [ ok ] smbd is running.
    Και δοκιμασε να ξεκινησεις το systemsettings ετσι
    Κώδικας:
    kdesudo systemsettings
    και μετα να πας στο sharing που λεει.

    Η καρτα γραφικων σου υποστηριζεται κανονικα απο τον i915. Αν δωσεις ενα
    Κώδικας:
    sudo modinfo i915
    σε καποια σειρα λεει
    Κώδικας:
    alias:          pci:v00008086d00000162sv*sd*bc03sc*i*
    που ειναι το αναγνωριστικο της καρτας σου. Τωρα το ποσο καλα την υποστηριζει και αν η νεοτερη εκδοση του την υποστηριζει καλυτερα, ειναι αλλο θεμα. Εχεις καποιο αλλο προβλημα με αυτη, εκτος απο την εξοδο βιντεο στον player?
    ديميتريس

  10. #10
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    To σκριπτ δεν υπαρχει μου γραφει:
    Κώδικας:
    sudo: /etc/init.d/samba: command not found
    Το

    Κώδικας:
    kdesudo systemsettings
    παλι στο sharing μου ζηταει username και passwrod τα δινω παταω οκ και μεχρι εκει.


    Το mount δινει

    Κώδικας:
    /dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
    proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
    sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
    none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
    none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
    none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
    udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
    devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
    tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
    none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
    none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
    /dev/sda6 on /dos type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
    /dev/sdb1 on /windows type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
    /dev/sda2 on /home type ext4 (rw)
    binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
    Σιγουρα κατι γινεται με τα δικαιωματα.Παντως και στον προηγουμενο υπολογιστη που ειχα παλι στο /windows το ειχα και δουλευε αψογα.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μαλλον ο δαιμονας στο /etc/init.d λεγεται smbd και οχι samba, γιαυτο δεν μπορει να τον βρει. Για το θεμα με τα δικαιωματα περιμενε να απαντησει καποιος πιο εμπειρος ή ρωτα στο θεμα του bash για το πως θα αποκτησεις δικαιωματα εγγραφης στον ταδε φακελο.
    Αν ο dolphin εχει κατι αναλογο στο δεξι κλικ > ιδιοτητες, ανοιξε τον με sudo, πηγαινε στον φακελο και αλλαξε τα δικαιωματα απο εκει.
    ديميتريس

  12. #12
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    To ανοιγω με sudo αλλαζω τον owner απο root στο δικο μου χρηστη παταω οκ αλλα δεν αλλαζει.

    Δεν ξερω τι ακριβως να ρωτησω στο θεμα του bash, γενικα δεν μου κραταει τις αλλαγες που κανω στα δικαιωματα.

    - - - Updated - - -

    Καταφερα και αλλαξα τα δικαιωματα απο το fstab ωστοσο τωρα δεν φαινεται καθολου στο δικτυο ο υπολογιστης που θελω να μοιρασω τους φακελους του.Ουτε μπορω να δω αλλο υπολογιστη στο δικτυο μου.

    Παει καπου το μυαλο σου γιατι πραγματικα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειναι στο ιδιο workgroup? Το λεει καπου μεσα στο /etc/samba/smb.conf.
    ديميتريس

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ναι το ιδιο workgroup εχουν.Δεν θα επρεπε να φαινοταν κανονικα;

    Αμα σβησω οτι εχει να κανει με σαμβα και προσπαθησω απο την αρχη λες να βοηθησει;

    Αν ναι πως μπορω να βγαλω οτι εχει σχεση με σαμβα χωρις να επιλεγω ενα ενα τα πακετα;

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στην τυχη, απλα επειδη το samba-common ειναι βασικο συστατικο για τη samba και τα παρελκομενα της, βγαλε αυτο
    Κώδικας:
    sudo apt-get autoremove --purge samba-common
    Το purge ειναι για να βγαλει και τα αρχεια ρυθμισεων.
    ديميتريس

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. intel core i7 ή intel core i5
    Από UberMaverick στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-13, 12:38
  2. Νεο πισι με i5 3570k .
    Από leopal στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 10:14
  3. Kubuntu 12.04 LTS και εφαρμογη για Wifi
    Από Tentacle στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 11:43
  4. Intel Core i5 και Asus P8Z77-V LE Plus
    Από danths στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 19:33
  5. Sony Vaio VPC-EB1S1E/BJ Core i5 2,26GHZ + 8GB Ram + 1GB ΑΤΙ 5650 + εγγυηση
    Από biozweistein22 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-12, 12:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας