Καλησπέρα.

Στους power adapters των laptop, γράφει στο label επάνω μεταξύ άλλων, τα Volt και τα Ampere.
Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις, στις οποίες θα ήθελα μία βοήθεια.
Ξεκινάμε...

α. Current σημαίνει το φορτίο;

β. Αν το φορτίο, τελικά, είναι το current, αυτό είναι τα Ampere (που συμβολίζεται με "A");

γ. Κάποιοι power adapters γράφουν τα Watt (W), ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Αν πολλαπλασιάσεις V * A παίρνεις τα Watt που δίνει το power adapter στην έξοδό του;

δ. Ένα power adapter είναι κατάλληλο γιά ένα laptop όταν αποδίδει στην έξοδο >= Watt από αυτά που χρειάζεται το laptop. Τα Watt που χρειάζεται ένα laptop γιά την ομαλή λειτουργία του τα βρίσκεις στο manual του laptop. Αν π.χ. ένα laptop χρειάζεται 60W για να λειτουργήσει, τότε, ένα power adapter που αποδίδει 90W είναι εντάξει; Ή πρέπει να είναι και αυτό 60W;

ε. Όταν σου καεί ένα power adapter ενός laptop, και θέλεις να το αντικαταστήσεις, φυσικά πρέπει να πάρεις ένα ακριβώς ίδιο. Αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο. Κοιτάς τα χαρακτηριστικά στο label (Volt και Ampere), και παίρνεις ένα ίδιο (προσέχεις φυσικά να έχει το ίδιο jack connector). Τώρα, άλλη είναι η απορία μου. Ας πούμε ότι έχω ένα καμμένο, και έχω και ένα δεύτερο από άλλο, παλιό μου laptop. Από θέμα jack connector είμαστε ok. Αυτό που θέλω να μάθω είναι περί Volt και Ampere. Έχω ακούσει ότι δεν μας ενδιαφέρουν τα Volt στα δύο power adapters. Αυτά μπορεί να είναι και διαφορετικά. Αυτό που πρέπει πολύ να προσέξουμε είναι να έχουν τα ίδια Ampere. Αν έχουν τα ίδια Ampere, τότε μπορώ να προσωρήσω στην αντικατάσταση. Είναι όντως έτσι; Μας ενδιαφέρουν μόνο τα Ampere;

Πολύ σημαντικές αυτές οι απορίες.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!