Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,


    Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

    Στις 28/12/06 επισκέφθηκα το κατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής μου στον Πειραιά. Ζήτησα απο μια ευγενέστατη κυρία την κατάργηση της ADSL υπηρεσίας απο τη γραμμή μου καθώς και την κατάργηση αορίστου χρόνου υπηρεσίας Otenet. Η υπαλληλος του οτε καταχώρησε αμέσως ηλεκτρονικά και τα δυο αιτηματα , και έστειλε και με φαξ το αιτημα της διακοπης της υπηρεσίας οτενετ στο αρμοδιο τμημα.

    Την επόμενη ημέρα 29/12/06 προς μεγάλη μου έκπληξη ο ρουτερ δεν μπορουσε να κανει authentication με την otenet. Ωραια λέω... κάλα βαδίζουμε. Στις 07/01/2007 παρατήρω οτι στο ρουτερ πλέον δεν άναβε καθόλου το λαμπάκι της dsl. Καλώ στις 08/01/2007 στο 134 και με ενημερώνουν οτι το αιτημα της καταργησης της υπηρεσιας DSL ειχε ολοκληρωθεί.

    Ανοίγω το site της forthnet και καταχωρω τα στοιχεια του aDSL in a box. Στέλνω τα δικαιολογητικά σκαναρισμένα και τους περνω τηλ. Ολα καλα ρωτάω ? Ναι ειμαστε εντάξει μου απαντα η υπαλληλος.

    Φτάνουμε στις 16/01/2007 και καλώ ξανα την forthnet , μου αναφέρει ο υπάλληλος οτι υπαρχει καποιο προβλημα. Εστειλαν την αιτηση ενεργ. στο ΟΤΕ στις 12/01/2007 και πήραν απάντηση οτι απορίπτεται. Ο λογος ? Εχω λέει ήδη DSL με άλλο πάροχο


    Ξεκινώ σήμερα 17/01/2007 και πηγαινω στο καταστημα του ΟΤΕ , μιλάω με τον προϊσταμενο.Του αναφερω το προβλημα , ψαχνει...στον Η/Υ μου λεει το αιτημα εχει ολοκληρωθει. Του λεω "ναι συμφωνω , αλλα η forthnet ετσι και ετσι...". Προσπαθει να με πεισει χωρις να κοιταξει οτι η forthnet δεν εχει στειλει αιτημα ενεργ. DSL. Του ζηταω να κανει ξανα εναν ελεγχο. Βρισκει το αιτημα της forthnet... και μου λεει "υπαρχει καποιο προβλημα, στο βασικο εργαλειο software του ΟΤΕ φαινεται το αιτημα οτι εχει κλησει. Στο δευτερο προγραμμα φαινεται οτι η καταργηση ειναι σε εξελιξη...

    Duh...

    Τι κανουμέ του λεω; Υπομονή μου λέει, δεν υπαρχει τρόπος να αλλάξει κατι! Ποσο περίπου θα περιμένω; τον ρωτάω... "Μπορει και στο επόμενο δευτερόλεπτο να ενημερωθεί σωστα και το δευτερο συστημα μπορει να παρει και 3 βδομάδες"


    Εγω πιστευω οτι εχουν βρει τροπο στο οτε , με το δηθεν 'υπαρχει τεχνικο προβλημα και το δευτερο συστημα δεν εχει ενημερωθει" ωστε να καθυστερουν τις ενεργοποιησεις των εναλλακτικων. Πως μπορω να πιεσω την κατασταση; Δεν εχω καμια διαθεση να περιμενω , ειμαι χωρις dsl απο της 28/12 και ακομη δεν εχει καν ξεκινησει η ολη διαδικασια....

    Ευχαριστω!!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμβαίνει σε πολλούς αυτό δυστυχώς,αλλά ισχύουν αυτά που σου είπαν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ας υποθεσουμε οτι ειναι ετσι οπως τα λενε, εγω ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω; Εφοσον το βασικο προγραμμα του ΟΤΕ λειτουργει κανονικοτατα και εμφανιζει σωστα οτι στις 08/01/07 εκλεισε το αιτημα της καταργησης , για ποιο λογο ριχνουν οι κυριοι πορτα στον καθε εναλλακτικο , ειτε αυτος λεγεται forthnet , hol , tellas , vivodi κλπ και αρνουνται (απορίπτουν) τόσα αιτηματα;

    Για ποιο λογο αντλουν πληροφοριες απο ενα συστημα το οποιο δεν ειναι το βασικο εργαλειο τους και δεν κανουν τη δουλεια τους σωστα; Για ποιο λογο πρεπει οι καταναλωτες στην τελικη να επωμιζονται το προβλημα του ΟΤΕ;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Φίλε μου, στη ίδια ακριβώς κατάσταση βρίσκομαι και εγώ (δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70660).

    Άν τελικά βγάλεις άρκη, πές μας μπας και μου δώσεις καμμιά ιδέα τι να κάνω...

  5. #5
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον , εχω ζητησει ξανα να γινει αποστολη της αιτησης προς τον Οτε. Η αποστολη εγινε χτες 17/01 και ακομη η forthnet δεν εχει καποια απαντηση... περιμενουμε λοιπον μεχρι αυριο και βλεπουμε

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χαλια μαυρα, αποριφθηκε και η δευτερη αιτηση που εκανα μεσω forthnet...
    Ζητησα σημερα 19/01 επαναπροωθηση της αιτησης και βλεπουμε πια απο δευτερα...

    α ρε οτε....

  7. #7
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Update:

    Μέχρι σημερα 24 Ιανουαριου εχω φαει 3! αποριψεις απο τον ΟΤΕ με την αιτιολογια "Λειτουργει ηδη ΑΡΥΣ" ... ναι καλα ενταξει

    Ημερομηνιες

    12/01/2007 Αποριπτεται
    17/01/2007 Αποριπτεται
    22/01/2007 Αποριπτεται

    Μαλιστα...

    Εχει κανεις κανενα mail η τηλ φαξ να στειλω μερικα χαρτια στο οτε; Η να το στειλω κατευθειαν στην εεττ και τη γενικη γραμ. καταναλ. ;;

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μωρέ μηνύσεις χρειάζονται να δεις θα συμμορφωθούν καμιά φορά???
    Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα.
    Μου βάλανε φαιρεσυχνη γραμμή και δεν μπορώ να έχω καθόλου dsl.
    Έκανα αίτηση για να αλλάξω σε ψηφιακό έχουν περάσει 3 μήνες και δεν έχω λάβει ουτε απάντηση αν θα αλλάξω η όχι σε ψηφιακή γραμμή

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2007
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΙΓΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skywalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και μου λεει "υπαρχει καποιο προβλημα, στο βασικο εργαλειο software του ΟΤΕ φαινεται το αιτημα οτι εχει κλησει. Στο δευτερο προγραμμα φαινεται οτι η καταργηση ειναι σε εξελιξη...



    Είναι πολύ μπροστά αυτός ο οτε. Μας κάνει να γελάμε τουλάχιστον

  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλα να ενημερωσω οτι μου εριξαν και 4η αποριψη , το εμαθα σημερα Παρασκευη 26 απο forthnet

    σημειωνω λοιπον....

    12/01/2007 > αποριπτεται
    17/01/2007 > αποριπτεται
    22/01/2007 > αποριπτεται
    24/01/2007 > αποριπτεται

    Μπραβο βρε παιδια (του οτε) ευχαριστω πολυ !! .....

  11. #11
    Το avatar του μέλους minim3
    minim3 Guest
    τα ιδια περναω για να ξεφορτωθω την παλια συνδεση. σχεδον 1 μηνας αναμονη.

    @skywalk: τουλαχιστον εσενα στο 134 σου ειπανε και κατι με την πορεια της αιτησης για καταργηση. Σε εμενα ξυνανε τα κεφαλια τους και ημουνα ετοιμος να τσακωθω. εννοειτε οτι ΔΕΝ μπορω να βγαλω ακρη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Με έσκασε αυτή η Forthnet!!
    Από totomanmanus στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 14:12
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 04:51
  3. Θα με τρελάνει αυτή η Forthnet
    Από followgr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 17:43
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 07:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας