Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Εσεις..... με ποιούς είστε;

Ψήφισαν
118. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έξοδος απο την ΕΕ

    36 30,51%
  • Εξοδος απο την ευρωζώνη, εντός της ΕΕ

    42 35,59%
  • Οχι στα μνημόνια, εντός της ευρωζώνης

    23 19,49%
  • Υπομονή, σε 1-2-6-10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει (ναι στα μνημόνια)

    17 14,41%
Σελ. 271 από 320 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281291 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.051-4.065 από 4800
  1. #4051
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αξίζει να κάνουμε τις αυτοκτονίες σημαία για την οικονομική κρίση; Εγώ με την ποταπή μου αναλυτική σκέψη λέω όχι, εσύ με τη εκπληκτική σου σκέψη λες ναι....ε τι να κάνουμε.

    Εμένα προσωπικά το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί στη χώρα μου είναι οι αυτοκτονίες.
    Ποταπή η σκέψη σου συνολικά και οχι μονο ως προς το αναλυτικό κομμάτι, και προφανως αυτό που σε απασχολεί είναι το τομάρι σου... δεν χρειαζόταν διευκρινιση.

  2. #4052
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως θα συμφωνήσω με τον ermis333 στο θέμα της "σημαίας".
    Όταν το επίπεδο ζωής, διατροφής, ρύπανσης, προληπτικής υγείας και υγείας γενικότερα έχει πέσει στα τάρταρα ενώ αντίθετα το στρες και το άγχος έχουν βαρέσει κόκκινο... οι 87 είναι σταγόνα στον ωκεανό.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #4053
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έλα Ερμή, μπορείς να πανηγυρίσεις ελεύθερα

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...6.2835999.html

    Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

  4. #4054
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.857
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποταπή η σκέψη σου συνολικά και οχι μονο ως προς το αναλυτικό κομμάτι, και προφανως αυτό που σε απασχολεί είναι το τομάρι σου... δεν χρειαζόταν διευκρινιση.
    Διάνα έπεσες.

    Το γεγονός ότι δε θεωρώ τις αυτοκτονίες στη χώρα μου πολλές με κάνει άνθρωπο που με απασχολεί μόνο το τομάρι μου....οκ το μάθαμε και αυτό σήμερα.

    Καθίστε εσείς τώρα και ασχοληθείτε με τις χιλιαααααδες αυτοκτονίες σαν τον Καμένο και τη ΧΑ, αυτά είναι τα προβλήματα της χώρας μας.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #4055
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα Ερμή, μπορείς να πανηγυρίσεις ελεύθερα

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...6.2835999.html

    Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    Πφφφφ, άντε να αυτοκτονήσουν κι άλλοι 10-20-30 σιγά το θέμα, έχουμε άλλα να ασχοληθούμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #4056
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πραγματικά λυπηρό το νήμα τις τελευταίες σελίδες. Δεν ξέρω Ερμή αν δεν καταλαβαίνεις ή αν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αλλά και τα δυο είναι τραγικά αν γίνονται σε τέτοιο βαθμό (είτε για το μυαλό σου είτε για την ηθική σου).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #4057
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Να θυμίσω τον έτερο συμφορουμίτη, τον σκιώδη άνθρωπο, ο οποίος είπε απερίφραστα ότι όποιος είναι άνω των 50 είναι φύρα...

  8. #4058
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμίσω τον έτερο συμφορουμίτη, τον σκιώδη άνθρωπο, ο οποίος είπε απερίφραστα ότι όποιος είναι άνω των 50 είναι φύρα...
    Huh? Σκέφτηκε ότι τα ίδια θα λένε και κάποιοι άλλοι όταν ο ίδιος φτάσει στα 50 του; Ήμαρτον με τον κοινωνικό ρατσισμό.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  9. #4059
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμίσω τον έτερο συμφορουμίτη, τον σκιώδη άνθρωπο, ο οποίος είπε απερίφραστα ότι όποιος είναι άνω των 50 είναι φύρα...
    Όποιος είναι συνταξιούχος στα 50, είναι φύρα, ναι. Τώρα αν είπε κάτι άλλο αυτός (γενίκευσε), δεν συμφωνώ, όχι.

    Γνωρίζω πάντως στο άμεσο μου περιβάλλον πρώην αξιωματικό ΠΝ (είχε γίνει αξιωματικός με κάποιο περίεργο τρόπο που δεν ισχύει πια, κάτι σαν εσώκλειστος από ηλικία Λυκείου στο ΠΝ, την δεκαετία του 60, και με την αποφοίτηση γινόσουν άμεσα υπαξιωματικός νομίζω) που παραιτήθηκε στα 48 ή τα 46 και πριν τις μειώσεις συντάξεων λόγω μνημονίου πρέπει να καθάριζε κανά 3χίλιαρο σύνταξη. Προσοχή, χωρίς να αποστρατευτεί με τεράστιο βαθμό.

    Αν ρωτήσω οποιονδήποτε ξέρω ηλικίας 20-40 τι θα έκανε για να παίρνει 3.000 Ε, στην Ελλάδα, μάλλον θα μου έδιναν πολύ αποκαλυπτικές απαντήσεις, σχετιζόμενες με...εμπόριο λευκής σαρκός...

    Οπότε ναι - Το σωστό ποιο είναι? Σύνταξη στα 65+, με κεφαλαιοποιητικό σύστημα -που η Ελλάδα δεν έχει- και αν δούλευες από τα 18 σου, μαγκιά σου, έχεις 50 χρόνια εισφορές, πάρε ΟΝΤΩΣ λουξ σύνταξη. Οχι 45, 42, 48 και αηδίες, και συνταξάρα... μέχρι τα 70-80-90. Βάστα - οι συντάξεις υποτίθεται ότι προστατεύουν τους ανήμπορους, πια, να προσφέρουν, όχι τα λαμόγια που επέλεξαν να τις παίρνουν για 40 χρόνια και να μην τρέχει τίποτα.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  10. #4060
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος είναι συνταξιούχος στα 50, είναι φύρα, ναι. Τώρα αν είπε κάτι άλλο αυτός (γενίκευσε), δεν συμφωνώ, όχι.

    Γνωρίζω πάντως στο άμεσο μου περιβάλλον πρώην αξιωματικό ΠΝ (είχε γίνει αξιωματικός με κάποιο περίεργο τρόπο που δεν ισχύει πια, κάτι σαν εσώκλειστος από ηλικία Λυκείου στο ΠΝ, την δεκαετία του 60, και με την αποφοίτηση γινόσουν άμεσα υπαξιωματικός νομίζω) που παραιτήθηκε στα 48 ή τα 46 και πριν τις μειώσεις συντάξεων λόγω μνημονίου πρέπει να καθάριζε κανά 3χίλιαρο σύνταξη. Προσοχή, χωρίς να αποστρατευτεί με τεράστιο βαθμό.

    Αν ρωτήσω οποιονδήποτε ξέρω ηλικίας 20-40 τι θα έκανε για να παίρνει 3.000 Ε, στην Ελλάδα, μάλλον θα μου έδιναν πολύ αποκαλυπτικές απαντήσεις, σχετιζόμενες με...εμπόριο λευκής σαρκός...

    Οπότε ναι - Το σωστό ποιο είναι? Σύνταξη στα 65+, με κεφαλαιοποιητικό σύστημα -που η Ελλάδα δεν έχει- και αν δούλευες από τα 18 σου, μαγκιά σου, έχεις 50 χρόνια εισφορές, πάρε ΟΝΤΩΣ λουξ σύνταξη. Οχι 45, 42, 48 και αηδίες, και συνταξάρα... μέχρι τα 70-80-90. Βάστα - οι συντάξεις υποτίθεται ότι προστατεύουν τους ανήμπορους, πια, να προσφέρουν, όχι τα λαμόγια που επέλεξαν να τις παίρνουν για 40 χρόνια και να μην τρέχει τίποτα.
    Ώπα ρε αρχηγέ επειδή έχεις πάρει φόρα καβάλα στον οδοστρωτήρα και μάλλον ελαφρώς - και ίσως από άγνοια - παραπληροφορείς...

    Πρώτον, ο πατέρας μου είναι υποστράτηγος ε.α., αποστρατεύτηκε το 1990 σε ηλικία 54 ετών, δλδ τι έπρεπε να γίνει εφόσον δεν κρίθηκε (μη κομματόσκυλο) να προχωρήσει αντιστράτηγος και άνω; Και ναι, τον ίδιο τον χάλασε πολύ και είχε ψάξει για δουλειά αλλά τα μόνα που έπαιζαν ήταν κάτι αμερικανικές εταιρείες που έψαχναν "εκπρόσωπους" δλδ λαμόγια για να σπρώξουν υλικό στο Πεντάγωνο με μίζες, μια πρακτική που την γνωρίζουμε πλέον μια χαρά. Η υπηρεσία δεν θελησε να τον αξιοποιήσει καν, ενώ σε άλλους στρατούς στο ΝΑΤΟ οι απόστρατοι και δει οι ανώτατοι κρατούνται τουλάχιστον για μια 3ετία σε καθεστώς χαλαρής εργασίας ως σύμβουλοι, στην Ελλάδα εν τη σοφία τους οι Ένοπλες Δυνάμεις τους στέλνουν στα τάρταρα. Έκτοτε είναι συνταξιούχος, ΟΚ, αλλά τι να γινόταν;

    Δεύτερον, τα 3χίλιαρα σύνταξης ΔΕΝ παίζουν σε αξιωματικούς ΕΔ, παρεκτός από κάτι πιλότους και αλεξιπτωτιστές που αν καταφέρουν να φτάσουν βαθμό ανώτατου τσιμπάνε και τα ειδικά επιδόματα λόγω ανθυγιεινών κλπ.

    Ο πατέρας μου έφτασε να έχει περίπου €2000 μηνιαία σύνταξη, σαφώς δεν ήταν διόλου ευκαταφρόνητο ποσό αλλά με σύζυγο με μύρια όσα προβλήματα υγείας και ΑμεΑ δεν του έφτανε ούτε για καλημέρα και πάλι υποστράτηγος. 3χίλιαρα αν έπαιζαν μόνο για τίποτα αντιστράτηγους και δε νομίζω το ναυτικό να διαφέρει και πολύ πλην όσων έφτασαν ανώτατοι ΟΥΚ.

    Σήμερα ο πατέρας μου είναι περίπου στα €900 τον μήνα, ποσό γελοίο για ανώτατο αξιωματικό και προφανώς καλύτερο από €300 αλλά και πάλι επιβιώνει μόλις και μετά βίας με εμβάσματα δικά μου και αδερφού
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #4061
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Δεν κρίνω τέτοιες περιπτώσεις. Κρίνω περιπτώσεις που επέλεξαν (το τονίζω) να αποχωρήσουν για να τα ξύνουν και / ή για να αναλάβουν δουλειές σαν αυτή που αναφέρεις ('λαμόγια στο Πεντάγωνο'). Τώρα από κει και πέρα για τα οικονομικά ίσως και να κάνω λάθος, αλλά μάλλον δεν κάνω (όμως πιθανότατα είναι πιο συνθετη η πηγή των εισοδημάτων, δηλ. σύνταξη + κάτι επικουρικά + μέρισμα από μετοχικό ταμείο = αρκετά). Στο ΠΝ θεωρώ σίγουρο ότι προσμετρούταν και η υπηρεσία σε πλοία / υποβρύχια / whatever ως διπλή / τριπλή / κάτι τέτοιο, κατ' αναλογία με το να την έβγαζε αξιωματικός ξηράς για πάντα σε παραμεθόριο, σε εθνοφυλακές και σε high alerts...

    Προφανώς και δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι οι σημερινές συντάξεις (του οποιουδήποτε εκτός των ΔΕΚΟτζήδων, δηλ. και των απόστρατων, που τους τις ξέσκισαν) είναι άξιες λόγου. Προφανώς. Αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία από το "τι γινόταν παλιότερα"...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #4062
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κρίνω τέτοιες περιπτώσεις. Κρίνω περιπτώσεις που επέλεξαν (το τονίζω) να αποχωρήσουν για να τα ξύνουν και / ή για να αναλάβουν δουλειές σαν αυτή που αναφέρεις ('λαμόγια στο Πεντάγωνο'). Τώρα από κει και πέρα για τα οικονομικά ίσως και να κάνω λάθος, αλλά μάλλον δεν κάνω (όμως πιθανότατα είναι πιο συνθετη η πηγή των εισοδημάτων, δηλ. σύνταξη + κάτι επικουρικά + μέρισμα από μετοχικό ταμείο = αρκετά).

    Προφανώς και δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι οι σημερινές συντάξεις (του οποιουδήποτε εκτός των ΔΕΚΟτζήδων, δηλ. και των απόστρατων, που τους τις ξέσκισαν) είναι άξιες λόγου. Προφανώς. Αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία από το "τι γινόταν παλιότερα"...
    Kοίτα αντικειμενικά, πρώτον τα ποσά που ανέφερα για τον πατέρα μου είναι μηνιαία σύνταξη + μετοχικά + επικουρικά ως είχαν (δλδ περίπου €2000 μηνιαίως) ενώ σήμερα είναι περίπου €900, οι μειώσεις γενικά στους απόστρατους κυμαίνονται μεταξύ 50 και 65%.

    Δεύτερον, σαφώς στις Ένοπλες Δυνάμεις υπήρξαν αρκετοί που έβρισκαν τρύπες και χώνονταν για "εθελουσίες" στα 40 ή 50. Μην ξεχνάς όμως πως τα συντάξιμα στις ΕΔ ξεκινούν από την εκάστοτε σχολή, δλδ περίπου 18 ετών και συνεπώς ένας 45άρης προσμετρά 27 περίπου χρόνια. Επίσης, αυτό που γινόταν ήταν το εξής:

    Πολλοί που φτάνουν σε "μεσαίους" προς ανώτερους βαθμούς πχ Τχες / Ανχες / Σχες εκμεταλλεύονταν την δυνατότητα αποχώρησης μιας και ως Σχες θα την έκαναν ούτως ή άλλως (είτε επειδή γνώριζαν πως δεν υπήρχε περίπτωση να πάνε σε ανώτατο βαθμό λόγω ανεπάρκειας προσόντων ή επειδή απλά επειδή μπορούσαν) και όντως αρκετοί σταδιοδρόμησαν μια χαρά και έβγαλαν ΚΑΙ τρελά λεφτά μαύρα παράλληλα της σύνταξης όπως συμμαθητές του πατέρα μου που δεν έφτασαν μεν ποτέ τον βαθμό του αλλά άνοιξαν γραφεία ("μεσαζόντων" ή πχ απόφοιτοι της σχολής οικονομικού χώθηκαν σε εταιρείες) και βολεύτηκαν πρίμα.

    Το παράδειγμά σου πιθανώς να εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος

    Σε γενικές γραμμές πάντως σε όλες τις χώρες οι αξιωματικοί γενικά αποστρατεύονται νεώτεροι, απλά αλλού υπάρχουν θεσμοί και συστήματα να μην γίνονται συνταξιούχοι στα 45
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #4063
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kοίτα αντικειμενικά, πρώτον τα ποσά που ανέφερα για τον πατέρα μου είναι μηνιαία σύνταξη + μετοχικά + επικουρικά ως είχαν (δλδ περίπου €2000 μηνιαίως) ενώ σήμερα είναι περίπου €900, οι μειώσεις γενικά στους απόστρατους κυμαίνονται μεταξύ 50 και 65%.

    Δεύτερον, σαφώς στις Ένοπλες Δυνάμεις υπήρξαν αρκετοί που έβρισκαν τρύπες και χώνονταν για "εθελουσίες" στα 40 ή 50. Μην ξεχνάς όμως πως τα συντάξιμα στις ΕΔ ξεκινούν από την εκάστοτε σχολή, δλδ περίπου 18 ετών και συνεπώς ένας 45άρης προσμετρά 27 περίπου χρόνια. Επίσης, αυτό που γινόταν ήταν το εξής:

    Πολλοί που φτάνουν σε "μεσαίους" προς ανώτερους βαθμούς πχ Τχες / Ανχες / Σχες εκμεταλλεύονταν την δυνατότητα αποχώρησης μιας και ως Σχες θα την έκαναν ούτως ή άλλως (είτε επειδή γνώριζαν πως δεν υπήρχε περίπτωση να πάνε σε ανώτατο βαθμό λόγω ανεπάρκειας προσόντων ή επειδή απλά επειδή μπορούσαν) και όντως αρκετοί σταδιοδρόμησαν μια χαρά και έβγαλαν ΚΑΙ τρελά λεφτά μαύρα παράλληλα της σύνταξης όπως συμμαθητές του πατέρα μου που δεν έφτασαν μεν ποτέ τον βαθμό του αλλά άνοιξαν γραφεία ("μεσαζόντων" ή πχ απόφοιτοι της σχολής οικονομικού χώθηκαν σε εταιρείες) και βολεύτηκαν πρίμα.

    Το παράδειγμά σου πιθανώς να εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος

    Σε γενικές γραμμές πάντως σε όλες τις χώρες οι αξιωματικοί γενικά αποστρατεύονται νεώτεροι, απλά αλλού υπάρχουν θεσμοί και συστήματα να μην γίνονται συνταξιούχοι στα 45
    Συμφωνώ πλήρως. Δεν είπα ότι φταίει μόνο αυτός που εκμεταλλεύεται την κατάσταση, και 'το σύστημα' θα έπρεπε να μην αφήνει να τους γνέφεις στο καλό στα 45.

    Αλλά ΟΚ, σε τόσα άλλα είναι μπουρ...εμ...χάνι η Ελλάδα, σ' αυτό θα πρόκοβε?
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  14. #4064
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Κοιτα σοβιετο-γιαννη.
    Υπήρχαν περιπτώσεις, τρύπες, αλλά τόσο κραυγαλαίες που λές, δεν είναι πολλές.
    Οτι βγαίνανε πολύ νωρίς απο Σώματα Ασφαλείας, είτε γιατί τους διώχνανε με το ζόρι για να προαχθούν άλλοι (βλέπε περίπτωση Ποπ) είτε γιατί εκμεταλλευόντουσαν το σύστημα, ναι, ΟΚ, και καλώς να τις πιάσουν. Οπως έχω γείτονα αξιωματικό γιατρό ψυχίατρο, σιγά την ντακότα δηλαδή, που βγήκε στην σύνταξη στα 50 συνειδητά και όχι υποχρεωτικά, για να παίρνει όσα παίρνει, συν όσα βγάζει πλέον σαν ιδιώτης ιατρός.
    Τέτοια πάμπολα, και χρίζουν αντιμετώπισης.

    ΟΜΩΣ.

    Διαφωνώ με την λογική σύνταξη στα 65. Συμφωνώ με το κεφαλαιοποιητικό σύστημα. Γιατί να βγεί στα 65 κάποιος που ξεκίνησε να δουλεύει απο τα 16; ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ. ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΤΙΚΟ. Πόσα μαζεύονται απο τις συνταξιοδοτικές εισφορές, κάθε χρόνο, με ανακεφαλαίωση με επιτόκιο που θα ορίζεται κάθε χρόνο πόσο είναι. Να ξέρεις, πχ ότι σήμερα έχεις "μαζέψει" συντάξιμα πχ 100 χιλιάρικα. Οποτε θες να βγαίνεις στην σύνταξη με ποσό, που θα βγαίνει ανάλογα με το ποσό που έχει "μαζέψει" ο συνταξιούχος και τον αριθμό ετών μέχρι το μέσο προσδόκιμο ζωής....

    Πχ μπορεί εγώ να δουλεύω απο τα 18, και να πληρώνω τα κέρατά μου στο ΙΚΑ, επειδή βγάζω μεγάλο μισθό. Εαν θέλω να βγώ στα 45, γιατί να μην βγώ, και να πάρω τόση σύνταξη όση μου αναλογεί; Να καταργηθεί το πλήρης, μειωμένη και τα ρέστα. Σύνταξη, όσα έδωσες. Το κράτος πρόνοιας θα εγγυάται μια ελάχιστη σύνταξη μετά απο κάποιο όριο ηλικίας ασχέτως ετών εργασίας, μια σύνταξη καθαρά πρόνοιας.

    ΥΓ. Απο την άλλη πρέπει να σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι δεν θα ζηλεύαμε την ζωή των περισσοτέρων στο στρατό. Συνεχείς μεταθέσεις, άντε μετακόμιση, παιδιά που δεν στεριωνουν σε έναν τόπο και δεν μπορούν να έχουν φίλους, έχθρες ίντριγκες και έριδες για τις μεταθέσεις και τις προαγωγές, ασκήσεις, σκηνάκια, νυκτερινές κάθε δεύτερη τρίτη, υπηρεσίες είτε σαν αξιωματικός υπηρεσίας, μέχρι στρατοπεδάρχης, ευθύνες.... Οχι δεν τους ζηλεύω. Για κάποιους εξ αυτών που τρώνε πολύ τρέξιμο, όπως ειδικές δυνάμεις, υποβρύχια κλπ, καλώς και βγαίνουν νωρίς, είναι το ελάχιστο για την πίεση και την ζωή που χάσανε στου διαόλου την μάνα (δηλαδή για την μικρότερη ηλικία συνταξιοδότησης θα έπρεπε να μετράει πόση έτη ήταν σε μάχιμη μονάδα και όχι σε γραφείο, και σε ακριτικές μονάδες, όχι αστικά κέντρα). Εχω δυο παλιούς φίλους συμμαθητές που γίνανε αξιωματικοί. Μια ζωή μέχρι σήμερα, τρέχουν, έχουν γνωρίσει όλη την Ελλάδα, νησιά, Κύπρο. Σαν τσιγγάνοι... Ασε... Εσυ βλέπεις μόνο τα λεφτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 11-06-14 στις 19:50.

  15. #4065
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  456456.bmp 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  819,8 KB 
ID: 140725

Σελ. 271 από 320 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281291 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 17:06
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 11:56
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 22:04
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:06
  5. Αναγνωριση πτυχιου εκτος ΕΕ
    Από Anasazi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 01:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας