Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Members

    8 μηνύματα


    Δημοσίευση σήμερα, 02:41




    Καλησπέρα σας.


    Μπαίνω σε ένα φόρουμ συζητήσεων εδώ και καιρό και διαβάζω ή γράφω. Μπαίνω πάντα με το anonynox του mozilla στην free edition.https://addons.mozil...addon/anonymox/ .Έχω adsl, σταθερό πάροχο, ΟΤΕ.

    Δείχνει με το anonymox π.χ να μπαίνω από Αμερική. Πριν λίγες ημέρες με πλησίασαν από την ο.δ. και μου πρότειναν να γίνω μοντ. Ως μέλος απλό έβλεπα κανονικά την i.p. της αμερικής. Εγώ χωρίς να το καλοσκεφτώ δέχτηκα να γίνω μοντ. Την άλλη εβδομάδα θα είμαι ενεργή.

    Υπάρχει περίπτωση να μπορούν πλέον να βλέπουν την πραγματική μου ip? Αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα. Αφού δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα μέρη. Αν γνωρίζετε σας παρακαλώ, θα ήθελα να μου πείτε, ώστε να πάρω πίσω την θετική απάντηση που τους έδωσα.



    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί πιστεύεις, ότι η ip με την οποία συνδέεσαι σε κάποιο site, θα πρέπει να αλλάζει ανάλογα με το user rank που έχεις σε αυτό το site;
    Αυτό που κάνει το συγκεκριμένο plugin και όλα τα άλλα ανάλογα plugin ή προγράμματα, είναι να χρησιμοποιούν έναν ενδιάμεσο υπολογιστή.
    Δηλαδή, αντί να συνδεθείς απευθείας στο adslgr.com συνδέεσαι πρώτα στον δικό μου υπολογιστή και ζητάς την σελίδα. Τότε ο δικός μου υπολογιστής ζητάει την σελίδα του adslgr.com και όταν φτάσουν τα δεδομένα, τα στέλνει στον δικό σου υπολογιστή. Έτσι, το adslgr.com έχει καταγράψει την δικιά μου ip και όχι την δικιά σου. Εσύ ποτέ δεν έκανες απευθείας σύνδεση, με το adslgr.com και έτσι δεν υπάρχει δυνατότητα να μάθει την ip σου.
    Φυσικά, επειδή όλη αυτή την λειτουργία την κάνει το συγκεκριμένο plugin, θα πρέπει να χρησιμοποιείς τον firefox και το plugin να είναι ενεργό.

    Θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις όμως, ότι την καταγραφή δεν την γλιτώνεις. Γιατί καταγραφή μπορεί να κάνει και ο ενδιάμεσος υπολογιστής. Και μάλιστα, ενώ αν κάνεις απευθείας σύνδεση στο adslgr.com αυτό μπορεί να καταγράψει το τι έκανες στο adslgr.com, αν χρησιμοποιήσεις ως ενδιάμεσο τον δικό μου υπολογιστή, αφού όλες οι συνδέσεις σου περνάν μέσα από μένα, θα μπορούσα να καταγράψω, το τι έκανες στο adslgr.com, στο facebook, τι αναζήτησες στην google, τα e-mail που διάβασες στο gmail, τους κωδικούς που πληκτρολόγησες, εκτός αν η σύνδεση που χρησιμοποίησες ήταν κρυπτογραφημένη. Κ.τ.λ.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να μπορούν πλέον να βλέπουν την πραγματική μου ip? Αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα. Αφού δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα μέρη.
    Δεν «πολυεμπιστεύεσαι» το φόρουμ που θα είσαι moderator, και εμπιστεύεσαι έναν άγνωστο server, που τον έχει κάποιος άγνωστος, ποιός ξέρει πού ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έβγαλες, ποτέ άκρη με την γυναικεία λογική στον πραγματικό κόσμο;
    Γιατί να είναι διαφορετικά στον ψηφιακό;

    Αν και πιστεύω, ότι δεν είναι τόσο θέμα εμπιστοσύνης προς το forum.
    Για κάποιο λόγο η φίλη μας, ήθελε να φαίνεται στο συγκεκριμένο forum, ότι προέρχεται από Αμερική, μπορεί το forum να περιόριζε την πρόσβαση μόνο σε χρήστες από Αμερική.
    Για οποιοδήποτε λόγο και να το έκανε, στο ενδιάμεσο απέκτησε σχέσεις με τα μέλη του φόρουμ και τώρα φοβάται μην αποκαλυφθεί ότι τόσο καιρό, δήλωνε ψεύτικη ip.
    Μόνο ελπίζω το e-mail επικοινωνίας που έδωσες στο forum, να μην έχει κατάληξη gr
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπέρδεμα με αλλαγή συμβολαίου σε καρτοκινητό.
    Από didaskalo στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 18:56
  2. [Telindus] Αλλαγή SSID σε telindus 1133
    Από Caret στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-13, 09:36
  3. Αλλαγή Ταυτότητας σε ΔΟΥ
    Από kostis_74 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 02:27
  4. Πρόβλημα μετά από αλλαγή μητρικής σε acer aspire 5600 laptop
    Από chris54 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-12, 08:59
  5. Αλλαγή IP σε Speedtouch ST780WL
    Από ChrisAthens στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 08:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας