Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.792
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως αποκάλυψε ο εκπρόσωπος της MediaTek η ταϊβανέζινη εταιρία κατασκευής chipset για φορητές Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  octo.jpg 
Εμφανίσεις:  355 
Μέγεθος:  13,4 KB 
ID: 126897συσκευές, θα προχωρήσει το 4ο τρίμηνο του 2013 στην παραγωγή του πρώτου πραγματικά οκταπύρηνου επεξεργαστή (octo-core processor) που θα μπορεί να λειτουργεί ταυτόχρονα και τους οκτώ πυρήνες του.

    Οι τωρινοί κατ'όνομα οκταπύρηνοι όπως ο Exynos 5410 της Samsung που χρησιμοποιείται σε κάποιες από τις εκδόσεις του Galaxy S4, είναι στην ουσία 2 ενωμένοι τετραπύρηνοι επεξεργαστές που ανάλογα με το φορτίο, είναι ενεργοί οι 4 από αυτούς κάθε φορά.

    Η λύση της MediaTek όμως αφορά ένα chip με 8 ανεξάρτητους πυρήνες που μπορούν να λειτουργήσουν ξεχωριστά ο καθένας από τον άλλον, δίνοντας έτσι δυνατότητα μοιράσματος των απαιτήσεων για επεξεργαστική ισχύ ανάλογα με την εκτελούμενη εφαρμογή και το φορτίο της συσκευής.

    Η MediaTek δεν έδωσε περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες και είναι άγνωστο αν χρησιμοποιεί κάποια νέα αρχιτεκτονική ή μια από τις σχεδιάσεις της ARM.

    Πηγή : Infoworld

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    MTK ftw!

    Ολιγον τι αχρηστοι, αλλα ειναι μια προοδος!

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα να δείς που μέχρι τώρα απέφευγα συσκευές με επεξεργαστές ΜΤΚ (έστω κι αν προέρχονταν απο "επώνυμη" εταιρεία) γιατί το ΜΤΚ μου θύμιζε το συνηθισμένο ψόφιο τσιπ/επεξεργαστή που φοράνε οι κινέζικες μαϊμούδες (αν δείτε στα "χαρακτηριστικά" όλο ΜΤΚ τάδε μοντέλο έγραφαν), και εννοώ εκείνα τα "iphone" (ή άλλης εξωτερικής εμφάνισης) με την τηλεόραση κλπ... Ενώ τα απέφευγα λοιπόν τώρα μόλις κυκλοφορήσει ένα μοντέλο με οκταπύρηνο ΜΤΚ θα μπώ στον πειρασμό να το αγοράσω.... έτσι απο περιέργεια!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.605
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δείς που μέχρι τώρα απέφευγα συσκευές με επεξεργαστές ΜΤΚ (έστω κι αν προέρχονταν απο "επώνυμη" εταιρεία) γιατί το ΜΤΚ μου θύμιζε το συνηθισμένο ψόφιο τσιπ/επεξεργαστή που φοράνε οι κινέζικες μαϊμούδες (αν δείτε στα "χαρακτηριστικά" όλο ΜΤΚ τάδε μοντέλο έγραφαν), και εννοώ εκείνα τα "iphone" (ή άλλης εξωτερικής εμφάνισης) με την τηλεόραση κλπ... Ενώ τα απέφευγα λοιπόν τώρα μόλις κυκλοφορήσει ένα μοντέλο με οκταπύρηνο ΜΤΚ θα μπώ στον πειρασμό να το αγοράσω.... έτσι απο περιέργεια!
    Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος που τα απέφευγες.
    Οι σημερινές κινεζιές είναι αξιοπρεπέστατες και οι τετραπύρηνοι της ΜΤΚ σκοτώνουν.
    Τα σημερινά Huawei, ZTE,Lenovo, OPPO, ZOPO κλπ. δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα επώνυμα.Βέβαια τα πιο άγνωστα ακόμα δεν έχουν ξεφύγει από την σαμσουνγκίλα αλλά σιγά σιγά θα απεξαρτηθούν.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Mην κοροιδευομαστε, εχουν πολλα να ζηλεψουν.

    Απλα αποτελουν μια καλη αγορα, σε σχεση με τα 'Ευρωπαικα' κινητα ιδιας τιμης.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εχω αυτην την στιγμη στα χερια μου ενα 4πυρινο τις sam,και ενα 4πυρινο lenovo με mtk......ακομα κλαιω τα λεφτα που εδωσα παραπανω(πολλα μαλιστα....) για το sam.....
    και υποψην δεν ειμαι χαλαρος χρηστης...........με το που θα βγει λοιπον το 8πυρινο με mtk ενα ειναι σιγουρο οτι θα το προτιμησω......τοσα χρονια τους τα ακουμπαγα σαν κοροιδο.
    Ολα καλα λοιπον!!!!!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    πλεον η επεξεργαστικη ισχυς αρκει για να καλυψει τα οποια μειονεκτηματα του λειτουργικου...μπορει σε λιγο καιρο με την 5ρα να λυθουν πολλα θεματακια και να κοιταξουμε κ λιγο την αυτονομια με τετοια θηρια
    VAMOS ARIS

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.605
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostast1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αυτην την στιγμη στα χερια μου ενα 4πυρινο τις sam,και ενα 4πυρινο lenovo με mtk......ακομα κλαιω τα λεφτα που εδωσα παραπανω(πολλα μαλιστα....) για το sam.....
    και υποψην δεν ειμαι χαλαρος χρηστης...........με το που θα βγει λοιπον το 8πυρινο με mtk ενα ειναι σιγουρο οτι θα το προτιμησω......τοσα χρονια τους τα ακουμπαγα σαν κοροιδο.
    Έτσι, έτσι.
    Κι εγώ έχω βάλει στο μάτι το Lenovo A830.Με ~150 από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά είσαι οκ.Και από specs σκίζει.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Πράγματι τα τελευταία χρόνια τα κινέζικα κινητά τηλέφωνα έχουν κάνει άλματα μπροστά. Αν και υστερούν σε κάποιους τομείς από τα επώνυμα δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να μην τα προτιμήσει ανάλογα με τις ανάγκες του.

    Στο θέμα τώρα νομίζω είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλάμε για 8πύρηνους επεξεργαστές καθώς δεν υπάρχουν εφαρμογές που να είναι optimized για πολυπύρηνους επεξεργαστές αν και πιστεύω αυτό να αλλάξει στα επόμενα χρόνια

  10. #10
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βεβαίως δεν αντιλέγω περί Huawei, Oppo (ειδικά για αυτήν... είδα το πρώτο τηλέφωνο που ήρθε Ευρώπη στο e-shop της και έπαθα απανωτά εγκεφαλικά!!! τόσο τέλειο!), ΖΤΕ κλπ. Απλά αναφέρθηκα στις απομιμήσεις όπως είπα... όλοι τις έχετε δει και τις ξέρετε... εκείνα τα τηλέφωνα με 2 σιμ, τηλεόραση (και την ανάλογη κεραιούλα) κλπ. που συνήθως μοιάζουν με iphone όπως και το μενού (εικονίδια κλπ.) επίσης! Αυτά έλεγα οτι μου θύμιζε το ΜΤΚ (γιατί όλα αυτά ΜΤΚ ανέφεραν στα χαρακτηριστικά τους)... Και όσοι έχει τύχει να λειτουργήσουν ένα τέτοιο καταλαβαίνουν τι εννοώ οτι φοβόμουν... ώς τώρα βέβαια! Τώρα πλέον έχω δοκιμάσει και 1-2 επώνυμα κινέζικα με ΜΤΚ (android phones) και εννοείται οτι έχω μια καλή άποψη. Αλλά μέχρι πρίν λίγο καιρό...... ούτε να ακούσω περί ΜΤΚ!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.045
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostast1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αυτην την στιγμη στα χερια μου ενα 4πυρινο τις sam,και ενα 4πυρινο lenovo με mtk......ακομα κλαιω τα λεφτα που εδωσα παραπανω(πολλα μαλιστα....) για το sam.....
    και υποψην δεν ειμαι χαλαρος χρηστης...........με το που θα βγει λοιπον το 8πυρινο με mtk ενα ειναι σιγουρο οτι θα το προτιμησω......τοσα χρονια τους τα ακουμπαγα σαν κοροιδο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, έτσι.
    Κι εγώ έχω βάλει στο μάτι το Lenovo A830.Με ~150 από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά είσαι οκ.Και από specs σκίζει.
    Συμφωνώ εγώ έχω το Lenovo A820 με 114 euro !!! ο 4 πύρινος τις mediatec είναι άψογος βγάζει 13000 score στο antutu δεν ζεσταίνεται δεν κολλάει τίποτα παίζει τα πάντα, άψογος και η Lenovo έχει πολύ καλή ποιότητα υλικών στα κινητά της.

    Το κινητό με normal χρήση σου βγάζει σχεδόν 2 μέρες χρήση με βαριά θέλει φορτίσει κάθε βραδυ

    Η sony διάβασα έχει κλείσει συμφωνία με την mediatec οποτε σύντομος ελπίζω να δούμε φτηνότερα κινητά με την επωνυμία της.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 10:14
  2. H AMD ετοιμάζει τον πρώτο της επεξεργαστή ARM
    Από Seitman στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 17:11
  3. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 17:02
  4. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 19:00
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 17:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας