Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Πριν 1 μήνα έβαλα υπηρεσία 3play Forthnet με ADSL. Πριν είχα VDSL στην ίδια εταιρία και κλείδωνα στα 40-41 Mbps.

    Από τη στιγμή που γύρισα σε ADSL αρχίσανε τα προβλήματα. Πρώτα χρησιμοποίησα το Thomson 788 που μου δόθηκε μαζί με την υπηρεσία VDSL, καθώς αναγράφει ότι υποστηρίζει ADSL2+. Βέβαια τα αναγραφόμενα με τα προσφερόμενα έχουν τεράστια διαφορά. Συγκεκριμένες σελίδες δεν ανοίγουν κλπ. Το εν λόγω μόντεμ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕ ADSL. Τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη, "βρε παιδιά δε δουλεύει σας λέω" και αυτοί με έβαζαν να βάζω και να βγάζω τα καλώδια από τα μπριζάκια του τηλεφώνου "για να μετρήσουν τη γραμμή".

    Τελικά, είδα και απόειδα και έβαλα τον παλιό καλό Thomson 585v7 με τον οποίο συνδεόμουν στα 17~18Mbps και χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις. Το πρώτο πράγμα που διαπίστωσα είναι ότι κλειδώνω στα 14 Mbps ενώ έχω 12dB attenuation, όπως βλέπετε παρακάτω:



    Αμέσως παίρνω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου αναφέρουν ότι τα 14Mbps είναι ικανοποιητικότατη ταχύτητα για μια "μέτρια" γραμμή σαν τη δική μου. Η ίδια γραμμή επαναλαμβάνω ότι συγχρόνιζε στα 17-18 άνετα πριν την αλλαγή.

    Το αμέσως επόμενο πρόβλημα είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις. Η κατάσταση είναι εξωφρενική καθώς χρησιμοποιώ το internet συνεχώς για τη δουλειά μου. Συνέχεια αποσυνδέσεις, συνέχεια προβλήματα. Πάμε πάλι τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη.
    - "Βρε παιδιά έχω αποσυνδέσεις χωρίς να πέφτει το SNR, πρέπει να υπάρχει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα"
    - "Ελέγξτε μήπως φταίει το καλώδιο του τηλεφώνου", "μήπως συνδέεστε ασύρματα στο ιντερνετ;" και άλλες γενικολογίες.

    Αλλάζω καλώδιο τηλεφώνου, αλλάζω φίλτρα, πάλι τα ίδια. Οι αποσυνδέσεις σύννεφο και η ταχύτητα χαμηλή για τις δυνατότητες της γραμμής.
    Ξανά μανά τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη.
    - "θα σας καλέσουν από την τεχνική διεύθυνση"

    Ωραία, λέω, τώρα θα λυθεί το πρόβλημα. Με καλούν την επόμενη μέρα για να μου πουν ότι θα περάσει τεχνικός.
    - "Πότε θα περάσει ο τεχνικός;"
    - "Θα σας πάρουμε τηλέφωνο για να κλείσετε ραντεβού"
    Δηλαδή με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο.

    Το βράδυ της ίδιας μέρας με καλούν για να κλείσω ραντεβού. Βγαίνει μια κυρία και μου λέει ότι αν φταίω εγώ θα πρέπει να πληρώσω και από πάνω. Συμφώνησα γιατί ήμουν βέβαιος ότι το πρόβλημα δεν οφείλεται από μένα.

    Έρχεται ο μέγας τεχνικός. Καταρχάς ο τύπος έβγαζε μάτι ότι ήταν άσχετος και ότι βαριόταν που ζούσε. Ελέγχει τη γραμμή από τον κατανεμητή και μετράει χαμηλή απόσβεση (περί τα 14dB το μέγιστο). Παίρνει τηλέφωνο στα κεντρικά και του λένε ότι υπάρχουν πολλές αποσυνδέσεις. Κάθεται **5 λεπτά** στον υπολογιστή και μπαίνει στο site της Nvidia να κατεβάσει ένα αρχείο ώστε να μετρήσει την ταχύτητα. Κατέβαζε με περίπου 400ΚΒ/sec. Αποφάσισε να κατεβάσει παράλληλα το ίδιο αρχείο 3 φορές και έπιασε συνολικά 1.2ΜB/sec.

    Γράφει στο χαρτί: Ταχύτητα κατεβάσματος 1.5MB/sec, καμμία αποσύνδεση.

    - "Πως γράφεις καμμία αποσύνδεση ενώ έκατσες 5 λεπτά;", τον ρωτάω
    - "Δεν είδα καμμία αποσύνδεση", μου απαντάει
    - "Και τί θα κάνω εγώ αν 1 ώρα αφότου φύγεις ξαναγίνει αποσύνδεση;"
    - "Κύριε, η συζήτηση γίνεται κυκλική!" μου απαντάει με θράσος
    - "Κυκλική γιατί δεν λύθηκε το πρόβλημά μου!"
    - "Ακούστε κύριε, εγώ είμαι εδώ να ελέγξω 2 πράγματα. Δε με συμφέρει οικονομικά να κάτσω παραπάνω. Γειά σας!" και με αφήνει σύξυλο!

    Έλα όμως που μισή ώρα αφότου έφυγε ο υπερ-τεχνικός, το ιντερνετ πέφτει πάλι!! Έξαλλος παίρνω τηλέφωνο την Forthnet:
    "Το και το, ήρθε τεχνικός, σοβαρευτείτε!!"
    "Θα σας καλέσουν στο κινητό τηλέφωνο από την τεχνική υπηρεσία"

    (εδώ πρέπει να σας πω ότι η τεχνική υπηρεσία της Forthnet έχει ένα ηλίθιο σύστημα κλήσεων το οποίο πολλές φορές σε καλεί, χτυπάει 1 φορά και κλείνει η γραμμή τους)

    Δυο μέρες μετά με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι θα μου αλλάξουν προφίλ. Δηλαδή από τα 6,5dB θα με πάνε στα 8dB. Εκνευρίστηκα, γιατί πάντα δούλευα με το normal profile, άσε που αυτό θα σήμαινε ότι θα πέσει κι άλλο η ταχύτητα. Οπερ και εγένετο. Συγχρονισμός στα 12Mbps.
    Έλα όμως που οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν!

    Ξανά τηλέφωνο στη Forthnet:
    - "Με λένε τάδε, το τηλέφωνό μου είναι αυτό."
    - "Μάλιστα, τι πρόβλημα έχετε;"
    - "Οι αποσυνδέσεις εξακολουθούν"
    - "Μήπως συνδέεστε ασύρματα στο ιντερνετ;"

    Εκείνη τη στιγμή, σας το ορκίζομαι, τα πάντα έγιναν κόκκινα μπροστά μου. Έγινα έξαλλος.
    - "Καλά ρε φίλε, δε βλέπεις στο ιστορικό τί προβλήματα υπάρχουν με τη γραμμή μου;"
    - "Θα σας καλέσουν από την τεχνική υπηρεσία"
    - "Γιατί δεν δηλώνετε βλάβη στον βρόγχο;"
    - "Γιατί ο ΟΤΕ δεν δέχεται ότι υπάρχει βλάβη"

    Άντε πάλι. Την άλλη μέρα με καλούν για να μου πουν ότι τώρα το προφίλ θα το πάνε από τα 8dB στα 12dB. H ταχύτητα συγχρονισμού πλέον στα 10Μbps. Ξανά αποσυνδέσεις. Ξανά τηλέφωνο.
    Την άλλη μέρα: "Θα σας βάλουμε ένα νέο προφιλ στα 15dB". Ταχύτητα συγχρονισμού στα 7-8Mbps. Στο VDSL έπιανα 41. Ξανά αποσυνδέσεις. Ξανά τηλέφωνο.
    Την άλλη μέρα: "Θα το δηλώσουμε ως βλάβη στον ΟΤΕ"

    Εντωμεταξύ έχουν ήδη περάσει 3 εβδομάδες. Αποφασίζω να πάω διακοπές για 1 εβδομάδα αφού ούτως ή άλλως δουλειά δε μπορούσα να κάνω με τόσο κακή υπηρεσία.
    Ενώ ήμουν στις διακοπές, λαμβάνω μήνυμα: "Υπάρχει καλωδιακή βλάβη στη γραμμή σας και το πρόβλημα θα λυθεί σε συνδυασμό με τον ΟΤΕ". Και μερικές μέρες μετά: "Το πρόβλημα λύθηκε, ειδοποιήστε μας αν εξακολουθεί".

    Γυρνάω από τις διακοπές μου, αναζωογονημένος, περιμένοντας ότι θα μπορέσω να δουλέψω επιτέλους.

    Αμ δε.... Πάλι κλείδωμα σε χαμηλές ταχύτητες. Πάλι αποσυνδέσεις.
    Πάλι τηλέφωνο. Πάλι "θα σας καλέσουν". Έχουν περάσει 3 μέρες και ακόμα δεν έχω λάβει τηλέφωνο.

    Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.

    Το επόμενο τηλεφώνημα που θα κάνω για αυτό το πρόβλημα δε θα είναι στη Forthnet αλλά στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών και μετά στον δικηγόρο μου.

    ΑΙΣΧΟΣ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hyperspaced : 01-08-13 στις 03:19.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Βάλε πάλι VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    8(dB) / 11.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα και καλό μήνα. Έχω αφήσει το ρούτερ της Wind ZXDSL 931 WII και συγχρονίζει η γραμμή μου τώρα στα 21178 Kbps και κυρίως χωρίς αποσυνδέσεις. Όταν έβαλα για πρώτη φορά το ρούτερ της Forthnet δεν συγχρόνισε πάνω από 12000 Kbps.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Από μπουρδολογίες καλά κρατεί η Forthnet (άκου "Συνδέεστε ασύρματα στο Internet;"...), αλλά το μεγαλύτερο λάθος για 'μένα ήταν εξ' αρχής να υποβαθμίσεις την γραμμή σου από VDSL σε ADSL. Όταν κάτι δουλεύει καλά, απλά ΔΕΝ το αλλάζεις. Βέβαια αυτό σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί την απαράδεκτη στάση της Forthnet.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ φταις που ασχολήσε ακόμα μαζί τους έπρεπε από την 2η φορά που σου λέγανε ασυναρτησίες να προχωρήσεις σε καταγγελία της σύμβασης και καταγγελία στην ΕΕΤΤ

  6. #6
    Εγγραφή
    18-04-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ό,τι να' ναι. Δεν υπάρχει λογική εξήγηση για ποιο λόγω να γίνεται κάτι τέτοιο, στην ίδια γραμμή.
    Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να μην είσαι ακόμα στην ίδια γραμμή, αλλά για κάποιο λόγο να σε άλλαξε ζεύγος ο οτε και να σε έβαλε σε χειρότερης κατάστασης καλώδια.
    Σκουριές και χαλαρές συνδέσεις είναι τα πιο κοινά προβλήματα που σου χαλάνε την ταχύτητα και την σταθερότητα της γραμμής σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    0 dBm Output Power της πόρτας στο Down σημαίνει ή πρόβλημα στο Modem ή πρόβλημα στην πόρτα στο DSLAM.Δοκίμασε ένα άλλο Modem και δες αν αλλάζει τπτ.Αν είναι θέμα πόρτας δικαιολογεί και τον χαμηλό συγχρονισμό και της αποσυνδέσεις.Για να καταλάβεις εγώ όταν μετράω μια πόρτα μέσα στo A/K έχω τουλάχιστον 5dBm στο Down.Αν παίρνω 0dBm ή πολλές φορές -5dBm υποδηλώνει πρόβλημα στην πόρτα ή συνήθως σε όλη την κάρτα (κολλάνε απο ζέστη ή πολλές ώρες λειτουργίας και με ένα απλό Reset στρώνουν).

    Κάνε αυτό με το Modem και δες αν αλλάζει κάτι.Μετά πάρε και κράξε πάλι (ανέφερε και το θέμα αυτό)....

    P.S. Αν είναι όντως θέμα της πόρτας μπορεί να δικαιολογεί και τα προβλήματα που είχες με το VDSL Modem....

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    2 μηνες χωρις τηλεφωνο στην wind και μου λεγανε οτι να ναι και για εμενα η λυση ειναι ΕΕΤΤ μονο ετσι θα παει και ο ΟΤΕ να κανει δουλεια. Επισης παντα ειχα προβλημα στο προηγουμενο σπιτι με την Wind οποτε εβρεχε ή φυσαγε τσουπ επεφτε η γραμμη ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ο ΟΤΕ και η Wind ποτε δεν βρηκαν τι φταιει μεχρι που εφυγα

  9. #9
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αχ πως σε καταλαβαίνω.
    Είμαι στη FORTHnet από εποχές dialup και 3 φορές που αναγκάστηκα να δηλώσω βλάβη, έμεινα κάθε φορά 3-4 μέρες χωρίς δίκτυο...
    Μετά όλα καλά, αλλά αυτές τις μέρες ήθελα να φύγω, να πάω αλλού.
    Σα να μίλαγα σε τοίχο κάθε φορά που έπαιρνα τηλέφωνο και περίμενα 15-25 λεπτά (ελπίζω να μη χρειαστεί να το ζήσετε), κάθε φορά έπρεπε να διηγηθώ όλη την ιστορία από την αρχή.
    Η πιο συνηθισμένη λύση είναι η αλλαγή προφίλ από 6 (που έχω και συνδέομαι από 23.995-24.000) έως το εξωπραγματικό 18, για μην ασχοληθούν μαζί σου και να σε "ξεφορτωθούν", η εύκολη λύση.
    Αν μπλέξεις...

  10. #10
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Που να δείτε wind, εγω στην 4net κ για gap κ για fastpath κ για 6 snr συννενοηθηκα κομπλε

  11. #11
    Εγγραφή
    06-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Ρε παιδιά τι κολλήματα τρώνε εκεί στην Forthnet? Για πολλοστή φορά τους τηλεφώνησα για να τους ρωτήσω αν προώθησαν την βλάβη της γραμμής μου στον ΟΤΕ και μου λένε ότι η ταχύτητά σας είναι αποδεκτή και δεν μπορούμε να το δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ. Καθαρή κοροϊδία.
    Η πλάκα είναι ότι όταν ήρθε ο τεχνικός τους και μέτρησε στον κατανεμητή 12 τιμή (είμαι 500-600 μέτρα από το Α/Κ) συμφώνησε ότι είναι χαμηλή και ότι έπρεπε να έχω παραπάνω. Ζήτησα να μιλήσω και με κάποιον υπεύθυνο αλλά τίποτα. Τι να κάνω? Τι προτείνετε?

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iggy_chemtrail Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να κάνω? Τι προτείνετε?
    Αίτηση σε άλλον, σοβαρότερο, πάροχο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Ναι αλλά αφού το πρόβλημα είναι με την γραμμή του ΟΤΕ, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λυθεί το πρόβλημα?

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Που ξέρεις ότι είναι στη 'γραμμή του ΟΤΕ'. Έχει γίνει ξεκάθαρο από κάπου;

  15. #15
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δε νομίζω να βγάλεις άκρη, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να συγχυστείς.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μήνυση της Forthnet κατά της ΕΠΟ για το Κύπελλο Ελλάδας
    Από mikroman στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 18:27
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 11:44
  3. Πρόταση εξαγοράς της Forthnet από τη Wind
    Από bilirius στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 09:14
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-12, 17:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας