Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με ένα λιτό blog post στο official Android blog, ανακοινώθηκε από την Google η διάθεση μιας νέας Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  blogpost.png 
Εμφανίσεις:  409 
Μέγεθος:  50,0 KB 
ID: 127271υπηρεσίας προς τους κατόχους συσκευών με Android από την έκδοση 2.2 και πάνω, η οποία ως τώρα προσφερόταν από τρίτες εφαρμογές και mobile security suites.

    Με το νέο Android Device Manager όμως και με την προϋπόθεση να είναι κάποιος συνδεδεμένος στον Google account του, θα του δίνεται η δυνατότητα να εντοπίζει τη χαμένη ή κλεμμένη συσκευή του και αν είναι απαραίτητο να διαγράψει όλα τα δεδομένα από το smartphone ή tablet του, ώστε να μην πέσουν στα χέρια τρίτων.

    Οι δυνατότητες που φέρνει το ADM είναι οι εξής:

    • Δίνεται η δυνατότητα κλήσης της συσκευής με τον μέγιστο δυνατό ήχο, ώστε να εντοπιστεί αν έχει παραπέσει κάπου, ενώ παράλληλα εμφανίζεται η θέση της σε πραγματικό χρόνο στους χάρτες της Google.
    • Αν δεν μπορεί να εντοπιστεί ή έχει κλαπεί και δεν είναι δυνατή η ανάκτηση της, δίνεται η δυνατότητα γρήγορου και ασφαλούς σβησίματος όλων των αποθηκευμένων πληροφοριών.


    Το Android Device Manager θα ξεκινήσει την λειτουργία του προς το τέλος του μήνα και θα υπάρξει και Android app για καλύτερη διαχείριση των συσκευών του χρήστη.

    Πηγή : Android blog

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Πολυ καλη κινηση απο την Google.Θα φανει χρησιμο σε πολλους,πιστευω.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Ήταν μια δυνατότητα στην οποία υστερούσε το stock android. Ευπρόσδεκτη προσθήκη.

  4. #4
    Ακουγεται πολυ καλο. Μενει να δουμε και την υλοποιηση της εφαρμογης, αν θα πρεπει να ειναι ανοιχτη συνεχεια, τι μπαταρια καταναλωνει, ποσο ευκολα δουλευει και αλλα.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Περιμένουμε περισσότερα θετικά αποτελέσματα...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2011
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    30,9(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και για να μην ξεχνιόμαστε " o Big Brother επεκτείνεται"

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Χαζομάρα είναι .. Θέλει υποχρεωτικά Internet ! Αν κάποιος κλέψει την συσκευή ...στο Internet θα μπει αμέσως....? Και αν αλλάξει sim και κλείσει και το AutoConnect sto Google ? Μάλλον η Google θεωρεί χαζό τον κλέφτη ....

    Αν ..Αν ...Έχει τόσα αν ... Εγω π.χ δεν έχω καν Internet στο κινητό...έχω καρτοκινητό και το Internet που έχω όταν έχω είναι μέσα από Wifi πάντα !

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ελπίζω να μένει στο system ακόμα και αν ο κλέφτης κάνει factory reset....

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android δεν είναι μόνο η Ελλάδα

    Στον πολιτισμένο (sic) κόσμο η always on data σύνδεση είναι κανόνας και όχι εξαίρεση, άλλωστε ανάλογη υπηρεσία ως τώρα προσφέρουν διάφορα security suites που βρίσκεις στο Play, πλέον η Google αποφάσισε να βγάλει την δική της λύση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2011
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    30,9(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Android δεν είναι μόνο η Ελλάδα

    Στον πολιτισμένο (sic) κόσμο η always on data σύνδεση είναι κανόνας και όχι εξαίρεση, άλλωστε ανάλογη υπηρεσία ως τώρα προσφέρουν διάφορα security suites που βρίσκεις στο Play, πλέον η Google αποφάσισε να βγάλει την δική της λύση.
    δεν θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί αν ήταν "Must" όπως λες οι μπαταριές δεν θα άδειαζαν μέσα σε μια μέρα όταν έχεις ανοιχτό Data.
    Υ.Γ . και η Ελλάδα πολιτισμένη είναι by the way απλά με τον τρόπο τις. δεν σημαίνει ότι είναι κακό ότι δεν συμβαδίζει με τους άλλους ( χωρίς παρεξήγηση ).

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    always on Data, always on GPS και βγάζω 2 ημέρες στο Honor 2, οι μπαταρίες αντέχουν αν δεν έχεις φορτωμένο bloat στην συσκευή...
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Αν πολιτισμός σημαίνει να έχω on line συνέχεια την συσκευή μου τότε καλά κάνω και συνεχίζω να την έχω off-line ! Δεν φοβάμαι κάτι απλά δεν τον γουστάρω να πληρώνω απλά για να κάνει ping όταν δεν το χρειάζομαι !

  13. #13
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τα σχετικά συστήματα δεν είναι πανάκεια φυσικά, αλλά έχουν σώσει αρκετούς, οπότε είναι ευπρόσδεκτα. Ποιο σημαντική είναι ίσως η δυνατότητα απομακρυσμένης διαγραφής της συσκευής.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζομάρα είναι .. Θέλει υποχρεωτικά Internet ! Αν κάποιος κλέψει την συσκευή ...στο Internet θα μπει αμέσως....? Και αν αλλάξει sim και κλείσει και το AutoConnect sto Google ? Μάλλον η Google θεωρεί χαζό τον κλέφτη ....

    Αν ..Αν ...Έχει τόσα αν ... Εγω π.χ δεν έχω καν Internet στο κινητό...έχω καρτοκινητό και το Internet που έχω όταν έχω είναι μέσα από Wifi πάντα !
    Οι κλέφτες σπάνια γνωρίζουν καλά από Η/Υ. Το να καταφέρεις να χακάρεις ένα κλειδωμένο κινητό δεν είναι εύκολο.
    Το γεγονός πως έχεις καρτοκινητό, δεν δικαιολογεί το γιατί δεν έχεις internet στο smartphone. Υπάρχουν πλέον πακετάκια για 3G σε ανεκτά επίπεδα τιμών. Ακόμη και έτσι όμως, βάλε μια εφαρμογή στο κινητό σου για να κάνει autoconnect σε όποιο ανοιχτό wifi βρει.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Αχρηστη υπηρεσία και δυνατότητα όπως άχρηστο και το αντίστοιχο find my iPhone για το iOS

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο θα κανει δουλεια για αυτους που χανουν συνεχεια τις συσκευες τους. Κατα τα αλλα τριχες. Με μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα σβησει τα παντα και ετσι θα ειναι αδυνατο να το βρεις. Και ο κλεφτης δεν θα αφησει το κινητο ετσι οπως το βρηκε. Τι να κανει τη λιστα επαφων μου; Θα τα σβησει ολα για να το εχει σαν καινουριο και να το χρησιμοποιησει ο ιδιος ή να το πουλησει. Αντε πες να προλαβεις να το ψαξεις πριν το βρει ο κλεφτης (αν το εχεις χασει και δεν στο εχουν κλεψει). Εκει θα επρεπε να εχεις συνεχεια ανοιχτο το gps για να μπορεις να το βρεις κατι που ξεσκιζει τη μπαταρια καθως υπαρχουν αρκετες εφαρμογες που χωρις λογο απο τα δικαιωματα ζητουν να μαθουν την τοποθεσια σου. Αρα ειναι δυσκολο να το εχεις συνεχεια ανοιχτο για αυτο το σκοπο. Απο την αλλη θα πρεπει να εχεις συνεχεια τα data ανοιχτα για να μπορεις να συνδεθεις και να διαγραψεις τα δεδομενα απο αποσταση. Σε αυτη την περιπτωση, αν δεν λειτουργει το gps, ειναι πολυ πιθανο η τοποθεσια να δηλωνεται με σημαντικη ανακριβεια και θα ειναι αδυνατο να το βρεις χωρις τη βοηθεια του gps. Συνεπως το μονο που θα μπορεις να κανεις θα ειναι να σβησεις τα δεδομενα σου, που αυτο θα το κανει και ο κλεφτης για να μπορει να το χρησιμποιησει. Για αυτο λεω τριχες. Προτιμω να μην εχω μια εφαρμογη big-brother που ανα πασα στιγμη θα συλλεγει πληροφοριες για το που βρισκομαι. Οχι οτι εχω να κρυψω κατι, αλλα μου τη δινει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 12:03
  2. Η COSMOTE φέρνει το 4G Smartphone Nokia Lumia 820
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 19:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας