Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους. Λοιπον ειδα οτι ζητανε αποθηκαριους στην σινδο πληρης απασχοληση 930 μικτα τον μηνα πενθημερο πρωινο ωραριο. Εγω απο το 19 δουλευω σε γνωστη αλυσιδια s/m της βορειας ελλαδος το ονομα της οποιας ξεκιναει απο Μ. Ξεκινησα 4ωρος, 6ωρος και απο τον Απριλη ειμαι 8ωρος στο ποστο των τυροκομικων. Φυσικα δεν κανω βαρδια μονο εκει, ειμαι στην κυριολεξια ο "Μανωλακης" για ολες τις δουλειες, τυροκομικα, κρεωπολειο, αποθηκη, μαναβικο, φωτοτυπιες τα παντα ολα. Ωραριο οτι ναναι, δευτερα 8-4, τριτη 1-9, τεταρτη 10-6 και παει λεγοντας. Απο λεφτα τοσα χρονια οτι προβλεπει ο νομος ουτε σεντ παραπανω παντα ομως ακριβως στην ωρα τους χωρις εξαιρεσεις. Αξιζει να ψαχτω για την συγκεκριμενη θεση που εχει ανοιχτη το lidl; Λενε 930 αρχικο, εγω εχω ενα πτυχιο ιεκ και ενα proficiency αγγλικων παιζει να παρω κανα 20αρικο παραπανω μαζι και με την προυπηρεσια μου η οποια ειναι και πανω στον κλαδο; Γενικα οτι πληροφοριες εχετε, ειμαι ολος αυτια!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZuperMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Λοιπον ειδα οτι ζητανε αποθηκαριους στην σινδο πληρης απασχοληση 930 μικτα τον μηνα πενθημερο πρωινο ωραριο. Εγω απο το 19 δουλευω σε γνωστη αλυσιδια s/m της βορειας ελλαδος το ονομα της οποιας ξεκιναει απο Μ. Ξεκινησα 4ωρος, 6ωρος και απο τον Απριλη ειμαι 8ωρος στο ποστο των τυροκομικων. Φυσικα δεν κανω βαρδια μονο εκει, ειμαι στην κυριολεξια ο "Μανωλακης" για ολες τις δουλειες, τυροκομικα, κρεωπολειο, αποθηκη, μαναβικο, φωτοτυπιες τα παντα ολα. Ωραριο οτι ναναι, δευτερα 8-4, τριτη 1-9, τεταρτη 10-6 και παει λεγοντας. Απο λεφτα τοσα χρονια οτι προβλεπει ο νομος ουτε σεντ παραπανω παντα ομως ακριβως στην ωρα τους χωρις εξαιρεσεις. Αξιζει να ψαχτω για την συγκεκριμενη θεση που εχει ανοιχτη το lidl; Λενε 930 αρχικο, εγω εχω ενα πτυχιο ιεκ και ενα proficiency αγγλικων παιζει να παρω κανα 20αρικο παραπανω μαζι και με την προυπηρεσια μου η οποια ειναι και πανω στον κλαδο; Γενικα οτι πληροφοριες εχετε, ειμαι ολος αυτια!
    Εργαζόμουν στη lidl κοντά 5 χρόνια. Παραιτηθείς προσφάτως, γιατί βρήκα δουλειά σε άλλο κλάδο (ΙΤ).

    Το πτυχίο πληρώνεται 10% επί του βασικού. Πρόσεξε όμως. Το ποσό που λέει η αγγελία δεν είναι ο βασικός. Περιλαμβάνει μέσα και έξτρα επίδομα εξελευθεριότητας (τα προσφέρει δηλαδή η εταιρεία ως έξτρα).

    Οπότε η 10% προσαύξηση υπολογίζεται στον βασικό μισθό, αλλά και πάλι είναι κέρδος.

    Η εταιρεία προσφέρει επίσης διατακτικές σε μορφή κάρτας (περίπου 20-25€ / μήνα υπολόγιζε) τα οποία όμως μπορείς να τα καταναλώσεις αποκλειστικά για αγορές σε καταστήματα lidl.

    Επίσης προσφέρουν έξτρα ιδιωτική ασφάλεια (ιατροφαρμακευτική περίθαλψη).

    Η βάρδιες στις αποθήκες είναι κυλιώμενες (μέσα και τα ΣΚ). Δηλαδή μπορεί να δουλέψεις 00.00 - 08.00 το πρωί ακόμα και Σάββατο ή Κυριακή.

    Αν η θέση αφορά θέση ταξινομητή, ουσιαστικά θα οδηγείς ηλεκτρικό κλάρκ (περονοφόρο) και θα κάνεις picking (ταξινόμηση) προϊόντα σε παλέτες με βάση τη σειρά που θα σου αναγράφει το δελτίο.

    Θα στήνεις και παλέτες δηλαδή για τα καταστήματα.

    Είναι απαιτητική θέση, αλλά ίσως σου φανεί ενδιαφέρουσα.

    Η lidl θα σε σέβεται σαν εργαζόμενο, δεν θα είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλά υπολόγιζε ότι - όπως σε όλες τις δουλειές - θα υπάρχουν δύσκολες μέρες, αλλά και μέρες που θα 'ναι λιγότερο πιεστικά τα πράγματα.

    Θα περάσεις και εκπαίδευση φυσικά στον ρόλο, έχει και e-learning sessions σε οθόνη (εντός ωραρίου, πληρωμένα) οπότε δεν θα πας ξεβράκωτος στα αγγούρια.

    Οι υπερωρίες πληρώνονται, με ακρίβεια λεπτού (δεν υπάρχει ίχνος μαύρης εργασίας, είναι λόγος απόλυσης αν κάποιος το κάνει ακόμη κι αν το ήθελε ο ίδιος).

    Βέβαια η lidl έχει κοντά 2 χρόνια που έχει ελαττώσει τις περιττές υπερωρίες, οπότε πιθανώς να μην "τσιμπάς" έξτρα ώρες -> άρα και έξτρα χρήματα.

    Αν σε ενδιαφέρει η ανέλιξη στον κλάδο, θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε αυτούς.

    Το γεγονός ότι αιτείσαι για αποθήκη, δεν σε εμποδίζει να μεταπηδήσεις και σε κατάστημα κάποια στιγμή ή ακόμη και σε κάποια θέση γραφείου στα κεντρικά τους (στις αποθήκες είναι και τα γραφεία).

    Υπάρχουν πολλές εσωτερικές αγγελίες που έχεις κάθε δικαίωμα να αιτηθείς για όποια θέση επιθυμείς (ακόμη και σε θέση για lidl σε άλλη χώρα).

    Επίσης μπορείς τα καλοκαίρια να αιτηθείς για εργασία σε κάποιο καλοκαιρινό κατάστημα (συνήθως σε αυτά της Χαλκιδικής), όπου σου πληρώνουν δωμάτιο (μένεις μόνος) και σου παρέχουν 30€ για σίτηση την ημέρα (μπορείς να μην τα καταναλώσεις και να τα κρατήσεις σαν εξτραδάκια στον μισθό, αρκεί να μπορείς να τα αιτιολογήσεις ότι τα δαπάνησες, μαζεύοντας αποδείξεις απ'όπου βρεις που να καλύπτουν το ποσό).

    Αυτά για την ώρα, σου τα ανέλυσα λίγο παραπάνω για να μείνει το post ως reference για όποιον άλλον ψάχνεται να μπει σε αυτή την εταιρεία.

    Κλείνοντας να πω, πως σαφώς υπάρχουν και κακώς κείμενα, όπως υπάρχουν σε όλες τις εταιρείες, αλλά δεν είναι τόσο χάλια ώστε να σε αποτρέψουν απ'το να ασχοληθείς.

    ΥΓ. Αν με το καλό σε πάρουν, απόφυγε να επηρεάζεσαι από τα σωματεία τους (έχουν αρκετά). Στα σωματεία αυτά (που έχουν και παρουσία σε fb groups, θα ακούς μόνο γκρίνιες και παράλογες απαιτήσεις από μεριάς υπαλλήλων, που θα σε κάνουν να νιώθεις άσχημα, ενώ δεν είναι έτσι όπως τους βολεύει να τα παρουσιάζουν.

    Και να σου πω και για μένα. Εγώ ξεκίνησα ως φορτωτής σε κατάστημα, ανέβηκα στο 6μηνο σε βοηθός Διευθυντή καταστήματος (κρατούσα βάρδιες στο κατάστημα), αλλά αποχώρησα (ύστερα από καλή σκέψη) γιατί βρήκα δουλειά σε κάτι που ήθελα να κάνω περισσότερο. Αλλιώς δεν θα άφηνα τη lidl έτσι εύκολα. Για τα εργασιακά δεδομένα της χώρας, είναι τίμιος εργοδότης.

    Απλώς τώρα τελευταία τους έπιασε λίγο η τσιγκουνιά και δεν θέλουν να δίνουν υπερωρίες (οπότε δεν τσιμπάς έξτρα χρήματα).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2016
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μαλιστα, πραγματικα πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου, καλα εκανες και τα ανελυσες λιγο παραπανω! Φαινεται καλη περιπτωση λοιπον. Εχω ενα "εξτρα" το οτι εχω εμπειρια απο σουπερμαρκετ/εμποριο αλλα εχω δουλεψει και σε αποθηκη ως picker παλαιοτερα βεβαια οχι με περονοφορα απλα μαζευα παραγγελιες και εκανα παλετες. Τωρα απο σωματεια πολυ καλα κανουν και υπαρχουν προσωπικα δεν ημουν ποτε μελος καποιου γιατι οπως ειπες τις περισσοτερες φορες παιζει αρκετη γκρινια που δεν την μπορω... Ανεφερες βαρδιες 12 το ξημερωμα με 8 το πρωι, αυτο πχ θεωρειται πρωινη βαρδια; Γενικα ειναι κυλιωμενες αλλα μεσα στο πρωινο ωραριο παντα; Ισως ρωταω βλακιες απλα θελω να εχω μια καλη γενικη εικονα σε περιπτωση που καλεσουν για συνεντευξη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας