Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Έχετε καμιά ιδέα για το πως να φτιάξω το εξής:

    1. Σόμπα ξύλου
    2. Τσιμεντένια ταράτσα με προϋπάρχουσα τρύπα στο μέγεθος μπουριού. Μέχρι τώρα ήταν κλεισμένη με μπετόν-χαλίκι-σπαμένο-κεραμίδι
    3. Μπουρί = σωλήνα καμινάδας της σόμπας.

    Η σόμπα είναι σχεδόν από κάτω από την τρύπα. Αυτό σημαίνει ότι στο σημείο που θα ακουμπάει το μπουρί στη ταράτσα θα είναι καυτό.

    Το θέμα είναι πως κλείνω/στεγανοποιώ την τρύπα. Η πιο σωστά το κενό(ελάχιστο) ανάμεσα στην τρύπα/μπουρί;


    Έχω σκεφτεί να τυλίξω το σωλήνα στο σημείο που είναι μέσα στην ταράτσα με κομμάτι υαλοβάμβακα, έτσι ώστε να προστατεύσω την ταράτσα από το καυτό σίδερο.(δεν ξέρω αν χρειάζεται)

    Επίσης, από υλικά έχω ένα τσουβαλάκι λευκό τσιμέντο και ποταμίσια άμμο.

    Αρκούν αυτά; Θα στεγανοποιήσουν για να μην μπαίνει νερό στο σπίτι; Μήπως από την ζέστη του μπουριού θα ραγίσει το λευκό τσιμέντο και θα μπαίνει νερό; Χρειάζεται να βάλω και άλλα υλικά ίσως;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    εγώ θα έβαζα στο κενό χαρτόνι, πχ από το τσουβάλι του τσιμέντου για να σταθεί και μόνο το τσιμέντο για όση ώρα είναι φρέσκο και θα έχτιζα με κλίση για να διώχνει τα νερά τσιμέντο με άμμο θαλάσσης.
    Δεν γνωρίζω για την ποταμίσια, αυτή που λέω όμως την χρησιμοποιούν σε τζάκια, πυρότουβλα, κοκ

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Μα το χαρτόνι δεν θα καεί;

    Για να πω την αλήθεια ήδη έχω κάνει πατέντα που απέτυχε εντελώς. Δείτε το γιατί παρακάτω. Πέρσι έκανα αυτά που περιέγραψα, φτιάχνοντας ουσιαστικά ένα μικρό βουναλάκι με κέντρο το μπουρί. Οπότε no_logo, κλίση υπήρχε γύρωθεν αλλά το νερό συνέχιζε να μπαίνει.

    Η μεγαλύτερη βλακεία που έκανα(μην με κράξετε πολύ) είναι ότι έφτιαξα χαρμάνι με σκέτο λευκό τσιμέντο, χωρίς άμμο. Οπότε αυτό έσκασε και δημιούργησε ρωγμές είτε εξαιτίας του ήλιου καθώς στέγνωνε είτε ύστερα την επομένη που άναψα την σόμπα λόγω του μπουριού.

    Βέβαια δεν είμαι σίγουρος, ότι το νερό μπαίνει από τις ρωγμές ή από το απειροελάχιστο κενό που υπάρχει ανάμεσα στο τσιμέντο και το μπουρί.(συστολή-διαστολή μετάλλου σκέφτομαι).

    Για αυτό έλεγα μήπως πρέπει να το επικαλύψω με κάποιο ειδικό υγρό-μονωτικό που να αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίας. Ειδική ρητίνη maybe;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    το χαρτόνι θα το βάλεις απ'ο κάτω, από την πλευρά το ταβανιού σου. Θα είναι πρόσκαιρο δηλαδή. Το τσιμέντο δηλαδή θα μπει μέσα στην εσοχή

    Εναλλακτικό και πιο χρονοβόρο, χτίζεις εξωτερικά την καμινάδα και προσθέτεις τσιμεντένιο καπέλο, σαν φουγάρο τζακιού δηλαδή. αυτη είναι η σίγουρη λύση γιατί δεν θα γλύφει το νερό το σίδερο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 16-09-13 στις 19:00.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    To καλύτερο θα ήταν το μπουρί να είναι ανοξείδωτο με διπλά τοιχώματα (σωλήνας μέσα σε σωλήνα δηλαδή, με κενό ανάμεσά τους μονωμένο με υαλοβάμβακα).
    Για τη στεγανοποίηση υπάρχει ειδική μαστίχη (Sika) που θα μπεί σε όλο τον αρμό που δημιουργείται εσωτερικά στο σπίτι και εξωτερικά. Το μπετό γύρω από το μπουρί στη μεριά της ταράτσας μπορεί να στεγανοποιηθεί επιπρόσθετα με επισκευαστικό τσιμέντο και όταν στεγνώσει να ποτιστεί και με υδατοαπωθητικό γαλάκτωμα για μεγαλύτερη σιγουριά.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικό και πιο χρονοβόρο, χτίζεις εξωτερικά την καμινάδα και προσθέτεις τσιμεντένιο καπέλο, σαν φουγάρο τζακιού δηλαδή. αυτη είναι η σίγουρη λύση γιατί δεν θα γλύφει το νερό το σίδερο
    Ετσι. Με προκατασκευασμένα τσιμεντένια κομμάτια καμινάδας, μια χαρά λύση.
    Οσο για το υλικό σφράγισης, η λάσπη που χρησιμοποιούν οι κεραμοσκεπάδες στα κεραμίδια κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω τί είναι. Ξέρει κανείς;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    To καλύτερο θα ήταν το μπουρί να είναι ανοξείδωτο με διπλά τοιχώματα (σωλήνας μέσα σε σωλήνα δηλαδή, με κενό ανάμεσά τους μονωμένο με υαλοβάμβακα).
    Η καλύτερη λύση θερμικά, αλλά για τη σφράγιση δεν ξέρω. Μπορεί ο BigBlack να ξέρει καλύτερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.627
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mpouri.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  10,5 KB 
ID: 128802

    φτιάξε αυτό και δεν θα έχεις πρόβλημα
    τούβλα,έτοιμο σουβά,βάλε από πάνω αν θες ένα μάρμαρο/πλακάκι η και σκέτο σουβά άλλα μπορεί να σκάσει με τον καιρό
    εννοείτε το φτιάχνεις μόνος σου

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    1. Σημειώνω τις συμβουλές για εξωτερική καμινάδα, αλλά τις αφήνω στην άκρη προς το παρόν. (patch ωραίο σχέδιο)
    2. BigBlack εννοείς κάτι τέτοιο; Ή κάτι που κάνεις πρόσμιξη μαζί με το τσιμέντο+άμμο;
    3. Ο αρμός ή η πλάκα της ταράτσας που θα περνάει ο σωλήνας μήπως θα έχει πρόβλημα από την τοπική θερμότητα; Η δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. BigBlack εννοείς κάτι τέτοιο; Ή κάτι που κάνεις πρόσμιξη μαζί με το τσιμέντο+άμμο;
    3. Ο αρμός ή η πλάκα της ταράτσας που θα περνάει ο σωλήνας μήπως θα έχει πρόβλημα από την τοπική θερμότητα; Η δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον;
    Αυτό είναι. Στην μεριά της ταράτσας προσθέτεις πάνω από το Sika επισκευαστικό τσιμέντο για δώματα, χωρίς προσμίξεις με άμμο κλπ και όταν στεγνώσει καλά ποτίζεις με ειδικό γαλάκτωμα την περιοχή γύρω γύρω από την καμινάδα. Έχει τέτοια υλικά η isomat. Να θυμίσω πως η καπνοδόχος πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος, μονωμένη.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.627
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    επειδή έχω κάνει σουρωτήρια πολλές πλάκες οι νόμοι της φυσικής δεν αλλάζουν
    σε δυο διαφορετικά υλικά θα δημιουργηθούν συστολές διαστολές ότι και να βάλεις sika,isomat,ταχείας,γαλακτώματα,μεμβράνες κτλ
    πόσο μάλλον σε ανοξείδωτη επιφάνεια
    η πιο απλή λύση είναι συνήθως και η πιο καλή
    παρ αυτά κορυφαία υλικά τα sika,hilti,wurth,isomat και τα χρησιμοποιούμε συνέχεια


    α, να μην ξεχάσω, η καύση ξύλου είναι ο χειρότερος και μη αποδοτικός τρόπος θέρμανσης

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιο απλή λύση είναι συνήθως και η πιο καλή
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά αν δεν ψήνεται ο φίλος να χτίσει; Ό,τι άλλο και να κάνει, αυτό που του προτείνω θα έπρεπε να το κάνει έτσι κι αλλιώς, είναι το πρώτο βήμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.627
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    πες μου τις ποσότητες συσκευασίας από τα υλικά που θα χρειαστεί και τι θα πετάξει από αυτά
    γιατί τον βλέπω η να μπαλώσει και ότι άλλο έχει η να πετάξει το 90%, που σημαίνει πάρε έναν μάστορα θα βγει πιο φτηνά

    Spoiler:
    πλάκα κάνω, αν μπορεί εννοείτε να βάλει και μονωμένη καμινάδα και σωστά υλικά για μόνωση

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι. Στην μεριά της ταράτσας προσθέτεις πάνω από το Sika επισκευαστικό τσιμέντο για δώματα, χωρίς προσμίξεις με άμμο κλπ και όταν στεγνώσει καλά ποτίζεις με ειδικό γαλάκτωμα την περιοχή γύρω γύρω από την καμινάδα. Έχει τέτοια υλικά η isomat. Να θυμίσω πως η καπνοδόχος πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος, μονωμένη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή έχω κάνει σουρωτήρια πολλές πλάκες οι νόμοι της φυσικής δεν αλλάζουν
    σε δυο διαφορετικά υλικά θα δημιουργηθούν συστολές διαστολές ότι και να βάλεις sika,isomat,ταχείας,γαλακτώματα,μεμβράνες κτλ
    πόσο μάλλον σε ανοξείδωτη επιφάνεια
    η πιο απλή λύση είναι συνήθως και η πιο καλή
    παρ αυτά κορυφαία υλικά τα sika,hilti,wurth,isomat και τα χρησιμοποιούμε συνέχεια


    α, να μην ξεχάσω, η καύση ξύλου είναι ο χειρότερος και μη αποδοτικός τρόπος θέρμανσης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά αν δεν ψήνεται ο φίλος να χτίσει; Ό,τι άλλο και να κάνει, αυτό που του προτείνω θα έπρεπε να το κάνει έτσι κι αλλιώς, είναι το πρώτο βήμα.
    1. Θα το έχω στο μυαλό μου για τις καμινάδες αλλά δεν ψήνομαι να χτίζω.
    2. Για το ότι δεν είναι αποδοτικό το ξύλο, δίκιο έχεις αλλά δεν μπορούμε να αλλάξουμε σύστημα θέρμανσης τώρα
    3. Αν βάλω αυτή τη μαστίχα δεν στεγανοποιεί; Η το επιστευαστικό + γαλάκτωμα είναι για περισσότερη σιγουριά; (αν υπάρχουν σε ποσότητες μικρές+φθηνές θα τα πάρω έτσι κι αλλιώς)
    4. Διπλή σωλήνα γιατί; Θέμα υγροποίησης; Η σωλήνα εσωτερικά δεν διανύει μεγάλη απόσταση. Η σόμπα είναι ~50 αριστερά της τρύπας όποτε ο καπνός βγαίνει καυτός έξω. Θα προλαβαίνει να υγροποιηθεί;
    5. Περνώντας σήμερα από το μαγαζί της γειτονίας που πουλάει περισσότερο μπογιές αλλά έχει και άλλα πράγματα για μικρομαστορέματα. Του είπα τι θέλω να κάνω και μου είπε ότι λόγω συστολής-διαστολής χρειάζομαι κάτι ελαστικό και όχι το τσιμέντο το οποίο μένει σταθερό. (για το διάκενο, τσιμέντο από πάνω). Οπότε μου είπε να κοιτάξω είτε για υγρή σιλικόνη είτε για αρμόκολλα. Βέβαια με παρέπεμψε σε 2 άλλα μαγαζιά της πόλης που έχουν οικοδομικά υλικά και μου είπε θα ξέρουν καλύτερα. (δεν είχε αρμόκολλα/σιλικόνη αυτός).

    Τι λέτε εσείς;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Αν βάλω αυτή τη μαστίχα δεν στεγανοποιεί; Η το επιστευαστικό + γαλάκτωμα είναι για περισσότερη σιγουριά; (αν υπάρχουν σε ποσότητες μικρές+φθηνές θα τα πάρω έτσι κι αλλιώς)
    4. Διπλή σωλήνα γιατί; Θέμα υγροποίησης; Η σωλήνα εσωτερικά δεν διανύει μεγάλη απόσταση. Η σόμπα είναι ~50 αριστερά της τρύπας όποτε ο καπνός βγαίνει καυτός έξω. Θα προλαβαίνει να υγροποιηθεί;
    5. Περνώντας σήμερα από το μαγαζί της γειτονίας που πουλάει περισσότερο μπογιές αλλά έχει και άλλα πράγματα για μικρομαστορέματα. Του είπα τι θέλω να κάνω και μου είπε ότι λόγω συστολής-διαστολής χρειάζομαι κάτι ελαστικό και όχι το τσιμέντο το οποίο μένει σταθερό. (για το διάκενο, τσιμέντο από πάνω). Οπότε μου είπε να κοιτάξω είτε για υγρή σιλικόνη είτε για αρμόκολλα. Βέβαια με παρέπεμψε σε 2 άλλα μαγαζιά της πόλης που έχουν οικοδομικά υλικά και μου είπε θα ξέρουν καλύτερα. (δεν είχε αρμόκολλα/σιλικόνη αυτός).

    Τι λέτε εσείς;
    H μαστίχη δεν στεγανοποιεί αλλά σφραγίζει με ελαστικό τρόπο το διάκενο. Εντάξει, κρατάει και σε νερό αλλά δεν είναι το φόρτε της. Το επισκευαστικό κονίαμα κάνει γύρω στα 7 ευρώ το 5κιλο και έχει πολλές άλλες χρήσεις, δεν πάει χαμένο. Το γαλάκτωμα της Isomat PS-21 βγαίνει σε 20, 5 και 1 λίτρο, κάπου 8 ευρώ το λίτρο.

    Η καμινάδα μπορεί να είναι ευαίσθητη σε υγροποιήσεις αν είναι αμόνωτη αλλά αυτό θα πρέπει να το μελετήσει μηχανικός, μην κάνω και τον ξερόλα! Ο βασικός λόγος που σου το λέω είναι οι έντονες συστολοδιαστολές του αμόνωτου που θα σου καταστρέφουν την αδιαβροχοποίηση...

  15. #15
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    H μαστίχη δεν στεγανοποιεί αλλά σφραγίζει με ελαστικό τρόπο το διάκενο. Εντάξει, κρατάει και σε νερό αλλά δεν είναι το φόρτε της.
    Οκ σε κατάλαβα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο βασικός λόγος που σου το λέω είναι οι έντονες συστολοδιαστολές του αμόνωτου που θα σου καταστρέφουν την αδιαβροχοποίηση...
    Good point.

    Γνώμη για το αν κάνει η υγρή σιλικόνη ή η αρμόκολλα έχεις;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 18:40
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 13:09
  3. Fan Control μεσα απο τα Windows
    Από DJman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 13:11
  4. Συντομευση του USB DRIVE μέσα στο USB
    Από stoni90 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 02:09
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 00:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας