Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχω ενα toyota starlet του 1997 που χρησιμοποιω μιας και εχω βαλει πωλητηριο σε ενα rover 414 παρολο που εχει μονον 6500 χλμ, καθως το starlet ειναι μικροτερο σαν ογκος και διαθετει και κλιματισμο. Το αυτοκινητακι ειναι και αυτο με λιγα χλμ ( 58000 ), αψογο και αυτο αλλα επιπλεον το πηρα και με συναγερμο. Ο οποιος συναγερμος δουλευει με ξεχωριστο τηλεκοντρολ, δεν ανοιγοκλεινει δηλαδη τις ασφαλειες αλλα τωρα τελευται δεν δουλευει σωστα. Οταν δηλαδη παταω το κουμπι για να ενεργοποιηθει, στην αρχη σπανια αλλα πλεον τωρα 1 μηνα αργοτερα μονιμα αντι για ενα παρατεταμενο "μπιιιπ" κανει ενα ξεψυχισμενο και χωρις να αναβει καλα-καλα τα alarm. Καποιες φορες δεν μπαινει καθολου τελικα σε λειτουργια, ενω καποιες αλλες ενεργοποιηται , οχι με το που ανοιγω τις πορτες, αλλα με το που αναβω τη μηχανη.

    Περασα το αυτοκινητο, γενικο service το οποιο περελαμβανε και συντηρηση του air condition, τον Ιουλιο, ενω τον Ιουνιο του ειχα αλλαξει το παλιο ραδιοκασσετοφωνο με ενα καινουργιο ΑΚΑΙ. Ουτε στο service ουτε και στο ΚΤΕΟ που περασα τον Αυγουστο, μου ειπαν τιποτα κακο. Επειδη ειμαι ασχετος και με τους συναγερμους αλλα και με τα αυτοκινητα, να ρωτησω:

    - επιδιορθωνεται το θεμα και πως, που ;
    - ποσο κοστιζει ενας νεος απλος συναγερμος ;
    - αξιζει τον κοπο να βαλω ;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ένας απλός συναγερμός αυτοκινήτου που είχα ρωτήσει πριν δυο χρόνια κοστίζε τότε περίπου 150 Ευρώ.
    Το ΚΤΕΟ δεν κάνει έλεγχο στον συναγερμό και στο κασετόφωνο. Η μάρκα ΑΚΑΙ δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν είναι η ΑΚΑΙ που ήξερες πριν 20 χρόνια.
    Κοίταξες μήπως υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία του τηλεχειριστηρίου;
    Πρόσεξε όμως σε πολλά τηλεχειριστήρια βγάζοντας την μπαταρία από μέσα για να βάλεις καινούργια χάνεται ο κωδικός και χρειάζεται επαναπρογραμματισμός.
    Ίσως από εκεί που αγοράστηκε το αυτοκίνητο αντιπροσωπεία αν είναι εργοστασιακός να μπορούν να σε βοηθήσουν με το πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας απλός συναγερμός αυτοκινήτου που είχα ρωτήσει πριν δυο χρόνια κοστίζε τότε περίπου 150 Ευρώ.
    Το ΚΤΕΟ δεν κάνει έλεγχο στον συναγερμό και στο κασετόφωνο. Η μάρκα ΑΚΑΙ δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν είναι η ΑΚΑΙ που ήξερες πριν 20 χρόνια.
    Κοίταξες μήπως υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία του τηλεχειριστηρίου;
    Πρόσεξε όμως σε πολλά τηλεχειριστήρια βγάζοντας την μπαταρία από μέσα για να βάλεις καινούργια χάνεται ο κωδικός και χρειάζεται επαναπρογραμματισμός.
    Ίσως από εκεί που αγοράστηκε το αυτοκίνητο αντιπροσωπεία αν είναι εργοστασιακός να μπορούν να σε βοηθήσουν με το πρόβλημα.
    Ανεφερα το ΚΤΕΟ και την φρεσκια αγορα του ραδιοφωνου, μηπως υπαρχει καποια σχεση με τα ηλεκτρικα ή την μπαταρια. Οσο για την ποιοτητα της ΑΚΑΙ το ξερω αλλα δεν ειχα ετσι κι αλλιως απαιτησεις και πηγα με το φτηνοτερο σε αυτα που διαθετει ( usb+καρτα CF ).

    Τωρα που το λές, ειχα αλλαξει προληπτικα τις μπαταριες και στα 2 χειριστηρια που εχω αλλα δεν διαπιστωσα προβλημα. Δουλεψαν και τα δυο αμεσως και σωστα. Αυτο τωρα με τον εργοστασιακο θα το κοιταξω, μηπως βρω κανενα χαρτι. Ενας ηλεκτρολογος αυτοκινητων θα ειναι σχετικος ;

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Το πρόβλημα λογικά είναι ηλεκτρολογικό.

    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία του αυτοκινήτου (και μάλλον δεν υπάρχει), εγώ υποθέτω ότι είναι σκουριασμένες επαφές στο σημείο όπου παίρνει ρεύμα/γειώνει ο συναγερμός. Γιαυτό λειτουργεί σαν ξεψυχισμένος.

    Μπορεί βέβαια να έχεις κάψει και καμία ασφάλεια ή να είναι γενικότερο πρόβλημα του συναγερμού.

    Να πας σε έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων που εμπιστεύεσαι. να το ψάξει, αν δεν είναι "επίσημο" toyota kit, αλλά aftermarket, τζάμπα λεφτά θα πετάξεις στην αντιπροσωπεία.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μην το λες. Σε ένα hyundai δικό μου κανένας δεν μπορούσε να μου λύσει το πρόβλημα. Όλοι μου λέγαν να βάλουμε καινούργιο συναγερμό. Το θέμα μου το έλυσε η αντιπροσωπεία με 20 Ευρώ δίνοντας μου καινούργιο τηλεκοντρόλ και ρύθμιση κωδικών.
    Δεν πήγαινα στην αντιπροσωπεία νομίζοντας ότι θα μου τα «πάρουν». Δεν χάνει τίποτε να ρωτήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 23-09-13 στις 22:01. Αιτία: Στντακτικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    γνωριζουμε εταιρεια?αν αλλαξες μπαταριες ισως θελει ρυθμιση..δες αν λεει κατι στο τηλεκοντρολ η στη σειρηνα του αυτοκινητου
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eψαξα τα χαρτια του αυτοκινητου και ανακαλυψα πως οντως ειναι συναγερμος της TOYOTA και εγκατεστημενος απο καποιο δικο τους συνεργειο. Λετε να απευθυνθω σε καποιο εξουσιοδοτημενο ή σε εναν ηλεκτρολογο τελικα ;

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Σε αυτή την περίπτωση, καλύτερα να απευθυνθείς στην επίσημη αντιπροσωπεία, και αν είναι δυνατόν στο εξουσιοδοτημένο που έκανε την εγκατάσταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    κατα τη γνωμη μου πας σε ιδιωτη.αντιπροσωπεια θα σου κοψει τον...

    στη χειροτερη να σου τον απενεργοποιησει αν δε φτιαχνεται
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν επιλεξω την αντιπροσωπεια, θα πρεπει να παω σε καποιον αλλον απο αυτον που τον εγκατεστησε μιας και εχει κλεισει. Θα ψαξω μαλλον για καποιον επισημο κοντα μου και θα παρω κανα τηλεφωνο πρωτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια και με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, και ειδικα για toyota, τι ειναι καλυτερο τελικα;
    Συναγερμος ενσωματωμενος στο κλειδι, ή με ξεχωριστο τηλεχειριστηριο;

    Το βρισκω πρακτικο να ειναι ενσωματωμενος στο κλειδι.
    Ομως, το εφεδρικο κλειδι αυτοκινητου, δεν θα εχει συναγερμο πανω του.

    Ενω, αν επιλεξω συναγερμο με ξεχωριστα κοντρολακια, θα εχω δυο κοντρολακια, αν χαλασει το ενα, να εχω αμεσα το αλλο.

    Δεν ξερω ποια λυση ειναι καλυτερη. Τι λετε;

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, και ειδικα για toyota, τι ειναι καλυτερο τελικα;
    Συναγερμος ενσωματωμενος στο κλειδι, ή με ξεχωριστο τηλεχειριστηριο;

    Το βρισκω πρακτικο να ειναι ενσωματωμενος στο κλειδι.
    Ομως, το εφεδρικο κλειδι αυτοκινητου, δεν θα εχει συναγερμο πανω του.

    Ενω, αν επιλεξω συναγερμο με ξεχωριστα κοντρολακια, θα εχω δυο κοντρολακια, αν χαλασει το ενα, να εχω αμεσα το αλλο.

    Δεν ξερω ποια λυση ειναι καλυτερη. Τι λετε;
    Μπορείς να κάνεις έξτρα τηλεκοντρόλ με κλειδί αν θέλεις, πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις είναι το θέμα

    - - - Updated - - -

    Σίγουρα είναι Toyota, νομίζω πως δεν έχουν νεκροφόρα

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Δεν καταλαβαίνω τον "προβληματισμό", ο "ενσωματωμένος" απλά οπλίζει με το κλείδωμα της πόρτας.
    Και 15 κλειδιά να έχεις θα λειτουργούν.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σκεφτομαι, αν χαλασει το κλειδι, το κυριως κλειδι-για οποιονδηποτε λογο, μηπως 'αχρηστευθει' κι ο συναγερμος.
    Γιατι αν δεν υπαρχει 2ο τσιπακι, ή να το πω αλλιως, αν χαλασει το κλειδι μετα απο χρονια(αλλα ισως κι αυριο!),
    αντε και μου φτιαχνει η αντιπροσωπεια νεο κλειδι. Τσιπακι για το συναγερμο, πουυυυυυ θα το βρει; Μηπως τοτε μου πει 'συγνωμη κυριε, δεν υπαρχει τσιπακι για να βαλουμε στο νεο κλειδι, ο συναγερμος στο αυτοκινητο ειναι αχρηστος!'.
    Γιατι αν καταλαβα καλα, παει 'σετ', το κλειδι με το συναγερμο, και αν για οποιονδηποτε λογο τα....κακαρωσει το κλειδι, ο συναγερμος στο αμαξι μπορει να μην εχει παθει κατι, αλλα πως θα τον λειτουργεις;
    Κλειδι θα σου δωσουν, αλλα με το συναγερμο τι γινεται;
    Καταλαβατε τωρα τον προβληματισμο μου;

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι, αν χαλασει το κλειδι, το κυριως κλειδι-για οποιονδηποτε λογο, μηπως 'αχρηστευθει' κι ο συναγερμος.
    Γιατι αν δεν υπαρχει 2ο τσιπακι, ή να το πω αλλιως, αν χαλασει το κλειδι μετα απο χρονια(αλλα ισως κι αυριο!),
    αντε και μου φτιαχνει η αντιπροσωπεια νεο κλειδι. Τσιπακι για το συναγερμο, πουυυυυυ θα το βρει; Μηπως τοτε μου πει 'συγνωμη κυριε, δεν υπαρχει τσιπακι για να βαλουμε στο νεο κλειδι, ο συναγερμος στο αυτοκινητο ειναι αχρηστος!'.
    Γιατι αν καταλαβα καλα, παει 'σετ', το κλειδι με το συναγερμο, και αν για οποιονδηποτε λογο τα....κακαρωσει το κλειδι, ο συναγερμος στο αμαξι μπορει να μην εχει παθει κατι, αλλα πως θα τον λειτουργεις;
    Κλειδι θα σου δωσουν, αλλα με το συναγερμο τι γινεται;
    Καταλαβατε τωρα τον προβληματισμο μου;
    Πνίγεσαι σε ενα κέλυφος νερό.

    Το κλειδί είναι ενα κέλυφος , αν πάθει κάτι το κλειδί, απλά αλλάζεις το κέλυφος, τα ηλεκτρονικά μέρη παραμένουν ίδια.

    Ανάλογα πάλι, μπορείς να βρεις τα εσωτερικά μέρη, πχ σου χάλασε το ηλεκτρονικό κομμάτι του συναγερμού, ή σου χάλασε το τσιπάκι του Immobilizer (αυτό είναι που κοστίζει συνήθως αρκετά).
    Αρκετοί συναγερμοί μπορούν να δεχτούν νέα χειριστήρια (θα το αναφέρει στο manual)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός σπιτιού & οικιακή ασφάλεια
    Από Arkady στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 138
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-21, 16:58
  2. VDSL και συναγερμός .Σχετικά με συνδεσμολογία
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 19:00
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 18:16
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 20:54
  5. Fritz!box και συναγερμός σπιτιού.
    Από yoda73 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 20:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας