καλησπέρα σε όλους. Εχω τα παραπάνω μηχανήματα και προσπαθώ να βρώ μια εξήγηση / λύση στο παρακάτω πρόβλημα:
Εχω βάλει τον ΖΤΕ Η108ΝS σε bridge mode με ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες επιλογές σε στάση "disable". O router μου είναι ο RT-N66U. Γίνεται σύνδεση κανονικά, αλλά η ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων (π.χ. όταν κατεβάζω ένα αρχείο ή πραγματοποιώ speedtest) έχει μεγάλες αυξομειώσεις. Π.Χ. ξεκινά από τα 208 kb/s (η σύνδεσή μου είναι 2άρα) την οποία κρατά για ένα - δύο δευτερόλεπτα, και στην συνέχεια αρχίζει να ρίχνει την ταχύτητα έως και στα 50 ή ακόμα και στο 0 (μηδέν).

Τυχαίνει να έχω και ένα άλλο μόντεμ πρόχειρο (το D-Link 320b) που όταν το χρησιμοποιώ με τον ίδιο τρόπο bridged δηλαδή, δεν έχω κανένα πρόβλημα και όλα λειτουργούν κανονικά. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ώς μοντεμ το ΖΤΕ, γιατί αφ' ενός συντονίζει ελαφρά ψηλότερα, αλλά κυρίως μπορώ να το "βλέπω" (τα στατιστικά της γραμμής δηλαδή), λόγω των Ethernet θυρών που έχει.

Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει? μήπως δεν ρυθμίζω σωστά κάτι στο ΖΤΕ? (θυμίζω ότι όλα τα έχω στο disable).

ευχαριστώ