Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Κώστα με έφτιαξες!

    Ξεκινάω τα πειράματα σήμερα και επανέρχομαι....
    Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας που βοηθήσατε....
    Αν εχεις απορια για κατι εδω ειμαστε να βοηθησουμε .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις απορια για κατι εδω ειμαστε να βοηθησουμε .
    Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!
    Έχω ξεκινήσει τη μελέτη για να καταλάβω καλύτερα τη λογική των δικτύων. Διάβασα αποσπάσματα απο redbboks της ibm κτλ και επιτέλους κατάλαβα κάποια πράγματα που με μπέρδευαν τόσα χρόνια.
    Βέβαια το θέμα των δικτύων είναι χαώδες, οπότε σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια...

    Καταρχήν σχεδίασα σε χαρτί τη δομή του δικτύου μου.
    Ξεκιναω απο το router/modem που έχω τώρα(zyxel 660HW) και δίνω σήμα στο router (mikrotik RB751U).Το mikrotik απο οτι καταλαβαίνω δε μπορεί να δουλέψει ως modem, άρα αναγκαστικά θέλουμε ενα modem για το σήμα του ΟΤΕ.(?)
    Απο το mikrotik δίνω σήμα σε διάφορες συσκευές που υπάρχουν στο χώρο:
    -Ενα access point εξωτερικού χώρου unifi outdoor που θα δίνει ασύρματα σήμα σε όλους τους πελάτες.
    -Δυο access points εσωτερικού χώρου(mikrotik RB751U) τα οποία θα βρίσκονται σε δυο διαμερίσματα που δεν πιάνει η εμβέλεια του unifi.
    -Ενα switch που θα δίνει σήμα σε διάφορους σταθερούς υπολογιστές που υπάρχουν στα γραφεία.
    -Μια web camera mobotix που δείχνει στη σελίδα του ξενοδοχείου εικόνα online.
    -Ένα pc χαμηλής κατανάλωσης(20 watt) που λειτουργεί 24/7 και παραλαμβάνει δεδομένα απο ενα μετεωρολογικό σταθμό davis vantage pro 6152ceu.
    Επίσης σε κάποιο κοινόχρηστο χώρο θα μπεί network printer για να εκτυπώνει ο πελάτης ασύρματα απευθείας απο το κινητό ή το laptop του.

    Τώρα τα ip που θα πάρουν οι συσκευές του δικτύου. Διάβασα οτι καλό είναι να δώσω ενα εύρος ip σε κάθε είδος συσκευών, ώστε ενδεχομένως να μπορώ να προσθέσω κάποια άλλη στο μέλλον χωρίς προβλήματα. Πχ δίνω στην κάμερα mobotix το 192.168.1.31, αλλα κρατάω τα 192.168.1.32-192.168.1.40 για μελλοντική προσθήκη κάμερας. Γιαυτό θα δείτε στο σχέδιο που γράφω πχ για τη mobotix 192.168.1.31-192.168.1.40.
    Το δίκτυο θα έχει δυο subnet. Το 192.168.1.xxx για τις συσκευές που διαχειρίζεται η εταιρία(κάμερα, σταθερούς υπολογιστές κτλ) και το 192.168.2.xxx για τους πελάτες που συνδέονται στο wifi.

    Αναλυτικά όπως το σκέφτομαι θα μπουν τα εξής ip(διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος):
    Το modem θα πάρει το 192.168.1.1
    Το router θα πάρει απο 192.168.1.2-192.168.1.5
    Όλες οι συσκευές που διαχειρίζεται η εταιρία (υπολογιστές γραφείων, υπολογιστής χαμηλής κατανάλωσης, web camera) θα πάρουν ip απο 192.168.1.6-192.168.1.40.(Αναλυτικά τα ip τους φαίνονται στο σχέδιο).
    Τα access points αν δεν απατώμαι πρέπει να πάρουν ip στο ίδιο subnet με τους πελάτες? Δηλαδή πχ το unifi outdoor πρέπει να πάρει 192.168.2.1 και ανάλογα τα access points indoor?
    Τέλος και ο network printer πρέπει να πάρει και αυτός 192.168.2.xxx?

    Αυτό είναι ενα πρώτο σχέδιο του δικτύου, συγχωρέστε με αν έχω κάνει τραγικά λάθη(!), οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη...
    Ηλίας

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network.jpg 
Εμφανίσεις:  75 
Μέγεθος:  156,4 KB 
ID: 130386
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kavouras : 19-10-13 στις 15:12.
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  3. #18
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάποια γνώμη παιδιά?
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  4. #19
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Για ποιό λόγο έχεις αναμίξει 192.168.2.x με 192.168.1.x subnets στο ίδιο interface του ρούτερ; Σε κάθε interface του ρούτερ οι κόμβοι που είναι συνδεδεμένοι σε αυτό θα πρέπει να έχουν όλοι IPs απο το ίδιο subnet. Έτσι στην εικόνα στο switch θα πρέπει να έχουν τα pc & APs, addresses απο το ίδιο subnet, διότι είναι όλοι στο ίδιο IP network.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  5. #20
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχεις δίκιο φίλε μου, έκανα λάθος στο σχέδιο...Όταν λες interface εννοείς το κάθε ethernet port του router φαντάζομαι...(?)
    Το σωστό σχέδιο φαντάζομαι είναι αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-1.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  161,9 KB 
ID: 130611

    Οπότε κάθε port θα έχει ενα subnet απο ip's.
    Το βασικό ερώτημα είναι αν τα access points που θα δίνουν ip απο το subnet 192.168.2.x πρέπει να έχουν και αυτά 192.168.2.x διεύθυνση.
    Φαντάζομαι η απάντηση είναι ναι....Και αν ο εκτυπωτής που θα εκτυπώνουν ασύρματα οι χρήστες αυτού του subnet πρέπει να έχει πάλι τέτοιο ip.

    Απλά θέλω να είμαι σίγουρος και να καταλαβαίνω αυτό που κάνω γιατί το κάνω, ώστε να μαθαίνω τη λογική του όλου θέματος....
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  6. #21
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο φίλε μου, έκανα λάθος στο σχέδιο...Όταν λες interface εννοείς το κάθε ethernet port του router φαντάζομαι...(?)
    Το σωστό σχέδιο φαντάζομαι είναι αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-1.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  161,9 KB 
ID: 130611

    Οπότε κάθε port θα έχει ενα subnet απο ip's.
    Το βασικό ερώτημα είναι αν τα access points που θα δίνουν ip απο το subnet 192.168.2.x πρέπει να έχουν και αυτά 192.168.2.x διεύθυνση.
    Φαντάζομαι η απάντηση είναι ναι....Και αν ο εκτυπωτής που θα εκτυπώνουν ασύρματα οι χρήστες αυτού του subnet πρέπει να έχει πάλι τέτοιο ip.

    Απλά θέλω να είμαι σίγουρος και να καταλαβαίνω αυτό που κάνω γιατί το κάνω, ώστε να μαθαίνω τη λογική του όλου θέματος....
    Μην μπερδεύεσαι. Τα switch είναι layer 2 device όχι layer 3 όπως τα ρούτερ. Αυτό σημαίνει ότι και σε διαφορετικό switch να είναι πάλι είναι στο ίδιο subnet. Οπότε θα πρέπει πάλι όλοι οι σταθμοί να έχουν ip απο το ίδιο subnet. Άρα το δεύτερο switch που έβαλες έιναι περιττό.

    Φαντάζομαι ότι θές τα APs να είναι οπωσδήποτε σε διαφορετικό subnet, απο αυτά της εταιρίας, για να είναι απομονωμένα έτσι; Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις σε κάθε interface(θύρα) το subnet που θες και να βάλεις ανάλογα τις συσκευές που θες. Ας πούμε μπορείς να ρυθμίσεις στο ρούτερ το interface 1 να έχει subnet 192.168.1.x και εκέι να βάλεις πάνω τους internal κόμβους. Στο άλλο interface 192.168.2.x και βάζεις πάνω τα Access points των πελατών. Έτσι θα έχεις δύο απομονωμένα δίκτυα, που δεν θα μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους(θα έχει κατάλληλο firewall rule το router)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HackFreak : 22-10-13 στις 20:44.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  7. #22
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύεσαι. Τα switch είναι layer 2 device όχι layer 3 όπως τα ρούτερ. Αυτό σημαίνει ότι και σε διαφορετικό switch να είναι πάλι είναι στο ίδιο subnet. Οπότε θα πρέπει πάλι όλοι οι σταθμοί να έχουν ip απο το ίδιο subnet. Άρα το δεύτερο switch που έβαλες έιναι περιττό.
    Αν καταλαβαίνω καλά η λογική είναι οτι απο κάθε θύρα του router μπορούμε να βγάλουμε ενα μόνο subnet.Οπότε έχουμε 5 θύρες, άρα θεωρητικά μπορούμε να έχουμε 5 subnet.Σωστά?
    Στο σχήμα που έφτιαξα η κάθε κόκκινη γραμμή που φεύγει απο το router αντιστοιχεί σε ενα port. Αν προσπαθήσω να αφαιρέσω το ενα switch έχω κάτι τέτοιο(σημειώνω και τον αριθμό του port πάνω στην κόκκινη γραμμή)-

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-2.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  173,1 KB 
ID: 130617

    Όπως βλέπεις σε αυτό το σχήμα, δε φτάνουν τα ports του router.


    Αν βάλω 2 switch, ενα για το 192.168.1.x subnet και ενα για το 192.168.2.x, έχουμε το εξής-

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-3.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  166,0 KB 
ID: 130618

    Άρα αναγκαστικά χρειάζομαι 2 switch, εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι απο αυτά που μου λες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι θές τα APs να είναι οπωσδήποτε σε διαφορετικό subnet, απο αυτά της εταιρίας, για να είναι απομονωμένα έτσι; Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις σε κάθε interface(θύρα) το subnet που θες και να βάλεις ανάλογα τις συσκευές που θες. Ας πούμε μπορείς να ρυθμίσεις στο ρούτερ το interface 1 να έχει subnet 192.168.1.x και εκέι να βάλεις πάνω τους internal κόμβους. Στο άλλο interface 192.168.2.x και βάζεις πάνω τα Access points των πελατών. Έτσι θα έχεις δύο απομονωμένα δίκτυα, που δεν θα μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους(βεβαίως χωρίς route απο το ένα στο άλλο)
    ΑΚριβώς γιαυτό...Καλό είναι να μην έχουν σχέση οι πελάτες με το εσωτερικό δίκτυο της εταιρίας(κάμερα, pc κτλ).
    Αυτό που λες ακριβώς θα κάνω, απο τη μια θύρα το ενα subnet και απο την άλλη το άλλο(όπως στο σχήμα).
    Πιστεύεις οτι το δεύτερο σχήμα είναι το σωστό και να ξεκινήσω με βάση αυτό?

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύεσαι. Τα switch είναι layer 2 device όχι layer 3 όπως τα ρούτερ. Αυτό σημαίνει ότι και σε διαφορετικό switch να είναι πάλι είναι στο ίδιο subnet. Οπότε θα πρέπει πάλι όλοι οι σταθμοί να έχουν ip απο το ίδιο subnet. Άρα το δεύτερο switch που έβαλες έιναι περιττό.
    Αν καταλαβαίνω καλά η λογική είναι οτι απο κάθε θύρα του router μπορούμε να βγάλουμε ενα μόνο subnet.Οπότε έχουμε 5 θύρες, άρα θεωρητικά μπορούμε να έχουμε 5 eubnet.Σωστά?
    Στο σχήμα που έφτιαξα η κάθε κόκκινη γραμμή που φεύγει απο το router αντιστοιχεί σε ενα port. Αν προσπαθήσω να αφαιρέσω το ενα switch έχω κάτι τέτοιο(σημειώνω και τον αριθμό του port πάνω στην κόκκινη γραμμή)-

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-2.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  173,1 KB 
ID: 130617

    Όπως βλέπεις σε αυτό το σχήμα, δε φτάνουν τα ports του router.
    Αν βάλω 2 switch, ενα για το 192.168.1.x subnet και ενα για το 192.168.2.x, έχουμε το εξής-

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network_edited-3.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  166,0 KB 
ID: 130618

    Άρα αναγκαστικά χρειάζομαι 2 switch, εκτός αν δεν καταλαβαίνω αυτά που μου λες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι θές τα APs να είναι οπωσδήποτε σε διαφορετικό subnet, απο αυτά της εταιρίας, για να είναι απομονωμένα έτσι; Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις σε κάθε interface(θύρα) το subnet που θες και να βάλεις ανάλογα τις συσκευές που θες. Ας πούμε μπορείς να ρυθμίσεις στο ρούτερ το interface 1 να έχει subnet 192.168.1.x και εκέι να βάλεις πάνω τους internal κόμβους. Στο άλλο interface 192.168.2.x και βάζεις πάνω τα Access points των πελατών. Έτσι θα έχεις δύο απομονωμένα δίκτυα, που δεν θα μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους(βεβαίως χωρίς route απο το ένα στο άλλο)
    Ακριβώς γιαυτό...Καλό είναι να μην έχουν σχέση οι πελάτες με το εσωτερικό δίκτυο της εταιρίας(κάμερα, pc κτλ).
    Αυτό που λες ακριβώς θα κάνω, απο τη μια θύρα το ενα subnet και απο την άλλη το άλλο(όπως στο σχήμα).
    Πιστεύεις οτι το δεύτερο σχήμα είναι το σωστό και να ξεκινήσω με βάση αυτό?

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια....
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  8. #23
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Ναι δικό μου λάθος με το switch, λάθος απο αφηρημάδα....
    ΟΚ είναι, επίσης θα πρέπει να βάλεις τον dhcp server του κάθε interface, να δίνει IPs απο ένα συγκεκριμένο αριθμό και μετά(το κρίνεις εσύ αυτό ανάλογα και με το πόσα ελεύθερα IPs για μελλοντικούς κόμβους με static IP, σκοπεύεις να κρατήσεις).

    Το τρίτο δίκτυο θα το βάλεις στο subnet 192.168.3.x
    Και προφανώς θα πρέπει να βάλεις firewall rules στο router ώστε να μην μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους τα subnet 2,3.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  9. #24
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιστεύω πως δεν θα χρειαστώ τρίτο subnet. Ένα της εταιρίας και ενα για τους χρήστες του wifi. Υπάρχει λόγος να φτιάξω και τρίτο ή απλά αναφέρεις οτι έχω τη δυνατότητα αν το θελήσω?

    Όσο για τις ρυθμίσεις του unifi(firewall rules κτλ) θα προσπαθήσω να τις κάνω μόνος μου, αλλα σίγουρα θα χρειαστώ κάποιες συμβουλές...
    Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια....
    Live webcam απο Μάνη για ατέλειωτη χαλάρωση..!
    http://maniapartments.gr/?section=webcam&lang=

  10. #25
    Εγγραφή
    10-02-2010
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά καλησπέρα,

    Ανασύρω ξανά το θέμα γιατι τελικά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη σε όλα όσα θέλω με τα mikrotik. Και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ άλλο.
    Οπότε ψάχνω κάποιο αξιόπιστο άτομο ή επιχείρηση που επι πληρωμή να μου σετάρει ενα ρούτερ, ενα εξωτερικό AP και 3 εσωτερικά AP. Όλα αυτά θα είναι mikrotik, προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο τα δυο εσωτερικά. Σε αυτά ζητάω λίγα πράγματα, όπως equal bandwith management, ενα πολύ απλό login page για να βάζει κάποιος τον κωδικό του,ενα τρόπο να μην αλλάζει η ip όταν πας απο το ενα AP στο άλλο κτλ.
    Έχετε να προτείνετε κάποιον ή κάποια επιχείρηση που να είναι αξιόπιστοι και εγγυημένοι οτι θα γίνει σωστή δουλειά;
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  11. #26
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,

    Ανασύρω ξανά το θέμα γιατι τελικά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη σε όλα όσα θέλω με τα mikrotik. Και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ άλλο.
    Οπότε ψάχνω κάποιο αξιόπιστο άτομο ή επιχείρηση που επι πληρωμή να μου σετάρει ενα ρούτερ, ενα εξωτερικό AP και 3 εσωτερικά AP. Όλα αυτά θα είναι mikrotik, προς το παρόν έχω αγοράσει μόνο τα δυο εσωτερικά. Σε αυτά ζητάω λίγα πράγματα, όπως equal bandwith management, ενα πολύ απλό login page για να βάζει κάποιος τον κωδικό του,ενα τρόπο να μην αλλάζει η ip όταν πας απο το ενα AP στο άλλο κτλ.
    Έχετε να προτείνετε κάποιον ή κάποια επιχείρηση που να είναι αξιόπιστοι και εγγυημένοι οτι θα γίνει σωστή δουλειά;
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Που εισαι ?
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  12. #27
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τελικά ρε παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί και εγώ, αν έχεις ενα ασύρματο δίκτυο με μια login σελίδα με κοινό password για όλους και χωρίς κανένα άλλο περιορισμό, ισχύει ο περιορισμός των 20 sessions για άδεια L4;

    Αν ναι, τότε τι γίνεται στον 21 χρήστη, του ανοίγει η login σελίδα και απλά δεν μπορεί να συνδεθεί;
    οι άλλοι 20 που είναι συνδεδεμένοι εκείνη την στιγμή επειρεάζονται σε τίποτα;

  13. #28
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ρε παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί και εγώ, αν έχεις ενα ασύρματο δίκτυο με μια login σελίδα με κοινό password για όλους και χωρίς κανένα άλλο περιορισμό, ισχύει ο περιορισμός των 20 sessions για άδεια L4;

    Αν ναι, τότε τι γίνεται στον 21 χρήστη, του ανοίγει η login σελίδα και απλά δεν μπορεί να συνδεθεί;
    οι άλλοι 20 που είναι συνδεδεμένοι εκείνη την στιγμή επειρεάζονται σε τίποτα;
    Του βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να πάρει αλλα sessions .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  14. #29
    Εγγραφή
    01-07-2014
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια χαρα σε όλους.
    Πειραματιζόμενος με τα hotspot τελευταία και ψάχνοντας σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού, προσπαθώ να βρώ λύση στην εξής απορία:
    Γίνεται να ανοίγει αυτομάτως ο browser προκειμένου ο ''πελάτης'' να συνδεθεί στο hotspot, μόλις συνδεθεί στο wi-fi?
    Με ποιά τεχνολογία της mikrotik υποστηρίζεται κάτι τέτοιο; Δοκιμάζω διάφορα, αλλά απο συσκευή σε συσκευή διαφέρουν.
    Είναι βασικό μόλις ανοίγεις το wi-fi να σου εμφανίζεται ο browser προκειμένου να συνδεθείς στο hotspot...Απλά δεν έχω καταλήξει κατα πόσο γίνεται αξιόπιστα κάτι τέτοιο.
    Κάθε βοήθεια σας πολύτιμη!

  15. #30
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    καλησπέρα
    Αν θέλουμε θεωρητικά για 120 χρήστες χρονοχρέωση με αρχική σελίδα πια είναι η πιο απλή λύση.
    Υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις εκτός απο microtik που να μην μπλέκεις πολύ με εντολες?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik προτείνετε για router?
    Από kavouras στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 11:23
  2. Wind και Hotspot?
    Από ELLiNaRaS στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 20:42
  3. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32
  4. [Baudtec] αγορά repeater για router baudtec-OTE
    Από sharp_electron στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 23:58
  5. Σύνδεση Router σε Hotspot
    Από moredread στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 15:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας