Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γιατι δεν πέφτουν άλλο οι τιμές των Blu ray recorders ???
    Σε τιμές ~30+- € και σε ποικιλία αλλά και διαθεσιμότητα αντίστοιχη των DVD Recorders ???
    Ως ενα βαθμό σίγουρα φταίει η εξάπλωση της χρήσης Usb sticks με μεγάλη χωρητικότητα για μεταφορά αρχείων
    ,αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό...

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Πιστευω εχει ηδη υπαρξει μεγαλη πτωση στις τιμες.Πριν δυο χρονια ενα Βlu Ray Recorder εκανε 170-200 ευρω,ενω τωρα οι τιμες ξεκινανε απο 77 ευρω.
    Μελλοντικα θα πεσουν κι αλλο οπως συνηθως γινεται,οπως εγινε και με τα dvd recorder(ειχα παρει το πρωτο μου ενα teac στα 220 ευρω και ενας φιλος μου που αγορασε πιο πριν απο μενα στα 350 ευρω) και στα cd recorder(ενα yamaha εξωτερικο θυμαμε εκανε 350 ευρω)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος none1 : 22-10-13 στις 19:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.324
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς πάει αμφίδρομα. Θα πρέπει να το υιοθετήσουν αρκετοί χρήστες, να ξεθαρρέψουν οι εταιρείες να παράγουν και περισσότερα μοντέλα και περισσότερα κομμάτια για να ισχύσουν οικονομίες κλίμακας και να πέσουν οι τιμές. Μόνο με πρωτοβουλία των εταιρειών δεν θα γίνει τίποτα. Τα sticks αλλά και περισσότερο το cloud είναι λύσεις που στρέφονται πολλοί.

    @none1: Καλά τα λες σε τιμές, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι μεγαλύτερα τα χρονικά διαστήματα που αναφέρεις. Έχω πάρει ψηστήρι στις 60-65 λίρες μια διετία τώρα και έχουν μείνει εκεί, ακατέβατα.

    Εγώ σκέφτομαι σοβαρά (επειδή έχω ήδη φτιάξει μεγάλο αρχείο) αν θα πρέπει να πάρω κι άλλο ψηστήρι ή να πάρω τώρα ένα διαβαστήρι φτηνό (για ανάγνωση του αρχείου από άλλο σημείο) και 2ο ψηστήρι στο μέλλον.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς πάει αμφίδρομα. Θα πρέπει να το υιοθετήσουν αρκετοί χρήστες, να ξεθαρρέψουν οι εταιρείες να παράγουν και περισσότερα μοντέλα και περισσότερα κομμάτια για να ισχύσουν οικονομίες κλίμακας και να πέσουν οι τιμές. Μόνο με πρωτοβουλία των εταιρειών δεν θα γίνει τίποτα. Τα sticks αλλά και περισσότερο το cloud είναι λύσεις που στρέφονται πολλοί.

    @none1: Καλά τα λες σε τιμές, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι μεγαλύτερα τα χρονικά διαστήματα που αναφέρεις. Έχω πάρει ψηστήρι στις 60-65 λίρες μια διετία τώρα και έχουν μείνει εκεί, ακατέβατα.

    Εγώ σκέφτομαι σοβαρά (επειδή έχω ήδη φτιάξει μεγάλο αρχείο) αν θα πρέπει να πάρω κι άλλο ψηστήρι ή να πάρω τώρα ένα διαβαστήρι φτηνό (για ανάγνωση του αρχείου από άλλο σημείο) και 2ο ψηστήρι στο μέλλον.
    Nαι για τα dvd και cd recorders αναφερομαι για 10-12 χρονια πριν.Το blue ray recorder ενα lg το ειχα παρει 2-3 χρονια πριν 160-170 ευρω

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.324
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ ένα lg έχω πάρει πριν 2+ χρόνια στα 70. Μήπως μιλάς για οικιακά και όχι για υπολογιστή;

    Ρίχνοντας μια ματιά στο amazon πάντως, βγήκαν κάμποσα πιο γρήγορα καινούργια μοντέλα. Έβαλα 2-3 στο wish list για όταν έχουμε μπικικίνια.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από none1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι για τα dvd και cd recorders αναφερομαι για 10-12 χρονια πριν.Το blue ray recorder ενα lg το ειχα παρει 2-3 χρονια πριν 160-170 ευρω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ένα lg έχω πάρει πριν 2+ χρόνια στα 70. Μήπως μιλάς για οικιακά και όχι για υπολογιστή;

    Ρίχνοντας μια ματιά στο amazon πάντως, βγήκαν κάμποσα πιο γρήγορα καινούργια μοντέλα. Έβαλα 2-3 στο wish list για όταν έχουμε μπικικίνια.
    Πρέπει να υποθέσουμε οτι ο none1 θα μιλάει για Blu-ray Recorders υπολογιστή μια και βρισκόμαστε στο ανάλογο subforum .

    Πάντως διορθώστε με αν κάνω λάθος ,αλλά πριν 2-3 χρόνια τα low-end Blu-ray Recorders δεν κυμαίνονταν στα 90-115€ ????

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.324
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Στα εδώ μαγαζιά ναι, αλλά αν ψάχνεις για ευκαιρίες βρίσκεις.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε, δεν το λές και ευκαιρία στις 66 λίρες.
    78 € έχει και στο E-shop.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Και μάλιστα αυτο που έχει το e-shop είναι πιοκαινούργιο μοντέλο, πιο γρήγορο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.324
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι βρε παιδιά, η κουβέντα όμως είναι τι και πόσο έβρισκες στο κάθε ελληνικό e-shop πριν μια διετία. Είχα βαρεθεί να βρίσκω μόνο ένα εξωτερικό πανάκριβο λευκό, που σύμφωνα με τις μισές κριτικές ήταν και προβληματικό.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Πάντως τώρα οι τιμές έξω είναι παραπλήσιες με τις εγχώριες, και δεν βλέπω να πέφτουν άλλο.
    Πλέον δεν υπάρχει η ανάγκη Blue Ray εγγραφής κι ο καταναλωτής δεν το σκέφτεται.

    Ειδικά από την στιγμή που κάνει κάποιος άνετα την δουλειά του με έναν δικτυακό δίσκο,
    ή με ένα USB stick, τόσο για αναπαραγωγή multimedia, όσο και για backup.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές των blu-ray recorders; Γιατί δεν μας ενδιαφέρει να πέσουν.

    Γιατί δεν μας ενδιαφέρει να πέσουν οι τιμές τους; Γιατί κάνεις πολύ φθηνότερα, αξιόπιστα και σε "άπιαστες" χωρητικότητες τη δουλειά σου με ένα φλασάκι που χωράει στην τσέπη σου. Έτσι απλά.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το φλασάκι είναι χρήσιμο για short-term εγγραφές και μεταφορά, όχι μια μακρόχρονη αποθήκευση.

    Ο λόγος που τα BD recorders δεν πέφτουν είναι ότι παίζουν ανάμεσα σε DVD και HDDs. Αν κάποιος θέλει αποθήκευση αρχείων μέχρι τα 4.37GB, πάει σε DVDs. Αν θέλει να αποθηκεύσει ταινίες και γενικώς αρχεία αρκετά μεγάλα, πάει σε σκληρό δίσκο. Τα blu-ray δισκάκια θα είχαν χρηστικότητα αν δεν υπήρχε εναλλακτική για παρακολούθηση ταινιών. Από τη στιγμή που υπάρχουν remuxed εκδόσεις (ή lossy εκδόσεις 1080p), ο κόσμος προτιμά αυτές σε σκληρό δίσκο. Χώρια ότι υπάρχει και cinavia στη μέση. Απλά δεν υπάρχει ζήτηση για BD recorders. Εγώ προτιμώ μια λύση combo DVD recorder, BD reader. Ακόμη και ότι δισκάκι BD έχω, το κάνω remux με το MakeMKV και το έχω σε NAS ή σκληρό μέσω docking station και το παρακολουθώ έτσι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 24-10-13 στις 00:58.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το φλασάκι είναι χρήσιμο για short-term εγγραφές και μεταφορά, όχι μια μακρόχρονη αποθήκευση.

    Ο λόγος που τα BD recorders δεν πέφτουν είναι ότι παίζουν ανάμεσα σε DVD και HDDs. Αν κάποιος θέλει αποθήκευση αρχείων μέχρι τα 4.37GB, πάει σε DVDs. Αν θέλει να αποθηκεύσει ταινίες και γενικώς αρχεία αρκετά μεγάλα, πάει σε σκληρό δίσκο. Το blu-ray δισκάκια θα είχαν χρηστικότητα αν δεν υπήρχε εναλλακτική για παρακολούθηση ταινιών. Από τη στιγμή που υπάρχουν remuxed εκδόσεις (ή lossy εκδόσεις 1080p), ο κόσμος προτιμά αυτές σε σκληρό δίσκο. Χώρια ότι υπάρχει και cinavia στη μέση. Απλά δεν υπάρχει ζήτηση για BD recorders. Εγώ προτιμώ μια λύση combo DVD recorder, BD reader. Ακόμη και ότι δισκάκι BD έχω, το κάνω remux με το MakeMKV και το έχω σε NAS ή σκληρό μέσω docking station και το παρακολουθώ έτσι.

    ακριβως αυτο. δεν υπαρχει ζητηση απο την αγορα,γιατι δεν υπαρχει αναγκη.

    συν τοις αλλοις... επιτηδες κρατιουνται ψηλα οι τιμες των εγγραψιμων BD,απο το γαιτανακι-λομπι στουντιο/βιομηχανιας οπτικων/sony...

    οποτε,πολυ απλα το "δισκακι",πεθανε,για τον end user. χρησιμευει πλεον μονο για καναλι διακινησης της κινηματογραφικης βιομηχανιας. (που και αυτοι αν ειχανε μυαλο,θα το ειχανε θαψει με τη σειρα τους,αλλα τεσπα,αλλη κουβεντα αυτη...)

  15. #15
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Αναρρωτιέμαι πως δεν έγινε καμία αναφορά στο ρόλο της πειρατείας στην νέα γενιά κονσολών ......

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 22:27
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-13, 10:15
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 07:52
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 09:18
  5. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 09:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας