Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Unhappy
    Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Καταρχας μενω στο πολυδροσο χαλανδριου, κατα δευτερον μεχρι προχτες το ρουτερ μου συγχρονιζε τα τελευταια ~2 χρονια ΠΑΝΤΑ στα 12mbps. Καθως ηθελα η γραμμη μου να ειναι fastpath λογω του οτι ασχολουμαι με Online gaming , ειχα αποδεχτει την μοιρα μου και κλειδωθηκα σε 12 προφιλ ενω η γραμμη μου πριν κλειδωθει στο 12αρι, επιανε μεχρι και 15 αρκετες φορες (πριν ~2 χρονια αυτα).
    Χτες λοιπον, ανοιγω τον υπολογιστη και χωρις να τα πολυλογω βλεπω οτι το ρουτερ μου συχρονιζει στα 7381 Kbps ενω στα αναλογα speedtest Και tracert το latency εχει ανεβει αρκετα απο 10 που ειχα πριν στα 90-100-200 κλπ...! Χτες το βραδυ σερνοτανε το ιντερνετ κυριολεκτικα, ουτε youtube δεν μπορουσα να δω. Σε ενα γρηγορο speedtest που εκανα μου εδειξε download speed γυρω στα 0.5-2mbps και latency εννοειται στο θεο. Σημερα το πρωι ειχα τηλεφωνικη επικοινωνια με το call center του ΟΤΕ (13888) και αφου τους εξηγησα το προβλημα, την ολη κατασταση και το ιστορικο της γραμμης μου, εκαναν το απαραιτητο restart στη γραμμη μου και η κυρια με "ενημερωσε" οτι "πολλες φορες λογω καποιον νομικων θεματων και προβληματων που προκυπτουν ειναι αναγκασμενος ο οτε να εχει χαμηλοτερες ταχυτητες και κατι τετοια περιεργα καθως επισης και οτι το μεγιστο στη περιοχη μου ειναι τα 7mbps ενω ο ιδιος συχρονιζα στα ~12, δυο ημερες πριν και ο γειτονας επισης. Ειδου τα στατιστικα της γραμμης , εχω αρχισει και εκνευριζομαι με τις διαφορες δικαιολογιες του ΟΤΕ και με τις υπαναχωρησεις εκ μερους μου ανα καιρους για την χαμηλη ταχυτητα που μου προσφερουν.

    Link Rate 7808 Kbps 803 Kbps
    Line Attenuation 18.0 dB 12.4 dB
    Noise Margin 10.4 dB 9.7 dB

    Τι μπορω να κανω και που να απευθυνθω ? Τι πιστευετε για τα στατιστικα της γραμμης μου και πως δικαιολογειται τετοια ξαφνικη πτωση της ταχυτητας και υποβαθμιση της γραμμης μου?

    Εχυαριστω πολυ εκ των προτερων!!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-11-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Draytek Vigor2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Tο ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ στη Θεσσαλονίκη και τα ίδια περίπου μου είπε και μένα η Forthnet, μαλιστα εστειλε τον ΟΤΕ να κάνει έλεγχο τη γραμμή.
    Ο έλεγχος έγινε αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια.

    "Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps

    Κάτι συμβαίνει οπωσδήποτε, κόψαν περιπου ~5 mbps, νέα πολιτική? Έχει κανείς κάποια πληροφορία?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adni18 : 10-11-13 στις 09:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Ασβεστοχώρι
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9500/1020
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    Speedport entry i2
    Path Level
    Fastpath
    Το ίδιο είπαν και σε εμένα. Απο 18 με κατέβασαν για έξι μήνες στα 13, και μετά στα 9. Σε ερώτηση που έκανα, μου απάντησαν ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, λόγω μιας οδηγίας που πήραν και έχει σχέση με τους εναλλακτικούς .
    Δεν ξέρω αν είναι αληθές αυτό. Αν κάποιο απο τα μέλη εδώ, που δουλεύουν στον ΟΤΕ, γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα σας.Μια από τα ίδια και σε μένα.Σταθερά στα 2 χρόνια στα 13 και τώρα στα 5.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπό ότι ακούγεται, χωρίς να είναι επιβεβαιωμένο, την ζημιά την έχει κάνει το IPTV του ΟΤΕ γιατί αναγκάστηκαν να ανεβάσουν το snr στο 10+. Λέτε ;;;;;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adni18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ στη Θεσσαλονίκη και τα ίδια περίπου μου είπε και μένα η Forthnet, μαλιστα εστειλε τον ΟΤΕ να κάνει έλεγχο τη γραμμή.
    Ο έλεγχος έγινε αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια.

    "Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps

    Κάτι συμβαίνει οπωσδήποτε, κόψαν περιπου ~5 mbps, νέα πολιτική? Έχει κανείς κάποια πληροφορία?
    ...και πόσοι ειχαν ADSL οταν ξεκινησε το ιντερνετ στην Ελλαδα πριν πολλα χρονια, και ποσοι τώρα? και τι επίπτωση έχει αυτο στις υποδομές ?

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Τότε να σας μειώσουν και το πάγιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε να σας μειώσουν και το πάγιο.
    Γιατί; Για μισθωμένο τους το πούλησαν;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis42 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο είπαν και σε εμένα. Απο 18 με κατέβασαν για έξι μήνες στα 13, και μετά στα 9. Σε ερώτηση που έκανα, μου απάντησαν ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, λόγω μιας οδηγίας που πήραν και έχει σχέση με τους εναλλακτικούς .
    Δεν ξέρω αν είναι αληθές αυτό. Αν κάποιο απο τα μέλη εδώ, που δουλεύουν στον ΟΤΕ, γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει.
    Αυτό ισχύει για εκπομπή σήματος από καμπίνα και όχι από Α/Κ. Από A/K εκπέμπουν στο καλώδιο όλοι οι πάροχοι το ίδιο σύμφωνα με ότι έχουν συμφωνήσει βάση RUO

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα, προς εκπληξη μου, με καλεσε τεχνικος σημερα το πρωι (9.00) για να με ρωτησει τι προβλημα εχω με την γραμμη. Επισης ενω του ειπα τι μου ανεφερε η κυρια απο το call center με την οποια συνομιλησα χτες το πρωι, αρνηθηκε κατηγωρηματικα οτι υπαρχει καποιο νομικο θεμα η οτι ειναι καποια νεα πολιτικη του ΟΤΕ. Ωστοσο δεν παρελειψε να αναφερει οτι η κατασταση με τις γραμμες και τους κομβους κλπ κλπ ειναι "δυναμικη" οπως ο ιδιος ανεφερε, δηλαδη οτι καποιοι βγαινουν καποιοι μπαινουν και οτι η ταχυτητα που συγχρονιζει το μοντεμ μας δεν γινεται να ειναι σταθερη. Τελος παντων αρνουμαι προσωπικα να πιστεψω οτι μεσα σε 2 μερες η αιτια για την πτωση ταχυτητας κατα περιπου 5mbps+ ειναι η "δυναμικοτητα" της καταστασης (συν το οτι οπως ανεφερα η γραμμη μου ειχε κλειδωθει σε 12αρι προφιλ για να ειναι ποιο σταθερη, συνεπως πιθανων να συγχρονιζε παραπανω αν δεν ηταν κλειδωμενη). Τελως παντων κανονιστηκε ραντεβου με τεχνικο της τριτη. Δυστυχως για να πω την πικρη μου αληθεια, δε νομιζω να αλλαξει κατι.... απλα πιστευω θα μετρησει αν υπαρχει απωλεια απο την πλευρα μου, καλωδιωσεις κλπ και θα καταληξει συντομα στο συμπερασμα οτι "αυτο ειναι, σορρυ..."

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Draytek Vigor2760n
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Νομιζω οτι οσο περνά ο καιρος ολο και περισοτερος κοσμος θα αντιληφθει αυτη τη αποτομη πτωση της ταχυτητας... και ελπιζω καποιος να βρεθει να μα δωσει μια βασιμη εξηγηση...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως η ''δυναμική'' κατάσταση είναι η ποιό γελοία απάντηση που μπορεί να δοθεί από έναν οργανισμό. Τι ενδιαφέρει τον πελάτη που δίνει τα ωραία του λεφτά πόσοι θα ''μπούνε'' στην γραμμή. Ας φτιάξουν τις υποδομές τους για να μην γίνονται αυτά. Τσάμπα μας το δίνουν και ζητάνε την κατανόηση μας;;;;; Να δεχτώ μια αυξομείωση 1-2mbps σε επανεκκινήσεις του ρούτερ μου εντάξει. Και φυσικά μιλαω για ΑΥΞΟμειώσεις οχι συνεχόμενες μειώσεις!!!!! Τέλος πάντων εσυ έχεις κάνει και ενα τσεκ από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι;;;; αν δεν το έχεις κάνει κάντο και αυτό για να είσαι σίγουρος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και γω forthnet τους πρωτους 4-5 μηνες κλειδωνα στα 11 mbps και επειτα πηγε στα 9..
    εκεινο το καιρο μαλιστα εβλεπα το hyperiontest και ειχε εμφανιστει ενας 50/5 στη περιοχη..οποτε μαλλον για αυτο ειχα πεσει

  13. #13
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Μήπως φταίει καμιά αλλαγή σε ΚΑΦΑΟ λόγω VSDL;

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στο 6 ποστ, αναφέρεται ενας απο τους λόγους που οι ταχύτητες αλλάζουν (crosstalk), είναι δυστυχώς περιορισμός της τεχνολογίας adsl

  15. #15
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adni18 Εμφάνιση μηνυμάτων

    "Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps
    [B]
    Για την ιστορια και ... για τη αξιοπιστία μας ...
    το ADSL στην Ελλάδα ξεκίνησε το 2003 (φετος συμπληρωσε δεκαετια) δεν ειμαι σίγουρος αν η 384 ηταν η ταχυτητα που εδινε ο ΟΤΕ τοτε η ηταν χαμηλοτερη .
    Παντως το 2005 εδινε δυο ταχύτητες . ΧΑΜΗΛΗ 384 και ΥΨΗΛΗ 1ΜΒ
    Για να φτάσουμε στο έως 24 πέρασε απο αρκετές ταχύτηρες και χρειάστηταν και κάμποσα χρόνια .
    ...Εστι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι...
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TeoT : 11-11-13 στις 01:22.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 18:56
  2. Πτώση ταχύτητας internet
    Από fearhome21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 19:50
  3. Πτώση ταχύτητας - Ρύθμιση ζεύγους
    Από nanas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 21:03
  4. Υποχρεωτικη πτωση ταχυτητας
    Από mv_b στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 02:07
  5. Ξαφνική πτώση συγχρονισμού στο μισό
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-12, 01:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας