Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους geo_design
    geo_design Guest
    Λοιπον, μετα απο πολυ ερευνα στο φορουμ εμαθα πως κανεις port forwarding στο NAT πως ρυθμιζεις το NIS2004..!
    Ολα καλα αλλα δεν ειχα βαλει το emule ως τωρα.
    Ανοιξα στο ΝΑΤ μονο τις πορτες για DC++, εγκατεστησα το MorphXT και εκαν παλι ρυθμισεις με πορτες στο ΝΑΤ.
    Το θεμα ειναι οτι ολα καλα αλλα παντα το ΝΙS μου ελεγε οτι καποιος στην ταδε και τη δεινα πορτα θελει να συνδεθει και οταν εβαλα το μουλαρι τρελαθηκα να δεχομαι μηνυματα για να συνδεθουν σε UDP (πορτες του στυλ 50000+)
    Μετα ειδα ενα ποστ που ελεγε κατι κανονες firewall και ελεγε να δωσω στο ΝΙS να απαγορευει καθε συνδεση απο καθε πισι σε ολα τα UDP και TCP και να ειναι τελευταιο στη λιστα των κανονων για να μην αναιρει τις πορτες που ανοιξα!
    Γλιτωσα απο τα μυνηματα του NIS. Στο DC++ ολα ειναι τελεια! Στο μουλαρι ομως (παρολο που εκανα ακριβως οτι λεει το howto στο φορουμ..) εγω δεν παιρνω τιποτα απολυτως ενω σε ελαχιστο διαστημα τουλαχιστον 6 ατομα επαιρναν απο μενα αρχεια με το UL μου να πιανει το οριο του 10 που του εδωσα!

    Αρα καναμε κατι λαθος η ειναι θεμα υπομονης?? Κατεβαζα αρχεια μπλε χρωματος (??? βοηθαει καθολου αυτο??).
    Πριν ρυθμισω το NIS δεν μπορουσα να παρω ουτε λιστα σερβερ ενω τωρα συνδεομαι κανονικα..

    Καμια γνωμη??
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99996/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Netgate SG-3100
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Γιατί βάζεις και NIS
    Το modem σου δεν έχει firewall και NAT?
    Για τη ακρίβεια ποιο modem έχεις?

  3. #3
    Το avatar του μέλους geo_design
    geo_design Guest
    Jetspeed 520
    Νομιζω το firewall του modem ειναι απενεργοποιημενο!!
    Δεν αποχωριζομαι ευκολα το ΝΙS.. Στο site της Symantec λεει ολα καλα! Ολα ειναι stealth..
    Δεν εχω καμια ορεξη για μπλεξιματα (οχι βεβαια οτι εισαι παντα απολυτα ασφαλης..)

  4. #4
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    geo_design, Το stealth δεν είναι καλύτερο από το να φαίνονται κλειστά τα ports. Επίσης και το NIS δεν είναι και οτι καλύτερο, υπάρχουν πιο καλά firewalls αν θες να το ψάξεις. Αν το router σου έχει firewall τότε καλύτερα να χρησιμοποιείς εκείνο παρά software.
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  5. #5
    Το avatar του μέλους elias24
    elias24 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo_design
    Jetspeed 520
    (οχι βεβαια οτι εισαι παντα απολυτα ασφαλης..)
    Την ώρα που το Internet θα γίνει απόλυτα ασφαλές, θα το βλέπω και θα μου έρχεται να ξεράσω. Θα πέσει η νομοθεσία και οι σπασίκλες κερδοσκόποι επάνω στα P2P προγράμματα σα βδέλλες.

    GO-GO P2P! Η φωνή του λαού απέναντη στη νόμιμη και συγχαμένη αισχροκέρδια των εταιριών. Άντε πα να ####θούν. Γνήσιο τραγούδι/software δε πρόκεται να πάρω

  6. #6
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99996/9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Netgate SG-3100
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Για jetspeed δεν ξέρω γιατί δεν έχω.
    Παντός γενικός άμα έχεις 52 firewall (πλάκα κάνω) από το modem μέχρι το pc εάν σου ξεφύγει μια ρύθμιση σε ένα από αυτά τότε έχεις πρόβλημα με το emule.
    Επίσης και το πολύ security προβλήματα φέρνει. Ένα άλλο καλό με το security είναι εάν δεν είσαι ψηλά στην λίστα των στόχων των hacker δεν σου χρίζεται και πολύ. Έχει τίποτα υποψίες ότι είσαι?
    Εάν δεν θέλεις να βγάλεις το NIS απλά δοκίμασε να το κλείσεις για λίγο για δεις τι συμπεριφορά έχει το μουλάρι σου.
    Γενικός παντός και μόνο ΝΑΤ να έχει το modem σου είσαι αρκετά έως πολύ καλυμμένος. Όποτε το NIS για μένα είναι περιττό.

  7. #7
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    geo_design, άν ακολουθησες τίς οδηγίες απο το sivka how to για ΝΑΤ & ΝIS το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή!

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2004
    Περιοχή
    Παγκρατι - Αθηνα
    Μηνύματα
    3.611
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.996/935
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 21,5(dB)
    Επίσης και το NIS δεν είναι και οτι καλύτερο, υπάρχουν πιο καλά firewalls αν θες να το ψάξεις.
    Συμφωνω απολυτα

  9. #9
    Το avatar του μέλους geo_design
    geo_design Guest
    Ευχαριστω πολυ ρε παλικαρια..!
    Να ειστε καλα!
    Δεν ειναι οτι διαφωνω με τη διακινηση.. Ειμαι υπερ της οσο κανενας αλλος αλλα δεν μπορω να εχω και το φοβο οτι καθε ενας που του τη βαρεσε θα ερθει και θα μου τα κανει μπαχαλο..
    Οι εταιριες εχουν τρελα back up και οτι και να γινει βγαζουν ακρη, ο αθωωος ευτυχισμενος χρηστης ομως που ειναι σπιτι του με 1-2 σκληρους και cd k dvd, αν κατι παει στραβα, την εκατσε...
    Δεν πιστευω οτι εχει κανας χακερ αναγκη να μπει στο δικο μου πισι αλλα δεν ειμαι και διατεθειμενος και να τον αφησω..

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια γνώμη για μια έτοιμη σύνθεση
    Από jog στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 15:48
  2. μια γνωμη για μικρη αναβαθμιση
    Από steant στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-08, 05:01
  3. Μια γνώμη για αναβάθμιση?
    Από Stratos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-07, 02:14
  4. Μια γνωμη για altec
    Από vaggr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 277
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 04:11
  5. H γνώμη σας για το emule plus
    Από XTCgr στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-04, 20:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας