Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημερα κι απο μενα.Εβγαλα μια χρεωστικη στην Alpha και πρεπει να περιμενω να μου σταλει σπιτι μετα απο 10 μερες απο την αιτηση.Μεχρι τοτε εχω μονο τον αριθμο λογαριασμου.Δε μπορω να χρησιμοποιησω paypal μεχρι τοτε ετσι δεν ειναι?Τα στοιχεια της καρτας φαινονται πουθενα στα χαρτια που εχω παρει?Μονο ο αριθμος λογαριασμου φαινεται.
    Το να βγαλεις προπληρωμενη καρτα είναι διαφορετικο?Γινεται σε ολες τις τραπεζες?Παλι περιμενεις 10 μερες?
    Μηπως μπορω να χρησιμοποιησω μια χρεωστικη της εθνικης που εχω?Και πως?Αφου δεν εχει πισω τα τρια νουμερα που χρειαζεται?
    Το pay by call μπορωνα το κανω και απο Ελλαδα για rapidshare?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marlin1 : 17-02-07 στις 13:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Paypal δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν δεν πάρεις την κάρτα γιατί χρειάζεται να δώσεις και το 3ψήφιο pin ασφαλείας που είναι στο πίσω μέρος της κάρτας.
    Άσε που δε νομίζω ότι φαίνεται και ο αριθμός της κάρτας στα χαρτιά που σου έδωσαν αφού ακόμα ΔΕΝ έχει εκδοθεί.

    Προπληρωμένη κάρτα κατά τη γνώμη μου δε συμφέρει. Είχα βγάλει παλιά μια attica gift card. Θέλει μεν λιγότερες μέρες να εκδοθεί (σίγουρα κάτω από 10, αν και δε νομίζω ότι και η δικιά σου θα κάνει 10μερες). Ωστόσο, έχει το μειονέκτημα ότι αν δεν το χρησιμοποιήσεις το ποσό μέσα σε ένα 6μηνο το χάνεις!
    Θα μου πεις "θα βάζω 30euro" κάθε φορά ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα τα ξοδέψω στο 6μηνο.
    Ναι αλλα για κάθε φόρτιση πρέπει να πηγαίνεις στα γκισέ της τράπεζας και να πληρώνεις και προμήθεια στην τράπεζα...

    Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την κάρτα αναλήψεων της Πειραιώς (wincard), η οποία είναι συμβατή με το πρότυπο VISA (electron VISA)
    Για μεγαλύτερη ασφάλεια έχω ανοίξει 2 τραπεζικούς λογαριασμούς. Έναν κύριο που έχω το κυρίως ποσό και έναν μηδενικό. Η wincard "βλέπει" μόνο τον μηδενικό όμως!
    Μέσω του site της Πειραιώς μεταφέρω με ebanking ένα ποσό που θελω να πληρώσω στον μηδενικό λογαριασμό και μετά κάνω την συναλλαγή μεσω paypal όπου έχω δώσει τα στοιχεία της wincard.
    Έτσι έχω 2 δικλείδες ασφαλείας. Αφενός τα στοιχεία μου τα έχει μόνο η paypal η οποία αναλαμβάνει να κάνει οποιαδήποτε συναλλαγή με τα διάφορα sites χωρίς αυτά να ξέρουν τα στοιχεία της κάρτας μου.
    Αφετέρου ακόμα και να γίνει κάποιο λάθος στη χρέωση, ακόμα και η paypal δεν μπορεί να μου τραβήξει παραπάνω χρήματα απ' αυτά που έχω στον 2ο λογαριασμό μου.
    Επιπλέον η τράπεζα Πειραιώς έχει το μεγάλο πλεονέκτημα των winalerts. Για οποιαδήποτε αλλαγή στον τραπεζικό σου λογαριασμό ειδοποιήσε ΑΜΕΣΑ με μήνυμα στο κινητό. Αυτό καμία άλλη τράπεζα δεν το κάνει.
    Βεβαίως μπορείς ανα πάσα στιγμή να ελέγχεις το υπόλοιπο των λογαριασμών σου κλπ μέσα απ' το site της winbank.
    Και όλα αυτά χωρίς προμήθειες για "ξαναγέμισμα" της κάρτας, χωρίς ουρές στα γκισέ αλλά άμεσα απ' την πολυθρόνα σου!

    Θα πρέπει να ρωτήσεις στην ALPHA αν υπάρχει ποσό υπερανάληψης στην κάρτα που θα σου εκδώσουν. Γιατί αν έχει πχ 2000euro ποσό υπερανάληψης θα μπορεί ένας να σου τραβήξει 2χιλιάρικα ακόμα κι αν έχεις μηδέν στον λογαριασμό σου και να τα χρωστάς μετά στην τράπεζα... Η Πειραιώς δεν έχει ποσό υπερανάληψης.

    Η χρεωστική της Εθνικής έχει πάνω το σήμα VISA electron? Μάλλον όχι γιατί αλλιώς θα είχε πίσω και το 3ψηφιο pin που είναι απαραίτητο.

    Επίσης στο paypal να ξέρεις ότι μπορείς να γίνεις verified user με κάποια πλεονεκτήματα όσον αφορά το ύψος των συναλλαγών. Σου χρεώνει 1,5euro το οποίο σου το επιστρέφει στην 1η συναλλαγή. Στο transaction αυτό του 1,5euro έρχεται ένας κωδικός στην τράπεζα, τον οποίο μετά τον δηλώνεις στο site της paypal και γίνεσαι verified.
    Σε επόμενη συναλλαγή πχ 10euro, θα τραβήξει μόνο 8,5euro απ' την τράπεζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-02-07 στις 14:12.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστω για την αμεση σου απαντηση..Να παραθεσω ομως και το εξης: και στη χρεωστικη που εχω βγαλει αν ο μεσος ορος του ποσου που εχω, πεσει κατω απο 300 ε το 6μηνο η τραπεζα με χρεωνει με 8 ε καθε εξαμηνο.Αυτο στην Αlpha σιγουρα.
    Παντως θα πρεπει να περιμενω περιπου 10 μερες για να μου αποσταλει και να τη χρησιμοποιησω αποτι καταλαβα.
    Τελος το pay by call μπορω να το χρησιμοποιησω απο ελλαδα?θελω το rapidshare για αυτες τις μερες και βαριεμαι να περιμενω μια εβδομαδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Αν η alpha χρεώνει κερατιάτικα να την ακυρώσεις και να βγάλεις στην Πειραιώς. Εγώ τον λογαριασμό που βλέπει η wincard τον έχω μονίμως μηδενικό για ασφάλεια και δεν με έχει χρεώσει ποτέ για "φύλαχτρα".

    Το pay by call δεν ξέρω τί είναι... Φαντάζομαι να δώσεις τα στοιχεία της κάρτας μέσω τηλεφώνου?
    Ναι αλλα εσύ ακόμα ΔΕΝ έχεις κάρτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-02-07 στις 14:23.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δικιο εχεις αλλα τωρα την εβγαλα ηδη.Το pay by call ειναι μεσα στη σελ του rapidshare και μπορεις να αποκτησεις προσβαση με premium acc για 48 ωρες με τηλ και απευθειας χρεωση νομιζω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    nikgr
    Είχα πάντοτε την απορία ποιος είναι ο ασφαλέστερος και με το μικρότερο κόστος τρόπος συναλλαγής μέσω internet. Απευθύνθηκα σε όλες τις τράπεζες αλλά ξέρεις η κάθε μία έλεγε τα δικά της. Οι οδηγίες σου είναι καταπληκτικές. Θα τις ακολουθήσω αμέσως!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Ναι, όντως! Ο τρόπος με την winbank και τους δυο λογαριασμούς είναι έξυπνος και προφανώς δοκιμασμένος. Nice Tip nikgr!

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    marlin1 τίποτα δεν σε εμποδίζει να βγάλεις μια κάρτα και στην Πειραιώς.
    Απλα ανοίγεις έναν τραπεζικό λογαριασμό (ή καλύτερα 2 ! ) και ζητάς και μια wincard για τον έναν, χωρίς κανένα κόστος, χωρίς καμιά προυπόθεση χωρίς κανένα ελάχιστο όριο χρημάτων στον τραπεζικό σου λογαριασμό.
    Επαναλαμβάνω ότι ειδικά το winalerts είναι μοναδικό και με πολλά βραβεία.

    Το μόνο έξοδο ήταν 5euro (εφάπαξ) για να ενεργοποιηθεί το winbanking (πιστεύω τόσο να κοστίζει και τώρα). Το winbanking είναι απαραίτητο για να μπορείς να μεταφέρεις χρήματα μεταξύ των 2 λογαριασμών σου, για να πληρώνεις ΔΕΗ, ΟΤΕ, nova, ασφάλειες, κινητά και χίλια δυο άλλα.
    Μάλιστα η τραπεζα Πειραιώς έχει δημιουργήσει και μια άλλη υπηρεσία, την www.easypay.gr με την οποία μπορείς να πληρώσεις πολλές συμβεβλημένες εταιρείες χωρίς καμία προμήθεια.
    Εγώ πχ πληρώνω τη forthnet απο εκει.

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που βοήθησα!
    Μήπως να το κάναμε και sticky?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 17-02-07 στις 15:55.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marlin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την αμεση σου απαντηση..Να παραθεσω ομως και το εξης: και στη χρεωστικη που εχω βγαλει αν ο μεσος ορος του ποσου που εχω, πεσει κατω απο 300 ε το 6μηνο η τραπεζα με χρεωνει με 8 ε καθε εξαμηνο.Αυτο στην Αlpha σιγουρα.
    Παντως θα πρεπει να περιμενω περιπου 10 μερες για να μου αποσταλει και να τη χρησιμοποιησω αποτι καταλαβα.
    Τελος το pay by call μπορω να το χρησιμοποιησω απο ελλαδα?θελω το rapidshare για αυτες τις μερες και βαριεμαι να περιμενω μια εβδομαδα.
    εμένα ως τώρα δεν με έχουν χρεώσει, και ειχά στιγμές που ο λογαριασμός ήταν 0 για πάνω απο 6 μήνες

    Απλα΄δεν έχω κάνει ποτέ μου χρήση του γκισέ, όλα μέσω ΑΤΜ και webbanking

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    D-Link
    Πραγματικά πολύ έξυπνο και χρήσιμο. Ενα ευχαριστώ και απο μένα

  11. #11
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Γειά σας, μια ερωτησούλα να κάνω και εγώ. Ωραία ακούγεται η wincard visa electron αλλά θα μπορώ να λάβω χρήματα μέσω paypal με αυτή τη κάρτα; Όλοι μιλάνε για αγορές/πληρωμές μέσω internet αλλά τι γίνεται όταν θες να λάβεις χρήματα ; Yπάρχουν ελληνικές τράπεζες που θα σου δώσουν τα λεφτά μέσω του paypal (χρησιμοποιόντας πάντα τη χρεωστική σου κάρτα, π.χ. wincard);
    zed is dead baby...

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    kilkis
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΛΚΙΣ
    Path Level
    Interleaved
    παιδια κατι που με εχει μπερδεψει. θελω να κανω ενα λογαριασμο και γω. και να πληρωνω απο εκει ,για να εχω paypal για το rapidshare και γενικα οτι αλλο θελω. ποια συμφερει πειραιως ή alpha? η χρεωστικη αυτη ειναι απαραιτητη για να εχω paypal? και κατι αλλο σημαντικο

    οταν πληρωνεται για το rapidshare. εκτος απο το ποσο πληρωνεται και τπτ αλλο παραπανω για προμηθεια ή εμβασμα ?

    ευχαριστω εκ των προτερων. Γιωργος.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    magicman ειλικρινά με έχεις μπερδέψει κι εσύ με τις ερωτήσεις σου...
    Ρωτάς αν είναι απαραίτητη η χρεωστική για paypal.
    Όχι δεν ειναι απαραίτητη. Μπορείς αν θέλεις να έχεις πιστωτική αντί για χρεωστική.
    Εκτός αν εννοείς να μην έχεις τίποτα! Ε, τότε από πού θα τραβήξει λεφτά το paypal? Aπ' την τσέπη μου?

    Ρωτάς αν συμφέρει η Πειραιώς ή η Alpha. Nα συμφέρει ως προς τί? Προμήθειες καμία τράπεζα δεν παίρνει για πληρωμές μέσω paypal.
    Aπλά αν διάβαζες το post μου παραπάνω θα διάβαζες πχ για την ευκολία των winalerts της Πειραιώς που ειδοποιήσε άμεσα με SMS για οποιαδήποτε αλλαγή στον λογαριασμό σου.
    Επίσης η Πειραιώς έχει και το www.easypay.gr με το οποίο μπορείς να πληρώνεις 100αδες εταιρείες και οργανισμούς μέσω ebanking χωρίς καμία απολύτως προμήθεια.
    Εγώ πχ πληρώνω έτσι τη forthnet. Άσχετο βέβαια με το paypal αλλα για μένα ήταν ένα + για να επιλέξω την Πειραιώς από την Alpha.
    Ίσως υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα γιατί ποτέ δε χρησιμοποίησα το σύστημα της Alpha.

    @atomsk
    Δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί το συστημα για να πάρεις χρήματα μέσω paypal. Ποτέ δεν έπαιζα στοιχήματα κλπ μέσω internet οπότε δεν ξέρω.
    Φαντάζομαι ότι γίνεται γιατί έπαιζε ένας φίλος μου στοίχημα.
    Πάντως αν δε γίνεται με τη μία χρεωστική δε γίνεται και με την άλλη γιατί όλες είναι VISA electron.
    Oπότε αν θέλει καθαρή VISA πιστωτική και όχι χρεωστική θα πρέπει μετά να στραφείς σε πιστωτική.
    Αλλα δε χάνεις τίποτα να βγάλεις μια χρεωστική και να δοκιμάσεις. Ούτε πάγια έχει ούτε προμήθειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 23-02-07 στις 20:32.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    kilkis
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΛΚΙΣ
    Path Level
    Interleaved
    βασικα αυτο ηθελα να μαθω, αν ειναι απαραιτητο να βγαλω χρεωστικη καρτα για να πληρωσω με paypal ναι το ξερω οτι ειδοποιει μεσω sms και email,αλλα τα χρεωνει και αρκετα κιολας.

    δλδ πρεπει να ανοιξω λογαριασμο και να τους πω οτι θελω μια χρεωστικη? μονο αυτο?

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.246
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    αν σου φαίνονται πολλα τα 12 λεπτά των winalerts για SMS μπορείς να βάλεις ειδοποίηση μέσω email με 5λεπτά ή μπορείς να τα απενεργοποιήσεις τελείως ή και να μην ενεργοποιήσεις ποτέ...
    Ελεος δηλαδή οτιδήποτε θετικό θα προσπαθήσουμε να το θάψουμε?

    Δε θεωρείς σημαντικό να ξέρεις αμέσως πότε ακριβώς έγινε η συναλλαγή, πόσο σου χρέωσαν, αν έγινε καποιο λάθος στη χρέωση?

    Δεν έχω ούτε μετοχές στην Πειραιώς ούτε με ενδιαφέρει αν θα πάρετε κάρτα από κει ή αλλού.
    Και μάλλον κακώς κάνω που προσπαθώ να σας ανοίξω τα μάτια.
    Πήγαινε πάρε απ' την attica να πληρώνεις προμήθεια κάθε φορά που θα θες να την ξαναγεμίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 23-02-07 στις 22:12.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή κάρτας -- Προπληρωμένη ή Χρεωστική
    Από No_N4m3 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-09, 15:58
  2. Paypal: Πως να δεχτώ χρήματα χωρίς χρέωση?
    Από spahar στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 02:59
  3. PayPal Micropayments - ΠΩΣ ;;;;;
    Από gmantakis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 17:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας