Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Intenet
    Μακρύ δρόμο, προκειμένου να συγκλίνει με τις τεχνολογικά “ώριμες” αγορές, έχει να διανύσει η Ελλάδα, καθώς, παρά την πρόοδο που σημειώνεται, περισσότεροι από 1 στους 3 κατοίκους δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το διαδίκτυο. Η χώρα, όπως προκύπτει από τα στοιχεία που δημοσιοποίησε χθες η Eurostat, παραμένει ουραγός στη χρήση του ίντερνετ, εμφανίζοντας επιδόσεις κάτω του μέσου Κοινοτικού όρου. Σύμφωνα με τα στοιχεία της ευρωπαϊκής στατιστικής Αρχής, η Ελλάδα, με ποσοστό 36%, βρίσκεται σε παρόμοια θέση - όσον αφορά τα ποσοστά των κατοίκων, που γυρνούν την πλάτη στο διαδίκτυο - με τη Ρουμανία (42% δεν έχει μπει ποτέ στο ίντερνετ), τη Βουλγαρία (41%), την Ιταλία (34%), την Πορτογαλία (33%), την Κύπρο (32%) και την Πολωνία (32%).

    Με το 56% των νοικοκυριών να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο (55% με ευρυζωνική σύνδεση), η Ελλάδα έχει τη δεύτερη χειρότερη επίδοση στην Ε.Ε. ξεπερνώντας μόνο τη Βουλγαρία (54%) και απέχοντας μακρά από την πρωτοπόρο Ολλανδία, όπου το σχετικό ποσοστό είναι 95%. Στην Ε.Ε. το ποσοστό έφθασε στο 79% των νοικοκυριών (76% με ευρυζωνική σύνδεση) σε σύγκριση με 55% και 42% αντίστοιχα το 2007. Τα υψηλότερα ποσοστά παρατηρούνται στην Ολλανδία (95%), στο Λουξεμβούργο, στη Δανία (93%) και τη Σουηδία (93%).

    Στον αντίποδα, το 21% των πολιτών ανέφεραν ότι δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ το internet σε σύγκριση με 37% το 2007.

    Ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων
    Μπορεί η Ελλάδα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, να υστερεί στη χρήση του διαδικτύου, ωστόσο η χώρα φαίνεται ότι έχει να επιδείξει σημαντικές επιδόσεις στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση και ειδικά στην online κατάθεση φορολογικών δηλώσεων. Το 36% των Ελλήνων δηλώνει ότι έχει χρησιμοποιήσει το διαδίκτυο για συναλλαγές με φορείς του Δημοσίου, όταν το αντίστοιχο ποσοστό στην Ε.Ε. των 28 είναι 41%, με τη Δανία να είναι πρωτοπόρος με 85%, την Ολλανδία να έπεται με 79% και τη Σουηδία να ακολουθεί με 78%. Μάλιστα, το 63% των Ελλήνων δηλώνει ότι υποβάλλει online τη φορολογική δήλωση του, όταν ο Κοινοτικός μέσος όρος βρίσκεται στο 44%.

    Υψηλότερο ποσοστό σε σχέση με την Ε.Ε. των 28 έχει η Ελλάδα όσον αφορά τη χρήση του ίντερνετ για αιτήσεις έκδοσης προσωπικών εγγράφων (30% στην Ελλάδα έναντι 20% στην Ε.Ε.) και στις χορηγήσεις επιδομάτων κοινωνικής ασφάλισης (23% έναντι 16% στην Ε.Ε.).

    Τακτικοί χρήστες
    Για τους Ευρωπαίους η χρήση του διαδικτύου έχει γίνει μια τακτική δραστηριότητα, με το 62% να το χρησιμοποιεί κάθε μέρα ή σχεδόν κάθε μέρα και ένα επιπλέον 10% τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Στην Ελλάδα, το 47% των πολιτών δηλώνει ότι χρησιμοποιεί καθημερινώς το Διαδίκτυο, επίδοση που τη φέρνει στην προτελευταία θέση μαζί με την Πολωνία (επίσης 47%), ενώ μόνο η Βουλγαρία έχει χαμηλότερο ποσοστό (43%). Υψηλότερα ποσοστά αντίθετα σημειώνουν η Δανία (84%), η Ολλανδία (83%), το Λουξεμβούργο (82%), η Σουηδία (81%), η Φινλανδία (80%) και στο Ηνωμένο Βασίλειο 78%.

    Τα υψηλότερα ποσοστά των ατόμων, που ανέφεραν ότι χρησιμοποίησαν το διαδίκτυο τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα, αλλά όχι κάθε μέρα, καταγράφονται στην Τσεχία (16%), στην Εσθονία, την Ιρλανδία και την Αυστρία (14%).



    * Δεν αθροίζονται στο 100%. Το ποσοστό των ατόμων, που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο λιγότερο από μια φορά την εβδομάδα (π.χ. μία φορά ανά μήνα), δεν συμπεριλαμβάνεται στον πίνακα.
    ** Ευρυζωνική σύνδεση: Στοιχεία για το 2012 αντί του 2013 για τη Σουηδία. Η ΕΕ28 δεν περιλαμβάνει στοιχεία για τη Σουηδία.
    ( ) Δεδομένα με μειωμένη αξιοπιστία λόγω του μικρού αριθμού των συμμετεχόντων.

    Πηγές : Σ.Ε.Π.Ε., Eurostat
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 4-18122013-BP-EN.PDF  


  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-2005
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 10.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για ποιο ίντερνετ μιλάμε.
    Εδώ ο κόσμος δεν έχει να φάει.
    Έχουμε γίνει Αφρική και χειρότερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Μάλιστα, ενδιαφέρουσα έρευνα. Εγώ πάντως που μπαίνω κάθε μέρα το κάνω γιατί είμαι φοιτητής, επίσης μπορώ γιατί ξώρω καλά Αγγλικά και ότι δεν ξέρω το βρίσκω στην μετάφραση (σαν λέξη) με την μετάφραση του γούγλη. Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει Αγγλικά σαν τον πατέρα μου και την μάνα μου απλά μόλις βρούν μια Αγγλική λέξη μπροστά τους, φυσικά δυσκολεύονται με το διαδύκτιο. Επιπρόσθετα όποιος δεν μπορεί να συντηρήσει μόνος του τον υπολογιστή (εξαιτίας του χ προβλήματος που προέκυψε) σκάει ζεστά λευτά κάθε τρείς και δύο. Τέλος, η νοοτροπία οτι τα βιντεογκειμ είναι άχρηστα και επιζήμια εμένα με κάνει και μιδιώ γιατί υπήρξε το κίνητρο να μάθω να κάνω φορμάτ και εγκατάσταση λειτουργικού από την εφηβεία. Τα ποιό εξεζητημένα τα έμαθα σε φόρουμ σαν και αυτό εδώ και στο διαδύκτυο που εάν δεν είχα και αυτή την βοήθεια θα αραίωνα και εγώ από το κομπιούτερ.
    Γκομπιούντερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostarcng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, ενδιαφέρουσα έρευνα. Εγώ πάντως που μπαίνω κάθε μέρα το κάνω γιατί είμαι φοιτητής, επίσης μπορώ γιατί ξώρω καλά Αγγλικά και ότι δεν ξέρω το βρίσκω στην μετάφραση (σαν λέξη) με την μετάφραση του γούγλη. Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει Αγγλικά σαν τον πατέρα μου και την μάνα μου απλά μόλις βρούν μια Αγγλική λέξη μπροστά τους, φυσικά δυσκολεύονται με το διαδύκτιο. Επιπρόσθετα όποιος δεν μπορεί να συντηρήσει μόνος του τον υπολογιστή (εξαιτίας του χ προβλήματος που προέκυψε) σκάει ζεστά λευτά κάθε τρείς και δύο. Τέλος, η νοοτροπία οτι τα βιντεογκειμ είναι άχρηστα και επιζήμια εμένα με κάνει και μιδιώ γιατί υπήρξε το κίνητρο να μάθω να κάνω φορμάτ και εγκατάσταση λειτουργικού από την εφηβεία. Τα ποιό εξεζητημένα τα έμαθα σε φόρουμ σαν και αυτό εδώ και στο διαδύκτυο που εάν δεν είχα και αυτή την βοήθεια θα αραίωνα και εγώ από το κομπιούτερ.

    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά με την ιδιότητά σου σαν φοιτητής,το να διαβάζω αυτά που διαβάζω, με κάνεις και απορώ ....
    Δεν θέλω να ανοίξω καμμιά αντιπαράθεση αλλά το παραπάνω κείμενό σου ήταν.... κάπως....
    Δεν μιλάω για το νοηματικό κομμάτι του κειμένου σου όπου δεν βγάζω άκρη, απλά και μόνο στα υπόλοιπα.....
    Και συνεχίζω να απορώ!


    Move on... There is nothing to see here!

  5. #5
    Εγγραφή
    19-05-2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Netgear Wireless G54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gigas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά με την ιδιότητά σου σαν φοιτητής,το να διαβάζω αυτά που διαβάζω, με κάνεις και απορώ ....
    Δεν θέλω να ανοίξω καμμιά αντιπαράθεση αλλά το παραπάνω κείμενό σου ήταν.... κάπως....
    Δεν μιλάω για το νοηματικό κομμάτι του κειμένου σου όπου δεν βγάζω άκρη, απλά και μόνο στα υπόλοιπα.....
    Και συνεχίζω να απορώ!


    Move on... There is nothing to see here!
    Τα ορθογραφικα λαθη δεν νομιζω οτι μειωνουν την αποψη και την ιδιοτητα του καθενος (Ουτε εγω θελω αντιπαραθεση κι εκφραζω την προσωπικη μου αποψη)


    Λογικο αφου εχουμε μεγαλο ποσοστο ηλικιωμενων ανθρωπων κι ενα ~40% με επιπεδο μορφωσης μεχρι δημοτικο. Καλα να ειναι ανθρωποι.
    Rig C= PSU: XFX 450W / CPU: Intel 3260 / MoBo: ASRock H81M / RAM: 8GB / GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmodeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ορθογραφικα λαθη δεν νομιζω οτι μειωνουν την αποψη και την ιδιοτητα του καθενος (Ουτε εγω θελω αντιπαραθεση κι εκφραζω την προσωπικη μου αποψη)


    Λογικο αφου εχουμε μεγαλο ποσοστο ηλικιωμενων ανθρωπων κι ενα ~40% με επιπεδο μορφωσης μεχρι δημοτικο. Καλα να ειναι ανθρωποι.
    Απ' το στόμα μου το πήρες. Εδώ βλέπουν τούρκικα, τι να λέμε τώρα...

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι και οι δυσλεκτικοί που έχουν σοβαρό πρόβλημα με την ορθογραφία, πέρα από τα παραπάνω.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Για ποίο internet μιλάμε ρε παιδιά για αυτό που δεν υπαρχή για να καταλάβω και εγώ ο άνθρωπος. Όταν θες να μπεις στην Ηλεκτρονική τοποθεσία του ΟΓΑ να κάνεις αναθεωρήσει βιβλιάριου και δεν μπορείς για ποία ηλεκτρονική εφαρμογή μιλάμε από προσωπική εμπειρία μιλάω για να μην αναφέρω της πολύ καλές μας ηλεκτρονικές συναλλαγές με της τράπεζες που έχουμε. Δεν είναι ότι δεν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε απλά δεν μας αφήνουν οι πολύ καλά οργανωμένες υπηρεσίες μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gkamared : 20-12-13 στις 03:23.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12500kbps/100kbps up
    ISP
    voda(no)fone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    SNR / Attn
    4-11(dB) / 34.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το ίντερνετ στην Eλλαδα είναι για facebook και like η για κανα παιχνιδάκι για όλα τα άλλα θα βάλω +1 like στον gkamared.
    Και πίστεψε με ο ΟΓΑ δεν είναι πραγματικά τπτ μπροστά στα άλλα πχ εφορία και taxis.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν δεν κάνω λάθος πλέον όλοι υποβάλουν ηλεκτρονικά τις δηλώσεις υποχρεωτικά.
    Όσο για το ποσοστό, με ελάχιστες εξαιρέσεις όποιος θέλει πλέον να έχει πρόσβαση μπορεί να έχει. Δεν περιμένω οι παλιότερες γενιές να υιοθετήσουν ξαφνικά το internet, θα πάρει καιρό. Δεν έχουμε broadband όσο καιρό έχει η Σουηδία και η Νορβηγία.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nakedl2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ίντερνετ στην Eλλαδα είναι για facebook και like η για κανα παιχνιδάκι για όλα τα άλλα θα βάλω +1 like στον gkamared.
    Και πίστεψε με ο ΟΓΑ δεν είναι πραγματικά τπτ μπροστά στα άλλα πχ εφορία και taxis.
    Για το taxis δεν το περίμενα να ακούσω χειρότερα από την ηλεκτρονική τοποθεσία του ΟΓΑ και ΙΚΑ όχι ότι μου προκαλεί εκπλήξει, το χάλι του Ελληνικού διαδικτύου είναι το ίδιο με του Ελληνικού δημοσίου άπλα δεν υπάρχουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gigas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά με την ιδιότητά σου σαν φοιτητής,το να διαβάζω αυτά που διαβάζω, με κάνεις και απορώ ....
    Δεν θέλω να ανοίξω καμμιά αντιπαράθεση αλλά το παραπάνω κείμενό σου ήταν.... κάπως....
    Δεν μιλάω για το νοηματικό κομμάτι του κειμένου σου όπου δεν βγάζω άκρη, απλά και μόνο στα υπόλοιπα.....
    Και συνεχίζω να απορώ!




    Move on... There is nothing to see here!
    Αυτό το καιρό προσπαθώ να περιορίσω την χρήση του διαδικτύου στην μία ώρα την ημέρα από τρεις ώρες για να αφιερώσω σε διάβασμα τις υπόλοιπες. Οπότε γράφω εν τάχει, επισκέπτομαι 2-3 ιστοσελίδες ακόμα και κλείνω το pc. Έτσι γίνονται και ορθογραφικά λάθη. Ευχαριστώ που μου τα επισήμανες και κατάλαβα τι βλακείες αφήνω στο φόρουμ.
    Γκομπιούντερ.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τωρα που ο antonis θα βαλει free wifi ολα θα πανε καλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-01-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10641/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που ο antonis θα βαλει free wifi ολα θα πανε καλα.
    Τα είχε δει τα νούμερα σε κρυφές μετρήσεις και πήρε μέτρα. Φροντίζει πριν από εμας για εμάς.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λογικα μου φαινονται τα πραγματα.

    Ο Ελληνας εχει επιλογες, βγαινει εξω, εχουμε ζωη εδω.

    Αν ειχαμε και εμεις -10 το χειμωνα και 20 το καλοκαιρι, θα ζητουσαμε άλλα πραγματα απο τη ζωη.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 13:57
  2. Μηνύματα: 139
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-13, 14:07
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 06:55
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-13, 02:20
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-13, 19:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας