Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 148
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Καλησπέρα συναγωνιστές και χρόνια πολλά!

    Έχω μπει στο τριπάκι να διορθώσω κάποια πραγματάκια στο laptop μου που με ενοχλούν. Το μηχάνημα είναι παλιό (SONY Vaio VGN-NS21M/S), εκτός εγγύησης, και με δυσεύρετα/ασύμφορα ανταλλακτικά, ώστε να πω ότι πχ αλλάζω μία μητρική. Παρόλα αυτά, του έχω βάλει SSD, μεγάλο HDD σε tray στο optical drive, και 4GB RAM και με υπερκαλύπτει για την χρήση που κάνω, ενώ είμαι και πολύ ικανοποιημένος με την θερμική συμπεριφορά του (έχω κάνει undervolting) και άρα και τον θόρυβο που (δεν) κάνει.

    Αυτή τη στιγμή, έχω εντοπίσει 3 θεματάκια που με ενοχλούν που και που:

    1. Ένα USB port μάλλον καταστράφηκε από κακή χρήση και δεν δίνει ρεύμα, ούτε συνδέει συσκευή επάνω του.
    2. Το βίσμα 3.5mm των ακουστικών στο laptop συμπεριφέρεται περίεργα. Θέλει δηλαδή να "παίξεις" μαζί του όταν συνδέεις ακουστικά, για να βγάλει σωστά τα δύο κανάλια.
    3. Η webcam δεν αναγνωρίζεται πουθενά.


    Οι σκέψεις μου σχετικά:
    1. Μάλλον πρόκειται για σπασμένο USB. USB port καινούριο βρίσκω πάμφθηνο για αγορά, απλά δεν έχω την κατάλληλη τεχνογνωσία, ούτε είμαι διατεθειμένος να μάθω να χρησιμοποιώ κολλητήρι επάνω στο μηχάνημα αυτό, για να το αντικαταστήσω. Αν το πρόβλημα είναι παραμέσα, οκ, έχει άλλα 3 ports, το προσπερνάμε αυτό και το αφήνουμε ως έχει.
    2. Μία από τα ίδια. Ξεκόλλημα του θηλυκού jack των 3.5mm, και τοποθέτηση καινούριου. Πιστεύω πως έχει λασκάρει εσωτερικά, και δεν κουμπώνει το βίσμα σωστά όποτε κουμπώνω ακουστικά.
    3. Όσον αφορά την webcam, θεωρώ ότι έχει τσακίσει κάποιο καλώδιο/ταινία, μάλλον τροφοδοσίας, ή μπορεί και να έχει ξεκουμπώσει. Δυστυχώς δεν έχω βρει service manual online ώστε να ελέγξω ποια καλώδια πάνε που στην μητρική. Το ανταλλακτικό του πάντως, αν φταίει κάτι τέτοιο, και όχι η ίδια η κάμερα το βρίσκω μεταχειρισμένο αρκετά φθηνά.



    Που μπορώ να βρω κάποιον ηλεκτρονικό, που να θέλει να ασχοληθεί μισή ωρίτσα, ώστε να μου το επισκευάσει;
    Όπως προανέφερα, λύση του τύπου "αλλαγή μητρικής" δεν συμφέρει σε αυτήν την περίπτωση. Ψάχνω -αν είναι δυνατόν- την επισκευή του με το χαμηλότερο κόστος. Μπορώ να δώσω πχ 20 ευρώ για την ενασχόληση κάποιου με αυτά τα προβλήματα + το όποιο (μικρό) κόστος των ανταλλακτικών.

    Έχει κανείς σχετική εμπειρία, εκτός επίσημου service αντιπροσωπείας;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    100 views και ούτε μία απάντηση ρε παιδιά;
    Τι γίνεται, όλοι μέσω εγγύησης το πάτε;

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα views περιλαμβάνονται και οι επισκέπτες (που δεν μπορούν να απαντήσουν), Κώστα.

    Αν ήσουνα στη Θεσσαλονίκη, θα ήταν πιό εύκολα τα πράγματα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Κατεβαίνω συχνά Θεσσαλονίκη Θράσο, έχεις άτομο εμπιστοσύνης;

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δοκιμασμένοι αυτοί; Θα ασχοληθούν ή θα μου πουν "άλλαξε μητρική", ειδικά για τα προβλήματα (1) και (2);

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου επισκεύασε οθόνη αυθημερόν (καί το τροφοδοτικό της, που δεν ήξερα οτι έχει βλάβη) στην προσυμφωνημένη τιμή.
    Δύο άλλες που του πήγα, διέγνωσε τις βλάβες τους δωρεάν, και μου είπε οτι δεν με συμφέρει να φτιαχτούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 31-12-13 στις 01:12.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ωραία, θα του στείλω email περιγράφοντάς του τα προβλήματα.

    Αν έχει κάποιος κάποια άλλη πρόταση, ας την ρίξει.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Tsav, ακόμα κι ένας ερασιτέχνης - χομπίστας με λίγη πείρα και τα κατάλληλα εργαλεία μπορεί να φέρει σε πέρας με επιτυχία τις συγκεκριμένες επισκευές. Πόσο μάλλον ένας επαγγελματίας ηλεκτρονικός, απ'αυτούς που έχουν τα γνωστά μαγαζάκια - τρύπες και επισκευάζουν τηλεοράσεις κλπ. Το είδος πήγε να εκλείψει αλλά συνεχίζει να επιβιώνει με αυξημένη πελατεία λόγω κρίσης. Οι περισσότεροι θα σε χρεώσουν ελάχιστα και θα κάνουν πολύ καλή δουλειά.

    Για πιό σύνθετα και εξειδικευμένα ζητήματα σε pc, έχεις την πρόταση του Θράσου.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ουσιαστικά αυτό ψάχνω, αλλά δεν μου πάει να αφήσω το laptop σε τύπο που φτιάχνει τηλεοράσεις. Δεν έχω την καλύτερη εμπειρία αντιμετώπισης από αυτόν τον κλάδο, ούτε μπορώ να το αφήσω εκεί 10 ημέρες μήπως και το κοιτάξει στο τέλος.
    Χρειάζομαι ηλεκτρονικό που να ασχοληθεί επιτόπου και σοβαρά, και όχι σε στυλ "άστο και βλέπουμε".

    Επικοινώνησα με την πρόταση του Θράσου, τώρα πρέπει να δω πότε θα βολέψει να κατέβω Θεσσαλονίκη ώστε να κανονιστεί ραντεβού επισκευής.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Mα γιατί να κάνεις συμφωνία τύπου "άστο και βλέπουμε" που στην ουσία είναι για ανθρώπους που δεν έχουν εντοπισμένη βλάβη με σαφή χρόνο επίλυσης του προβλήματος;
    Θα πας με το λάπτοπ, θα του δείξεις τί θέλεις και θα του πεις "πότε να έρθω να το φτιάξεις επιτόπου". 20 λεπτά δουλειά είναι max για τα δύο πρώτα, για την κάμερα θα πρέπει να λύσει το λάπτοπ που δεν το συνιστώ γιατί εκεί θα σου πάρει χρήμα, άσε που δεν είναι ο κατάλληλος. Εγώ θα έλυνα μόνος μου και θα αντικαθιστούσα καλώδια - κάμερα αν πάει ξεχωριστά στη μητρική με βυσματάκι. Αν δεν πηγαίνει ξεχωριστά και πάει μαζί με την τροφοδοσία/σηματοδοσία όλης της οθόνης, καλύτερα άστην χαλασμένη!

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Έτσι ακριβώς πρέπει να γίνει, καθώς δεν έχω και τον χρόνο να το αφήσω.
    Το μηχάνημα αυτό είναι το main μου, και το χρειάζομαι καθημερινά. Έχει >12 ώρες uptime την ημέρα.

    Όσον αφορά το usb και το minijack πιστεύω λοιπόν ότι είναι απλή η επισκευή τους.
    Όσον αφορά την webcam, έχοντας βρει αυτό το ανταλλακτικό, θεωρώ πως φταίει το καλώδιο. Δεν μπορώ να αποκλείσω όμως κάπως το σενάριο του να φταίει η ίδια η κάμερα, ανταλλακτικό πάντως υπάρχει και για αυτό.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω πως μπορώ να επέμβω στο display assembly, οκ, το λαπτοπ το λύνω και το δένω, αλλά δεν έχω ανοίξει ποτέ οθόνη και με φοβίζει λίγο αυτό.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Όπως λύνεις και το υπόλοιπο, δεν έχει κάτι τραγικά δύσκολο. Μόνο παραπάνω προσοχή θέλει στον χειρισμό του πάνελ, να μην το στείλεις αδιάβαστο με χτύπημα ή με χοντρές γρατζουνιές.
    Τυπικό λύσιμο γίνεται με την αφαίρεση των λαστιχένιων ταπών περιμετρικά του μπροστινού πλαισίου και ξεβίδωμα στις βίδες που κρύβονται αποκάτω. Βγαίνει προσεκτικά η πλαστική πρόσοψη (είναι κουμπωτή στις περισσότερες περιπτώσεις, θέλει ευγενικό αλλά σταθερό τράβηγμα από μιά γωνία αρχικά ή αλλιώς με μιά πένα από κιθάρα να σπρώξεις περιμετρικά στα σημεία ένωσης εμπρός - πίσω πλαισίου) και αποκαλύπτεται το πάνελ και οι διαδρομές των καλωδίων. Δες κανένα βιντεάκι στο youtube.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Αυτές οι τάπες κρύβουν βίδες από κάτω δηλαδή;
    Νόμιζα είναι μόνο για να κλείνει "απαλά" το καπάκι πάνω στο κυρίως σώμα.

    Ωραίες οι προτάσεις σου, εγώ νόμιζα ότι έπρεπε να αφαιρέσω και τα hinges της οθόνης. Μπορώ επομένως να ανοίξω το περίβλημά της χωρίς να λύσω το υπόλοιπο laptop.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ναι, εξυπηρετούν και τους δύο σκοπούς.

    Μπορεί να αφαιρείται όλο το πακέτο, μαζί με τα hinges. Συνήθως στηρίζονται στο σώμα του λάπτοπ με 2 ή 4 βίδες. Φαντάζομαι όμως πως για την κάμερα δεν θα είναι αναγκαία τέτοια επέμβαση, αρκεί να βγει το μπροστινό πλαίσιο της οθόνης.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι windows 7 σε laptop;
    Από HugeG στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 18:19
  2. Αγορα Νεας Καρτας Γραφικων Σε Laptop
    Από Tentacle στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 10:12
  3. Αλλαγή hdd σε laptop
    Από pzogr στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 22:33
  4. SE w910i vs ZTE K3565-Z για χρήση σε laptop
    Από yyy στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 10:25
  5. Λύση σε Laptop με προβλήματα και εξυπηρέτησης!
    Από Lector_Teo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 02:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας