Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,

    Σκέφτομαι να ενώσω ενσύρματα μέσω καλωδίου ethernet 2 switch που βρίσκονται σε μια απόσταση 200 μέτρων. Αυτή την στιγμή είναι συνδεδεμένα ασύρματα απλά λόγω όχι και τόσο καλού LOS υπάρχει θέμα κάποιες στιγμές.

    Λοιπόν η πρωτη ερώτηση είναι αν μπορώ να πάρω 2 καλώδια ethernet εξωτερικού χώρου (και αν ναι τι είδος πχ STP ?) γύρω στα 100 μετρα το καθένα και να τα ενώσω με ένα επαναληπτη (HUB) ενδιάμεσα για να ενισχύσει το σήμα. Αυτό μπορεί να γίνει ή θα έχω προβλήματα ??

    Η δεύτερη ερώτηση ειναι διαφορετική και έχει να κάνει με το γεγονος ότι έχω 2 ξεχωριστά δίκτυα στον ίδιο χώρο με εντελώς διαφορετική διευθυνσιοδότηση. Aκόμα υπάρχει ένας εκτυπωτής δικτυακός (μπορώ να ρυθμίσω κανονικά IP) ο οποιος θέλω να εκτυπώνει και στα 2 δίκτυα (ο εκτυπωτής βρίσκεται στο δίκτυο με dsl γραμμή που έχω κανονικά πρόσβαση ενώ το άλλο δίκτυο είναι με μισθωμένο κύκλωμα στο οποιο δεν έχω άμεση πρόσβαση). Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω ένα port forward κάποιου είδους για τον εκτυπωτή από το DSL modem ώστε όσοι βρίσκονται στο μισθωμένο κύκλωμα να προσθέσουν τον εκτυπωτή με πραγματική ip και port που εχει γινει forward στην εσωτερικη ip του printer και να εκτυπώνουν δυκτιακα. Έχω επίσης σκεφτεί να βάλω ένα access point και να μοιράζει ασύρματα ip του δικτύου DSL ώστε όσοι είναι στο μισθωμένο δίκτυο με την ενσύρματη κάρτα να χρησιμοποιούν την ασύρματη κάρτα τους για να εκτυπώνουν από το άλλο δίκτυο. Ακόμα ίσως να μπορούσα να συνδέσω και ενα router ανάμεσα στα 2 δίκτυα και να προσπαθήσω να το ρυθμίσω ώστε να μην μπερδεύεται η κίνηση στα 2 δίκτυα και απλά να περνάει από το ένα δίκτυο στο άλλο τις αίτησις για την συγκεκριμένη ip του printer (κάτι που δεν έχω ψάξει πως ρυθμίζεται ακόμα).

    Ακούω απόψεις!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για την 1η ερώτηση, μπορείς να κάνεις σύνδεση των 2 γραμμών ενδιάμεσα είτε με hub είτε με switch και δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Υπάρχουν εξωτερικά καλώδια utp ή ftp για καλύτερη προστασία.

    Για την 2η ερώτηση, θέλει να δημιουργήσεις ένα κανόνα static route στα routers και των 2 δικτύων, ώστε να γνωρίζουν πως θα γίνεται η όδευση των πακέτων.
    Κατόπιν απλά συνδέεις μεταξύ τους ενσύρματα τα 2 routers.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Άρα μπορώ πχ αν είναι 400 μετρα η απόσταση να χρησιμοποιήσω 3 switch όπως αναφέρω διπλα <-100m->switch<-100m->switch<-100m->switch<-100m->. Το hub εξορισμού δουλεύει ως επαναληπτης αλλα σίγουρα και με switch μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα δοκιμασμένα;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, μπορείς να βάλεις ενδιάμεσα επαναλήπτες για επέκταση.
    Όμως προσοχή, καθώς στο δίκτυο ethernet, κατά την επικοινωνία μεταξύ 2 οποιονδήποτε συσκευών, θα πρέπει να υπάρχουν μέχρι 4 το πολύ επαναλήπτες.
    Επιπλέον από τους 4 επαναλήπτες, μόνο στους 3 μπορείς να συνδέσεις πάνω τους άλλες δικτυακές συσκευές.

    Π.χ., τώρα ήδη έχεις 2 switch, όπου στο 1ο είναι συνδεδεμένος ένας εκτυπωτής. Επίσης στο Νο1 switch συνδέεις και το Νο2.
    Θέλεις να επεκτείνεις το δίκτυο σε Χ απόσταση, όμως για διάφορους λόγους αναγκαστικά από το Νο2 switch.
    Οι επιπλέον επαναλήπτες που μπορείς να βάλεις, ώστε οι υπολογιστές στο άκρο του να επικοινωνούν με τον εκτυπωτή, είναι 2 και η μέγιστη επιπλέον απόσταση (μετά το No2 switch) 300 μέτρα.

    Για τον λόγο αυτό, χρησιμοποιούνται οπτικές ίνες για μεγαλύτερες αποστάσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Σε σχέση με την πρώτη ερώτηση θα σου έλεγα να αποφύγεις το hub γιατί δημιουργεί προβλήματα. Παίζει μόνο full duplex και καθυστερεί το δίκτυο γενικώς. Τα 100μ είναι μια απόσταση ασφαλείας αλλά προσωπικά έχω δοκιμάσει και +20 - 30μ χωρίς να υπάρχει πρόβλημα (πιστοποιήθηκε δλδ μετά το καλώδιο). Σε καλώδιο θα έλεγα FTP και αν το σηκώνεις να πας σε plenum εφόσον θα είναι σε κακές συνθήκες το καλώδιο.

    Το static route που σου είπε ο συμφορουμίτης από πάνω σε καλύπτει.

    Jkoukos νομίζω ότι και 7 switch να βάλεις θα είσαι οκ αν αυτό στο οποίο αναφέρεσαι σαν περιορισμό αφορά το spanning tree (το οποίο σε managable switches αλλάζει κιόλας)

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O κανόνας 5-4-3 έχει εφαρμογή σε όλα τα δίκτυα Ethernet που χρησιμοποιούν τοπολογία "δένδρου", όπως αυτό που θα δημιουργηθεί στο παρόν θέμα με τα 2 διαφορετικά δίκτυα. Είναι άσχετος με το spanning tree πρωτόκολλο.
    Δεν λέει ότι σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα αλλά, όπως και στην μέγιστη απόσταση του utp, καθορίζει την σίγουρη λειτουργία του δικτύου. Και αυτό γιατί η χρονική διάρκεια μεταφοράς των δεδομένων μεταξύ 2 σημείων, είναι καθοριστικός παράγοντας για την εύρυθμη επικοινωνία.

    Για τα hubs έχεις δίκιο εν μέρη. Πρώτα απ' όλα είναι Half-Dublex (και όχι Full) και έπειτα δεν κάνουν όλα για την δουλειά αυτή. Τα παθητικά δεν κάνουν ενίσχυση του σήματος σε αντίθεση με τα ενεργητικά, που αυτά αναφέρονται ως επαναλήπτες.
    Βέβαια δε νομίζω ότι κανείς μπορεί σήμερα να βρει εύκολα hubs αν αντιθέσει των switches.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Δες και εδώ
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρόταση δική μου είναι ότι αν πρόκειται για επαγγελματικό περιβάλλον εργασίας, καλύτερη, ασφαλέστερη και σε βάθος χρόνου οικονομικότερη λύση είναι η χρήση οπτικής ίνας.
    Για ταχύτητα Gigabit έως ~800 μέτρα θα χρειαστείς Multi-mode ίνα και από εκεί και πάνω Single-mode που φθάνει αρκετά χιλιόμετρα (60+).
    Το κόστος του καλωδίου και των παρελκομένων είναι ελαφρά παραπάνω από τα αντίστοιχα του utp. Μόνο ο τερματικός εξοπλισμός είναι ακριβότερος και το σπουδαιότερο ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε τεχνικό καθώς ο τερματισμός θέλει εξειδικευμένο και ακριβό εξοπλισμό και γνώσεις. Όμως οι τιμές είναι νορμάλ για απλές εγκαταστάσεις, όπως αυτή που θέλεις.
    Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις 2-3 εταιρείες για να δεις που παίζει το συνολικό κόστος.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κανόνας 5-4-3 έχει εφαρμογή σε όλα τα δίκτυα Ethernet που χρησιμοποιούν τοπολογία "δένδρου", όπως αυτό που θα δημιουργηθεί στο παρόν θέμα με τα 2 διαφορετικά δίκτυα. Είναι άσχετος με το spanning tree πρωτόκολλο.
    Δεν λέει ότι σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα αλλά, όπως και στην μέγιστη απόσταση του utp, καθορίζει την σίγουρη λειτουργία του δικτύου. Και αυτό γιατί η χρονική διάρκεια μεταφοράς των δεδομένων μεταξύ 2 σημείων, είναι καθοριστικός παράγοντας για την εύρυθμη επικοινωνία.

    Για τα hubs έχεις δίκιο εν μέρη. Πρώτα απ' όλα είναι Half-Dublex (και όχι Full) και έπειτα δεν κάνουν όλα για την δουλειά αυτή. Τα παθητικά δεν κάνουν ενίσχυση του σήματος σε αντίθεση με τα ενεργητικά, που αυτά αναφέρονται ως επαναλήπτες.
    Βέβαια δε νομίζω ότι κανείς μπορεί σήμερα να βρει εύκολα hubs αν αντιθέσει των switches.
    Σωστός για τη διόρθωση αλλά με τη σειρά μου να πω duplex και όχι dublex Το 5-4-3 που λες δεν το χα υπόψιν μου, αλλά από το link που μου έστειλες είδα ότι αναφέρεται σε collisions, preamble και απλό Ethernet. Αν δεν κάνω λάθος το preamble έχει καταργηθεί για τις σύγχρονες κάρτες δικτύου, ενώ τα collision domains υφίστανται μόνο σε half duplex όπου παίζει και το CSMA/CD του Ethernet. Κουβέντα να γίνεται βέβαια όλα αυτά... Έχω συνδέσει 6 devices στη σειρά (daisy chain) χωρίς κανένα θέμα και 9 switch αλλάζοντας το diameter.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κανόνας 5-4-3 έχει εφαρμογή σε όλα τα δίκτυα Ethernet που χρησιμοποιούν τοπολογία "δένδρου", όπως αυτό που θα δημιουργηθεί στο παρόν θέμα με τα 2 διαφορετικά δίκτυα. Είναι άσχετος με το spanning tree πρωτόκολλο.
    Στο λινκ που παραθέτεις στο τέλος λέει
    The 5-4-3 rule was created when 10BASE5 and 10BASE2 were the only types of Ethernet network available. The rule only applies to shared-access 10 Mbit/s Ethernet backbones. The rule does not apply to switched Ethernet because each port on a switch constitutes a separate collision domain.
    Απο όσο ξέρω, ο περιορισμός που υπάρχει σχετικά με το μέγεθος ενος δικτύου είναι 7 switch και είναι περιορισμός του spanning tree (STP network Diameter).
    Επίσης αυτό μπορεί να άλλάξει ρυθμίζοντας το spanning tree κατάλληλα, όπως αναφέρει και ο stel_0

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 ερωτησεις για 2 διαφορετικα λαπτοπ
    Από MITSOSCHIOS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 08:58
  2. Σύνδεση καλωδίων από 2 χάλκινα σε RJ11
    Από paradisegr στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 20:20
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 16:44
  4. 2 Διαφορετικα ΙΡ?
    Από pecher στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:56
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 14:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας