Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 90
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Η ιστορία έχει ως εξής:
    Έχω σταθερό τηλέφωνο (ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ) με κάποια εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας και η σύζυγος έχει κινητό τηλέφωνο στο όνομα της με την wind.
    Την καλούνε λοιπόν προχτές στο κινητό της από το νούμερο 6938302523 και την παραμυθιάζουνε με την παρακάτω προσφορά:
    10€ τον μήνα για σταθερό απεριόριστα αστικά υπεραστικά, internet 24mbs και 3 ώρες δωρεάν προς κινητά.
    Τους λέει οκ αλλά μιλήστε με τον σύζυγο πρώτα γιατί το τηλέφωνο είναι στο όνομα του.
    Μέχρι εδώ καλά....
    Χωρίς να με καλέσει λοιπόν κανείς εμένα στο τηλέφωνο, σήμερα έρχεται ένα ωραιότατο sms στην γυναίκα που γράφει:
    Στις 18 του μήνα η φορητότητα της γραμμής σας θα ολοκληρωθεί !!!!
    Φορτώνω και τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε το θεϊκό
    1) Υπάρχει σε εξέλιξη αίτημα για μεταφορά της γραμμής σας στην wind με πάγιο 25€ τον μήνα !
    2) Δεν μπορείτε να ακυρώσετε ούτε εσείς (που είναι δική μου η γραμμή - στο όνομα μου) ούτε η σύζυγος την αίτηση φορητότητας από το τηλέφωνο !
    Πρέπει να πάει Η ΙΔΙΑ από ένα κατάστημα και να κάνει αίτηση διακοπής !!!!
    Γίναμε μπίλιες !
    Τι λέτε ρε απατεώνες ?
    Και ρωτάω αγαπητοί φίλοι μου
    Πως μπορεί μια εταιρεία να πάρει την γραμμή μου
    1) Τάζοντας λαγούς με πετραχήλια
    2) Χωρίς την υπογραφή μου ?
    3) Χωρίς να συναινέσω ΕΓΩ ?

    Ποια η γνώμη σας ?
    Τι θα κάνατε στην θέση μου ?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα-πρώτα, άμεση γραπτή επικοινωνία με τον τωρινό σου πάροχο να μήν παραχωρήσει την γραμμή.
    Δεύτερον, καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και σε Ενώσεις Καταναλωτών.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    1. Ξεφόρτωσε, έμπλεξες
    2. Οταν λες "τους παίρνω τηλέφωνο" ποιούς εννοείς? Την wind ή το 6938302523 ?
    3. Πάρε τηλέφωνο τον πάροχό σου (σταθερό) και δήλωσε ότι δεν επιθυμείς φορητότητα
    4. Δεν μπορεί να γίνει φορητότητα γιατί η αίτηση είναι της γυναίκας σου και το σταθερό στο δικό σου (Βέβαια εδώ είναι Ελλάδα). Κάλλιστα θα μπορούσατε να είσαστε χωρισμένοι, σε διάσταση κλπ (δεν στο εύχομαι)
    5. Δεν έχει κανένα λόγο η γυναίκα σου να πάει σε κατάστημα. Αν υπογράψει θα είναι σαν να παραδέχεται ότι έκανε αίτηση

    Κατά πάσα πιθανότητα είναι κάποιος απατεώνας συνεργαζόμενος με την wind. Αν θές να το τραβήξεις κι άλλο, μάθε τα στοιχεία του από την wind και κάνε έγγραφη καταγγελία για τον συνεργάτη τόσο στη wind όσο και στην ΕΕΤΤ

  4. #4
    Εγγραφή
    14-08-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    1.το ξέρω πως έμπλεξα...
    2.το 6938302523 δεν το σηκώνει κανείς....
    Την wind παίρνω τηλέφωνο και μου είπε και για την τιμή των 25€ (όχι 10€ όπως έλεγαν τα λαμόγια) και όλα τα υπόλοιπα φυσικά....
    3.τον πάροχο μου (σταθερό) τον κάλεσα φυσικά, και μου είπε με λίγα λόγια ότι η ίδια η εταιρεία που είμαι τωρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα!
    Δηλαδή πλέον η εταιρεία η δική σου δεν μπορεί να αρνηθεί την φορητότητα (όπως ίσχυε παλαιότερα),
    άπαξ και ο πάροχος σου έχει δεχτεί αίτηση φορητότητας είναι υποχρεωμένος να την αποδεχτεί.
    Διακόπτεται δηλαδή μόνο εάν εσυ ο ιδιος διακόψεις την αίτηση φορητότητας στην νεα εταιρεία που έκανες την αίτηση (στην περίπτωση μας την wind !)
    4. Μα αυτό είναι το παράδοξο ! Το σταθερό είναι στο όνομα μου ! Και ναι όντως εδώ είναι ελλάντα και γίνονται τα πάντα!
    5. Όχι μόνο δεν έκανε αίτηση αλλα ουτε καν υπέγραψε ! Που και να υπέγραφε και να είχε αίτηση παλι δεν στέκει, αφού μιλάμε για ένα τηλέφωνο που είναι στο άνομα το δικό μου !
    ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    Αν πάει σε κατάστημα να ακυρώσει όντως είναι να σαν παραδέχεται ότι έκανε αίτηση
    Άσε που δεν γουστάρω να ρίξω τα μούτρα μου και να παίζω το παιχνιδάκι τους επειδή ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ
    Αν δεν πάει προχωράει η φορητότητα κανονικά (μίλησα με τον πάροχο μου και μου το επιβεβαίωσε, δεν μπορεί να αρνηθεί)

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neofitosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.το 6938302523 δεν το σηκώνει κανείς....
    Όλα τα κινητά είναι ταυτοποιημένα.
    Μπορείς να τον βρείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neofitosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... άπαξ και ο πάροχος σου έχει δεχτεί αίτηση φορητότητας είναι υποχρεωμένος να την αποδεχτεί.
    Να σου στείλει αντίγραφο της αίτησης που δέχτηκε.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εφόσον το σταθερό είναι στο όνομά σου και εσύ δεν δέχτηκες/υπέγραψες τίποτα, απείλησε με αγωγή και αποζημείωση τον υπάλληλο του παρόχου σου, έτσι και προχωρήσει σε φορητότητα χωρίς την έγκρισή σου

    Καλή τύχη

    PS Στο παράλογο που ζούμε όλοι μας, μπορεί αν προχωρήσει η φορητότητα, η wind να ζητάει και αποζημείωση επειδή θα φύγεις νωρίς. Να είσαι έτοιμος για δήλωση υπαναχώρησης προς την wind αν γίνει η στραβή. Και πες και καμμιά κουβέντα στη γυναίκα σου για το όταν την καλούν

  7. #7
    Εγγραφή
    14-08-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ελλάς το μεγαλείο σου....
    μα δεν έκλεισε κατι η γυναίκα μου
    αυτό που τους είπε είναι μιλήστε με τον κάτοχο
    και αυτοί προχώρησαν σε φορητότητα γραμμής !
    το να απειλήσω τον πάροχο μου δεν βγάζει πουθενά
    την λαμογία η wind την εκανε
    όπως ειπα και πριν ουσιαστικά λύση δεν υπάρχει
    ή παει η ίδια από ένα κατάστημα wind και ζητάει ακύρωση και τελειώσαμε (ρίχνω τα μούτρα μου και είναι σαν να παραδέχομαι ότι έκανε αίτηση )
    ή τους γράφω κανονικά και περιμένω να δω που θα βγει (χρεώσεις και από τους δυο παρόχους) !!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΓΙατί δεν κάνεις άμεσα μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη Wind, μήπως και το προλάβεις;

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο πάροχός σου, θα παραχωρήσει την γραμμή, αν χρωστάς ;
    Μάλλον, όχι.
    Άφησε απλήρωτο λογαριασμό, να δείς τί θα γίνει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    μην γραφετε οτι θέλετε ο καθένας . Γιατι να αφησει απληρωτο λογαριασμο ? να έχει επιπρόσθετα τραβηγματα και με τον τωρινό πάροχο?

    Οταν αλλαζουμε παροχο, υπευθυνη εταιρεια για την συλλογη & τον έλεγχο των απαραιτητων δικαιολογητικών ειναι ο πάροχος που κάνουμε την αίτηση. ΟΧΙ ο προηγουμενος. Αυτος απλα δεχεται ενα αιτημα φορητοτητας ( απλα με το σωστό όνομα + τηλεφωνο) στο οποιο πλεον εχει ενα μικρο χρονικο περιθωριο να το εγκρινει η απορριψει. Εφοσον δωσει εγκριση (δεν υπαρχουν ανεξοφλητα πχ ), τελειωσε. Δεν εχει καμια αλλη εμπλοκη στην μεταφορα. Δεν μπορει εκ των υστερων να κανει τιποτα.Τι νομιζετε? οτι μεσω ΕΒΔΑΦ μετφερονται οι εγγραφες & ενυπόγραφες αιτησεις φορητοτητας ? φυσικα και οχι.

    Συνοψιζοντας :

    Ο φιλος μας εμπλεξε. Ο παροχος του δεχτηκε ενα σωστο και πληρες αιτημα φορητοτητας , το οποιο εφοσον και ο φιλος ηταν συνεπης απεναντι του, δεν ειχε λογο να το απορριψει και προχωρησε.

    Τωρα, εαν το αιτημα αυτο έγινε εναντια στην θεληση του, παρατυπα, χωρις τα απαραιτητα δικαιολογητικα/υπογραφες κλπ κλπ , υπολογος ειναι ο νεος παροχος που έκανε την αίτηση. Στον παλιο εαν αφησει φεσι/απληρωτο , το μονο που θα καταφερει ειναι να τον κυνηγανε και απο εκει με εισπρακτικες κλπ κλπ..


    Απο την στιγμη που εγκριθεί η φορητοτητα , οπως πολύ σωστα ενημερώθηκε απο τον παλιο του πάροχο, ο μοναδικος τροπος να σταματησει η διαδικασια ειναι να ακυρωθει απο την wind, τον δεκτη της φορητοτητας.

    καλά ξεμπερδέματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πηγαινε σε ενα καταστημα wind και ζητα να σε ενημερωσουν για το τι εχει συμβει. Εν συνεχεια ζητα αποδεικτικο οτι εχεις συναινεσει. Οταν δεν θα μπορουν να το αποδειξουν ζητα να σου ακυρωσουν την φορητοτητα χωρις να υπογραψεις τιποτα. Αν αρνηθουν καλεσε απο το καταστημα την αστυνομια. Δεν υπαρχει κανεις λογος να εμπλακει η γυναικα σου καθως δεν εχει καμια σχεση με τη γραμμη. Πανω απολα, παιχτο ηλιθιος.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-08-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λέει ο valen_gr !
    ο παλιός πάροχος δεν μπορεί να αρνηθεί...
    καλα ξεμπερδέματα δεν λες τίποτα φιλε μου !
    εσεις άραγε τι θα κάνατε στην θέση μου ;

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μάθε σε ποιόν ανήκει το 6938302523
    Από την wind μάθε ποιός συνεργάτης της έκανε την αίτηση

    Εχεις έννομο συμφέρον


    Αν προχωρήσει η φορητότητα, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης Χ ημέρες (δεν θυμάμαι πόσες είναι)

    Αν έχεις φίλο δικηγόρο, παρακάλεσέ τον να πάρει αυτός την wind

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neofitosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λέει ο valen_gr !
    ο παλιός πάροχος δεν μπορεί να αρνηθεί...
    καλα ξεμπερδέματα δεν λες τίποτα φιλε μου !
    εσεις άραγε τι θα κάνατε στην θέση μου ;
    επιτοπου καταγγελια ΕΕΤΤ ΙΝΚΑ , μα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να γινει φορτητοτα της γραμμης σε αλλο παροχο απο την στιγμη που δεν υπεγραψες πουθενα απο την στιγμη που δεν ειπες το οκ . δεν ειναι θεμα να ριξεις τα μουτρα σου φιλε μου...... να πας απο τα ΚΕΝΤΡΙΚΑ της wind και να τους πεις τι ακριβως εχει γινει να τους πεις οτι ηδη εχεις κανει καταγγελιες σε ΕΕΤΤ ΙΝΚΑ και οτι εαν δεν σταματησει αμεσα η φορητοτα θα υποβαλεις μηνυση εγω ετσι θα επρατα στην θεση σου , με τα τηλεφωνα δεν θα καταφερεις κατι δεν ειναι μια βλαβη , εδω σε μπλεξανε χοντρα κινησου!

  15. #15
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να γράψεις σε ένα χαρτί με απλά λόγια ότι δεν έγινε από μέρους σου καμία αίτηση φορητότητας και ότι όποιος έκανε την αίτηση δεν έχει την έγκριση σου εσένα ως κάτοχου της γραμμής αλλά έγινε εντελώς αυθαίρετα, στο τέλος γράψε και "επιφυλάσσομαι παντος νομιμου δικαιωματος", βάλε τα στοιχεία που χρειάζονται (τηλέφωνο κλπ) και κατέθεσε το στη Wind εγγράφως πηγαίνοντας από κατάστημα και πάρε αντίγραφο με σφραγίδα του καταστήματος και ημερομηνία.

    Τώρα όμως, που είναι νωρίς, όχι στις 17 του μήνα.

    Οι καταγγελίες στο ΙΝΚΑ κλπ μπορούν να περιμένουν, προέχει να σταματήσεις τη διαδικασία.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 02:28
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-13, 22:54
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 23:17
  4. Σοβαρό πρόβλημα με το download της Wind
    Από teochris στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 17:27
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 20:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας