Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους και ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος.

    Θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί ψάχνοντας χάθηκα.

    ΣΚΟΠΟΣ
    Στήσιμο ή αγορά ενός NAS Server ο οποίος θέλω να κάνει/έχει τα παρακάτω:

    File Sharing
    FTP
    Access From Web
    DLNA
    Twonky
    Gigabit
    Torrent
    Αθόρυβο
    2 Sata σκληρούς
    Να μπορεί να κάνει stream ταινίες HD ή και 3D
    Να παίζει εξωτερικούς υπότιτλους
    (αν λέω βλακείες σταματήστε με)
    Να συνεργάζεται πλήρως με Windows7

    ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ
    Δομημένη καλωδίωση Gigabit
    Θα μπει σε μικρό παταράκι
    Έχω υπολογιστή μικρό media center (Dell Inspiron zino HD)- Αλλά θέλω να μπορώ εύκολα μέσα από την τηλεόραση να λειτουργώ
    Πολύ βασικό είναι να συνεργάζεται με την τηλεόραση Samsung UE55ES8000 (μία χαζή smart tv που μπορεί μόνο μέσω DLNA να δεις ταινίες, και αυτό με προβλήματα, και από ότι διαβάζω με twonky)

    Υπάρχει παλαιός υπολογιστής 10ετίας Dell Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  09Q6.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 134983 του έχω και 2Gb ή 4 (δε θυμάμαι) μνήμη επάνω, παίρνει μόνο ΑΤΑ σκληρό, είναι μικρό, αθόρυβο αλλά δε νομίζω να μπορεί να stream-άρει μεγάλες ταινίες (για να τον στήσω σε Free Nas, δεν το έχω ξανακάνει αλλά δεν έχω πρόβλημα) και έλεγα να του βάλω Elastix (επίσης στο παταράκι)

    Υπάρχει και άλλος υπολογιστής διπύρηνος, σε μεγάλο όμως case, λίγο κανιβαλισμένος (στα νιάτα του ήταν εξαιρετικός) με 2πύρηνο επεξεργαστή 4Gb μνήμη DDR, αλλά θορυβώδης και ογκώδης

    Κόστος να μη ξεφύγουμε από τα 200€ (βέβαια και με 100€ αν κάνω τη δουλειά μου ευχής έργο είναι)

    Δεν με απασχολεί-ενδιαφέρει αν:
    Έχει print server (καθώς θα είναι μακρυά από printer)
    Χρειαστεί να βάλω άλλο firmware (αν πάμε σε έτοιμη λύση)
    Να είναι wireless
    Να έχει hdmi θύρες και τέτοια καθώς θα δουλεύει αποκλειστικά με την ethernet

    Δε ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω και να λάβω υπόψη για NAS

    Οπότε ότι έχετε ευχαρίστηση
    Ευχαριστώ πολύ

    Υ.Γ. Διάβασα αρκετές σελίδες στο forum αλλά λίγο μπερδεύτικα, λίγο μερικά δεν ικανοποιούσαν όλα αυτά που ήθελα
    Επίσης αν έχει όλα τα παραπάνω αλλά παίρνει μόνο ένα σκληρό, εντάξει, θα πάρω και έναν σκληρό και θα δω τι θα κάνω αυτούς που έχω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asxetos22 : 09-02-14 στις 13:56.
    "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"
    Αποποίηση Ευθύνης: Πριν ζητήσετε τα ρέστα για οτιδήποτε ξανακοιτάξτε το user name μου.

    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μπορείς να πάρεις ένα raspberry pi και έναν εξωτερικό σκληρό και να κάνεις την δουλειά σου. Δεν θα είναι ότι πιο γρήγορο, αλλά θα κάνει όλα όσα θες με χαμηλό κόστος, και δεν θα καίει και τίποτα.

    Αν θες κάτι πιο ολοκληρωμένο, υπάρχουν πολύ καλές 2bay λύσεις, αλλά είναι στο άνω όριο του τι θες να δώσεις χωρίς δίσκους.

    Ο υπολογιστής που δείχνεις θα κάνει, αλλά... αν παίρνει μόνο ATA πρέπει να πάρεις μια κάρτα επέκτασης με sata, και θα καίει παραπάνω. Επίσης, μην ασχοληθείς να του βάλεις μνήμη, δεν θα κάνει διαφορά στο streaming, γιατι βασικά απλά μεταφορά δεδομένων θα κάνει, την αποκωδικοποίηση θα την κάνει η τηλεόραση.

    - - - Updated - - -

    A...υπάρχει και με ένα bay: http://www.scan.co.uk/products/qnap-ts-112p-1-bay-nas-16ghz512mb-ddr31-x-gigabit1x-usb-20-2x-usb-30?utm_source=google+shopping&utm_medium=cpc&gclid=CJ21-aLwvrwCFSgKwwodcw8Abg

    Καλή επιλογή, έχω ένα Qnap, μεγαλύτερο αλλά παλιότερο μοντέλο, ότι καλύτερο έχω αγοράσει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγω έχω εναν fujitsu clavin nas server και θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες μου! ειναι Qnap και κανει παπαδες πραγματικα! τωρα εκει τρεχω και asterisk απο κονσολα! εγω σου προτεινω να πας σε κατι ετοιμο που θα καιει και λιγο ρευμα και δεν χρειαζονται ολα στησιμο απο την αρχη! για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613886 [U][U][U]εγω εχω αυτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.305634 με 2Τ σκληρο τωρα και νεοτερο FW που κανει κυριολεκτικα σχεδον τα παντα! και εδω βρισκεις πραμα μετα http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=859

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγω παντως εχω διαφορετικη θεωρηση και εχω επιλεξει και αλλη εφαρμογη. Οι λυσεις που βρηκα οταν το εψαξα ηταν οι εξης;

    1) Αγορα ξεχωριστου εξοπλισμου και ειδικευμενου nas server
    -Πλεονεκτηματα:
    χαμηλη καταναλωση, μικρη απαιτηση χωρου, ευκολη διαχειριση και αναλογικα πολλες δυνατοτητες
    - Μειονεκτηματα :
    μεγαλο κοστος αποκτησης, κλειστο και καθολου αναβαθμισιμο

    2) Στησιμο παλαιου ή και νεου pc σε ρολο nas server
    -Πλεονεκτηματα:
    μικροτερη εως πολυ μικρη απαιτηση χωρου, μικροτερο εως και μηδενικο κοστος αποκτησης, απεριοριστες δυνατοτητες
    - Μειονεκτηματα :
    απαιτηση καλου και καθαρου χωρου, ενδεχομενα "κρυφα" κοστη αναλογα με τις δυνατοτητες που θελουμε καθε φορα, μεγαλυτερη καταναλωση ενεργειας, χρονος ασχολιας και εκμαθησης

    3) αγορα ξεχωριστου player ή android mini pc και συνδεση στο υπαρχων δικτυο
    -Πλεονεκτηματα:
    μηδενικη πραγματικα καταναλωση, ελαχιστη απαιτηση χωρου, εξαιρετικα ευκολη διαχειριση, αναλογικα παμπολλες δυνατοτητες, χρηση του υπαρχοντος εξοπλισμου με ελαχιστες προσθηκες
    - Μειονεκτηματα :
    εξτρα κοστος αποκτησης, κλειστο και καθολου αναβαθμισιμο, καποιος χρονος εκμαθησης και συντονισμου

    Αυτο που τελικα εκανα, μιας και ετσι κι αλλιως ειχα 2 pc σε μονιμη λειτουργια, ηταν η πληρης παρακαμψη του player της τηλεορασης, ο οποιος ειναι και κακιστος στην περιπτωση μου, η προσθηκη ενος android mini pc και η συνδεση του στο δικτυο και κυριως στο δευτερο pc το οποιο σε αντιθεση με το πρωτο που ειναι "της δουλειας", ειναι φορτωμενο με αποθηκευτικους δισκους, εσωτερικους ή και εξωτερικους και λειτουργει και ως player για ταινιες, μουσικη αλλα και ως κατεβαστηρι.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τα κομμάτια του streaming και του sharing δεν μπορείς να τα κάνεις με το Dell; Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα τα συζητάμε.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το streaming με το Dell μπορεί να το ξεχάσει, το sharing γίνεται άνετα, αλλά όπως είπα πιο πάνω μπορεί να έχει θέμα με δίσκους.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν λέω για το παλιό που έχει αλλά για το Dell Inspiron zino HD που ανέφερε.

    Αν αυτό το κομμάτι γίνεται έτσι τότε τα πράγματα αλλάζουν και δεν χρειάζεται να είναι και always on, γίνεται και αλλιώς.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας (Κυριακή γαρ, βγήκαμε βόλτα με τα παιδιά)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πάρεις ένα raspberry pi και έναν εξωτερικό σκληρό και να κάνεις την δουλειά σου. Δεν θα είναι ότι πιο γρήγορο, αλλά θα κάνει όλα όσα θες με χαμηλό κόστος, και δεν θα καίει και τίποτα.

    Αν θες κάτι πιο ολοκληρωμένο, υπάρχουν πολύ καλές 2bay λύσεις, αλλά είναι στο άνω όριο του τι θες να δώσεις χωρίς δίσκους.

    Ο υπολογιστής που δείχνεις θα κάνει, αλλά... αν παίρνει μόνο ATA πρέπει να πάρεις μια κάρτα επέκτασης με sata, και θα καίει παραπάνω. Επίσης, μην ασχοληθείς να του βάλεις μνήμη, δεν θα κάνει διαφορά στο streaming, γιατι βασικά απλά μεταφορά δεδομένων θα κάνει, την αποκωδικοποίηση θα την κάνει η τηλεόραση.

    - - - Updated - - -

    A...υπάρχει και με ένα bay: http://www.scan.co.uk/products/qnap-...FSgKwwodcw8Abg

    Καλή επιλογή, έχω ένα Qnap, μεγαλύτερο αλλά παλιότερο μοντέλο, ότι καλύτερο έχω αγοράσει.
    Δεν το είχα υπόψη μου το raspberry, από ότι κατάλαβα είναι αυτόνομη πλακέτα; με usb, ethernet και ρεύμα και κάποιο interface?
    Οι 2 υπολογιστές Dell (αυτός που δείχνω και ο inspiron) είναι πολύ compact (ιδιαίτερα ο inspiron, φανταστείτε έναν μικρό κύβο), οτιδήποτε για να βάλω επάνω θα χρειαστεί εξτρά κάρτες, εξωτερικούς δίσκους (άρα να πάρω θήκες) κλπ
    Σαν ημίμετρα μου ακούγονται.

    Εξάλλου όταν το media center μπαίνει σε standby mode, αποσυνδέεται από τα δίκτυα, και δεν έχω καταφέρει να τον ξυνπνήσω με Wake on Lan, μόνο με το πληκτρολόγιο
    Αν από την άλλη λειτουργεί 24/7...

    Είχα την εντύπωση, ότι το decoding γίνεται στον media server και όχι στην τηλεόραση (μπορεί να κάνω και λάθος)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω έχω εναν fujitsu clavin nas server και θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες μου! ειναι Qnap και κανει παπαδες πραγματικα! τωρα εκει τρεχω και asterisk απο κονσολα! εγω σου προτεινω να πας σε κατι ετοιμο που θα καιει και λιγο ρευμα και δεν χρειαζονται ολα στησιμο απο την αρχη! για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613886 [U][U][U]εγω εχω αυτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.305634 με 2Τ σκληρο τωρα και νεοτερο FW που κανει κυριολεκτικα σχεδον τα παντα! και εδω βρισκεις πραμα μετα http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=859
    Αυτόν τον fujitsu αρκετοί τον λένε, όπως επίσης αυτό που λες για Qnap λειτουργικό. Εσύ που τον έχεις όμως κάνει ότι προανέφερα που θέλω (έστω και με costum firmware)?
    Υπάρχει και κανά μεγαλύτερο αδερφάκι του;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως εχω διαφορετικη θεωρηση και εχω επιλεξει και αλλη εφαρμογη. Οι λυσεις που βρηκα οταν το εψαξα ηταν οι εξης;

    1) Αγορα ξεχωριστου εξοπλισμου και ειδικευμενου nas server
    -Πλεονεκτηματα:
    χαμηλη καταναλωση, μικρη απαιτηση χωρου, ευκολη διαχειριση και αναλογικα πολλες δυνατοτητες
    - Μειονεκτηματα :
    μεγαλο κοστος αποκτησης, κλειστο και καθολου αναβαθμισιμο

    2) Στησιμο παλαιου ή και νεου pc σε ρολο nas server
    -Πλεονεκτηματα:
    μικροτερη εως πολυ μικρη απαιτηση χωρου, μικροτερο εως και μηδενικο κοστος αποκτησης, απεριοριστες δυνατοτητες
    - Μειονεκτηματα :
    απαιτηση καλου και καθαρου χωρου, ενδεχομενα "κρυφα" κοστη αναλογα με τις δυνατοτητες που θελουμε καθε φορα, μεγαλυτερη καταναλωση ενεργειας, χρονος ασχολιας και εκμαθησης

    3) αγορα ξεχωριστου player ή android mini pc και συνδεση στο υπαρχων δικτυο
    -Πλεονεκτηματα:
    μηδενικη πραγματικα καταναλωση, ελαχιστη απαιτηση χωρου, εξαιρετικα ευκολη διαχειριση, αναλογικα παμπολλες δυνατοτητες, χρηση του υπαρχοντος εξοπλισμου με ελαχιστες προσθηκες
    - Μειονεκτηματα :
    εξτρα κοστος αποκτησης, κλειστο και καθολου αναβαθμισιμο, καποιος χρονος εκμαθησης και συντονισμου

    Αυτο που τελικα εκανα, μιας και ετσι κι αλλιως ειχα 2 pc σε μονιμη λειτουργια, ηταν η πληρης παρακαμψη του player της τηλεορασης, ο οποιος ειναι και κακιστος στην περιπτωση μου, η προσθηκη ενος android mini pc και η συνδεση του στο δικτυο και κυριως στο δευτερο pc το οποιο σε αντιθεση με το πρωτο που ειναι "της δουλειας", ειναι φορτωμενο με αποθηκευτικους δισκους, εσωτερικους ή και εξωτερικους και λειτουργει και ως player για ταινιες, μουσικη αλλα και ως κατεβαστηρι.
    1) Σωστό, αλλά πόσο μεγάλο κόστος; Ιδιαίτερα για τον Fujitsu που αναφέρετε ποιο πάνω διάβασα ότι του έβαλαν και μεγαλύτερη μνήμη και costum firmware και πετάει
    2) Έχεις κάποιο software να προτείνεις για να τρέχουν όλα τα παραπάνω; ή ξεχωριστά προγράμματα-services που τρέχουν μέσα από το λειτουργικό;
    3) Σκοπός ήταν να μην χρειάζομαι media center, έξτρα πληκτρολόγιο, mouse κλπ

    Πραγματικά θεωρούσα ότι αγοράζοντας μίας τέτοια TV δεν θα έχω ανάγκη από εξτρά μηχανή αναπαραγωγής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κομμάτια του streaming και του sharing δεν μπορείς να τα κάνεις με το Dell; Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα τα συζητάμε.
    Μπορώ, τα θέλω όλα όμως.
    Θέλω βασικά να το στήσω και να το ψιλοξεχάσω (όπως τον router) για παράδειγμα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το streaming με το Dell μπορεί να το ξεχάσει, το sharing γίνεται άνετα, αλλά όπως είπα πιο πάνω μπορεί να έχει θέμα με δίσκους.
    Γιατί να το ξεχάσω;
    Ο φίλος ποιο πάνω είπε ότι δε παίζει ρόλο ο υπολογιστής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω για το παλιό που έχει αλλά για το Dell Inspiron zino HD που ανέφερε.

    Αν αυτό το κομμάτι γίνεται έτσι τότε τα πράγματα αλλάζουν και δεν χρειάζεται να είναι και always on, γίνεται και αλλιώς.
    Δηλαδή, πως αλλιώς;
    "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"
    Αποποίηση Ευθύνης: Πριν ζητήσετε τα ρέστα για οτιδήποτε ξανακοιτάξτε το user name μου.

    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos22 Εμφάνιση μηνυμάτων

    1) Σωστό, αλλά πόσο μεγάλο κόστος; Ιδιαίτερα για τον Fujitsu που αναφέρετε ποιο πάνω διάβασα ότι του έβαλαν και μεγαλύτερη μνήμη και costum firmware και πετάει
    2) Έχεις κάποιο software να προτείνεις για να τρέχουν όλα τα παραπάνω; ή ξεχωριστά προγράμματα-services που τρέχουν μέσα από το λειτουργικό;
    3) Σκοπός ήταν να μην χρειάζομαι media center, έξτρα πληκτρολόγιο, mouse κλπ

    Πραγματικά θεωρούσα ότι αγοράζοντας μίας τέτοια TV δεν θα έχω ανάγκη από εξτρά μηχανή αναπαραγωγής
    1) Για εμενα ΝΑs δεν μπορει να ονομαστει κατι που τρεχει ενα ή και δυο μονον δισκους. Θεωρω σοβαρο οτι εχει χωρο αποθηκευσης τουλαχιστον για 4 και μαλιστα αναγνωριζει οσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα γινεται. Για να μπορει να παιξεις με raid, για να εχεις χωρο και για να μπορεσεις να τον κρατησεις πανω απο 5ετια χωρις επιπλεον κοστος, περα απο αυτο της ενδεχομενης αλλαγης/προσθηκης δισκων. Λυσεις που ονομαζονται NAS και ειναι απλα κουτια με εναν δισκο και απλη δυνατοτητα ετηερνετ, τις θεωρω ασυμφορες και τελικα κοροιδια. Προτιμω την συσσωρευση εξωτερικων δισκων με usb και την χειροκινητη εναλλαγη τους στην τηλεοραση

    2) Αναφερεις το Freenas στο αρχικο σου μηνυμα.Αυτο ομως θα σε καλυψει μονο ως fileserver αρα θα χρειαστεις και εξτρα player. Διαφορετικα, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις καποια ελαφρια και πιο εξειδικευμενη λυση linux που θα τροφοδοτει την "χαζη" τηλεοραση

    3) Αυτο το πιστευαν πολλοι, για να μην πω οι περισσοτεροι, και τελικα απογοητευτηκαν απο τις τηλεορασεις τους. Προς το παρον δεν βλεπω καποιον player τηλεορασης που να πληρως ενημερωμενος και δυνατος αλλα και που θα μπορει να ενημερωνεται και να τα καταφερνει στο μελλον οσο ειναι σε λειτουργια η τηλεοραση. Για αυτο και πιστευω πως αξιζει να πληρωθει η τηλεοραση για την εικονα της και καθολου για τον player, ασχετα με το ποσο διαφημιζεται απο τον κατασκευαστη.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Για εμενα ΝΑs δεν μπορει να ονομαστει κατι που τρεχει ενα ή και δυο μονον δισκους. Θεωρω σοβαρο οτι εχει χωρο αποθηκευσης τουλαχιστον για 4 και μαλιστα αναγνωριζει οσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα γινεται. Για να μπορει να παιξεις με raid, για να εχεις χωρο και για να μπορεσεις να τον κρατησεις πανω απο 5ετια χωρις επιπλεον κοστος, περα απο αυτο της ενδεχομενης αλλαγης/προσθηκης δισκων. Λυσεις που ονομαζονται NAS και ειναι απλα κουτια με εναν δισκο και απλη δυνατοτητα ετηερνετ, τις θεωρω ασυμφορες και τελικα κοροιδια. Προτιμω την συσσωρευση εξωτερικων δισκων με usb και την χειροκινητη εναλλαγη τους στην τηλεοραση

    2) Αναφερεις το Freenas στο αρχικο σου μηνυμα.Αυτο ομως θα σε καλυψει μονο ως fileserver αρα θα χρειαστεις και εξτρα player. Διαφορετικα, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις καποια ελαφρια και πιο εξειδικευμενη λυση linux που θα τροφοδοτει την "χαζη" τηλεοραση

    3) Αυτο το πιστευαν πολλοι, για να μην πω οι περισσοτεροι, και τελικα απογοητευτηκαν απο τις τηλεορασεις τους. Προς το παρον δεν βλεπω καποιον player τηλεορασης που να πληρως ενημερωμενος και δυνατος αλλα και που θα μπορει να ενημερωνεται και να τα καταφερνει στο μελλον οσο ειναι σε λειτουργια η τηλεοραση. Για αυτο και πιστευω πως αξιζει να πληρωθει η τηλεοραση για την εικονα της και καθολου για τον player, ασχετα με το ποσο διαφημιζεται απο τον κατασκευαστη.
    1) Ναι, αλλά εγώ θέλω κάτι απλό, για home use
    Στη δουλειά έχουμε στήσει άλλου είδους συστήματα (που και να τα είχα, δεν εξυπηρετούν αυτά που θέλω για το σπίτι, π.χ. bittorrent)

    2) Δεν το έχω ψάξει, επιδερμικά το είδα. Είπα δεν έχω ψαχτεί για software, για αυτό ζήτησα και την γνώμη ανθρώπων που έχουν στήσει με παρόμοιες απαιτήσεις.

    3) Όσο για το χαζή τηλεόραση, πραγματικά ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πως με 2100ευρώ μπορεί να βγει τόσο χαζό πράγμα και προωθείτε για super duper smart. Δε λέω, ωραία, λεπτή, άριστη εικόνα έχει και κάποιες ευκολίες χειρισμός με κίνηση (όταν τρως σουβλάκια βολεύει αφάνταστα), αλλά ενώ τα έχει όλα, χωλαίνει στο software, γιατί είναι καθαρά θέμα software.
    Δε μπορώ όμως ρε παιδιά, για να δουν παιδικά τα παιδιά ή καμιά ταινία εγώ με τη γυναίκα, άνοιξε το media center, πάρε πληκτρολόγια, μετέφερε από τον άλλον υπολογιστή που έχεις την ταινία...

    Παρωδία είναι εν έτη 2014 με τόσα συστήματα.
    "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"
    Αποποίηση Ευθύνης: Πριν ζητήσετε τα ρέστα για οτιδήποτε ξανακοιτάξτε το user name μου.

    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Για εμενα ΝΑs δεν μπορει να ονομαστει κατι που τρεχει ενα ή και δυο μονον δισκους. Θεωρω σοβαρο οτι εχει χωρο αποθηκευσης τουλαχιστον για 4 και μαλιστα αναγνωριζει οσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα γινεται. Για να μπορει να παιξεις με raid, για να εχεις χωρο και για να μπορεσεις να τον κρατησεις πανω απο 5ετια χωρις επιπλεον κοστος, περα απο αυτο της ενδεχομενης αλλαγης/προσθηκης δισκων. Λυσεις που ονομαζονται NAS και ειναι απλα κουτια με εναν δισκο και απλη δυνατοτητα ετηερνετ, τις θεωρω ασυμφορες και τελικα κοροιδια. Προτιμω την συσσωρευση εξωτερικων δισκων με usb και την χειροκινητη εναλλαγη τους στην τηλεοραση

    2) Αναφερεις το Freenas στο αρχικο σου μηνυμα.Αυτο ομως θα σε καλυψει μονο ως fileserver αρα θα χρειαστεις και εξτρα player. Διαφορετικα, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις καποια ελαφρια και πιο εξειδικευμενη λυση linux που θα τροφοδοτει την "χαζη" τηλεοραση

    3) Αυτο το πιστευαν πολλοι, για να μην πω οι περισσοτεροι, και τελικα απογοητευτηκαν απο τις τηλεορασεις τους. Προς το παρον δεν βλεπω καποιον player τηλεορασης που να πληρως ενημερωμενος και δυνατος αλλα και που θα μπορει να ενημερωνεται και να τα καταφερνει στο μελλον οσο ειναι σε λειτουργια η τηλεοραση. Για αυτο και πιστευω πως αξιζει να πληρωθει η τηλεοραση για την εικονα της και καθολου για τον player, ασχετα με το ποσο διαφημιζεται απο τον κατασκευαστη.
    +1000

    Τηλεόραση διαλέγω μόνο για την εικόνα της, ξεχνώντας όλα τα smart (player, wifi, ethernet klp) Κλειστά συστήματα με σπάνιες αναβαθμίσεις, το smart το προσθέτω με μία δίπλα συσκευή

    Δοκίμασα διάφορους media players (xbmc, plex), προτίμησα το απλό streaming μέσω wifi και lan
    Σαν "nas" χρησιμοποιώ το desktop (μέσω lan) με διάφορους εξωτερικούς σκληρούς, κοιτάω τώρα 15 μέρες έχω να του κάνω reboot
    Για συσκευή στην τηλεόραση πήρα αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.572259, όταν το πουλούσαν 44 €, τροφοδοσία από usb της τηλεόρασης
    Σαν τηλεκοντρολ αυτό, είναι άψογο http://www.skroutz.gr/s/365730/Logit...oard-K400.html

    Μιά χαρά δουλεύουν όλα, για τις ταινίες που βλέπω, μια χαρά και το wifi. Aν είσαι τύπος blueray/3d θα χρειαστείς ethernet

    Κοίταξα για φτηνά tablet 50-60 € ώστε να μένουν μόνιμα με την τηλεόραση με ένα hdmi. Ετσι θα είχα και skype στην τηλεόραση. Δεν βρήκα τίποτα της προκοπής, ήτανε μονοπύρηνα με 512 ram.

    Είχα και 2ο στικάκι στην τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο, μου τόφαγε η κόρη μου

    Το desktop είναι συνδεδεμένο με το στερεοφωνικό, για μουσική
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 09-02-14 στις 22:47.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν τον fujitsu αρκετοί τον λένε, όπως επίσης αυτό που λες για Qnap λειτουργικό. Εσύ που τον έχεις όμως κάνει ότι προανέφερα που θέλω (έστω και με costum firmware)?
    Υπάρχει και κανά μεγαλύτερο αδερφάκι του;
    Κανει αυτα που θες ναι αλλά δεν παιρνει 2ο σκληρο εκτος αν ειναι εξωτερικος USB που τον κανει δικτυακο στο δικο μου μοντελο γιατι εχει μοντελα μεγαλυτερα που παιρνουν και 2. Δεν εχω δοκιμασει custom FW να μην το χαλασω, οτι FW εχω δοκιμασει ειναι απο την επίσημη σελίδα της Fujitsu. Το καλό είναι οτι παιζουν τα προγράμματα της QNAP αυτά που είναι για ARM CPU'S, καθώς και οτι υπαρχει για κινητό-tablet και εχει σχεση με QNAP εκτος αυτά που ειναι για τα μοντελα με Χ86 και μερικά εχουν και έξοδο HDMI, αυτά είναι για άλλες δουλειές. Τα νεότερα μοντελα ειναι εδω, το Q700 ειναι μετα απο το δικό μου εμενα ειναι το Q600 και δεν βγαινει πλεον : http://www.fujitsu.com/fts/products/...in-nas-server/ αυτο παντως παιρνει 2 δισκους : http://www.fujitsu.com/fts/products/...rver-q700.html η φτηνοτερη τιμη ΧΩΡΙΣ σκληρους : http://www.cosmodata.gr/product/150113/ δες και το pdf http://www.cosmodata.gr/brochures/CELVIN_Q700.pdf
    To Q600 το ειχα πάρει 189 ευρώ σε προσφορα απο το eshop με εναν σκληρο 1Τ, τωρα εχω 2Τ επανω. Παντως η κανονικη του τιμη ηταν φαρμακι! αν δεν το ειχαν σε προσφορά δεν θα το ειχα παρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-02-14 στις 23:20.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ναι, αλλά εγώ θέλω κάτι απλό, για home use
    Στη δουλειά έχουμε στήσει άλλου είδους συστήματα (που και να τα είχα, δεν εξυπηρετούν αυτά που θέλω για το σπίτι, π.χ. bittorrent)

    2) Δεν το έχω ψάξει, επιδερμικά το είδα. Είπα δεν έχω ψαχτεί για software, για αυτό ζήτησα και την γνώμη ανθρώπων που έχουν στήσει με παρόμοιες απαιτήσεις.

    3) Όσο για το χαζή τηλεόραση, πραγματικά ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πως με 2100ευρώ μπορεί να βγει τόσο χαζό πράγμα και προωθείτε για super duper smart. Δε λέω, ωραία, λεπτή, άριστη εικόνα έχει και κάποιες ευκολίες χειρισμός με κίνηση (όταν τρως σουβλάκια βολεύει αφάνταστα), αλλά ενώ τα έχει όλα, χωλαίνει στο software, γιατί είναι καθαρά θέμα software.
    Δε μπορώ όμως ρε παιδιά, για να δουν παιδικά τα παιδιά ή καμιά ταινία εγώ με τη γυναίκα, άνοιξε το media center, πάρε πληκτρολόγια, μετέφερε από τον άλλον υπολογιστή που έχεις την ταινία...

    Παρωδία είναι εν έτη 2014 με τόσα συστήματα.
    Για αυτους τους λογους και τις δυσκολιες της καθε περιπτωσης χωριστα, εγραψα την δικη μου αρχικη απαντηση στο μηνυμα σου. Το ζητημα δηλαδη ειναι να δεις, εσυ και μονον εσυ το τι ακριβως θελεις, τι χρειαζεσαι, ποιες ειναι οι σημερινες σου αναγκες και ποιες οι μελλοντικες. Εαν δηλαδη για παραδειγμα, προσπαθησεις να βρεις λυση στον χαλια player της πανακριβης και κατα τα αλλα ουαου τηλεορασης σου, η τελικη απαντηση και συμπερασμα θα ειναι ενα "αλλαξε τηλεοραση". Κατι που ενδεχομενως ομως να σκονταψει σε αλλα προβληματα συν το γεγονος του μεγαλου κοστους.

    Αν λοιπον σημερα και κανοντας και μια προβλεψη, διαπιστωνεις πως το μονο που θες ειναι ενας απλος δισκος για να τραβας τις ταινιες που εχεις εκει αποθηκευσει μεσω δικτυου αλλα και να μπορει να μενει ανοικτος για να κατεβαζει torrent χωρις να σπαταλα πολυ ρευμα, ενας οποιοσδηποτε δικτυακος δισκος που λιγο εως πολυ τον βαφτιζουν "nas" θα σου κανει. Ομως ο player που θα παιζει αυτες τις ταινιες θα ειναι αυτος της τηλεορασης, να ξερεις. Ο χαλια δηλαδη. Kαι εκτος αυτου, οταν καποια στιγμη αποφασισεις να φτιαξεις μια συλλογη, κατι σαν jukebox να πουμε, ταινιων κυριως και μαλιστα σε ποιοτητες bluray, το παρον μηχανακι θα παει περιπου στα αζητητα. Εκει θα χρειαζεσαι τους 4 δισκους και το backup αλλα και τον καλο player.

    Εαν θελεις εναν καλο player ο οποιος και θα αντικαταστησει αυτον τον χαλια, πας ειτε σε καποιον εξωτερικο, ειτε σε ενα android mini pc. Κοτσαρεις εκει απανω και οσους usb γουσταρεις και εισαι jet. Toυς usb ομως θα τους γεμιζεις στο pc σου, διαφορετικα θα πρεπει ο player να εχει δικτυακες δυνατοτητες και να τους τραβα απευθειας και μαλιστα μεσω καλωδιου ( οπου σε αυτο το σημειο δεν εχεις προβλημα ) απο το pc.

    Mια αλλη λυση θα ειναι να στησεις ενα HTPC, ενα media pc δηλαδη που θα παιζει τον ρολο και του player και του κατεβαστηριου αλλα και της αποθηκης για τα παντα. Η τηλεοραση φυσικα σε ρολο χαζου monitor.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι ότι για να έχεις μια συσκευή που κάνει όλα όσα αναφέρεις πρέπει να πάρεις ένα κανονικό μηχάνημα (δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει ως έχει η τηλεόραση και αν χρειαστεί transcoding είναι ανεπαρκή τα low power) και αυτό θα είναι πλεονασμός καθώς έχεις ήδη το Dell Zino. Ακόμα και τώρα, εφόσον είναι στο ίδιο δίκτυο με την τηλεόραση, μπορείς να του περάσεις το plex server και τον αντίστοιχο client στην τηλεόραση σου και να κάνεις την δουλειά σου.

    Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις ένα raspberry pi θα τρέχει 24/7 (καίει ελάχιστα), θα του φορτώσεις ένα torrent service που θα το ελέγχεις από το pc σού μέσω web interface και θα του κοτσάρεις και ένα εξωτερικό για τα αρχεία που κατεβάζει ή άλλα αρχειάκια που θα τα θες πρόχειρα. Ίσως όμως να μην το θες για file server, δεν ξέρω πόσες συσκευές θέλεις να εξυπηρετείς, γιατί δεν έχει gigabit ethernet, οπότε αυτόν το ρόλο θα τον παίξει το zino το οποίο θα μπορείς να το ξυπνάς εντός εσωτερικού δικτύου με οποιαδήποτε συσκευή μέσω wol.

    Αν χρειαστεί να έχεις πρόσβαση σε κάποιο αρχείο μέσω internet (ftp, ssh) το οποίο θα βρίσκεται στο pc, τότε μέσω raspberry θα μπορέσεις να στείλεις το magic packet και να το ξυπνήσεις. Δες εδώ έναν οδηγό για το πως γίνεται αυτό.

    Αν δεν θέλεις να κάνει το pc το κομμάτι του file sharing τότε παίρνεις ένα nas (υποστηρίζει και αυτό wol κλπ) και θα κάνει και τα υπόλοιπα εκτός ίσως από streaming (αν χρειαστεί transcoding απλά δεν).

    Απο εκεί και έπειτα πάλι χρειάζεσαι μια συσκευή πχ raspberry ή κάποιο android (δες σε αυτό το thread για συσκευές και εμπειρίες) το οποίο θα τρέχει xbmc, οπότε και εκεί σου ανοίγεται ένα άλλο εύρος δυνατοτήτων όπως το internet streaming πέρα της οργάνωσης της βιβλιοθήκης που έχει και το plex. Το κυριότερο είναι όμως ότι απεξαρτάσαι από την τηλεόραση όπου σε κάποια αλλαγή firmware μπορεί να μην σου δουλεύει πλέον κάτι. Το raspberry αν και υποδεέστερο τεχνικά από τα περισσότερα android, έχει άριστη υποστήριξη παίζοντας σχεδόν τα πάντα ενώ έχει και το μεγάλο συν της υποστήριξης hdmi-cec από την μάνα του με το κατάλληλο καλώδιο (hdmi high speed), το οποίο απλά σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι εξτρά τηλεκοντρόλ.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Περιοχή
    3 λαλούν & 2 χορεύουν
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11200/840
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 23.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και προτάσεις σας.

    Αν και οι περισσότεροι κλίνατε ποιο πολύ προς το να φτιάξω κάτι, και μάλλον έχετε δίκιο (πάντα όταν έφτιαχνα κάτι ήταν καλύτερο από το ετοιματζίδικο και εξυπηρετούσε τις ακριβής ανάγκες), λόγω πολύ περιορισμένο χρόνου, αλλά και στο πίσω μέρος του μυαλού μου για λίγο ποιο plug and play κατάσταση σκέφτηκα σοβαρά τη λύση του Nikiforou (post #3) που λέει ότι τα κάνει όλα αυτά με τον fujitsu clavin nas server.

    Οπότε διαβάζοντας όλες τις πραγματικά πολύτιμες συμβουλές και απόψεις σας, είπα να μην πειραματιστώ περαιτέρω και φορώντας ένα firmware της Qnap να κάνω τη δουλειά μου.

    Μάλλον ήμουν τυχερός και βρήκα (ελαφρά μεταχειρισμένο λέει, αύριο θα το δω) τον Fujitsu Celvin NAS Server Q700 με 2Χ1 ΤΒ σκληρούς σε πολύ καλή τιμή και το έκλεισα (στα 150ευρώ)

    http://www.skroutz.gr/c/894/file-ser...se=CELVIN+Q700

    Μάλλον θα κάνει αυτά που θέλω, αν όχι, τότε εντελώς costum με το media center σε ρόλο κεντρικό και plesk και twonky και ότι τραβάει η ψυχή του. (πάντως το wol έχει ένα θέμα)

    Να το πάρω στα χέρια μου να το τρέξω και θα επανέλθω να σας πω εντυπώσεις στα αρχικά tasks που έγραψα και ικανοποιούν τις δικές μου απαιτήσεις-ανάγκες (αν σας ενδιαφέρουν βέβαια)

    Αν πάλι δε μου κάνει... ουρά στα σκέλια!!!!
    "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"
    Αποποίηση Ευθύνης: Πριν ζητήσετε τα ρέστα για οτιδήποτε ξανακοιτάξτε το user name μου.

    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύγκριση 2 τηλεοράσεων ..... την βοήθεια σας παρακαλώ.
    Από kerkiss στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 22:15
  2. Βοηθεια σας παρακαλω!
    Από Bioshock στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-13, 18:59
  3. αγορα νεου λαπτοπ με 36 ατοκες δοσεις την βοηθεια σας!
    Από sifnos1 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 22:50
  4. Προβλημα Skype ! Παρακαλω για την βοηθεια σας.......
    Από marios79 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-13, 00:03
  5. προβλημα με cpu.. βοηθεια σας παρακαλω πολυ..
    Από sninios στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 15:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας