Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 80
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας...Θα ηθελα να ρωτησω το πως μπορω να εγκαταστησω την κεραία tp-link 5210 ?
    Έκανα καποιες προσπαθειες αλλα δεν καταφερα και πολλα πραγματα..συγκεκριμμένα μου βγαζει το κιτρινο τριγωνακι και μου λεει "περιορισμενη προσβαση στο ιντερνετ".Τι πρεπει να κανω?
    Και κατι ακομη..οσες φορες προσπαθησα να μπω στη σελιδα με την εγκατασταση της tp-link μεσω της διευθυνσης 192.168.1.254 δεν καταφερε καν να μου ναοιξει την σελιδα..γιατι?
    Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του..
    Ευχαριστω!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το WA5210G ακούει στη διεύθυνση 192.168.1.254, άρα πρέπει και ο υπολογιστή σου να είναι στο ίδιο εύρος.
    Βάζεις λοιπόν στον υπολογιστή σου σταθερή διεύθυνση 192.168.1.10 με μάσκα 255.255.255.0 (και τίποτα άλλο) και μπαίνεις στο μενού του AP.

    Τώρα μπορείς να το ρυθμίσεις ανάλογα πως θέλεις να δουλεύει.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια σου έως εδώ,γιαίι ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω την εγκατάσταση (ένεκα πολύ άσχετος).
    Αφου λοιπον εβαλα στον υπολογιστη μου την σταθερη διευθυνση που μου ειπες , δεν ξερω πως θα μπω στο μενου AP που γραφεις, για να κανω τις ρυθμισεις.
    Στην κατασταση που ειναι τωρα, κανω την συνδεση αλλα μου βγαζει αυτο το κιτρινο τριγωνο και ου λεει περιορισμενη προσβαση στο ιντερνετ,ενω δειχνει οτι εχει πολυ καλο σημα (εξαιρετικο γραφει).
    Συγνωμη βεβαια αν ρωταω καποια βλακεια αλλα δεν τα πολυ-καταφερνω
    ευχαριστω και παλι.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να μπεις στο μενού πληκτρολογείς την διεύθυνση (192.168.1.254) στον browser (Firefox, IE κλπ).
    Φυσικά δεν έχεις Internet, αφού δεν έχει κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
    Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, γιατί οι ρυθμίσεις ποικίλουν ανάλογα.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    την διευθυνση αυτη (192.168.1.254)δεν μου την ανοιγει με τιποτα ..50 φορες προσπαθησα...γιατι αραγε?
    Το εχω συνδεση στο netbook που εχω και θελω να μπαινω ιντερνετ,απλη χρηση θα κανω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ενσύρματα θα συνδεθείς. Μόνο έτσι θα τα καταφέρεις και για να είσαι σίγουρος κλείσε την ασύρματη κάρτα του laptop.
    Αφού κάνεις τις ρυθμίσεις μετά μπορείς να συνδεθείς και ασύρματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    internet απο την κεραια που προσπαθω να βαλλω, δεν εχω.Μπαινω απο ενα στικακι της cosmote που εχω και το οποιο θελω να το κλεισω γιατι ειναι πολυ ακριβο.Αν δεν χρησιμοποιησω το στικακι αυτο (που ειναι ασυρματο) πως θα μπω ιντερνετ να κανω τις ρυθμισεις πουμου ειπες?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Μέχρι να ρυθμίσεις την κεραία δεν θα έχεις Internet από αυτή.
    β. Για να την ρυθμίσεις, δεν χρειάζεσαι το Internet. Απλά πρέπει να συνδεθείς ενσύρματα και να μπεις στο μενού.
    γ. Ξαναρωτώ, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ώστε να δώσουμε κατάλληλες οδηγίες;

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Συγνωμη για τις αφελεις ερωτησεις,λογω αγνοιας γινοντε.Πες μου λοιπον τι να κανω για να εγκαταστησω την κεραια κ να εχω ιντερνετ?Οταν μου στειλεις το μηνυμα-απαντηση,κλεινω το ασυρματο ιντερνετ(που μιλαμε τωρα) και συνδεω το καλωδιο της κεραιας στο λαπτοπ?...μετα?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πες σε παρακαλώ πως θέλεις να το δουλέψεις.
    Θέλεις να πάρεις ασύρματα Internet από γνωστό σου ή ελεύθερο hotspot και να το δώσεις ενσύρματα στον υπολογιστή σου ή θέλεις κάτι άλλο;
    Η συσκευή δουλεύει σε διάφορα mode. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνει η συσκευή, για να σου δώσουμε τις κατάλληλες οδηγίες.

    Τα βασικά βήματα που πρέπει να κάνεις είναι:
    α. Αρχικά βάζεις τον υπολογιστή στο ίδιο εύρος με την κεραία, αφού τα συνδέσεις ενσύρματα.
    β. Μετά του ορίζεις πως θα δουλεύει και επιλέγεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
    γ. Τέλος κάνεις επανεκκίνηση της κεραίας και ρυθμίζεις κατάλληλα τον υπολογιστή σου.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θελω να παρω ιντερνετ απο κεραια του δημου που υπαρχει.Εχω βαλει την κεραια tplink 5210 και εχω φερει το καλωδιο και το συνδεω με τον λαπτοπ μου.
    Πες μου λιγο αναλυτικα, αν εχεις την καλοσυνη,τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ωστε να καταλαβω ακριβως τι πρεπει να κανω.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Συνδέεις ενσύρματα το WA5210G με το laptop. Καλό είναι να απενεργοποιήσεις την ασύρματη κάρτα δικτύου του laptop
    2. Ορίζεις διεύθυνση 192.168.1.10 με μάσκα 255.255.255.0 (και τίποτα άλλο) στο laptop.
    3. Μπαίνεις στο μενού του WA5210G, πληκτρολογώντας 192.168.1.254 στον browser, με username και password "admin" (χωρίς τα εισαγωγικά).
    4. Στο Basic Settings > Operational Mode επιλέγεις AP Client Router και πατάς Save. Το ΑΡ θα επανεκκινήσει.
    5. Στο Basic Settings > Wireless > Basic Settings επιλέγεις την χώρα μας και πατάς Save.
    6. Στο Advanced Settings > Wireless Settings, ενεργοποιείς το WMM και στο Antenna Settings επιλέγεις Vertical.
    7. Στο Basic Settings > Wireless > Wireless Mode επιλέγεις Client και πατάς Survey. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις τον ασύρματο σταθμό που θα συνδεθείς και πατάς Connect.
    8. Στο Basic Settings > Network > LAN επιλέγεις Dynamic IP στο πεδίο WAN Connection Type και πατάς Save.
    9. Μετά την επανεκκίνηση κανονικά στο Status, στα πεδία του WAN πρέπει να έχεις τα στοιχεία που παίρνεις από το ελεύθερο hotspot.
    10. Βάζεις στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου (βήμα 2) να παίρνει αυτόματα διευθύνσεις (IP & DNS).

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστω πολυ πραγματικα ηταν πολυ αναλυτικες οι οδηγιες.
    Κολησα ομως στο 3 βημα.
    Δεν μπορω να μπω στο μενου του wa5210g.Οταν βαζω την διευθυνση 192.168.1.254 ,στον firefox ή στον chrome μου βγαζει το μηνυμα "η ιστοσελιδα δεν ειναι διαθεσιμη" ή "problem loading page".
    Για ποιο λογο γινεται αυτο?

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστω πολυ πραγματικα ηταν πολυ αναλυτικες οι οδηγιες.
    Κολησα ομως στο 3 βημα.
    Δεν μπορω να μπω στο μενου του wa5210g.Οταν βαζω την διευθυνση 192.168.1.254 ,στον firefox ή στον chrome μου βγαζει το μηνυμα "η ιστοσελιδα δεν ειναι διαθεσιμη" ή "problem loading page".
    Για ποιο λογο γινεται αυτο?

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να μου πεις αναλυτικά πως έχεις συνδέσει τη κεραία στο laptop;
    Ανάβουν τα led;

  15. #15
    Εγγραφή
    09-02-2014
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα..Φερνω το καλωδιο απο την κεραια, που εχω τοποθετησει εξω απο το σπιτι μου,στο ταυακι που υπαρχει στη συσκευασια της κεραιας και το συνδεω εκει στην μια υποδοχη,απο την δευτερη υποδοχη φευγει το αλλο καλωδιο που εχει στην συσκευασια και πηγαινει στο λαπτοπ,το οποιο οταν το βαζω εκει αναβει το φωτακι της υποδοχης του λαπτοπ,και απο την τριτη υποδοχη το καλωδιο στην πριζα...κανω κατι λαθος σε αυτο?
    Κλεινω το ιντερνετ (που εχω σε στικακι) και προσπαθω να μπω στη διευθυνση 192.168.1.254 και μου λεει αυτα που εγραψα πιο πανω.Ετσι οπως το καταλαβινω εγω ειναι σαν να προσπαθω να μπω σε μια διευθυνση χωρις ιντερνετ γι ατο μου γραφει οτι δεν μπορει να μπει.
    Σιγουρα ομως κανω καποιο λαθος ε?

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας