Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZXHN H108L
    μια γρηγορη ερωτηση,

    οταν με το καλο επικρατησει το vdsl, θα εχουμε ολοι τις ιδιες ταχυτητες;
    δλδ δεν θα ειναι αναλογα με την αποσταση οπως στο adsl;

    αμα μπορει κανεις παιδια,ας κανει ενα Q&A για το vdsl για μας τους αρχαριους

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Στη πράξη τα ιδια σ* θα ειναι

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZXHN H108L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη πράξη τα ιδια σ* θα ειναι
    δεν καταλαβα

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και το vdsl αντιμετωπίζει προβλήματα με την απόσταση και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι το adsl. Το adsl "παίζει" περίπου μέχρι τα 5 χλμ. απόσταση από το κέντρο. Ενώ οι συνδέσεις vdsl που προσφέρουν οι πάροχοι είναι μέχρι 1 χλμ. από το κέντρο. Θεωρητικά όμως για να καλύψουν με vdsl μια πόλη θα αναγκαστούν να βάλουν σε διάφορα σημεία της πόλης καμπίνες. Και έτσι θεωρητικά πάντα θα έχεις μια καμπίνα σε μικρή απόσταση και δεν θα αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2013
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZXHN H108L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το vdsl αντιμετωπίζει προβλήματα με την απόσταση και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι το adsl. Το adsl "παίζει" περίπου μέχρι τα 5 χλμ. απόσταση από το κέντρο. Ενώ οι συνδέσεις vdsl που προσφέρουν οι πάροχοι είναι μέχρι 1 χλμ. από το κέντρο. Θεωρητικά όμως για να καλύψουν με vdsl μια πόλη θα αναγκαστούν να βάλουν σε διάφορα σημεία της πόλης καμπίνες. Και έτσι θεωρητικά πάντα θα έχεις μια καμπίνα σε μικρή απόσταση και δεν θα αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
    Καλυτερο μου ακουγετε αλλα μεχρι να φτιαχτουν ολες αυτες οι καμπινες

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2013
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Εξηγήστε μου, όταν λέτε απόσταση από το κέντρο ποια ακριβώς απόσταση μιλάτε ; Κάνετέ το μου λιανά σας παρακαλώ. Εγώ καταλαβαίνω την απόσταση του σπιτιού μου από το πλησιέστερο ΟΤΕ κέντρο. Σωστό ;

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάμε για την απόσταση του τηλεφωνικού καλωδίου από το σπίτι σου μέχρι του κέντρου που έχει η κάθε εταιρία και συνδέει τους συνδρομητές της στα μηχανήματά της. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά είναι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, αλλά χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο. Επίσης μιλάμε για το μήκος του τηλεφωνικού καλωδίου, αυτό μπορεί να διαφέρει αρκετά από αυτό που θα δείχνει ο χάρτης σαν απόσταση. Π.χ. μπορεί το κέντρο του ΟΤΕ, από το σπίτι σου να είναι στα 2 χλμ. και το κέντρο της forthnet να είναι στα 2,5 χλμ. Οπότε η απόσταση για σένα είναι τα 2,5 χλμ. Αύριο μπορεί η forthnet προκειμένου να δώσει vdsl να έρθει και να στήσει μια καμπίνα στα 100 μέτρα από το σπίτι σου, οπότε σε αυτή την περίπτωση η απόσταση σου θα είναι 100 μέτρα.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2013
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Στην Cyta που έλεγξα για VDSL διαθεσιμότητα μου έβγαλε αυτό " Μετά από έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
    Η απόσταση από το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 925,4 μέτρα." Αυτή η απόσταση από που μέχρι που μετράει ; Τώρα είμαι στην FORTHNET πως μπορώ να βρω τι απόσταση έχω από το κέντρο τους ; Βασικά η διεύθυνση του σπιτιού μου πρέπει να είναι περίπου στο χιλιόμετρο από το κέντρο του ΟΤΕ. Αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι ; Που μπορώ να βρω νέα με αυτές τις καμπίνες που μπορεί να στήνονται για VDSL ;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω, ενδιαφέρεσαι να βάλεις vdsl από την forthnet; Τότε πάνε σε κάποιο forthnet shop και ρώτα τους αν προσφέρεται η υπηρεσία στην περιοχή σου και αν μπορούν να την προσφέρουν σε σένα.
    Όσον αφορά για τις καμπίνες, υποτίθεται ότι θα αναγκαστούν να βάλουν κάποια στιγμή, αν θέλουν να καλύψουν πλήρως τα αστικά κέντρα. Φυσικά αυτό σημαίνει επενδύσεις από τις εταιρείες και αυτή είναι δύσκολη εποχή για πρίγκιπες. Οπότε ίσως με εξαίρεση τον οτε που νομίζω πρέπει να έχει περάσει κάποιες ελάχιστες καμπίνες, όλοι προσφέρουν την υπηρεσία τους από το κέντρο.
    Πάντως μην ανησυχείς όταν αρχίσουν να περνάν καμπίνες θα το μάθεις. Κατί τέτοια οι εταιρίες πίστεψέ με, δεν τα κρατάν κρυφά.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2013
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω, ενδιαφέρεσαι να βάλεις vdsl από την forthnet; Τότε πάνε σε κάποιο forthnet shop και ρώτα τους αν προσφέρεται η υπηρεσία στην περιοχή σου και αν μπορούν να την προσφέρουν σε σένα.
    Όσον αφορά για τις καμπίνες, υποτίθεται ότι θα αναγκαστούν να βάλουν κάποια στιγμή, αν θέλουν να καλύψουν πλήρως τα αστικά κέντρα. Φυσικά αυτό σημαίνει επενδύσεις από τις εταιρείες και αυτή είναι δύσκολη εποχή για πρίγκιπες. Οπότε ίσως με εξαίρεση τον οτε που νομίζω πρέπει να έχει περάσει κάποιες ελάχιστες καμπίνες, όλοι προσφέρουν την υπηρεσία τους από το κέντρο.
    Πάντως μην ανησυχείς όταν αρχίσουν να περνάν καμπίνες θα το μάθεις. Κατί τέτοια οι εταιρίες πίστεψέ με, δεν τα κρατάν κρυφά.

    Είσαι πλήρως σαφής. Θα κάνω ενέργειες και θα μάθω τι παίζει.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-12-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    θα ήθελα να ρωτήσω αν με απόσταση 1km απο το αστικό κέντρο μπορώ να έχω vdsl, έστω και 30. Η forthnet με έχει ενημερώσει για αυτήν την απόσταση αλλά δεν μου το συστήνουν γιατί το όριο για τους ίδιους είναι τα 800m.
    Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν αξίζει να ρισκάρω και γιατί: με adsl στα 24mbps έχω καθαρά 17mbps. δεν γνωρίζω αν με την μετατροπή υπάρχει περίπτωση να μην έχω ούτε τα 17mbps (της adsl). Παρεπιπτώντος το αστικό κέντρο σε μένα είναι το μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι. όποιος μπορεί να με διαφωτίσει σε τεχνικό επίπεδο, ευπρόσδεκτος. ευχαριστώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimferrari3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να ρωτήσω αν με απόσταση 1km απο το αστικό κέντρο μπορώ να έχω vdsl, έστω και 30. Η forthnet με έχει ενημερώσει για αυτήν την απόσταση αλλά δεν μου το συστήνουν γιατί το όριο για τους ίδιους είναι τα 800m.
    Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν αξίζει να ρισκάρω και γιατί: με adsl στα 24mbps έχω καθαρά 17mbps. δεν γνωρίζω αν με την μετατροπή υπάρχει περίπτωση να μην έχω ούτε τα 17mbps (της adsl). Παρεπιπτώντος το αστικό κέντρο σε μένα είναι το μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι. όποιος μπορεί να με διαφωτίσει σε τεχνικό επίπεδο, ευπρόσδεκτος. ευχαριστώ.
    Οι έλεγχοι διαθεσιμότητας του ΟΤΕ και της CYTA τι λένε;
    Επίσης θα βοηθούσε μια εικόνα με τα στατιστικά της γραμμής σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sjm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόσταση από το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 925,4 μέτρα." Αυτή η απόσταση από που μέχρι που μετράει ; Τώρα είμαι στην FORTHNET πως μπορώ να βρω τι απόσταση έχω από το κέντρο τους ; Βασικά η διεύθυνση του σπιτιού μου πρέπει να είναι περίπου στο χιλιόμετρο από το κέντρο του ΟΤΕ. Αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι ; Που μπορώ να βρω νέα με αυτές τις καμπίνες που μπορεί να στήνονται για VDSL ;
    Στο VDSL μετραει η αποσταση παντα απο την VDSL καμπινα
    Οταν εννουν αστικο κεντρο, εφοσον ρωτησες για VDSL θα εννουν σαν αστικο κεντρο την τοπικη καμπινα αλλιως δεν εχει νοημα
    Πως μπορεις να το βρεις? Δυσκολα ... τους ρωτας η αν κανεις στην περιοχη καποια βολτα και βρεις τα καφαο(καμπινες) τα οποια ειναι μαγαλυτερα απο τα κανονικα ... τωρα αν εισαι σε πολη πιο δυσκολα εκτος αν μαθεις κατι σε ποιοες περιοχες ειναι απο κουβεντες γνωστων ... εμας Αγγλια μας εδιναν στο checker (για estimate ταχυτητα & που βρισκεται η τοπικη καμπινα)

    Ενα αλλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να κανεις log sto adsl modem που εχεις και να δεις το τωρινο loop attenuator τι νουμερο δινει
    Παντως στο χιλιομετρο περιπου υπολογιζω απο τα 30 να περνεις γυρω στα 15-20 αν ειναι καλη η γραμμη του χαλκου (εδω παιζει μαγαλο ρολο και η ποιοτητα γραμμης)
    Τι ταχυτητα εχεις με το adsl?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimferrari3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να ρωτήσω αν με απόσταση 1km απο το αστικό κέντρο μπορώ να έχω vdsl, έστω και 30. Η forthnet με έχει ενημερώσει για αυτήν την απόσταση αλλά δεν μου το συστήνουν γιατί το όριο για τους ίδιους είναι τα 800m.
    Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή αν αξίζει να ρισκάρω και γιατί: με adsl στα 24mbps έχω καθαρά 17mbps. δεν γνωρίζω αν με την μετατροπή υπάρχει περίπτωση να μην έχω ούτε τα 17mbps (της adsl). Παρεπιπτώντος το αστικό κέντρο σε μένα είναι το μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι. όποιος μπορεί να με διαφωτίσει σε τεχνικό επίπεδο, ευπρόσδεκτος. ευχαριστώ.
    Υπολογιζω γυρω στα 15-20 ... αλλα οπως ειπα και πριν εξαρταται και η ποιοτητα γραμμης ... νομιζω αν δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε σε ξαναγυρναν στο adsl αν εχεις υπομονη για πειραματα

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η απόσταση που μετρούν όλοι είναι από το αστικό κέντρο.
    Απλά όπου υπάρχουν καμπίνες VDSL και είναι ενεργοποιημένες, δεν έχει νόημα η παραπάνω μέτρηση καθώς αυτές βρίσκονται σε πολλή μικρή απόσταση από τις οικοδομές και θα συγχρονίζουν στο μέγιστο της γραμμής.
    Όπου δεν υπάρχουν καμπίνες παίζει μεγάλο ρόλο η απόσταση. Σε κάποιους, που μπορεί να είναι κοντά στο αστικό κέντρο, εμφανίζει διαθεσιμότητα 50Mbps, σε άλλους μόνο 30Mbps και στους περισσότερους αδυναμία παροχής VDSL.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απόσταση που μετρούν όλοι είναι από το αστικό κέντρο.
    Απλά όπου υπάρχουν καμπίνες VDSL και είναι ενεργοποιημένες, δεν έχει νόημα η παραπάνω μέτρηση καθώς αυτές βρίσκονται σε πολλή μικρή απόσταση από τις οικοδομές και θα συγχρονίζουν στο μέγιστο της γραμμής.
    Όπου δεν υπάρχουν καμπίνες παίζει μεγάλο ρόλο η απόσταση. Σε κάποιους, που μπορεί να είναι κοντά στο αστικό κέντρο, εμφανίζει διαθεσιμότητα 50Mbps, σε άλλους μόνο 30Mbps και στους περισσότερους αδυναμία παροχής VDSL.
    δεν βλεπω τον λογο να μην δινουν μεχρι τα 1000 μετρα vdsl σε FTTC η FTTN ... ισως εδω να μην εχουν την τεχνικη αναρτηση
    Το vdsl ειναι υπολογισμενο και μετρημενο στα αναλογα προφιλ ... το ειχα, το παρακαλουθω και μεχρι στιγμης κανεις δεν ειχε προβλημα (αγγλια) μεχρι τα 1000 μετρα ... εκτος απο κατι χαλκινες γραμμες που οι τεχνικοι τα εφτιαχναν οταν αναφερονταν το προβλημα
    ευχαριστω για την πληροφορια ... οποτε απο οτι ξερω αν η καμπινα ειναι διπλα στο αστικο κεντρο τοτε μιλαμε για FTTN και οχι FTTC ... στην FTTN συνηθως δουλευουν 8 προφιλ οποτε η παρακτω μετρηση ειναι πιο αντικειμενικη

    12 - 14 Mbps 4500 ft 1500 meters
    25 Mbps 3000 ft 1000 meters
    50 - 55 Mbps 1000 ft 300 meters
    Φυσικα μην ξεχναμε και τον παραγωντα χαλκο γραμμης

    EDIT
    Το οτι δινουν εδω Ελλαδα και VDSL μεσα απο το αστικο κεντρο ειμαι προς μεγαλη εξπληξη, γιατι Αγγλια απαγορευευται λογο του επιρεασμου με το ADSL ... μπας και για αυτο δεν τραβαει σε μερικους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-12-13 στις 13:52.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-13, 02:37
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 16:52
  3. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 15:12
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 21:58
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-12, 03:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας