Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ/ΝΕΑ ΧΩΡΑ
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99976/9998 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Angry
    Πριν από καμιά 20αρια μέρες έκανα αίτημα στην forthnet για να φύγω από τον ΟΤΕ που ήμουν, αλλά στο ενδιάμεσο ο ΟΤΕ μου έκανε μια καλύτερη προσφορά για να παραμείνω στο δίκτυο του, την προσφορά μου την έκαναν στις 24/2, την επόμενη μέρα δηλαδή στις 25/2 πάω σε ένα κατάστημα forthnet και κάνω αίτημα ακύρωσης της αίτησης που τους είχα κάνει και επέστρεψα τον εξοπλισμό που είχα πάρει.
    Στις 5/3 η forthnet με ενεργοποίησε στο δίκτυο της ΧΩΡΙΣ θέληση μου, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω εγώ;
    Από την forthnet μου λένε ότι άμα διακόψω από αυτούς τα τέλη ενεργοποίησής και διακοπής δεν θα πληρώσω, από τον ΟΤΕ μου λένε ότι θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης που είναι κάπου στα 32€, αλλά γιατί να τα πληρώσω αυτά τα χρήματα αφού δεν φταίω; παιδιά τη βοήθεια σας θα ήθελα σας έχει τύχει σ΄εσάς κάτι τέτοιο;
    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! προσωπικά δεν μου εχει τυχει, και εγω παω σε 4νετ απο οτε αλλα δεν μου εκαναν καμια προσφορα. Μπορεις να γραψεις ακριβώς τις ημερομηνιες για να καταλαβουμε καλυτερα?

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2013
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaharias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από καμιά 20αρια μέρες έκανα αίτημα στην forthnet για να φύγω από τον ΟΤΕ που ήμουν, αλλά στο ενδιάμεσο ο ΟΤΕ μου έκανε μια καλύτερη προσφορά για να παραμείνω στο δίκτυο του, την προσφορά μου την έκαναν στις 24/2, την επόμενη μέρα δηλαδή στις 25/2 πάω σε ένα κατάστημα forthnet και κάνω αίτημα ακύρωσης της αίτησης που τους είχα κάνει και επέστρεψα τον εξοπλισμό που είχα πάρει.
    Στις 5/3 η forthnet με ενεργοποίησε στο δίκτυο της ΧΩΡΙΣ θέληση μου, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω εγώ;
    Από την forthnet μου λένε ότι άμα διακόψω από αυτούς τα τέλη ενεργοποίησής και διακοπής δεν θα πληρώσω, από τον ΟΤΕ μου λένε ότι θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης που είναι κάπου στα 32€, αλλά γιατί να τα πληρώσω αυτά τα χρήματα αφού δεν φταίω; παιδιά τη βοήθεια σας θα ήθελα σας έχει τύχει σ΄εσάς κάτι τέτοιο;
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    καλύτερα θα ήταν να στείλεις αυτό το μύνημα εδώ στο adsl στο forthnet support που εκεί θα σου πουν τι να κάνεις

  4. #4
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ/ΝΕΑ ΧΩΡΑ
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99976/9998 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Από την forthnet μου λένε ότι άμα διακόψω από αυτούς τα τέλη ενεργοποίησής και διακοπής, αλλά από τον ΟΤΕ λένε ότι θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης που είναι κάπου στα 32€
    Οι ημερομηνίες είναι οι εξής:
    24 Φεβρουαρίου μου κάνει την προσφορά ο ΟΤΕ
    25 Φεβρουαρίου πάω forthnet και κάνω το αίτημα ακύρωσης και επιστρέφω και τον εξοπλισμό
    5 Μαρτίου ενεργοποιείτε η σύνδεση μου με την forthnet
    Αυτά...

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν αναφερεις ποτε και πως εκανες αιτηση για να πας στην 4net αυτο εχει κυριως σημασια. Αν περαστηκε γρηγορα η αιτηση και προχωρησε η διαδικασια και μετα εσυ πας σε καταστημα, μεχρι να ενημερωσουν τα κεντρικα παιρνει καποιο χρονο και εχει ενδιαμεσα Σαββατοκυριακο και Καθαρα Δευτερα που ειναι αργιες. Ετσι δεν ενημερωθηκαν και το ειχαν ηδη προχωρησει. Για μενα επρεπε να παρεις τηλ στα κεντρικα με το καταστημα καθυστερησαν περισσοτερο πιστευω. Δλδ απο 4net εισαι οκ δλδ δεν πληρωνεις τπτ, το προβλημα ειναι με τον ΟΤΕ σωστα? πες τους οτι αμα ειναι να πληρωσεις πας στην 4net....για την ιστορια τι προσφορα σου εκαναν?

  6. #6
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ/ΝΕΑ ΧΩΡΑ
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99976/9998 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Η προσφορά του ΟΤΕ ήταν 29,90€ για τηλέφωνο και ίντερνετ απεριόριστα και 10€ έκπτωση στον λογαριασμό του κινητού μου
    Στις 19 Φεβρουαρίου έκανα αίτηση στη forthnet

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaharias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσφορά του ΟΤΕ ήταν 29,90€ για τηλέφωνο και ίντερνετ απεριόριστα και 10€ έκπτωση στον λογαριασμό του κινητού μου
    Στις 19 Φεβρουαρίου έκανα αίτηση στη forthnet
    καλυτερα ρωτα στο forthnet support τι εγινε ακριβως! γιατι σε ενεργοποιησαν ενω εκανες ακυρωση?
    τωρα για την προσφορα με 29,90 εχεις στην 4net και nova δεν την βλεπω για καλη προσφορα αυτη....κινητο εχεις cosmote παγιο? προσωπικα θα εμενα στην 4net παντως.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ/ΝΕΑ ΧΩΡΑ
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99976/9998 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Nαι cosmote έχω...ξέχασα να σημειώσω ότι έχω και ΟΤΕ TV
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaharias13 : 07-03-14 στις 15:01.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaharias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι cosmote έχω...ξέχασα να σημειώσω ότι έχω και ΟΤΕ TV
    εννοεις οτι με 29,90 σου εδωσαν μαζι και οτε tv? αν και ποιο πακετο το ποιο απλο φανταζομαι. Αν ειναι ετσι τοτε ναι ειναι καλη προσφορα για ενα 12μηνο παντα μετα εχει ο Θεος.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-08-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaharias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από καμιά 20αρια μέρες έκανα αίτημα στην forthnet για να φύγω από τον ΟΤΕ που ήμουν, αλλά στο ενδιάμεσο ο ΟΤΕ μου έκανε μια καλύτερη προσφορά για να παραμείνω στο δίκτυο του, την προσφορά μου την έκαναν στις 24/2, την επόμενη μέρα δηλαδή στις 25/2 πάω σε ένα κατάστημα forthnet και κάνω αίτημα ακύρωσης της αίτησης που τους είχα κάνει και επέστρεψα τον εξοπλισμό που είχα πάρει.
    Στις 5/3 η forthnet με ενεργοποίησε στο δίκτυο της ΧΩΡΙΣ θέληση μου, μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω εγώ;
    Από την forthnet μου λένε ότι άμα διακόψω από αυτούς τα τέλη ενεργοποίησής και διακοπής δεν θα πληρώσω, από τον ΟΤΕ μου λένε ότι θα πληρώσω τέλη επανασύνδεσης που είναι κάπου στα 32€, αλλά γιατί να τα πληρώσω αυτά τα χρήματα αφού δεν φταίω; παιδιά τη βοήθεια σας θα ήθελα σας έχει τύχει σ΄εσάς κάτι τέτοιο;
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    καλησπέρα!μου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με τη μονη διαφορά οτι τηλεφωνικά αναγνωρίζει το λάθος της η 4νετ οτι δηλαδη ενώ ειχα κάνει όλες τις απαραίτητες διαδικάσίες εκ παραδρομής έγινε η αλλαγή φορητότητας(ενω ειχα ακυρωσει,οπότε αμα θελω τους πιστεύω οτι δεν θα με χρεώσουν κιόλας)αλλά παιρνοντας μου απο τη wind το τηλέφωνο μου τώρα η wind δεν μου αναγνωρίζει την προηγούμενη προσφορά που μου είχε κάνει λέγοντας μου ότι για να ξαναπάρει πίσω τη γραμμή θέλει νέο συμβόλαιο μαζί της κ άλλη προσφορά που ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει να μου δώσουν....η 4νετ απο την άλλη δε δεχεται να μου κάνει καμιά αλλη προσφορά αντιστοιχη παροτι αναγνωρίζει οτι κατα λαθος εγινε η σύνδεσή μου...εχασα ολη την ημερα να μιλαω εναλλαξ με τις 2 εταιρίες κ να μη βγάζω ακρη....ενας φίλος προτεινε καταγγελια στην εεττ...Με το δικό σου θέμα πως έβγαλες άκρη?Εντέλει γύρισες στον οτε?κ αν ναι υπήρξε χρέωση της 4νετ?να ενημερωσω οτι πηγα να κανω 4νετ 3play με 29.90ευρω κ η αντιπρόταση της wind ήταν εκπτωση 50% στο πάγιο που είχα με τελικη τιμη να βγαίνει στα 12.20ευρω 24αρι ιντερνετ,2 ωρες σταθερα,2ωρες κινητα δωρεαν....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sedna : 01-08-14 στις 04:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο πάροχος δέκτης μπορεί να πάρει μια γραμμή χωρίς την συναίνεση του παρόχου δότη (ο οποίος έχει την δυνατότητα να απορρίψει την αίτηση φορητότητας).

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1019
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    2.5(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο πάροχος δέκτης μπορεί να πάρει μια γραμμή χωρίς την συναίνεση του παρόχου δότη (ο οποίος έχει την δυνατότητα να απορρίψει την αίτηση φορητότητας).
    Μπορεί να πάρει την γραμμή αν δεν ενημερώσει εγκαίρως τον πάροχο-δότη ότι υπάρχει αίτημα ακύρωσης της φορητότητας........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sedna Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα!μου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με τη μονη διαφορά οτι τηλεφωνικά αναγνωρίζει το λάθος της η 4νετ οτι δηλαδη ενώ ειχα κάνει όλες τις απαραίτητες διαδικάσίες εκ παραδρομής έγινε η αλλαγή φορητότητας(ενω ειχα ακυρωσει,οπότε αμα θελω τους πιστεύω οτι δεν θα με χρεώσουν κιόλας)αλλά παιρνοντας μου απο τη wind το τηλέφωνο μου τώρα η wind δεν μου αναγνωρίζει την προηγούμενη προσφορά που μου είχε κάνει λέγοντας μου ότι για να ξαναπάρει πίσω τη γραμμή θέλει νέο συμβόλαιο μαζί της κ άλλη προσφορά που ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει να μου δώσουν....η 4νετ απο την άλλη δε δεχεται να μου κάνει καμιά αλλη προσφορά αντιστοιχη παροτι αναγνωρίζει οτι κατα λαθος εγινε η σύνδεσή μου...εχασα ολη την ημερα να μιλαω εναλλαξ με τις 2 εταιρίες κ να μη βγάζω ακρη....ενας φίλος προτεινε καταγγελια στην εεττ...Με το δικό σου θέμα πως έβγαλες άκρη?Εντέλει γύρισες στον οτε?κ αν ναι υπήρξε χρέωση της 4νετ?να ενημερωσω οτι πηγα να κανω 4νετ 3play με 29.90ευρω κ η αντιπρόταση της wind ήταν εκπτωση 50% στο πάγιο που είχα με τελικη τιμη να βγαίνει στα 12.20ευρω 24αρι ιντερνετ,2 ωρες σταθερα,2ωρες κινητα δωρεαν....
    αν η 4νετ ενημέρωνε την wind για το αίτημα ακύρωσης φορητότητας (εφόσον ήσουν μέσα στις προθεσμίες) τότε η wind δεν θα μπορούσε να προχωρήσει σε διακοπή της σχέσης μαζί σου (και άρα της όποιας προσφοράς-συμφωνίας-συμβολαίου είχατε).
    τώρα που η 4νετ παραδέχεται ότι με τις λάθος ενέργειες τις οδήγησε την wind να διακόψει μαζί σου, μόνο η εεττ μπορεί να σε κατευθύνει για το τι ισχύει και πως πρέπει να "αντιμετωπίσεις" το θέμα με την wind.

    δεν γνωρίζουμε αν η wind μπορεί να στηρίξει την επιχειρηματολογία της ισχυριζόμενη παραπλάνηση-μη έγκαιρη ενημέρωση από την 4νετ ή αν το πλαίσιο της εεττ είναι πιο αυστηρό απ' ότι υποθέτουμε και δεν επιτρέπει την διακοπή της σχέσης με τον συνδρομητή ακόμη και στην περίπτωση που δεν ενημερωθεί εγκαίρως ο πάροχος-δότης.... (πάντα με την προϋπόθεση ότι ο συνδρομητής κάνει τις απαραίτητες ενέργειες εντός προθεσμιών)

    η επίλυση του θέματος σου είναι ενδιαφέρουσα, αν μπορείς ενημέρωνε μας!

  13. #13
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [QUOTE=costaskalas;5465165]Μπορεί να πάρει την γραμμή αν δεν ενημερώσει εγκαίρως τον πάροχο-δότη ότι υπάρχει αίτημα ακύρωσης της φορητότητας........

    Μα την στιγμή που σου κάνει η εταιρία απ' την οποία φεύγεις αντιπροσφορά και αποδέχεσαι τότε μπορούν να διακόψουν την διαδικασία της φορητότητας….οι κλήσεις ηχογραφούνται δεν χρειάζονται επιπλεόν ενέργειες!!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1019
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    2.5(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα την στιγμή που σου κάνει η εταιρία απ' την οποία φεύγεις αντιπροσφορά και αποδέχεσαι τότε μπορούν να διακόψουν την διαδικασία της φορητότητας….οι κλήσεις ηχογραφούνται δεν χρειάζονται επιπλεόν ενέργειες!!!!
    Ο πάροχος-δότης αποδέχεται ή απορρίπτει (αν είναι λάθος ο ΑΦΜ-ΑΔΤ) το αίτημα φορητότητας. Από εκεί και πέρα την διαδικασία υλοποίησης της φορητότητας αναλαμβάνει ο πάροχος-δέκτης και μόνο αυτός μπορεί να την διακόψει. (γι αυτό σε βάζουν μετά την αντιπροσφορά να στείλεις αίτημα υπαναχώρησης στον πάροχο-δέκτη...)

    Οι ηχογραφημένες κλήσεις δεν αποτελούν νόμιμο τρόπο αιτήματος υπαναχώρησης φορητότητας, εκτός αν γίνεται μέσω αυτοματοποιημένου συστήματος ή με τη χρήση ηλεκτρονικής υπογραφής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costaskalas : 03-08-14 στις 12:07.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα, δεν γνωριζα αυτές τις λεπτομέρειες!!! Θεώρησα ότι αφού με τόση ευκολία (και χωρίς προφανή λόγο, ιδιαίτερα στις εταιρίες κινητής) ο πάροχος δότης απορρίπτει συνήθως την πρώτη αίτηση, ότι με την ίδια ευκολία θα το κάνανε και στην περίπτωση των αντιπροσφορών, που έχουν και έναν σοβαρό λόγο να το πράξουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορά γραμμής σε ΟΤΕ
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 22:07
  2. Μια ερώτηση για μεταφορά γραμμής
    Από fearhome21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 09:13
  3. Μεταφορά γραμμής;
    Από Galatea στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 14:40
  4. Χρέη προς forthnet 3,5 χρόνια μετά;;
    Από KallaiR στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 16:24
  5. Μεταφορά γραμμής σε άλλο διαμέρισμα
    Από raidenfreeman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 01:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας