Σελ. 598 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 578588593596597598599600603608618 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.956-8.970 από 12572

Θέμα: Kodi media center

  1. #8956
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι ακριβως ειναι το shadow και που το βρηκες? Πρωτη φορα το ακουω.

    - - - Updated - - -

    Ακυρο για το shadow, το βρηκα που ειχε ειπωθει πριν λιγες μερες εδω.

    Για το φιλο που ρωτησε για το subtitles.gr και δεν βρισκω το μηνυμα του να τον κανω quote, να πω οτι φαινεται να ειναι ξανα up, οπως και το findsubtitles.eu.
    ديميتريس

  2. #8957
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το φιλο που ρωτησε για το subtitles.gr και δεν βρισκω το μηνυμα του να τον κανω quote, να πω οτι φαινεται να ειναι ξανα up, οπως και το findsubtitles.eu.
    Εγώ είχα ρωτήσει ευχαριστώ @jim_p

  3. #8958
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Λοιπόν έβαλα το Shadow χθες γιατί το προτείνατε ως το πιο γρήγορο.

    Σφαίρα πραγματικά. Δεν μου αρέσουν βέβαια τα μενού του και περιπλέκει πολύ αλλά χαλάλι.

    Ένα πράγμα που νομίζω κάνει λάθος αλλά μπορεί να κάνω και εγώ λάθος είναι το εξής. Μπαίνεις στο progress, βλέπεις ένα επεισόδιο και επιστρέφει στο progress που δεν ανανεώνεται. Στο Shadow όταν πατάς στο επεισόδιο κάνει το parse απευθείας που είναι ωραίο και γρήγορο αλλά μετά την προβολή ουσιαστικά έχεις κολλήσει. Σε προηγούμενα add-on, η επιλογή του επεισοδίου άνοιγε ουσιαστικά μια λίστα με τα επεισόδια της σειράς (σπαστικό) και άρα μετά την προβολή απλά διάλεγες το επόμενο.

    Δηλαδή το Shadow είναι τέλειο για ένα επεισόδιο αλλά ηλίθιο για αν θες να δεις πολλά ενώ άλλα addon είναι χαζά για το πρώτο επεισόδιο αλλά πιο πρακτικα για τα επόμενα.

  4. #8959
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έβαλα το Shadow χθες γιατί το προτείνατε ως το πιο γρήγορο.

    Σφαίρα πραγματικά. Δεν μου αρέσουν βέβαια τα μενού του και περιπλέκει πολύ αλλά χαλάλι.

    Ένα πράγμα που νομίζω κάνει λάθος αλλά μπορεί να κάνω και εγώ λάθος είναι το εξής. Μπαίνεις στο progress, βλέπεις ένα επεισόδιο και επιστρέφει στο progress που δεν ανανεώνεται. Στο Shadow όταν πατάς στο επεισόδιο κάνει το parse απευθείας που είναι ωραίο και γρήγορο αλλά μετά την προβολή ουσιαστικά έχεις κολλήσει. Σε προηγούμενα add-on, η επιλογή του επεισοδίου άνοιγε ουσιαστικά μια λίστα με τα επεισόδια της σειράς (σπαστικό) και άρα μετά την προβολή απλά διάλεγες το επόμενο.

    Δηλαδή το Shadow είναι τέλειο για ένα επεισόδιο αλλά ηλίθιο για αν θες να δεις πολλά ενώ άλλα addon είναι χαζά για το πρώτο επεισόδιο αλλά πιο πρακτικα για τα επόμενα.
    Το Shadow έχει λειτουργία Next Up. Έχεις παίξει με αυτή στις ρυθμίσεις του Shadow?

  5. #8960
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kandilak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Shadow έχει λειτουργία Next Up. Έχεις παίξει με αυτή στις ρυθμίσεις του Shadow?
    Ναι το είδα αυτό. Αλλά έχει ένα θεματάκι καθώς το πως βρίσκει το επόμενο επεισόδιο φαίνεται να μην είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που κάνει βήμα βήμα το UI. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να φτάσεις στο σημείο αυτό του αυτοματισμού ως προαπαιτούμενο. Αν τύχει και δεν φτάσεις εκεί, και βγείς από το βίντεο τότε έχεις το πρόβλημα που περιγράφω. Το βασικότερο λάθος σε αυτό το flow είναι η έντονη εξάρτηση από τον αυτοματισμό που παρέχει χωρίς όμως αντίστοιχο match με το ui. Γενικά, μεγάλο σημείο διαφωνίας μου με πολλούς ux τύπους. Τώρα αν υπάρχει κάτι που δείχνει τα επεισόδια μετά την επιλογή της σειράς/επεισοδίου από το progress τότε θα είμασταν κομπλέ.

    Ξαναλέω όμως ότι ειναι τόσο γρήγορο που εντάξει, μικρό το κακό.

  6. #8961
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το είδα αυτό. Αλλά έχει ένα θεματάκι καθώς το πως βρίσκει το επόμενο επεισόδιο φαίνεται να μην είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που κάνει βήμα βήμα το UI. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να φτάσεις στο σημείο αυτό του αυτοματισμού ως προαπαιτούμενο. Αν τύχει και δεν φτάσεις εκεί, και βγείς από το βίντεο τότε έχεις το πρόβλημα που περιγράφω. Το βασικότερο λάθος σε αυτό το flow είναι η έντονη εξάρτηση από τον αυτοματισμό που παρέχει χωρίς όμως αντίστοιχο match με το ui. Γενικά, μεγάλο σημείο διαφωνίας μου με πολλούς ux τύπους. Τώρα αν υπάρχει κάτι που δείχνει τα επεισόδια μετά την επιλογή της σειράς/επεισοδίου από το progress τότε θα είμασταν κομπλέ.

    Ξαναλέω όμως ότι ειναι τόσο γρήγορο που εντάξει, μικρό το κακό.
    Έχει integration με Trakt/Real Debrid?

  7. #8962
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει integration με Trakt/Real Debrid?
    Ναι. Και δείχνει απευθείας τα cashed sources. Αν δεν έχεις, το συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα. Δεν δοκίμασα το zen που είχε επίσης προταθεί αλλά το Shadow είναι εξαιρετικό και τα περισσότερα dependencies ήταν ήδη εγκατεστημένα (δηλαδή λίγα πράγματα)

  8. #8963
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτησω. Εχετε βγαλει το sport365 και τα tvone τωρα που δεν αναπτυσσονται πλεον? Γιατι λεω να τα βγαλω...
    ديميتريس

  9. #8964
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω. Εχετε βγαλει το sport365 και τα tvone τωρα που δεν αναπτυσσονται πλεον? Γιατι λεω να τα βγαλω...
    Indeed, τα έχω στείλει..

  10. #8965
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω. Θα τα βγαλω και εγω απο εδω, αλλα εχω κρατησει τα zip αν τα θελει κανεις.
    ديميتريس

  11. #8966
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω. Εχετε βγαλει το sport365 και τα tvone τωρα που δεν αναπτυσσονται πλεον? Γιατι λεω να τα βγαλω...
    Μέτα από αυτά που ακούστηκαν στη θέση σου δε θα τα κρατούσα
    VAMOS ARIS

  12. #8967
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι ακουστηκε για αυτα?
    ديميتريس

  13. #8968
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μην χρησιμοποιείς το UI του, πραγματικά είναι πολύ βαρύ. Χρησιμοποιησε καλύτερα το tmdb helper για πλοήγηση και βάλε ως default player το Shadow.

  14. #8969
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Kαλησπερα , εχω ενα θεμα σε PLEX addon σε KODI 18.6 με αχρειαστο transcoding σε hevc ματροσκες xωρις ήχο (jellyfish samples) με Plex server εγκατεστημενο σε λαπτοπ με win 10 ή λινουξ mint . Οταν στριμαρει τα αρχεια σε 2 android συσκευες με PLEX addon σε KODI 18.6 με direct play εχει cpu load 5%. Oταν στριμαρει τα ιδια hevc αρχεια σε αλλο client λαπτοπ με win 10 ή λινουξ mint και plex addon σε KODI 18.6 αρνειται να στριμαρει με direct play αλλα κανει transcoding σε H264- με την cpu στο 100%. Το ΚΟDI στα client λαπτοπ υποστηριζει HW acceleration στα hevc . Αυτο συμβαινει μονο στα hevc/mkv , ενω τα Η264 τα στριμαρει o server κανονικα με direct play σε ολους τους clients WIN/LINUX/ANDROID σε plex addon-KODI . Υποψη οτι προς clients με web app ο σερβερ δεν στριμαρει με direct play κανενα αρχειο-ουτε καν Η264 , ολα με transcoding.
    Kαμια ιδεα τι συμβαινει? Υπαρχει κανενα bug?

  15. #8970
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χρησιμοποιειτε καθολου beta του kodi οπως πχ kodi-20200502-c21e2325-unity_build-arm64-v8a ?

Σελ. 598 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 578588593596597598599600603608618 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας