Σελ. 27 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 737
  1. #391
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καπου τα μερδεψαμε με τα kb/s mb/s mbps

    εγω βλεπω τι γραφει το μοντεμ στη φωτο (28280 Kbps) δηλαδη = Kilobits Per Second
    το KBs ειναι αλλο = KiloBytes per second

    για να μην μπερδευτουμε ... πριν ποσο εγραφε στο actual rate? οχι ποσο μετρας εσυ (εκει δειχνει Kbps)

    απο οτι κατλαβα μια μικρη τυχαια πτωση μου φαινεται, εκανες reboot to modem?
    ναι αν υπαρχει θεμα στην γραμμη ο οτε θα πρεπει να ειναι σε θεση να το δει

  2. #392
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου τα μερδεψαμε με τα kb/s mb/s mbps

    εγω βλεπω τι γραφει το μοντεμ στη φωτο (28280 Kbps) δηλαδη = Kilobits Per Second
    το KBs ειναι αλλο = KiloBytes per second

    για να μην μπερδευτουμε ... πριν ποσο εγραφε στο actual rate? οχι ποσο μετρας εσυ (εκει δειχνει Kbps)

    απο οτι κατλαβα μια μικρη τυχαια πτωση μου φαινεται, εκανες reboot to modem?
    ναι αν υπαρχει θεμα στην γραμμη ο οτε θα πρεπει να ειναι σε θεση να το δει
    30000 σταθερά έγραφε, όσα reboot και να το εκανα. Τωρα όσα reboot και να κανω η ταχύτητα παιζει απο τα 26-28500.

  3. #393
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω γιατι το κανει αυτο ... για εμενα το περιεργο ειναι ειναι οτι κλειδωνε οσο και του οτε για τον λογο που παιζει με αλλο τσιπακι το 2760

    το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι αν παιζει ρολο η πολικοτητα στην πριζα (πχ το μπλε να πηγε στην θεση του κοκκινου και αναποδα ως παραδειγμα με τα χρωματα) μετα την αλλαγη
    η αλλος λογος να γεμιζει σιγα σιγα η καμπινα και φαινεται με τον πρωτο αποσυνχρονισμο να αρχιζει να φαινεται η διαφορα συμβατοτητας μοντεμ / καμπινα
    παιξε με τα μοντεμ κουντ η τα λογισμικα και αν δεν βοηθησουν τηλεφωνιμα στον οτε αφου το δικο του μοντεμ (που ειναι πιο συμαβτο με την γραμμη) τα τερματιζει

  4. #394
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    https://www.draytek.com/index.php?op...g=en#downloads

    εδώ κατέβασε το vector και δοκίμασε το 1 και το 2 και μετά απο το WAN1 μενού δοκίμασε όλα τα DSL modem code, μαζί με το default είναι 3x2 = 6 δοκιμές μαζί με τα 3 του STD, δοκίμασε τα όλα και δες με ποιο σε συγχρονίζει καλύτερα. Πχ εγω με Forhnet έχω βρει το Vector1 - Default να είναι το καλύτερο για την γραμμή μου, ενώ όταν βάζω το STD δεν παίρνει καν IP το vigor.. με το Vector2 έχω χαμηλότερο συγχρονισμό σε σχέση με το Vector1, αλλά αυτά ισχύουν για μένα, σε σένα με ΟΤΕ θα ειναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
    Επίσης απο ping πως πας? έχει επηρεαστεί και το ping σου μήπως? πχ στο google.com πόσο έχεις ?

  5. #395
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω γιατι το κανει αυτο ... για εμενα το περιεργο ειναι ειναι οτι κλειδωνε οσο και του οτε για τον λογο που παιζει με αλλο τσιπακι το 2760

    το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι αν παιζει ρολο η πολικοτητα στην πριζα (πχ το μπλε να πηγε στην θεση του κοκκινου και αναποδα ως παραδειγμα με τα χρωματα) μετα την αλλαγη
    η αλλος λογος να γεμιζει σιγα σιγα η καμπινα και φαινεται με τον πρωτο αποσυνχρονισμο να αρχιζει να φαινεται η διαφορα συμβατοτητας μοντεμ / καμπινα
    παιξε με τα μοντεμ κουντ η τα λογισμικα και αν δεν βοηθησουν τηλεφωνιμα στον οτε αφου το δικο του μοντεμ (που ειναι πιο συμαβτο με την γραμμη) τα τερματιζει
    Oταν λες πολικότητα; Δεν αλλαχτηκε η πριζα του τηλεφώνου που ηταν κουμπωμένο το Vigor, η πριζα της ηλετροδοτησης αλλάχτηκε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellhamah Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.draytek.com/index.php?op...g=en#downloads

    εδώ κατέβασε το vector και δοκίμασε το 1 και το 2 και μετά απο το WAN1 μενού δοκίμασε όλα τα DSL modem code, μαζί με το default είναι 3x2 = 6 δοκιμές μαζί με τα 3 του STD, δοκίμασε τα όλα και δες με ποιο σε συγχρονίζει καλύτερα. Πχ εγω με Forhnet έχω βρει το Vector1 - Default να είναι το καλύτερο για την γραμμή μου, ενώ όταν βάζω το STD δεν παίρνει καν IP το vigor.. με το Vector2 έχω χαμηλότερο συγχρονισμό σε σχέση με το Vector1, αλλά αυτά ισχύουν για μένα, σε σένα με ΟΤΕ θα ειναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
    Επίσης απο ping πως πας? έχει επηρεαστεί και το ping σου μήπως? πχ στο google.com πόσο έχεις ?
    Tίποτα απολύτως. Απο ping δεν εχει αλλάξει τίποτα απολύτως. Οπως ηταν και πριν, ειναι και τώρα! Η πλάκα ειναι οτι δοκιμασα και αλλα 2 ρουτερ, ενα TP-Link και ενα Zyxel. Kαι τα 2 καρφωτά στα 30000, με Attainable στα 45000. Το δικό μου αρνείτε πεισματικά να επανέρθει στα ίδια στατιστικά των άλλω ρουτερ, που σημειωτέων ειναι και στατιστικά που ειχε και το δικό μου πριν το κλεισω. Εκει επιμένει στα 28000 actual/28000 attainable. Συν οτι εχει αρχίσει και κολλάει το UI του. Το d/l του εχει πεσει και μεχρι τα 25000 και μετα απο rebοοτ επανήρθε στα 27-28. Εχω αλλον εναν μηνα εγγύηση, να δοκιμάσω RMA λέτε;

  6. #396
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wesker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oταν λες πολικότητα; Δεν αλλαχτηκε η πριζα του τηλεφώνου που ηταν κουμπωμένο το Vigor, η πριζα της ηλετροδοτησης αλλάχτηκε.
    νομιζα οτι αλλαξες πριζα τηλεφωνου
    τοτε αν το εβαλες σε πολυπριζο η στην συγκεκριμενη ηλεκτικη πριζα η αν μετακομησες το μοντεμ σε καποια αλλη θεση κοντα σε ηλεκτρικη / ηλεκτρονικη συσκευη μπορει να του δημιουργει θεμα / θορυβο και συμπεριφερεται ετσι ... αυτο ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω

    Το αλλο ειναι να ελεξεις το τροφοδοτικο του αν εχει προβλημα η παιρνει χαμηλα βολτ/αμπερ

    - - - Updated - - -

    αν δεν ειναι αυτο που νομιζω τοτε μιλα με την λεξις (αντιπροσωπος)
    http://www.lexis.gr/pages.asp?page=48&lang=1

  7. #397
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζα οτι αλλαξες πριζα τηλεφωνου
    τοτε αν το εβαλες σε πολυπριζο η στην συγκεκριμενη ηλεκτικη πριζα η αν μετακομησες το μοντεμ σε καποια αλλη θεση κοντα σε ηλεκτρικη / ηλεκτρονικη συσκευη μπορει να του δημιουργει θεμα / θορυβο και συμπεριφερεται ετσι ... αυτο ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω

    Το αλλο ειναι να ελεξεις το τροφοδοτικο του αν εχει προβλημα η παιρνει χαμηλα βολτ/αμπερ

    - - - Updated - - -

    αν δεν ειναι αυτο που νομιζω τοτε μιλα με την λεξις (αντιπροσωπος)
    http://www.lexis.gr/pages.asp?page=48&lang=1
    Οχι με το e-shop που το πήρα; To royter και τα υπόλοιπα που δοκιμασα μπηκαν στην ιδια πριζα και θεση με το Vigor. Δεν αλλαξε κατι.

  8. #398
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μιλα και με το εσοπ αν θελεις να το στειλεις μεσα αλλα και με τον αντιπροσωπο (εδωσα λινκ) μπορει να επισημανει μερικα βηματα / σημεια για να τσεκαρεις (που εγω να εχω παραληψει) πριν το στειλεις μεσα
    Επισης πιστευω οτι το εσοπ μπορει να το κρατησει να δει αν υπαρχει θεμα και αν βρει θεμα μετα να το στειλει στον αντιπροσωπο ... πηγαινωντας απ ευθειας στον αντιπορσωπο μπορει να τα αποφυγιες ολα αυτα και αν χρειαστει να το στειλεις σε αυτον δεν θα σε καθυστερηση ... αλλα αυτο πιστευω εγω, μπορει να ειμαι λαθος και μεσω εσοπ να ειναι καλυτερα

  9. #399
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    και το eshop θα το στείλει στην lexis απευθείας, απλά γλυτώνεις τα μεταφορικά αν δεν το στείλεις ο ίδιος.
    Μάλλον η τροφοδοσία (ο μετασχηματιστής του) έχει το πρόβλημα, επηρεάστηκε απο την αλλαγή (?) που έκανες, γιατί το μόνο που έκανες είναι να αλλάξεις την μπρίζα, δηλαδή το πρόβλημα εστιάζεται στην τροφοδοσία και οχι στην γραμμή σου. Τα άλλα router που δεν έχουν πρόβλημα δεν ήταν στην συγκεκριμένη μπρίζα, τα έβαλες μετά, γιαυτό δεν έχουν πρόβλημα.

  10. #400
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellhamah Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το eshop θα το στείλει στην lexis απευθείας, απλά γλυτώνεις τα μεταφορικά αν δεν το στείλεις ο ίδιος.
    Μάλλον η τροφοδοσία (ο μετασχηματιστής του) έχει το πρόβλημα, επηρεάστηκε απο την αλλαγή (?) που έκανες, γιατί το μόνο που έκανες είναι να αλλάξεις την μπρίζα, δηλαδή το πρόβλημα εστιάζεται στην τροφοδοσία και οχι στην γραμμή σου. Τα άλλα router που δεν έχουν πρόβλημα δεν ήταν στην συγκεκριμένη μπρίζα, τα έβαλες μετά, γιαυτό δεν έχουν πρόβλημα.
    Τελικά μαλλον ειχες δίκιο για την τροφοδοσια. Το πήγα στο e-shop και βρηκανε προβλημα στο τροφοδοτικο του. Δεν επισκευάζεται, οποτε αυριο θα εχω ενα καινουριο ρουτερακι. Ηρθανε και τεχνικοι του ΟΤΕ, μετρησαμε παλι με του ρουτερ του ΟΤΕ, και με ενα TP-Link δανεικό ενος συναδέλφου, εκανε ο τεχνίτης καποιους ελέγχους και στο KV και απεφάνθη οτι η γραμμή μου ειναι ΟΚ, η εσωτερική καλωδίωση το ίδιο και συμφωνα με δικες του μετρησεις το Attainable μου πρεπει να ειναι κοντά στα 45000 και όχι 29000 που έλεγε το Drytek.

  11. #401
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    νεο router θα σε δώσουνε? οχι νεο τροφοδοτικό? κομπλεδούρα

  12. #402
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellhamah Εμφάνιση μηνυμάτων
    νεο router θα σε δώσουνε? οχι νεο τροφοδοτικό? κομπλεδούρα
    Έτσι με είπαν. Οτι δεν αντικαθίσταται μονο το χαλασμένο part αλλα ολο το μηχάνημα. Τωρα το θεμα ειναι να δω ποτε. Γιατι εχει εγκριθει η αλλαγή απο το service, αλλά πρεπει να εγκριθει και απο το καταστημα, και ακομα δεν εχει έρθει SMS για παραλαβή. Δεν μπορω να καταλάβω τον λόγο. Μάλλον θα παω απο εκει να σπειρω λιγο πανικο, γιατι το e-shop με τσατίζει με την πολιτική των RMA που εχει. Αφου εγκρίθηκε απο το service, δώσε μου το πιστωτικό, την συσκευή, το ανταλλακτικο κλπ να τελειώνω. Τι παει να πει να ετοιμαστουν τα χαρτιά της εγκρισης απο το κατάστημα.....?

  13. #403
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη ειχα παρομοια εμπειρια με ενα 2850, εμενα Αγγλια που ειχαν αντικαταστησει μονο τροφοδοτικο και οχι ολη την συσκευη οτι ηταν στο πακετο
    Ειχα μιλησει ομως απ ευθειας με το support δεν μπλεχτηκα με μαγαζια, σε 2 μερες το ειχα (EDIT στο σπιτι με ταχυδρομιο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 21-11-15 στις 15:01.

  14. #404
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    συνήθως έτσι γίνεται, δηλαδή αν το πας αντ/πεία σου αλλάζει μόνο το προβληματικό part, ενώ το κατάστημα σου αλλάζει όλο το προιόν.

  15. #405
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellhamah Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνήθως έτσι γίνεται, δηλαδή αν το πας αντ/πεία σου αλλάζει μόνο το προβληματικό part, ενώ το κατάστημα σου αλλάζει όλο το προιόν.
    Νομιζω οτι εξαρταται απο τον κατσκευαστη ... δεν ειμαι σιγουρος ... για να το λες θα ξερεις
    Αν τυχαινε προβλημα ποτε δεν πηγα πισω σε μαγαζι παρα μονο για επιστροφη ενος μοντεμ (εξωτερικο)
    Μηπως του βαλουν το ιδιο μεσα στο κουτι και του το στειλουν πισω απλα με καινουριο τροφοδοτικο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 21-11-15 στις 15:02.

Σελ. 27 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Review DrayTek 2760n
    Από babis3g στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 516
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 12:19
  2. 2760 firmware και modem codes
    Από George P στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 11:38
  3. 2760 -2850 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ WI-FI ΣΕ VDSL
    Από soc στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:43
  4. PAP2T / SPA-3102 / SPA-122 / Draytek 2700VG
    Από sakis.kom στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας