Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάνω που νόμιζα πως δεν μπορεί να δω κάτι πιο χαζό στην καλωδίωση του σπιτιού μου, έμαθα ότι η καλωδίωση του γείτονα περνάει μέσα από την δική μου καλωδίωση(ναι, μέσα από τους τοίχους).

    Πιθανώς να φταίει ότι, στο κατσικοχώρι που είμαι το 70-80 δεν είχανε ιδέα από τηλεφωνία, αλλά στο κουτι που διακλαδώνεται η γραμμή του τηλεφώνου μου, όχι αυτό στην κολόνα, ούτε αυτό στον εξωτερικό τοίχο, υπήρχαν 2 καλώδια τα οποία δεν ήξερα σε ποια πρίζα του σπιτιού οδηγούνε και έτσι τα αποσύνδεσα αφού τα θεώρησα άχρηστα, αυτό έγινε χθες.

    Πριν 2 ώρες ήρθανε τεχνικοί εδώ, γιατί ο διπλανός μου δεν είχε τηλέφωνο και βρήκανε πως το καλώδιο της κολόνας μετά το εξωτερικό κουτί περνάει εντός των τοίχων μου, φτάνει μέχρι πάνω από την κεντρική είσοδο του σπιτιού όπου βρίσκεται η διακλάδωση και από εκεί πηγαίνει στο διπλανό σπίτι.

    Δεν είμαι ο πικάσο, αλλά έκανα ένα σχέδιο για καλύτερη κατανόηση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eleos.jpg 
Εμφανίσεις:  177 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 139376

    Τα πρόβληματα που προκύπτουν είναι:
    1. Έχω παρεμβολές στο vdsl(χάνω 3-4-5 mbit με τον γείτονα συνδεμένο και δεν έχω ιδέα τι ταχύτητα έχω στην κολόνα)
    2. Δεν έχω ιδέα αν όλο αυτό είναι νόμιμο(δεν ξέρω αν αυτήν είναι η σωστή λέξη) και θέλω να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ, αλλά σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εδώ, περί του τι μπορώ να κάνω.
    3. Οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να συνδέσω τα τηλέφωνα μου στην γραμμή του γείτονα και να ακούω συζητήσεις του και μιας που δεν είχα δώσει βάση αν τα καλώδια ήταν συνδεμένα με την δική μου καλωδίωση, ίσως αυτός να μπορούσε να ακούσει συζητήσεις μου.

    Οπότε θα ήθελα να μάθω, αν γνωρίζει κάποιος, είμαι υποχρεωμένος από τον ΟΤΕ να έχω ξένη καλωδίωση που περνάει μέσα από το σπίτι μου?
    Δεν είναι υποχρεωμένος ο γείτονας να τραβήξει δικό του καλώδιο?
    Εαν ειδοποιήσω τον ΟΤΕ θα ασχοληθεί μαζί μου σοβαρά, υπάρχει περίπτωση να μπλέξω και να μην μπορώ να πειράξω την καλωδίωση του σπιτιού μου?

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν νομιζω να μπορει να σε υποχρεωσει ο οτε και ο καθε οτε , να φερεις καλωδιωσεις που δεν αφορουν εσενα.
    περιμενε να παρεις ομως και την γνωμη καποιου ποιο σχετικου
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα αστικά κέντρα κάθε καλώδιο οδεύει υπόγεια από τον κατανεμητή στα ακίνητα. Όμως στην επαρχία (αλλά και σε πολλά αστικά κέντρα) η όδευση γίνεται εναέρια με κολόνες.
    Συνήθως από την κολόνα τραβιέται μία γραμμή για κάθε σπίτι. Όμως πολλές φορές αυτό δεν βολεύει, ανάλογα πως είναι η διαμόρφωση των ακινήτων, καθώς η απόσταση από την κολόνα μπορεί να είναι μεγάλη.
    Κάποιες φορές ο ΟΤΕ φέρνει ένα μεγάλο καλώδιο στο πρώτο στη σειρά ακίνητο και από εκεί το οδηγεί εξωτερικά στα επόμενα σπίτια.
    Αυτό είναι καθόλα νόμιμο και θεωρώ ότι το να περάσει από εντοιχισμένο ηλεκτρολογικό σωλήνα έγινε με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη (για διάφορους λόγους), που στην περίπτωση είστε εσείς (εσύ, ο πατέρας σου ή ο παππούς σου).
    Αν δεν το θέλεις να περνά μέσα από τον τοίχο, είσαι υποχρεωμένος να το περάσεις εξωτερικά επί του ίδιου τοίχου με ηλεκτρολόγο. Μπορείς να αποτανθείς στον τοπικό ΟΤΕ, αλλά δε νομίζω ότι θα έρθει τεχνικός για την αλλαγή όδευσης.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Θα πρέπει ο γείτονας να φτιάξει χωνευτή με ηλεκτρολόγο του στο δικό του οίκημα και να του φέρει ο ΟΤΕ ατομική καλωδίωση από το πλησιέστερο BOX. Η ατομική καλωδίωση αναγκαστικά θα περάσει εξωτερικά από το χώρο σου αν χρειάζεται-κάτι τέτοιο προβλέπεται όπως φαίνεται και στη φωτό του jkoukos που δόθηκε παραπάνω. Δεν έχεις όμως καμιά δουλειά ούτε είσαι υπόχρεος να έχεις μέσα στην ίδια όδευση της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ καλωδιώσής σου και την ατομική γραμμή του γείτονα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ingenius : 14-05-14 στις 18:42.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να μπορει να σε υποχρεωσει ο οτε και ο καθε οτε , να φερεις καλωδιωσεις που δεν αφορουν εσενα.
    περιμενε να παρεις ομως και την γνωμη καποιου ποιο σχετικου
    Δεν υποχρεώνει γιατί δεν έχει δικαιοδοσία στο εσωτερικό του κτιρίου. Ο ΟΤΕ έχει ευθύνη μέχρι το box ή το escalit. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα του ιδιωκτήτη του κτιρίου.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέσα από ξένη ιδιοκτησία, απαγορεύεται να περνάει άλλη καλωδίωση για ευνόητους λόγους.

    Ρίξε μια ματιά, μήπως περνάει και η παροχή της ΔΕΗ και πάθεις τίποτα χειρότερο.

    @jkoukos, ωραίος κατανεμητής!!!!! δεν πιστεύω να παίρνεις κι' εσύ απ' αυτόν;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα από ξένη ιδιοκτησία, απαγορεύεται να περνάει άλλη καλωδίωση για ευνόητους λόγους.

    Ρίξε μια ματιά, μήπως περνάει και η παροχή της ΔΕΗ και πάθεις τίποτα χειρότερο.

    @jkoukos, ωραίος κατανεμητής!!!!! δεν πιστεύω να παίρνεις κι' εσύ απ' αυτόν;;;
    Που το αναφέρει αυτό;
    Στις οικοδομές γιατί περνάει μέσα απο τους τοίχους που θεωρητικά είναι ιδιοκτησία κάποιοι άλλου ιδιοκτήτη;


    @marios145,
    Ο ΟΤΕ για να δώσει γραμμή, συνήθως ψάχνει να δει αν είναι καλυμμένος (σύμφωνα με τον νόμο), αυτό όχι μόνο τώρα αλλά εδώ και χρόνια.
    Θα πρέπει να ψάξεις καλά τα συμβόλαια κλπ πριν κάνεις κάτι

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το αναφέρει αυτό;
    Στις οικοδομές γιατί περνάει μέσα απο τους τοίχους που θεωρητικά είναι ιδιοκτησία κάποιοι άλλου ιδιοκτήτη;
    Προφανώς θα αναφέρεσαι για τους κοινόχρηστους χώρους και πάντα να περάσει η καλωδίωση

    των ιδιοκτητών του συγκεκριμένου ακινήτου και όχι ξένου.

    Στους εσωτερικούς τοίχους του διαμερίσματος, απαγορεύεται να περάσει ξένη καλωδίωση και δεν

    χρειάζεται φαντάζομαι να αναφέρουμε γιατί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς θα αναφέρεσαι για τους κοινόχρηστους χώρους και πάντα να περάσει η καλωδίωση

    των ιδιοκτητών του συγκεκριμένου ακινήτου και όχι ξένου.

    Στους εσωτερικούς τοίχους του διαμερίσματος, απαγορεύεται να περάσει ξένη καλωδίωση και δεν

    χρειάζεται φαντάζομαι να αναφέρουμε γιατί.
    Ακριβώς, αυτό, δεν ήξερα ότι είδες τα συμβόλαια του Μάριου.
    Αν έχεις κάποιο λινκ για τον κανονισμό θα βοηθήσει

  10. #10
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχω πρόβλημα με το αν φαίνεται η όχι το καλώδιο, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι προκαλεί θόρυβο στην γραμμή μου. Απλά δεν τον ενδιαφέρει να περάσει την γραμμή του με εξωτερικό καλώδιο, οπότε είμαι υποχρεωμένος εγώ να τραβήξω καλώδιο....
    Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω και με τον ΟΤΕ να δω αν μπορεί να γίνει κάτι, επειδή μιλάμε για μονοκατοικία όχι για πολυκατοικία με κοινόχρηστους χώρους.

    (Πολύ πιθανό ο "ηλεκτρολόγος" που έκανε την δουλειά να μην ζει τώρα καθώς έχουν περάσει και 40 χρόνια)

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, αυτό, δεν ήξερα ότι είδες τα συμβόλαια του Μάριου.
    Αν έχεις κάποιο λινκ για τον κανονισμό θα βοηθήσει
    Δεν ξέρω αν έχει γίνει με την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη.

    Αυτό το αναφέρει και ο @jkoukos ποιο πάνω:
    το να περάσει από εντοιχισμένο ηλεκτρολογικό σωλήνα έγινε με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη (για διάφορους λόγους), που στην περίπτωση είστε εσείς (εσύ, ο πατέρας σου ή ο παππούς σου).
    Γράφω τι ισχύει γενικά και τι κινδύνους ενέχει κάτι τέτοιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις οικοδομές γιατί περνάει μέσα απο τους τοίχους που θεωρητικά είναι ιδιοκτησία κάποιοι άλλου ιδιοκτήτη;
    Στην περίπτωση των τηλεφωνικών καλωδίων απο τα διαμερίσματα προς το εσκαλίτ, περνάει απο την εξωτερική πλευρά των τοίχων, Σπύρο, όχι απο την εσωτερική.
    Δηλαδή, και μπουάτ διέλευσης να υπάρχει, δεν έχεις πρόσβαση σ' αυτό μέσα απο το διαμέρισμα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Παντως στην επαρχια που λετε, σε μενα εχουν καρφωσει το καλωδιο που φτανει στον γειτονα, σε ολοκληρη την προσοψη του σπιτιου μου! Ακριβως πανω απο την εξωπορτα! Απλο καλωδιο και εκτος οτι ειναι αντιαισθητικο, δεν ειχαν παρει και καμμια συμφωνη γνωμη! Ενα πρωι απουσιαζαμε και το μεσημερι που επιστρεψαμε το ειχαν καρφωσει... Ουσιαστικα δηλαδη ο γειτονας μενει χωρις τηλεφωνο οτι ωρα θελω, αν θελω πχ να κρεμασω ενα καδρο εξωτερικα ή να κρεμασω λαμπακια τα χριστουγεννα καρφονωντας τα...

    Τοσο δημοκρατικα πραγματα... με κολωνα στα 5-10 μετρα...
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση των τηλεφωνικών καλωδίων απο τα διαμερίσματα προς το εσκαλίτ, περνάει απο την εξωτερική πλευρά των τοίχων, Σπύρο, όχι απο την εσωτερική.
    Δηλαδή, και μπουάτ διέλευσης να υπάρχει, δεν έχεις πρόσβαση σ' αυτό μέσα απο το διαμέρισμα.
    Ούτε με το μεγάλο το τρυπάνι;

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλες τις περιπτώσεις (μονοκατοικίες, πολυκατοικίες)

    Ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση και ΕΥΘΥΝΗ να φέρει το καλώδιο στο σύνορο της ιδιοκτησίας με κοινόχρηστο χώρο.

    Στις μονοκατοικίες / αγροτικές κλπ μέχρι την ρυμοτομική γραμμή - Η ρυμοτομική είναι το σύνορο του οικοπέδου με τον δημόσιο χώρο , η οικοδομική γραμμή είναι εκεί που επιτρέπεται το χτίσιμο ακινήτου, οι δύο γραμμές μπορεί να απέχουν μπορεί και να ταυτίζονται. Για αυτό ο ΟΤΕ φέρνει τα καλώδια μέχρι το όριο του οικοπέδου και όχι του ακινήτου.

    Στις πολυκατοικίες/κτίρια γραφείων που έχουν σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, όπου και περιγράφονται αναλυτικά οι ιδιοκτησίες και οι κοινόχρηστοι χώροι του κτηρίου, ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να οδηγήσει τα καλώδια σε κοινόχρηστο χώρο που θα του υποδειχθεί.

    Από εκει και μετά υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. ( Ακόμα και στα ψηλά κτήρια ενώ χτίζονται υπάρχει ιδιοκτήτης, ο οποίος είναι και ο μόνος που δικαιούται να κάνει αίτηση και να υπογράψει σύμβαση με τον ΟΤΕ)

    ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ. Αλλιώς πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική σύμβαση "δουλείας" (αν αυτό επιτρέπεται - και ναι στην Ελλάδα υπάρχουν τυφλά οικόπεδα χωρίς πρόσβαση σε κοινόχρηστο χώρο/δρόμο και για να πάνε οι άνθρωποι στο κτήριό τους περνάνε μέσα από άλλη ιδιοκτησία όπου υπάρχει "δουλεία διέλευσης")

    Στην περίπτωσή σου και επειδή φαίνεται ότι δεν αγαπιώσαστε με τον γείτονα, στείλτου εγγράφως ενημέρωση (με συστημένο ή εξώδικο) όπου θα τον καλείς να λάβει μέτρα διόρθωσης μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα. Ζήτα και από τον ΟΤΕ έκθεση αυτοψίας και όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες να σου το κοινοποιήσουν.

    Μετά την παρέλευση του διαστήματος αποσυνέδεσε τα καλώδια και άστον να κουρεύεται. Αν θέλεις επειδή είσαι ιδιοκτήτης μπορείς και να μην ξαναεπιτρέψεις την είσοδο του συνεργείου του ΟΤΕ στην ιδιοκτησία σου.

    Δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να μπλέκεσαι στις σχέσεις γείτονα - ΟΤΕ.
    Η προειδοποίηση απαιτείται επειδή μπορεί να έχει ιατρικά μηχανήματα στην γραμμή του ΟΤΕ. Αν θέλεις κάνε κοινοποίηση την επιστολή σου και στον ΟΤΕ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως να βλέπω το σπίτι μου μέσω internet ;
    Από eagle13 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-19, 03:46
  2. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  3. Διαγραφή του user name από το log in στο skype..
    Από zalonitonia στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:10
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 15:36
  5. Προσοχή στην αγορά του Gigaset A510 από το e-shop.gr
    Από Eastwood στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας