Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επί του παρόντος, έχω έναν laser ασπρομαυρο, και ενα inkjet πολυμηχανημα.
    Ομως, στο προσεχες μελλον σχεδιαζω να αντικατασταθουν απο ενα μηχανημα.

    Αναλογα με τις αναγκες, γινονται και οι αγορες, αλλα τι να διαλεξει κανεις οταν προσπαθει να συγκερασει διαφορετικες αναγκες, που δεν ειναι απολυτα σιγουρα σε ποιο βαθμο θα μπορει να τις καλυψει ένα μηχανημα;

    Βασικες απαιτήσεις μου πάνω στις οποίες σκέφτομαι να κινηθώ, είναι:
    - Ένα μηχανημα για ολες τις αναγκες μου
    - Φτηνό κόστος εκτύπωσης (ειδικά αν καταλήξω σε inkjet). Δηλαδη, αν οχι κατ’αναγκη φτηνα μελανια, τουλαχιστον να βγαζει πολλες, μα πολλες (ανω των 500 σε α/μ) σελιδες. Είτε λογω πολλων ml, είτε λογω πραγματικά οικονομικής εκτύπωσης.
    - Για τυχον επιλογη inkjet θα κινηθω μεταξυ canon - hp, με ελαφρα προτιμηση σε canon.
    - Για τυχον επιλογη laser, μιλαω μονο για hp.
    - Αν ειναι inkjet, να μην ξεραίνονται εύκολα τα μελανια! Εχω τωρα πολυμηχανημα hp, και απλα χαλαω το 50% και βαλε, για να κανω cleaning καθε φορα που θελω να τυπωσω. Αν δεν το κανω, τυπωνει απλα αθλια! Δεν θελω να την ξαναπατησω με κατι τετοιο, ειναι σπαταλη και ξεφτιλα.
    - Ποιοτική έγρωμη εκτύπωση
    - (προεραιτικό αλλά επιθυμητό) Εκτύπωση διπλής όψης
    - Λογικο κοστος αναλωσιμων (max 50ευρω, για original, για πληρη αντικατασταση)
    - Αν μιλαμε για inkjet, πειτε κατι που να παιρνει πραγματικα πολλα ml! Πολλα, με τα δεδομενα που λεγαμε πολυ παλια, πριν 15 χρονια, πχ 30ml! Οχι να λενε XL μελανι και να ειναι 20ml! Ντροπή τους!
    - Κόστος γύρω στο 150αρι, λίγο πάνω λίγο κάτω (όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα φυσικά, αλλα θελω οτι καλυτερο μπορω να χτυπησω μέχρι εκεί). Ξερω οτι με αυτη την τιμη μαλλον δεν μπορω να παω σε τυχον επιλογη εγχρωμου laser πολυμηχανηματος, οποτε θα πρεπει να παιξω ολες τις αλλες επιλογες εκτος απο αυτη (laser b/w printer, inkjet printer, inkjet πολυμηχανημα). Ωστοσο, το συζηταμε μηπως αξιζει ή μου εχει ξεφυγει κατι.

    Σχετικές απορίες
    - Πόσο καλά τυπώνουν εγχρωμες πλεον οι laser? Για σχηματα ισως ειναι καλα, αλλα μπορει να φτασουν τους inkjet στην εκτυπωση φωτογραφιων;
    - Ειμαι διχασμενος για το overall value των πολυμηχανηματων. Το ‘φωτοτυπικο’ και το ‘φαξ’, με εχουν βολεψει, αν και περιστασιακα τα χρειαζομαι, οχι πολυ συχνα. Αν ομως ειναι, να ξεραινονται τα μελανια και να το πληρωνω τελικα το μηχανημα χρυσαφι, ισως δεν αξιζει. Ή ειναι θεμα του ποσο ακριβο και καλο ειναι ενα πολυμηχανημα; Αν πχ ειχα παρει ενα ακριβο canon ισως να μην ειχα κανενα προβλημα και να με καλυπτε σε ολα;
    - Τελικα για μια μέση τυπική (οικιακη/ερασιτεχνική) χρήση, ποια ειναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη λύση σαν επιλογή;

    Πειτε σας παρακαλώ ότι σχετικο θα μπορουσε να βοηθησει απο τα παραπανω, τις δικές σας εμπειριες που θα μπορουσαν να με βοηθησουν, τι να αποκλεισω κατα τη γνωμη σας, και προς τα που να κινηθω.
    Ακομη καλυτερα δε, αν πανω σε αυτα που ζηταω, ειχατε να πειτε και συγκεκριμενα μοντελα.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Σε καμία περίπτωση οι laser δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τους inkjet σε ποιότητα φωτογραφίας,
    επίσης σε laser καλό είναι να διαθέσεις κάποια χρήματα για την αγορά του για να έχεις φτηνά αναλώσιμα.

    Φιλικά
    gfevran

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οk, για φωτο λοιπον, μονοδρομος inkjet.
    Laser οταν λες να διαθεσω καποια χρηματα για να εχει φτηνα αναλωσιμα, περα απο το γενικο που μπορω να καταλαβω 'να μην ειναι παμφτηνος', μπορει να μου πεις τι αλλο να προσεξω για να μπορω να εχω φτηνο toner και φτηνο κοστος σελιδας?

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Συμφωνώ ότι σε καμία των περιπτώσεων οι laser δεν τυπώνουν φωτογραφίες όσο καλά το κάνουν οι inkjet.
    Μέχρι εκεί όμως.
    Σε οτιδήποτε άλλο οι laser είναι φανερά καλύτεροι!
    Δεν ξεραίνονται τα μελάνια.
    Γεμίζεις με 100% αξιοπιστία το τονερ, με ελάχιστο κόστος σε σχέση με το κόστος εκτύπωσης των inkjet
    Δεν κάθεσαι και περιμένεις 5 λεπτα και "γρουν γρουν" για να καθαριζει μελάνια ή ότι άλλα σκατά κάνει όλη αυτή την ώρα.
    Σε γενικές γραμμές, οι Inkjet είναι για εκτύπωση φωτογραφιών ή για παιχνίδι.
    Στο σπίτι μου που εκτυπώνω 5 σελίδες τον μήνα, πήρα inkjet πολυμηχάνημα, γιατί αυτό βρήκα σε προσφορά στα 69 ευρώ, και έχω εδώ και 4 μήνες ακόμα τα original μελάνια που είχε πάνω και είναι σχεδόν γεμάτα.
    Στο γραφείο που τυπώνω καθημερινά, δεν τίθεται θέμα inkjet παρόλο που θα ήθελα να είναι και έγχρωμο.
    Το επόμενο μου μηχάνημα, θα είναι κάτι σαν το Lexmark X364dn που έχω σήμερα, αλλά με χρώμα.
    Εγώ θα αγόραζα laser, αν είχα σκοπό να εκτυπώνω και όχι να κάθεται στο γραφείο.
    Η τιμή μην σε νοιάζει. Το "μελανοβόρο" μηχάνημα, θα φτάσει το κόστος του ακριβότερου αλλά οικονομικού μηχανήματος σε χρόνο dt.
    Εκτυπωτής είναι το μοναδικό κομμάτι hardware που δεν με ενδιαφέρει πόσο έχει, αρκεί να γεμίζει, εύκολα, φθηνά και αξιόπιστα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα πολυμηχανηματα που θα τα τοποθετουσαμε σε αυτο το 'παζλ'?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Θα σου πρότεινα Samsung CLX-3305 Color Laser Πολυμηχάνημα,
    Τιμή στο πλαίσιο 245€ από κατάστημα, 229€ μέσω internet παραλαβή και πληρωμή (μετρητά) στο σπίτι σου.
    Το έχει φίλος μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένος στιβαρή κατασκευή και τέλειες εκτυπώσεις ασπρόμαυρο/έγχρωμο.
    Αναλώσιμα 45€ το κάθε χρώμα (1000 σελίδες ανα χρώμα)
    θεωρώ ότι είναι τίμια αγορά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfevran : 11-06-14 στις 09:52.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Που μπορω να δω μια εγχρωμη ποιοτικη εκτυπωση απο laser εκτυπωτη ή πολυμηχάνημα, να δω στην πραξη, ιδιοις ομασι, ποσο καλή ή μέτρια είναι και αν με καλύπτει;
    Σκεφτηκα για καταστήμα με εκθεσιακό χώρο, οπως Πλαίσιο, MMarkt, Κωτσοβολο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι οντως θα εχουν εκτυπωσεις απο καθε μηχανημα, ή δεν θα χανω τον χρονο μου αδικα γυρνωντας στους δρομους απο καταστημα σε καταστημα ελπιζοντας να δω καμια laser φωτογραφικη εκτυπωση.
    Καμια ιδεα;

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Το βλέπω δύσκολο έως αδύνατο να σου επιτρέψουν,
    σε κατάστημα να εκτυπώσεις
    μία λύση είναι να δεις κάποιο video αλλά και πάλι δεν είναι,
    όπως η ζωντανή εκτύπωση.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Κάποτε μερικές αντιπροσωπείες έστελναν δείγματα εκτυπώσεων από εκτυπωτές για τους οποίους ενδιαφερόσουν. Δεν ξέρω αν συνεχίζουν να το κάνουν. Πχ θυμάμαι είχα ζητήσει, μέσω του πωλητή βέβαια, δείγματα από κάποιον Xerox Phaser που χρησιμοποιούσε κερί ως αναλώσιμο.
    Ανυπόγραφος

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfevran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα Samsung CLX-3305 Color Laser Πολυμηχάνημα,
    Τιμή στο πλαίσιο 245€ από κατάστημα, 229€ μέσω internet παραλαβή και πληρωμή (μετρητά) στο σπίτι σου.
    Το έχει φίλος μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένος στιβαρή κατασκευή και τέλειες εκτυπώσεις ασπρόμαυρο/έγχρωμο.
    Αναλώσιμα 45€ το κάθε χρώμα (1000 σελίδες ανα χρώμα)
    θεωρώ ότι είναι τίμια αγορά!
    Ποσα χρωματα παιρνει;

    ---

    Αν σας ελεγα οτι θα ηθελα μια προταση για laser πολυμηχανημα, με οσο το δυνατον πιστότερη/ανωτερη ποιοτητα εκτυπωσης σε φωτογραφιες, υποδεεστερη μεν των inkjet αλλα παρ'ολα αυτα πολυ ικανοποιητικη (πχ να μπορει να μπει σε μια κορνιζα στο σπιτι-δεν τον θελω για 'διαγωνισμο φωτογραφιας'!-αλλα να μην τρεχω σε φωτογραφειο για να τυπωσω καποιες φωτογραφιες μου.)
    τι θα προτεινατε;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα χρωματα παιρνει;

    ---

    Αν σας ελεγα οτι θα ηθελα μια προταση για laser πολυμηχανημα, με οσο το δυνατον πιστότερη/ανωτερη ποιοτητα εκτυπωσης σε φωτογραφιες, υποδεεστερη μεν των inkjet αλλα παρ'ολα αυτα πολυ ικανοποιητικη (πχ να μπορει να μπει σε μια κορνιζα στο σπιτι-δεν τον θελω για 'διαγωνισμο φωτογραφιας'!-αλλα να μην τρεχω σε φωτογραφειο για να τυπωσω καποιες φωτογραφιες μου.)
    τι θα προτεινατε;
    Να πάρεις inkjet, δεν θα σε καλύψει κάποιος laser σε αυτό, παλιότερα είχε η xerox κάποια μοντέλα με κερί αντί για τόνερ αλλά ξεφεύγουν

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οι σημερινοι inkjet ομως βρισκω οτι ειναι χειροτεροι απο του παρελθοντος.
    Περα απο το κοστος του μελανιου, ειχα πολυ παλια hp inkjet printer, μετα canon inkjet printer, και τωρα hp inkjet πολυμηχανημα.
    Ξεραινονται τα μελανια επι μονιμου βασεως.
    Δεν τυπωνω συχνα. Κι οταν παω να τυπωσω, τυπωνει ξεθωριασμενα.
    Ριχνω 5-6 καθαρισμους κεφαλων, για να μπορεσω να τυπωσω.
    Δεν συζητω που μου παει το κοστος εκτυπωσης.
    Ουσιαστικα τα μελανια πανε στη 'συντηρηση', οχι σε εκτυπωσεις μου.

    Παλιοτερα ομως, ουτε ο αρχαιος hp 720c ηταν ετσι, ουτε ο canon pixma 4000 ηταν ετσι. Τυπωνα μια στο τοσο, διχως προβληματα.

    Τωρα εχω παρει απο φοβο τους inkjet, θα προτιμουσα καποιον οχι απο ενα review, αλλα να καποιος εχει inkjet πολυμηχανημα, εχει ίδια πειρα, και μπορει να μου 'παρτο φιλε αφοβα, δεν ξεραινονται μελανια, καλη εκτυπωση και οικονομικά'.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σημερινοι inkjet ομως βρισκω οτι ειναι χειροτεροι απο του παρελθοντος.
    Περα απο το κοστος του μελανιου, ειχα πολυ παλια hp inkjet printer, μετα canon inkjet printer, και τωρα hp inkjet πολυμηχανημα.
    Ξεραινονται τα μελανια επι μονιμου βασεως.
    Δεν τυπωνω συχνα. Κι οταν παω να τυπωσω, τυπωνει ξεθωριασμενα.
    Ριχνω 5-6 καθαρισμους κεφαλων, για να μπορεσω να τυπωσω.
    Δεν συζητω που μου παει το κοστος εκτυπωσης.
    Ουσιαστικα τα μελανια πανε στη 'συντηρηση', οχι σε εκτυπωσεις μου.

    Παλιοτερα ομως, ουτε ο αρχαιος hp 720c ηταν ετσι, ουτε ο canon pixma 4000 ηταν ετσι. Τυπωνα μια στο τοσο, διχως προβληματα.

    Τωρα εχω παρει απο φοβο τους inkjet, θα προτιμουσα καποιον οχι απο ενα review, αλλα να καποιος εχει inkjet πολυμηχανημα, εχει ίδια πειρα, και μπορει να μου 'παρτο φιλε αφοβα, δεν ξεραινονται μελανια, καλη εκτυπωση και οικονομικά'.

    Δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κάπου θα πρέπει εσύ να βρείς αυτό που κάνει για την δικιά σου χρήση.
    Για φωτογραφίες για κορνίζα απλά δεν κάνει ο laser, ο φθηνός ο laser είναι ποιο ακριβός σε αναλώσιμα απο έναν inkjet, ειδικά σε color, είναι όμως καλός στο ότι για κείμενο έχει καλύτερη ποιότητα απο εναν μέτριο inkjet και δεν χάνεις την εκτύπωση αν βραχεί το χαρτί.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλα οι παλιοι inkjet ηταν 'σχεδον' σαν laser.
    Μελάνια μεγάλα (όχι στην ονομασία xl σου λεει και ειναι 20ml, στην πραξη), και ατελείωτα.
    Ποτέ δεν ξεραίνονταν οι κεφαλες.
    Πως ειναι δυνατον να εχει χειροτερευσει η τεχνολογια των inkjet?

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα οι παλιοι inkjet ηταν 'σχεδον' σαν laser.
    Μελάνια μεγάλα (όχι στην ονομασία xl σου λεει και ειναι 20ml, στην πραξη), και ατελείωτα.
    Ποτέ δεν ξεραίνονταν οι κεφαλες.
    Πως ειναι δυνατον να εχει χειροτερευσει η τεχνολογια των inkjet?
    Δεν ηταν πότε σαν laser, μια χαρά τελείωναν τα μελάνια, μια χαρά είχες πρόβλημα με καθαρισμούς, μάλλον εκτύπωνες ποιο πολύ τότε
    Και εγώ είχα εναν 850 της Hp, πανάκριβος για την εποχή του, η τότε "ψωμιέρα" το μικρό της μοντέλο νομίζω η σειρά 610 είχε τα ίδια προβλήματα, μικρά μελάνια και συχνούς καθαρισμούς.

    Δες σε κάτι μεγαλύτερο σαν μοντέλο, πχ 8500 ή 8600 σε hp, τεράστια μελάνια, για τον καθαρισμό δεν μπορώ να σου πω γιατί εκτυπώνει κάθε μέρα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά νέου laptop!
    Από Lefty79 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 21:27
  2. Βοήθεια για σύνθεση νέου pc
    Από kostas13ch στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 14:02
  3. Βοήθεια για επιλογή τηλεόρασης
    Από stelios4711 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 22:15
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ 3D LED TV (SMART TV)
    Από GEORGEZERV76 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 02:21
  5. Βοηθεια για επιλογη υπηρεσιας VPN ή SmartDNS
    Από alexpen στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 10:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας