Σελ. 6 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 405
  1. #76
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βλεπεις απλοϊκα. Και βεβαια δεν γινεται πολυ συζητηση για το τιποτε.
    Γιατι δεν ειμαι υποχρεωμενος να αφησω την ταυτοτητα στην περιοχη μου, αν εγω βρισκομαι αλλου.

    Εξουσιοδοτηση + ταυτοτητα του εξουσιοδοθεντα, ειναι αρκετη.
    Κακως ζητησαν και την δικη μου.
    Αν είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα σου τότε ανοίγεις μια θυρίδα και πάει οποιοσδήποτε θες και τα παίρνει από εκεί χωρίς ταυτότητες χωρίς τίποτα.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

  2. #77
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos2171 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα σου τότε ανοίγεις μια θυρίδα και πάει οποιοσδήποτε θες και τα παίρνει από εκεί χωρίς ταυτότητες χωρίς τίποτα.
    Πάλι δεν θα μπορεί να πάρει πακέτα που δεν χωράνε στην θυρίδα και συστημένα

  3. #78
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι δεν θα μπορεί να πάρει πακέτα που δεν χωράνε στην θυρίδα και συστημένα
    Και οχι μονο αυτο, το απογευμα που μπορω εγω, θα ειναι κλειστα στα ελτα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο χαρτάκι που έχεις, αναφέρει ξεκάθαρα ότι για παραλαβή απο τρίτο πρόσωπο θέλει ταυτότητα δικιά του και δικιά σου, δεν δουλεύουν με εξουσιοδοτήσεις.

    Το ΚΕΠ μπορεί να λέει οτι θα έπρεπε να το δεχτούν, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν.
    Γιατι τοτε στην τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα + με τα κεντρικα των Ελτα + με την περιφερειακη διοικηση, μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η δικη μου, οπως και ειναι απολυτα λογικο;

    Ειναι ποτε δυνατον να 'παρκαρω' την ταυτοτητα μου, προς χαρη των Ελτα;
    Σε ποια αλλη δημοσια υπηρεσια απαιτουν πρωτοτυπη ταυτοτητα να επιδειχθει απο αλλο προσωπο;
    Δηλαδη θα τρελαθουμε εντελως.

  4. #79
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για όσους παραγγέλνουν από εξωτερικό και θέλουν να μην χάνονται τα δέματα ή να μην τους τα κλέβουν διάφοροι επιτήδειοι από το γραμματοκιβώτιο ή την είσοδο της πολυκατοικίας , μπορούν να πάνε στα ΕΛΤΑ και να ζητήσουν τα δέματα να έρχονται με την υπηρεσία post restance.
    Με την υπηρεσία αυτή , απλά όλα τα δέματά σας παραμένουν στα γραφεία των ΕΛΤΑ και δεν τα παίρνει ο ταχυδρόμος να τα κάνει διανομή.Σας έρχεται μόνο το ειδοποιητήριο και πάτε μόνοι σας και παραλαμβάνετε.

  5. #80
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τακτική των ΕΛΤΑ (ταυτότητα + υπογραφή στο ειδοποιητήριο ΧΩΡΙΣ βεβαίωση από ΚΕΠ) είναι για την εξυπηρέτηση των πολιτών, που παραλαμβάνουν μια στο τόσο ένα συστημένο. Είναι πολύ πιο απλό από το να πρέπει να τρέχεις και στα ΚΕΠ, και μπράβο στα ΕΛΤΑ που το κάνουν (δεν περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό, το βράθυ θα βάλω θερμόμετρο ).
    Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική, καθώς μιλάς για μακροχρόνια απουσία, και ουσιαστικά θέλεις να αφήσιες στον πατέρα σου κάτι σαν πληρεξούσιο (αν το λέω σωστά) για μόνημη χρήση, όχι για παραλαβή συγκεκριμένου δέματος. Απ'ότι καταλαβαίνω είναι θέμα ελλειπούς εκπαίδευσης / κακής επικοινωνίας της διοίκησης προς το κατά τόπους προσωπικό. ΟΚ, καλά κάνεις και το κάνεις θέμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος τρόπος είναι λάθος.

  6. #81
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9
    Για όσους παραγγέλνουν από εξωτερικό και θέλουν να μην χάνονται τα δέματα ή να μην τους τα κλέβουν διάφοροι επιτήδειοι από το γραμματοκιβώτιο ή την είσοδο της πολυκατοικίας, μπορούν να πάνε στα ΕΛΤΑ και να ζητήσουν τα δέματα να έρχονται με την υπηρεσία Post Restance Poste Restante.
    Με την υπηρεσία αυτή, απλά όλα τα δέματά σας παραμένουν στα γραφεία των ΕΛΤΑ και δεν τα παίρνει ο ταχυδρόμος να τα κάνει διανομή.
    Σας έρχεται μόνο το ειδοποιητήριο και πάτε μόνοι σας και παραλαμβάνετε.
    Το ζήτημα με είχε απασχολήσει προ μερικών μηνών. Υπέβαλα διάφορες ερωτήσεις τόσο διά τηλεφώνου στο τοπικό κατάστημα, όσο και μέσω e-mail.
    Κάποια στιγμή που απαιτήθηκε η φυσική παρουσία μου για παραλαβή δέματος, έθεσα το ερώτημα και στην -νεαρής ηλικίας- υπάλληλο που με εξυπηρετούσε.
    Κανείς, επαναλαμβάνω, ΚΑΝΕΙΣ δεν εγγυήθηκε αποστολές ειδοποιητηρίων - πιθανόν να επαφίεται στο προσωπικό που κάνει την διαλογή ή/και τους διανομείς.
    Οδηγήθηκα στο συμπέρασμα πως -για παν ενδεχόμενο- θα πρέπει να μεταβαίνω στα ΕΛΤΑ σε τακτά χρονικά διαστήματα (ας πούμε μια φορά τη βδομάδα) προκειμένου να ελέγχω αν υπάρχει αλληλογραφία στο όνομά μου.
    Κάνω λάθος; (Μακάρι, αλλά δεν το νομίζω)
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  7. #82
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τακτική των ΕΛΤΑ (ταυτότητα + υπογραφή στο ειδοποιητήριο ΧΩΡΙΣ βεβαίωση από ΚΕΠ) είναι για την εξυπηρέτηση των πολιτών, που παραλαμβάνουν μια στο τόσο ένα συστημένο. Είναι πολύ πιο απλό από το να πρέπει να τρέχεις και στα ΚΕΠ, και μπράβο στα ΕΛΤΑ που το κάνουν (δεν περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό, το βράθυ θα βάλω θερμόμετρο ).
    Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική, καθώς μιλάς για μακροχρόνια απουσία, και ουσιαστικά θέλεις να αφήσιες στον πατέρα σου κάτι σαν πληρεξούσιο (αν το λέω σωστά) για μόνημη χρήση, όχι για παραλαβή συγκεκριμένου δέματος. Απ'ότι καταλαβαίνω είναι θέμα ελλειπούς εκπαίδευσης / κακής επικοινωνίας της διοίκησης προς το κατά τόπους προσωπικό. ΟΚ, καλά κάνεις και το κάνεις θέμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος τρόπος είναι λάθος.
    Κάποτε έπρεπε να παραλαμβάνω απαντήσεις σε κρίσεις γιατρών για τη σύζυγο, που έλειπε για 1 χρόνο σε νησί. Εκει χρειάστηκε πληρεξούσιο από συμβολαιογράφο, για να μη χρειάζεται κάθε 3 και λίγο εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής κλπ μιας και πέραν από κάποιο χρονικό διάστημα δεν την αποδέχονται στα ΕΛΤΑ (την απλή εξουσιοδότηση).
    Ακόμη θυμάμαι το λέξη και τάληρο.

  8. #83
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα με εξέπληττε αν έστελναν ειδοποιητήρια για το Poste Restante. Η λογική του είναι "δεν έχω διεύθυνση" (ή δεν θέλω να δώσω διεύθυνση), περνάω και παίρνω την αλληλογραφία μου από το κατάστημα.

  9. #84
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οχι μονο αυτο, το απογευμα που μπορω εγω, θα ειναι κλειστα στα ελτα...

    - - - Updated - - -



    Γιατι τοτε στην τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα + με τα κεντρικα των Ελτα + με την περιφερειακη διοικηση, μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η δικη μου, οπως και ειναι απολυτα λογικο;

    Ειναι ποτε δυνατον να 'παρκαρω' την ταυτοτητα μου, προς χαρη των Ελτα;
    Σε ποια αλλη δημοσια υπηρεσια απαιτουν πρωτοτυπη ταυτοτητα να επιδειχθει απο αλλο προσωπο;
    Δηλαδη θα τρελαθουμε εντελως.
    Δεν ξέρω γιατί, λογικά πάλι θα κανείς ενα μικρό θεματακι θεματάρα χωρίς να υπάρχει λόγος.
    Σου λέω πως δουλεύουν τα Ελτα τόσα χρόνια και το τι ζητάνε, εσύ δεν θέλεις να το κάνεις με τον τρόπο τους, θέλεις τον δικό σου

  10. #85
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια, καλα, της Κινας τα δεματα αργουν. Αλλα πακετο απο Αγγλια, απο 31/12, 20 μερες μετα και δεν εχει ερθει;;;

  11. #86
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.104
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, καλα, της Κινας τα δεματα αργουν. Αλλα πακετο απο Αγγλια, απο 31/12, 20 μερες μετα και δεν εχει ερθει;;;
    Όντως. Δεν κάνουν τόσες ημέρες. Μήπως όμως έχει χαθεί;
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  12. #87
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.310
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για μετρήστε λίγο, έχουμε 19 του μήνα αλλά μιλάμε για 11 εργάσιμες, πολλές είναι αλλά όχι υπερβολικές. Λίγο υπομονή.
    hnesne

  13. #88
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, καλα, της Κινας τα δεματα αργουν. Αλλα πακετο απο Αγγλια, απο 31/12, 20 μερες μετα και δεν εχει ερθει;;;
    Περίπτωση 1: Λίγο μετά τις γιορτές έλαβα ειδοποιητήριο που είχε σταλεί από το ΚΔ στο τοπικό κατάστημα με ημ/νία 11 (ημερολογιακές, όχι εργάσιμες) ημέρες πριν! 11...
    Μην ψάχνεις. Έχουμε που έχουμε βαρέσει διάλυση γενικά, πλέον υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρει κάποιος άδεια και να μη λειτουργεί τίποτα. Αναφέρομαι σε κατάστημα στην Αθήνα.

    Περίπτωση 2: Φάκελος από συνοικεία της Αθήνας προς άλλη συνοικεία της Αθήνας, πάλι μέσα στις γιορτές, 12 ημέρες.

    Οπότε ναι, παίζει να κάνει τόσο. Δεν θα ανησυχούσα ακόμα.

  14. #89
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Όσοι δεν παραλαμβάνετε δέματα από τα ΕΛ-ΤΑ καλό θα ήταν να το ψάχνατε λίγο παραπάνω

  15. #90
    Εγγραφή
    20-02-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Toν Οκτώβριο περίμενα ένα untracked δέμα από Κίνα, μικρής αξίας το οποίο δεν ήρθε ποτέ. Πριν κανένα μήνα βρήκα μια σελίδα όπου βάζεις το τυπικό tracking που υπάρχει και βρήκα να λέει πως βρίσκεται στην Αθήνα. Σε ερώτηση που έκανα στα ΕΛΤΑ κάναν τους Κινέζους, ότι δε μπορούν να βρουν untracked δέμα και αλλα τέτοια. Επειδή πολλοί έχουν χάσει untracked δέματα και μέχρι τώρα κατηγορούσαμε τους Κινέζους χάνονται στην Ελλάδα κυρίως οπότε πάντα βάζετε tracking, το 1 και κάτι ψιλά ευρώ δεν είναι τίποτα όταν ξέρεις ότι ανά πάσα στιγμή θα βρεις το δέμα σου.
    AMD FX-6300 3.5GHz | 8GB Ram |Sapphire R9 290 4GB | SSD Sandisk Ultra Plus 256 GB | HD 400GB SATA II | Windows 7

Σελ. 6 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 23:30
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 18:59
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 15:54
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:48
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-13, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας