Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα,εχω το Vigor 2820vsn (annex B για γραμμη ISDN )εδω και 3 χρονια.Ημουν στο δικτυο της HOL με συνδεση 24αρα ADSL και δουλευε κανονικα χωρις προβλημα.
    Τον Απριλιο του 2013 αλλαξα παροχο,απο hol στον οτε και απο τοτε το ρουτερ επαψε να συγχρονιζει.
    Εχω δοκιμασει ολα τα τελευταια firmware,εχω κανει reset και εχω περασει τις ρυθμισεις πολλες φορες,εχω αποσυνδεσει και ξανασυνδεσει το ρουτερ,τιποτε.
    Σημερα εκανα παλι reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις,και δοκιμασα ενα-ενα,ολα τα τελευταια firmware απο το site της Draytek,χωρις αποτελεσμα.
    Βλεπει τη γραμμη,μου δειχνει οτι αναγνωριζει τη dsl,μου εμφανιζει πρασινες τις ενδειξεις και τα στατιστικα της γραμμης,upload,download,SHOWTIME,ολα δηλαδη οτι τη βλεπει τη γραμμη,αλλα δε συγχρονιζει με κανενα απο τα firmwares.Οι ρυθμισεις ειναι οι σωστες,vpi 8 vci 35,πρωτοκολλο PPoE,modulation ADSL2+G992.5,εχω περασει επισης τους dns servers του οτε,και το username/password αλλα παροτι οι ρυθμισεις ειναι σωστες και μου εμφανιζει πρασινες τις ενδειξεις της γραμμης (SHOWTIME) δε συγχρονιζει με τιποτε.Το περιεργο ειναι οτι δεν εχω αλλαξει τιποτε και οταν ημουν στην hol συγχρονιζε κανονικα,τωρα που ειμαι στον οτε,ενω οι ρυθμισεις ειναι πρακτικα παρομοιες,δεν συγχρονιζει.Δοκιμασα και τα 5 τελευταια firmware το στανταρντ και τα υπολοιπα 4 παλι τιποτε,προσπαθει αλλα δεν συγχρονιζει.
    Το περιεργο ειναι οτι το απλο,ρουτερ που δινει ο οτε,το zte,δουλευει κανονικα και συγχρονιζει αμεσα χωρις καμμια προσπαθεια,το Draytek 2820vsn που υποτιθεται οτι ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα σε σχεση με το zte,δεν δουλευει.Δοκιμασα να το βαλω λιγο μακρυτερα απο το μονιτορ μηπως το επηρεαζει,παλι τιποτε.Τα διαγνωστικα δικτυου των windows 7 μου βγαζουν μυνημα οτι "το μοντεμ εμφανιζει προβλημα συνδεσιμοτητας κλπ κλπ..."
    Το περιεργο ειναι οτι βλεπει τη γραμμη κανονικα μου δειχνει με πρασινα γραμματα ενδειξεις upload/download,το modulation της συνδεσης (ADSL2+G992.5),μου δειχνει επισης με πρασινα "SHOWTIME" δηλαδη οτι βλεπει τη συνδεση,αλλα ΔΕΝ συγχρονιζει οσες φορες κι αν προσπαθησα.
    Με το zte του οτε,ολα κανονικα,συνδεομαι αμεσα χωρις καμμια προσπαθεια.Με το 2820 οτι και να δοκιμασα δεν συγχρονιζει,με κανενα απο τα firmwares,τα δοκιμασα ολα ενα-ενα,εκτος απο αυτα για Σλοβακια και Τσεχια αν θυμαμαι καλα.
    Τι μπορει να τοεπηρεαζει,εχετε καμμια ιδεα; Ειναι τοσο πολυ ευαισθητα τα Draytek η κανω κατι λαθος εγω;
    Το εχω διπλα στο μονιτορ,αλλα το δοκιμασα και 1 μετρο πιο μακρυα και δεν ειχα αποτελεσμα.
    Εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Πως γινεται το zte να συνδεεται αμεσα και ακοπα και το Draytek να εχει τετοια δυσκολια;

  2. #2
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Δεν συγχρονίζει η DSL ή δεν παίρνει IP ίντερνετ ?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οχι,η dsl συγχρονιζει κανονικα,αλλα δεν παιρνει ip απο τον οτε.

  4. #4
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    το username το βαζεις ετσι? χχχχχχχ@otenet.gr

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όνομα χρήστη βάζεις με το @otenet.gr;
    Δοκίμασε ακόμα με user: otenet@otenet.gr pass: otenet

  6. #6
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι το usename ειναι σωστο.Μονο που ειναι συνδυασμος 5 χαρακτηρες και ενα ψηφιο.

    - - - Updated - - -

    To δοκιμασα και με user: otenet@otenet.gr pass: otenet και ουτε με αυτο συγχρονιζει.Που θα επρεπε λογικα.
    Επισης τα στοιχεια της γραμμης στο WAN1 και στο WAN2 (εχω 2 υπολογιστες σε δικτυο συνδεδεμενους,WAN1 και WAN2) ειναι με κοκκινα γραμματα ενω τα υπολοιπα της γραμμης ειναι με πρασινα.Ωστοσο δειχνει οτι βλεπει τη dsl δηλαδη μου εμφανιζει modulation ΑDSL2+995.5 σε πρασινο,SHOWTIME και upload/download κλπ στοιχεια με πρασινο.Αλλα στο WAN1 και WAN2 ειναι ολα με κοκκινο.Μου δειχνει τιμες download/upload κανονικα με πρασινο.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη βλεπω οτι αλλαξες πολλα λογισμικα να παραθεσω οτι για την καλη λειτουργια ειδικα του 2820 πρεπει μετα το λογισμικο 3.3.5 να αναβαθμησεις με το παρακατω τροπο
    (αυτο ειναι γραμμενο στα released notes που ερχετε με την καθε αναβαθμηση, οποτε ελπιζω για την καλυτερη λοειρτουργια να εγινε η σωστη σειρα)

    Because the functions and WUI on Firmware Version 3.3.5 (and before) are different with Firmware
    Version 3.3.7.2 and later, we strongly suggest you to download the file (V3.3.5.2) from the
    following FTP first.
    ftp://ftp.draytek.com/Vigor2820/Firmware/
    Upgrade your router with Version 3.3.5.2 first, and last, upgrade the router with Version 3.3.7.2 (or
    later).

    Επειδή οι ​​λειτουργίες και περιβάλλον χρήσης για το Firmware Version 3.3.5 (και πριν) είναι διαφορετικες με το Firmware
    Έκδοση 3.3.7.2, σας προτείνουμε ανεπιφύλακτα να κατεβάσετε το αρχείο (V3.3.5.2) από το FTP πρώτα.
    ftp://ftp.draytek.com/Vigor2820/Firmware/
    Αναβάθμιστε το router σας με Έκδοση 3.3.5.2 πρώτα, και τελευταία, την αναβάθμιση του router με την έκδοση 3.3.7.2 (ή
    αργότερα).
    Ας πουμε οτι εγιναν ολα με την σωστη σειρα και με χρηση παντα του *rst* file extension που καθαριζει ολες τις ρυθμισεις και λειτουργουν ολα το κατα δυναμη ομαλα
    (τελευταιο λογισμικο ειναι το 3.3.7.5 απο τα κεντρικα στην Ταιβαν)

    1-
    wan general setup εχεις βαλει το always on? (Active Mode)
    2-
    το username & password πρεπει να ειναι αυτο απο το online account (αυτο που σου εστειλε ο οτε με text) ... αν το εχεις αλλαξει τοτε θα βαλεις το καινουριο xxxx@otenet.gr
    3-
    μην ξεχασεις στο wan>internet access να κανεις enable μια μικρη μαυρη κουκιδα (συνηθως πανω αριστερα)
    4-
    Aν εχεις στατικη απο το παροχο χρειαζεται να την βαλεις και να διαλεξεις το Fixed ip & οχι το dynamic η obtain ip aytomatic (wan > internet access)
    5-
    αλλαξε τα φιλτρα η βαλε απ' ευθειας το μοντεμ στην μπριζα χωρις τηλεφωνο και φιλτρο η δοκιμασε κανα αλλο καλωδιο απο την πριζα στο μοντεμ

  8. #8
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπον babis3g εισαι πραγματικα ειδικος! Ακολουθησα τις συμβουλες σου κατα γραμμα και το vigor τωρα συγχρονιζει και μαλιστα με τη πρωτη προσπαθεια !
    Εκανα αυτα που μου γραφεις,περασα πρωτα το 3.3.5.2 firmware το στανταρντ,μετα το 3.3.7.5 και ξαναπερασα ολες τις ρυθμισεις απο την αρχη.
    Πιθανοτατα δεν εβαζα το σωστο password,γιατι με το παλιο δεν συνδεοταν.Μιλησα χτες με την τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ -το γνωστο 13888- και αφου επαληθευσαν τα στοιχεια μου μου εστειλαν ενα νεο password.Αφου το κατεγραψα για ναμαι σιγουρος,μπηκα στις ρυθμισεις του ρουτερ και τις τσεκαρα ολες απ'την αρχη.Εβαλα φυσικα το νεο password και με το που περασα σωστα τις ρυθμισεις,τελικα το ρουτερ συγχρονισε.Αρα μαλλον εγω εβαζα λαθος το password η δεν ειχα κανει enable τη ρυθμιση του δικτυου,τα αλλα ηταν σωστα.
    Οποτε,τελικα δουλεψε πραγμα που θεωρουσα απιθανο.
    badis3g σ'ευχαριστω πολυ,χαρη στη δικη σου βοηθεια και τις κατατοπιστικοτατες οδηγιες καταφερα να το κανω να δουλεψει οπως πρεπει.
    Αν δεν ησουν εσυ,θα το ειχα αποσυνδεσει γιατι δεν καταλαβαινα τι εκανα λαθος.Σ'ευχαριστω πολυ !! Εισαι πραγματικα expert member !!

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραια ... και τα αλλα μελη βοηθησαν και ηταν πιο γρηγορα απο εμενα γιατι τωρα με την ζεστη μπαινω λιγο αργα (το ριχνω εξω στην φυση)

  10. #10
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πιστευω οτι 2 πραγματα που μου ειπες ελυσαν το προβλημα.Πρωτον,το οτι περασα πρωτα το 3.3.5.2 firmware και μετα το 3.3.5.7 (ειχα περασει κατευθειαν το 3.3.5.7 απο μια πολυ παλιοτερη εκδοση) δευτερο δεν ειχα κανει enable τη ρυθμιση "enable ip routing" στο "LAN" και τριτο δεν εβαζα το password σωστα.Θα ειχα δοκιμασει να συνδεθω και 30 φορες και βεβαια ελεγα οτι καποιο προβλημα θα ειχε το ρουτερ σαν hardware.Λεω,δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει,αφου ταχω δοκιμασει ολα και δε γινεται τιποτε...Και τελικα αποδεικνυεται οτι μια ρυθμιση να ειναι λανθασμενη ειναι αρκετη..Πραγματικα δεν πιστευα οτι θα το καταφερω να δουλεψει ετοιμαζομουν να το παω πακετο στην εδω αντιπροσωπεια,τη "Lexis" στο γερακα.Ε,και βεβαια,χαρη στη βοηθεια σου γλιτωσα απ'ολη αυτη την επιπλεον ταλαιπωρια...και παλι σ'ευχαριστω !!!

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενταξει & ευχαριστω & τους αλλουν χρηστες που βοηθουν, μαλλον το enable ip routing την εκανε, αυτο συνηθως ειναι σαν bridge
    http://www.metaswitch.com/wiki/what-ip-routing
    αλλα και η σωστη αναβαθμηση παιζει και αυτη το ρολο της

  12. #12
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αγαπητε μπαμπη εχω ακομη 2 ερωτήσεις να σου κανω..
    Το vigor 2820vsn εχει δυο επιλογες για bandwith management και επισης για το qos Quality of Service.Απ'οτι ειδα αν τις ενεργοποιησω δεσμευουν ένα ποσοστο του bandwith οι factory ρυθμισεις είναι το 25%.Χρειαζονται αυτά; Το "enable sessions limit" και το "enable Quality of Service?" Τι ακριβως προσφερουν και πρεπει να τις ενεργοποιησω,δεσμεύοντας ένα ποσοστο του bandwith η είναι περιττες και μπορω να τις εχω ανενεργες,στο off,όπως τις εχω δηλαδή τωρα; Επισης η ρυθμιση στο firewall για enable DOS Defence χρειαζεται η είναι περιττη,εφόσον εχω την σουιτα της Norton,το Norton Internet Security 2014; Προς το παρον τις εχω απενεργοποιησει γιατι δεσμευουν bandwith αλλα πως πρεπει να είναι;

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    http://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bandwidth_management

    και τα 2 ειναι για να κανεις περιορισμο ταχυτητας και περιορισμο bandwidth σε χρηστες/συσκευες,
    το bandwidth management πχ αν θελεις να περιορισεις την ταχυτητα σε καποιον χρηστη, μεσω ip , mac και μπορεις μαλιστα να βαλεις περιορισμο σε καποιες συγκεκριμενες ωρες
    δες παραδειγμα
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en
    αλλο τροπος εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en

    το QoS ειναι σχεδον το ιδιο αλλα πιο πολυ για περιορισμα σε συκευες και πρωτοκολα, δηλαδη σε traffic, μεηλ, tcp, upd, games κλπ η πχ να δωσεις προτερεοτητα σε skype (θα δενει ολο το bandwidth στο skype και αν υπαρχει πχ καμερα θα δινει πιο λιγο αν της εχεις βαλει πανω απο 50%-75%
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=293&lang=en

    Επειδη η draytek απευθυνεται σε μικρες / μεσαιες επιχηρησεις εχουν και τα 2, ενω αλλα πιο απλα ραουτερ εχουν ενα απο τα 2
    Eγω δεν τα χρησιμοποιησα ποτε, απλος στα δικα μου μοντελα εχουν προσθεσει (στα τελευταια λογισμικα) στο wifi to Wireless LAN >> αλλο ενα Bandwidth Management & με αυτο απλος κοβω (απο τα 10-12 mbps που πιανει η γραμμη μου) δηλαδη βαζω κοφτη στα 4mbps το guest network και δεν ασχολουμε πλεον με μοιρασμα bandwidth (που ειναι και φασαρια γιατι αλλαζω συνεχεια λογισμικα, βετα κλπ), χωρις καποια συγκεκριμενη προεταιοτητα (qos) απο οσους εχουν μπει στο wifi guest που εχω, δεν εχουν κανει παραπονο για κοληματα η για βιντεο youtube μεχρι 360pi γιατι λογικα μοιραζεται ομοιομορφα,

    Αν ειχα επιχηρηση που θα χρησιμοποιουσαν τις Lan θυρες τοτε προφανως θα τα ενοργοποιουσα qos η το bandwidth management

    Δεν ξερω αν τα συγκεκριμενα εχουν bugs η προβλημα γιατι ποτε δεν τα χρησιμοποιησα εκτος απο αυτο στo wirelesses


    Tωρα για το DoS θα ελεγα να το ενεργοποιησεις, δεν εχει να κανει με το pc/laptop παντα, το μοντεμ ειναι που κραταει την συνδεση, ενα παραδειγμα αν κανουν επιθεση (δεις στο log ιδια ip να εχει πεσει πανω στο μοντεμ και απο 100 φορες σε ενα λεπτο (σπανια βεβαια θα πρεπει να εχουν σταμπαρει τον σεβερ η το ιπ σου) μπορει να σου ριχνει και την συνδεση καθε λιγο

    Eπισης στο δικο σου pc/laptop μπορει να εχεις firewall αλλα ενα κινητο η καποιος αλλος να μην εχει
    http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack
    ριξε μια ματια στα syndrops, flood attact κλπ

    καλο ειναι να το εχεις ενεργο, εμενα δεν μου επιρεαζει την ταχυτητα ουτε οταν ειχα Αγγλια 100 mbps speed, εκτος αν πειραξες το qos και εχει γινει conflict η εχεις αλλαξει το default firewall
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 16-08-14 στις 18:39.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-07-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Draytek Vigor 2820vsn
    SNR / Attn
    9(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και παλι σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου! Γενικα,νομιζω οτι δεν παιζεσαι...πως και ξερεις τοσα πολλα απο δικτυα;
    Οσο για το QOS και το Bandwith management,τα απενεργοποιησα εφοσον κοβουν bandwith.Εχω κανει enable τοσο το firewall (αν και εχω και το NIS2014 στο pc) οσο και το DOS Defence.
    Οποτε λογικα εχω 2 firewall,το ενα του ρουτερ και το αλλο το NIS,ετσι;Το firewall του ρουτερ στην πραξη δουλευει;Δηλαδη αν δεχτεις π.χ. καποια επιθεση θα την κοψει,η θα την περασει στο pc; Δηλαδη,πρακτικα εχεις δει να λειτουργει το firewall και οι ρυθμισεις ασφαλειας η ειναι δευτερευων παραγοντες;
    Παντως προς το παρον δουλευει κανονικα και μου δειχνει τη γραμμη να συντονιζει στα 18089125 kbps download και στα 1023076 upload,με SNR Margin 9 και Loop Att 11.
    Νομιζω οτι για συνδεση 24αρα και σε αποσταση 500 μετρων απο το κεντρο του ΟΤΕ ειμαι πολυ καλα.Με το απλο ρουτερ του ΟΤΕ ,το ZTE πριν συνδεσω το Draytek ειχα 17000 kbps και με το που μπηκε το Draytek πηγα απο 17 σε 18000,πραγμα που δειχνει νομιζω και την ποιοτητα του Draytek σαν ρουτερ,δεν ειναι ετσι;

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ημουν στα Αγγλικα φορουμ και με ειδαν οι παροχοι (εχουν δικους τους που βλεπουν σιωπηλα τι παιζεται ) και με πηραν βετα tester για τα μοντεμ τους οταν εβγαζαν καινουρια και ετσι ασχοληθηκα πιο πολυ

    δεν εχω τεσταρει το firewall στα τελευταια λογισμικα, το εχω παντα στο default, αλλα σιγουρα ειναι απο τα καλυτερα στην αγορα για μοντεμ, τωρα αν καποιο λογισμικο εχει καμια τρυπα δεν το ξερω, αλλα δεν εχω δει παραπονα
    συνηθως τα firewall στα μοδεμ εχουν προσβαση αν επισκεφτουμε καποια σελιδα (υποτιθεται την εμπιστευoμαστε) οι αλλες δεν περνανε εκτος αν μπουμε απο μονοι μας σε καποιο site γιατι το firewall ανοιγει τον δρομο μετα την επισκεψη μας

    Δεν νομιζω να σου κανουν προβλημα 2 firewall, και εγω οταν εχω συνδιασμο 2 μοντεμ (1 για γραμμη χωριστα και 1 για routing) εχω ενεργοποιημενα και τα 2 firewall

    Οσο για την ταχυτητα δοκιμασε με το *all* file αυτη τη φορα να περασεις το 2471201 modem code, μπορει να σου ανεβασει ακομα 1-2 mbps
    Το *all* file αφηνει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις και ειναι ενταξει να τα περνας με τα ιδια λογισμικα (πχ 3.3.7.5)
    Μονο αν γινεται update/downgrade θελει το *rst* για καθαρη εκγατασταση

    Κανονικα επρεπε να χτυπας 24αρα με 11 ατενουετορ αλλα ενταξει μπορει να ειναι και η γραμμη η γεματο το κεντρο, αν εχεις το φιλτρο (στην πριζα πολλα χρονια) βαλε & ενα καινουριο

    Ναι εγω νομιζω τα Draytek ειναι καλα απο ποιοτητα, εγω εχω μερικα τα πιο πολλα απο οταν ημουν Αγγλια (εχουν συνεχεια προσφορες) που ειχα 2 γραμμες γιατι κανουν πολυ καλο load balance
    Βεβαια τα μενου ειναι λιγο παλαιας εμφανισης αλλα εχω βρει τις ρυθμισεις τους πολυ καλες και εξυπερετικες για εμενα, για αυτο κολλησα σε αυτα
    Λιγο το firewall οταν βαζουμε περιορισμο για προσβαση στα διαφορα σιτες (facebook, messengers, κλπ) ειναι μπερδεμα γιατι πρεπει να κανουμε ρυθμισεις μεσα απο 2&3 μενου αλλα δεν τα χρησιμοποιω

    - - - Updated - - -

    τωρα αν καταφερουμε να ανεβασουμε λιγο ταχυτητα
    Βαλε καινουριο φιλτρο αν το εχεις πολλα χρονια
    Βαλε με το all file το modem code 2471201
    Κλεισε (Disable)το wan 2 & 3 αν δεν τα χρησιμοποιεις (wan>general setup)
    κλεισε qos & bandwidth management
    Βαλε PPPoA αντι για PPPoE (wan>internet access) και βαλε ADSL2+ (G.992.5), vc mux, 8/35, mtu 1462, pap only
    save (OK) και αναφερε αν ανεβηκε ταχυτητα στην 20αρα
    Αν εχεις μεγαλο καλωδιο απο την μπριζα στο 2820, βαλε κοντο μεχρι 1.8 μετρα, οσο κοντοτερο τοσο καλυτερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 16-08-14 στις 22:40.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Router Draytek Vigor 2710 Vn
    Από blugosi στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 00:55
  2. Draytek Vigor 2710Vn-A και Forthnet Ρυθμισεις
    Από prince72 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 11:31
  3. DRAYTEK VIGOR 2700VG PSTN
    Από Psycho13 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 14:33
  4. Draytek Vigor 2820 dual wan, καμερες και no-ip
    Από airbus στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-13, 20:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας