Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-79 από 79
  1. #76
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε off topic, δεν πρόκειται να δεις τα ίδια αποτελέσματα, δεν αποκλείω κανένα Λ/Σ , απλά όπως είπα και πιο πάνω ο Server 2012 σήμερα είναι ευαγγέλιο

    Δεν το πάω προς τα εκεί το θέμα απλά θα πώ ότι έτσι ελεγα και εγώ μέχρι κάποια στιγμή ! Μέχρι που άρχισα δοκιμές !!! Ένα θα πώ Arch Linux + Samba 4.0 + BIND + DHCP Server =Full AD Support. Δεν το πιστεύεις μέχρι να κάνεις το join τον 1ο Windows Server ή το 1ο Windows PC !!
    Η πλάκα είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε τίποτα !!! Έχεις δεί ποτέ domain server να κάνει Boot σε 3'' από το Power On ?
    Είναι κλάσεις ταχύτερο από οποιαδήποτε έκδοση των Windows τρώει πολύ λίγους πόρους για τα ίδια ακριβώς πράγματα !

    και δεν το ξανα αναφέρω πλεόν εδώ αυτό !


    Καλά θα κάνει η Microsoft να κοιτάξει για μένα σοβαρά τα πράγματα και όχι να αλλάζει απλά το περιβάλλον και να λέει ότι κάτι έβγαλε ! Γιατί για μένα όποιος δεν είναι Microsofot Fun Boy και έχει ανοικτό μυαλό να βλέπει και να συνδιάζει πράγματα τότε υπάρχουν λύσεις Open Source λύσεις που προσφέρουν πλέον αυτά που η Microsoft δίνει με πολλά $$$$..

    Όσο για Server 2003 άντε και 2008 το πολύ ! Αν και μετά το Arch αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για Windows τότε Arch !

    Για αυτό και πραγματικά περιμένω να δώ την νεά έκδοση τι θα είναι !

  2. #77
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι το Metro UI: από τη στιγμή που αποφάσισαν να το περάσουν και στα Windows 2012 Server, έδωσαν ένα επιπλέον και ισχυρό κίνητρο να μάθει κάποιος powershell scripting μήπως και καταφέρει να κάνει τη δουλειά του
    Νομίζω άλλο ήθελε να πει ο φίλος εδώ και αλλού πήγε η κουβέντα...

    Όπως όταν βγήκαν τα βιστα πολλοί γνώρισαν το λίνουξ έτσι και εδώ αφού το gui είναι απαράδεκτο πολλοί θα γνωρίσουν το shell.

    - - - Updated - - -

    Όσο για τον φίλο από πάνω νομίζω κάνει λάθος. Τα 2012 είναι κατά πολύ ανώτερο από από τα 2Κ3 ή 2Κ8. Όσο για το ανοιχτά μυαλά το προσπερνάω καθώς ο μόνος παράγοντας είναι το οικονομικό. Είτε σε μορφή χρημάτων είτε σε εργατοώρες... και μη νομίζεις ότι σε λινουξ δεν θες χρήμα...

  3. #78
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω άλλο ήθελε να πει ο φίλος εδώ και αλλού πήγε η κουβέντα...

    Όπως όταν βγήκαν τα βιστα πολλοί γνώρισαν το λίνουξ έτσι και εδώ αφού το gui είναι απαράδεκτο πολλοί θα γνωρίσουν το shell.
    Μιλάς σοφά, γέροντα...

    Ανυπόγραφος

  4. #79
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω άλλο ήθελε να πει ο φίλος εδώ και αλλού πήγε η κουβέντα...

    Όπως όταν βγήκαν τα βιστα πολλοί γνώρισαν το λίνουξ έτσι και εδώ αφού το gui είναι απαράδεκτο πολλοί θα γνωρίσουν το shell.

    - - - Updated - - -

    Όσο για τον φίλο από πάνω νομίζω κάνει λάθος. Τα 2012 είναι κατά πολύ ανώτερο από από τα 2Κ3 ή 2Κ8. Όσο για το ανοιχτά μυαλά το προσπερνάω καθώς ο μόνος παράγοντας είναι το οικονομικό. Είτε σε μορφή χρημάτων είτε σε εργατοώρες... και μη νομίζεις ότι σε λινουξ δεν θες χρήμα...
    Κοίτα επειδή το υλοποιώ πλέον το με το Linux θέλεις σαν χρόνο 1 ημέρα ! Με no metro ui windows θέλω 1-2 ώρες ανάλογα τι έχω βάλω πάνω !
    Απλά με το Linux είναι δωρεάν δεν κοστίζει τίποτα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία σε όλα τα επίπεδα δεν φοβάσαι ιούς τόσο πολύ, παίρνεις ένα φάκελο backup και έχεις ολο τον server backup σαν domain, ενώ με τα Windows πρέπει να πληρώσεις αρκετά !

    Δουλεύω επαγγελματικά με αυτό το μοντέλο περίπου 8 μήνες. Ουδέν πρόβλημα πουθενά ! Και έχω όλα τα καλούδια που είχα πριν και όπως τα είχα. Εδώ τα XP απλά τα έκανα rejoin στο νέο server άλλαξα ένα .dat και .ιni και φόρτωσαν το παλιίο προφιλ !

    Γενικά θέλω δεν είχα προβλήματα Τραγικά απίστευτα γρήγορη εκκίνιση !! Μέχρι και 8 που έχω κάνει join τα ελένχω απόλυτα ! Login script εκτελώ κανονικά, map drives, κ.λ.π !

    Ο βαθμός δυσκολίας του πράγματος έγκειτε απλά στο κατα πόσο είσαι εξοικοιωμένος με το Linux και το cli !

    Πλέον θα παρακολουθώ την εξέλιξη των Windows Server αλλά θα πρέπει να με πείσουν πολύυυυυυυυυ για να τα ξαναβάλω στον server


    Εγώ προσωπικά το Linux το ξέρω 10-15 χρόνια ! Απλά μέχρι και τώρα το είχαν σύστημα φιλοξενίας για firewalls,proxy και διάφορα τέτοια ! Δεν είχα δοκιμάσει να αντικαταστήσω Winodws Server ! Απλά όταν είδα ότι η ίδια η Microsoft έγραψε κώδικα στο samba για το AD είπα να το δοκιμάσω ! Έκανα διάφορες δοκιμές και το έκανα ! Απλά δεν θέλει να είσαι Microsoft Strict .... Θέλω αυτό που λέω... Να συνδιάζεις τις διάφορες τεχνολογίες για να παίρνεις το αποτέλεσμα που θελεις !

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 11:12
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 03:21
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-14, 13:00
  4. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 00:40
  5. Μηνύματα: 124
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 16:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας