Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Θα περιγράψω μιά μικρή περιπέτεια που είχα και όπως μοιάζουν τα πράγματα θα έχω με τον ΟΤΕ.
    Πιθανόν να κουράσει το κείμενο γιατί νομίζω ότι τα υπερανέλυσα αυτά που ήθελα να πω. Το έκανα όμως για να διευκρινίσω καλύτερα τα συμβάντα.
    Γενικά στα τεχνολογικά πάγια του σπιτιού (OTE Nova κλπ) εγώ κάνω κουμάντο μιάς και οι δικοί μου δεν είναι τόσο σχετικοί. Το τηλέφωνο είναι στο όνομα του πατέρα μου.


    Κάπου 27 Δεκεμβρίου 2013 η γραμμή μου άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα: lag, disconnects και χαμηλές για την περιοχή ταχύτητες. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 13888 για να δηλώσω την βλάβη. Και όπως είναι λογικό έκανα υπομονή για το συνεργείο μερικές μέρες. Θα αναφέρω παρακάτω για το πότε ήρθε και τα σχετικά.


    Γύρω στο τέλος του έτους (30/12?) του 2013 μας παίρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για να μας ενημερώσουν για την υποστήριξη του VDSL στην περιοχή μας. Σημειώστε μόνο για τα 30mbps. Τα 50 δεν ήταν ακόμα διαθέσιμα. Εμένα όμως με ενδιέφεραν τα 50mbps και το διευκρίνησα στην συνομιλήτριά μου που ήθελε - βεβαίως βεβαίως - να μου δώσει την προσφορά στα 30mbps του τιμοκαταλόγου, που έχει ο ΟΤΕ στο site του, τον οποίο τον ήξερα απ'έξω και ανακατοτά. Με είχε πιάσει σε καλή στιγμή και ήμουν αρκετά ευγενικός και της είπα ότι θα το σκεφτούμε και θα καλέσουμε εμείς αν αποφασίσουμε να βάλουμε τα 30mbps (ξαναλέω ενδιαφερόμουν μόνο για τα 50mbps) και δεν την απέρριψα κατευθείαν. Εξ'άλλου είχα και το ADSL με τα προβλήματα που μου είχε σπάσει τα νεύρα...
    Εκείνο τον καιρό λοιπόν ήξερα ότι αργά ή γρήγορα θα γινόταν διαθέσιμο το VDSL και σε εμένα καθώς είχαν ήδη διαθεσιμότητα αρκετοί γείτονές μου. Σημειώστε ότι οι γείτονες είχαν διαθεσιμότητα και στα 50mbps. Είχα ενημερώσει τους δικούς μου ότι πιθανόν να έπεφτε αυτό το τηλεφώνημα που περιέγραψα παραπάνω και τους είχα εξηγήσει ότι με ενδιέφερε η μέγιστη ταχύτητα (50) που είχε ο ΟΤΕ στον τιμοκατάλογό του η οποία δεν ήταν διαθέσιμη αλλά αν μας ενημέρωναν σχετικά (ότι θα γινόταν διαθέσιμη) τότε να αποδεχόμασταν.


    Στις 31 Δεκεμβρίου 2013 λοιπόν, παίρνει πάλι η ίδια ή κάποια συνάδελφός της για την ίδια προσφορά. 30mbps με τιμή καταλόγου. Δυστυχώς όμως το είχε σηκώσει η μητέρα μου το τηλέφωνο τότε και πιθανόν να μην κατάλαβε ότι το 30 που της πρόσφερε δεν ήταν η μέγιστη ταχύτητα. Δέχθηκε λοιπόν την προσφορά εν αγνοία μου.
    Στο μεταξύ όμως η γραμμή μου παρουσίαζε αρκετά προβλήματα από τις 27 Δεκεμβρίου 2013 όπως είπα και παραπάνω. Το συνεργείο δεν είχε έρθει ακόμα.


    Θυμήθηκε που λέτε να μου το πει πρωτοχρονιά 2014... Την ρώτησα σε ποιά ταχύτητα είπε να κάνουμε την σύμβαση αλλά θυμόταν μόνο το VDSL. Χαιρετίσματα... Θα έπρεπε να περιμένω λοιπόν και εγώ 2 μέρες μέχρι τις 3 Ιανουαρίου για να πάρω τηλέφωνο να ακυρώσω την αλλαγή στο πρόγραμμά μας που έγινε κατά λάθος.


    Παίρνω στις 3 Ιανουαρίου 2014 τηλέφωνο στο 13888 για να πω ότι ήταν λάθος η ενεργοποίηση του VDSL και ότι κανονικά έπρεπε να μιλήσουν και με τον κάτοχο της γραμμής. Τους είπα επίσης ότι είχα προβλήματα με το ADSL μου και μου είπαν ότι μπορώ να περιμένω μέχρι να μου φέρουν το VDSL να το δοκιμάσω και αν δεν το θέλω δεν θα χρεωθώ τίποτα παραπάνω και θα γυρίσω στο προηγούμενό μου πρόγραμμα επιστρέφοντας τον εξοπλισμό. Εγώ τους είπα ότι δεν πρόκεται να βάλω την 30άρα σύνδεση καθώς και με το ADSL όταν δούλευε καλά στις μέρες του έπιανα 21000kbps. Δεν την θεωρούσα σημαντική αναβάθμιση από 21 σε 30. Σοβαρή αναβάθμιση θα ήταν από 21 σε 50 (όλα αυτά τους τα είπα δεν κάνω κάποιο παραπανίσιο σχόλιο εδώ). Καλά μου λένε θα λάβουμε υόψη αυτά που τους είπα και θα με γυρίσουν στο παλιό 24 economy που είχα. Όλα καλά. Την ίδια μέρα εντωμεταξύ, λίγο μετά το τηλεφώνημα, ήρθε και το VDSL router. Δεν το άνοιξα καθώς δεν θα το χρησιμοποιούσα.


    5 Ιανουαρίου παίρνω ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει με τους τεχνικούς. Τους λέω ότι είχα δηλώσει βλάβη. Την βρήκαν. Και εκεί που πάω να τους πω "ότι στην ADSL γραμμή μου..." Και τσακ με διακόπτουν, και μου λένε ότι έχω VDSL ενεργοποιημένο όχι ADSL αλλά παρόλα αυτά και το ADSL έπρεπε να δουλεύει. Εγώ τους εξήγησα ότι έγινε καταλάθος η αλλαγή του προγράμματος και ότι είχα ήδη ενημερώσει να με επιστρέψουν στο παλιό μου πρόγραμμα. Δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο μου λένε, θα το σημειώσουμε. Στο μεταξύ μου προτείναν να ανοίξω τον VDSL εξοπλισμό και να τον δοκιμάσω μέχρι να έρθουν οι τεχνικοί να μου φτιάξουν το ADSL...
    Ανοίγω λοιπόν το κουτί το συνδέω, όλα καλά. 30mbps ακριβώς 2,5upload ακριβώς. Δεν το ήθελα όμως, απλά το άφησα εκεί μέχρι να έρθουν οι τεχνικοί. Για την ακρίβεια το έβγαλα και ξαναέβαλα το DGN2200.


    6 Ιανουαρίου έρχονται οι τεχνικοί. Διορθώνουν κάτι κακομεταχειρισμένα καλώδια έξω στην κολόνα του σπιτιού μου κάναν και 1-2 τηλεφωνήματα και με ενημέρωσαν ότι όλα είναι ΟΚ πλέον. Όντως το ADSL δούλευε όπως παλιά. 21000kbps downstream. Τους ευχαρίστησα και φύγαν.


    7 Ιανουαρίου με παίρνει η κοπέλα που είχα μιλήσει αρχικά εγώ στο τηλέφωνο (με ξύπνησε btw και είχα και λίγα νεύρα) και μου λέει με κάπως αποκρουστικό ύφος, για ποιό λόγο ήθελα να επιστρέψω στην παλιά μου σύνδεση. Μίλαγε μίλαγε μπλα μπλα μπλα, εγώ της είχα εξηγήσει και στο πρώτο τηλέφωνο στις 30/12 και τώρα ότι ήθελα 50mbps και ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω το 30άρι. Συνέχισε να μου λέει τα δικά της, την έκραξα ομολογουμένως με άγριο ύφος, και μιλώντας στην προστακτική πλέον απαίτησα να κλείσει το τηλέφωνο και να ολοκληρώσει την αποσύνδεσή μου από το VDSL και να με βάλει πάλι σε αυτό που ήμουν παλιά. Συμφώνησε και μου είπε να επιστρέψω τον εξοπλισμό VDSL εντός ολίγων ημερών, κάτι που έκανα.


    Και από εδώ και πέρα κορυφώνεται η περιπέτιά μου.


    Έρχεται που λέτε ο επόμενος λογαριασμός και είχαν χρεωθεί όλες οι μέρες που είχα κρατήσει το VDSL. Περίπου 6-7ευρώ παραπάνω από αυτό που έπρεπε να είναι ο κανονικός λογαριασμός του 24 economy. Ενημέρωσα τους δικούς μου ότι ήθελα να πάω στο κατάστημα της Πάτρας να τους κράξω και να μην πληρώσουν το λογαριασμό. Τα λεφτά για το λογαριασμό τα βάζουν οι δικοί μου. Αλλά βλέπετε, δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ προβλήματα επικοινωνίας αλλά και οι δικοί μου. Αφελής λοιπόν ο πατέρας μου, πήγε την επόμενη στον ΟΤΕ για να πληρώσει το COSMOTE συμβόλαιό του. Έλα όμως που είχε αρκετό χρήμα πάνω του και λέει "δεν πληρώνω και τον ΟΤΕ;" και τον πληρώνει... Μαζί και τα παραπανίσια έξοδα 6-7 ευρώ που αδίκως είχαμε χρεωθεί. Απελπισμένος εγώ δεν είχα καμία πλέον όρεξη να ασχοληθώ με το θέμα. Την είπα στους δικούς μου, ξεκαθαρίσαμε ότι δεν θα ξαναπληρώσουν ποτέ λογαριασμό OTE και τελείωσε η υπόθεση.


    Και το κορυφαίο:


    Παίρνω που λέτε τηλέφωνο στην HOL, πριν από λίγες μέρες, σχετικά με κάτι προσφορές που είχε και μου άρεσαν αρκετά. Μάλλον θα άλλαζα πάροχο ύστερα από 20+ χρόνια. Παίρνω τηλέφωνο στον ΟΤΕ, λοιπόν, να ενημερώσω ότι θα αλλάξω πάροχο και ήθελα να μου πουν την ημερομηνία που έληξε η τελευταία μου σύμβαση στον ΟΤΕ. ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ; "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΚΥΡΙΕ! ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΑΣ 7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2014"


    ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πραγματικά ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ!
    Είναι δυνατόν; Είναι δυνατόν να κάνουν κάτι τέτοιο; Εγώ τους ζήτησα να με πάνε στο παλιό συμβόλαιο όχι να μου κάνουν ανανέωση σύμβασης στο τρέχον 24economy. Δεν με ενδιέφεραν νέες καλύτερες τιμές. ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ!




    Πείτε μου είμαι παράλογος; Στην περίπτωσή μου έπρεπε όντως να γίνει έτσι; Έπρεπε να μου ανανεώσουν την σύμβαση; Ή κάναν π0@στιά οι ίδιοι;





    Δεν ζητώ συγνώμη για το σεντόνι, όποιος θέλει το διαβάζει! Τον πόνο μου έγραψα!





    Σημείωση: Στις ημερομηνίες βάλτε ένα σφάλμα 1-2 μέρες. Δεν τα θυμάμαι ακριβώς πότε συνέβησαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος divinesheet : 27-08-14 στις 22:06.
    topkek

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλη η περιπέτεια σου βασίζεται σε ένα τηλεφώνημα για VDSL στο οποίο ΔΕΝ απάντησε ο κάτοχος της γραμμής σωστά;
    Αν καταλαβα καλά απάντησε η μητέρα σου ενώ κάτοχος είναι ο πατέρας σου.
    Οπότε άδικα χαλιέσαι η προφορική σύμβαση είναι άκυρη και δεν έχεις παρά να βάλεις τον πατέρα σου να την καταγγείλει στην ΕΕΤΤ.
    Μαγικά μετά όλα θα γίνουν όπως ήταν πριν.

    Απλά κάποια στιγμή μετα πάρε την γραμμή στο όνομα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη η περιπέτεια σου βασίζεται σε ένα τηλεφώνημα για VDSL στο οποίο ΔΕΝ απάντησε ο κάτοχος της γραμμής σωστά;
    Αν καταλαβα καλά απάντησε η μητέρα σου ενώ κάτοχος είναι ο πατέρας σου.
    Ναι, ακριβώς έτσι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε άδικα χαλιέσαι η προφορική σύμβαση είναι άκυρη και δεν έχεις παρά να βάλεις τον πατέρα σου να την καταγγείλει στην ΕΕΤΤ.
    Μαγικά μετά όλα θα γίνουν όπως ήταν πριν.

    Ακολούθησα τις οδηγίες που έχει η ΕΕΤΤ στο site της.

    Πρώτα πήρα τηλέφωνο να τους ζητήσω να ακυρώσουν την σύμβαση αλλά επέμεναν να μου λένε ότι στο συμβόλαιο που είχαμε υπογράψει (δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο πλην αυτού πριν από 20κάτι χρόνια) αναφέρει ότι ο κάτοχος της γραμμής είναι υπεύθυνος για την χρήση της και ότι το ότι δέχθηκε η μητέρα μου το VDSL είναι καθόλα έγκυρο. Τέλος πάντων, μου είπε ότι θα προωθήσει το αίτημά μου...
    topkek

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίμενε λίγες μέρες να δεις αν προωθήθηκε και αν δε(το πιθανότερο) προχωρά σε έγγραφη καταγγελία.
    Εκεί είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε λίγες μέρες να δεις αν προωθήθηκε και αν δε(το πιθανότερο) προχωρά σε έγγραφη καταγγελία.
    Εκεί είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.
    εγώ λέω ό φίλος να προχωρήσει σε καταγγελία άμεσα. Δε χάνει τίποτα και επισπεύδει τον χρόνο αναμονης.
    Και ένα tip. Όταν είναι η μάνα σπίτι,δίνει σε όποιον καλέσει για προσφορές τηλεφωνίας το κινητό μου.
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων με καλούν και μιλάω εγώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται να το επισπεύσει τα βήματα σύμφωνα με την ΕΕΤΤ είναι τρία. Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει κατευθείαν καταγγελία. Υπάρχουν διαδικασίες
    α) Προφορική επικοινωνία
    β)Γραπτή καταγγελία στον πάροχο
    γ) Γραπτή καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    το α) έγινε. ;-)
    πάμε για πιό γρήγορο β)

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη η περιπέτεια σου βασίζεται σε ένα τηλεφώνημα για VDSL στο οποίο ΔΕΝ απάντησε ο κάτοχος της γραμμής σωστά;
    Αν καταλαβα καλά απάντησε η μητέρα σου ενώ κάτοχος είναι ο πατέρας σου.
    Οπότε άδικα χαλιέσαι η προφορική σύμβαση είναι άκυρη και δεν έχεις παρά να βάλεις τον πατέρα σου να την καταγγείλει στην ΕΕΤΤ.
    Μαγικά μετά όλα θα γίνουν όπως ήταν πριν.

    Απλά κάποια στιγμή μετα πάρε την γραμμή στο όνομα σου.
    Ποιον θα καταγγείλει ο πατέρας; την μητέρα που έδωσε το οκ;

  9. #9
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι είναι προφανές.
    O πατέρας θα καταγγείλει την σύμβαση με τον ΟΤΕ που έγινε εξ αποστάσεως χωρίς την συγκατάθεση του.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    blkik, έτσι εκτός από τον οτε πιθανόν να μπλέξει και την μητέρα του.

    ΚGeorgeG7, έμπλεξες και το κατάλαβα μόλις έγραψες ότι σου είπε ότι θα στη γυρίσουν μετά σε adsl. Όχι ότι δεν γίνεται αλλά σίγουρα όχι έτσι και η απάντηση που σου έδωσε είναι η copy-paste της καρτούλας για να σε κάνει hang-up και να πάρει τον επόμενο. Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου αλλά δεν φταίει εκείνη γι' αυτό (όπως και για όλο το υπόλοιπο μπάχαλο διάλυσης που υπάρχει το τελευταίο δίμηνο..) αλλά άλλοι. Στη μονη περίπτωση που θα κατεκρινα την υπάλληλο είναι αν ήταν αγενής.

    Στο θέμα μας τώρα.
    Η πώληση είναι 100% άκυρη. Παρόλα αυτά έγινε. Καταχωρήθηκε στο σύστημα δηλαδή, γι' αυτό και έγινε η ανανέωση για ένα χρόνο. Αυτό καλώς έγινε (γιατί καταχωρήθηκε - δεν μπορούσε να γίνει κι αλλιώς). Το λάθος είναι ότι δεν προχωρήσανε σε αποχρεώση. Γιατί δεν προχωρήσανε; Γιατί περιμένουν να τους "κουνήσεις" εσύ.. (συμβαινει κάποιες φορές παρόλο που οι αποχρεώσεις γίνονται ευκολα και απροβλημάτιστα). Είναι και που θα πέσεις.

    Λοιπόν, ακου τι θα κάνεις.
    Θα καλέσεις μία φορά στο 13888 και με το καλημέρα θα ζητήσεις την team leader βάρδιας. Ο,τι και να σου πει η agent, εσύ ζήτα επίμονα την team leader. θα μιλήσει μαζί σου και θα της πεις να καταγράψει το περιστατικό. Αυτή θα κάνει ένα ηλεκτρονικό παράπονο και θα πάει σε μια αρμόδια υπηρεσία απ' όπου θα σου κάνουν την αποχρεώση από εκεί και θα την δεις στον επόμενο λογαριασμό.

    Ο,τι απορία έχεις ρώτησε με, και ιδίως αν δεν κατάλαβες κατι.
    Επίσης, αν θες οτιδήποτε άλλο ή το οτιδήποτε που αφορά την γραμμή σου, στείλε μου pm.

    (σημείωση: το γεγονός ότι κάνανε αίτηση χωρίς τη συγκατάθεση του κατόχου (*) δεν θα το άφηνα έτσι..)

    Spoiler:
    (*) κάτι το οποίο έχει γίνει σύστημα και έχει καταντήσει αηδία..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 31-08-14 στις 17:46.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, αν θυμάμαι σωστά από τα μέσα Ιουνίου φέτος, σε τηλεφωνικές πωλήσεις υπάρχει υποχρέωση υπογραφής του συμβολαίου.
    Προηγούμενα μπορούσε να προχωρήσει άμεσα με την τηλεφωνική συγκατάθεση, αρκεί να υπήρχε ηχογραφημένη συνομιλία. Υπήρχε κενό στην διαδικασία, διότι στην προκειμένη περίπτωση ναι μεν η μάνα δεν είναι ο ιδιοκτήτης της γραμμής, αλλά ούτε και κάποιος άσχετος 3ος ή ανήλικο τέκνο
    Πόσες φορές κι εμείς οι ίδιοι έχομε κάνει τρποποιήσεις του συμβολαίου από τηλεφώνου χωρίς την υπογραφή;

    Πιστεύω ότι εν τέλει θα δικαιωθεί, αρκεί ν' ακολουθήσει την προβλεπόμενη διαδικασία με σωστές ημερομηνίες επικαλούμενος τις ηχογραημένες συνομιλίες.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Iσχύει jkoukos αυτό που αναφέρεις περί του cold-calling.

    Επειδή ξέρω ακριβώς και τον τρόπο που θα γίνει, θα δικαιωθεί ο συμφορουμίτης πολύ εύκολα (θεωρητικά) και γρήγορα (θεωρητικα).
    το "θεωρητικά" και στις δυο περιπτώσεις (και εδώ ειναι η ατυχία του) είναι διότι ο οτέ είναι σε "πολύ περίεργη φάση" (..) αυτή τη περίοδο..

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν πριν κάνω το οτιδήποτε, θα ζητήσω να μου στείλουν σε ψηφιακή μορφή όλες τις ηχογραφημένες συνομιλίες εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων μεταξύ του τηλεφώνου μου και του 13888 που υπήρξαν στο διάστημα 1ης Δεκεμβρίου του 2013 μέχρι και 31ης Αυγούστου του 2014.

    Και θα κάτσω μόνος μου να δω τι και τι είπαμε.
    topkek

  14. #14
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    blkik, έτσι εκτός από τον οτε πιθανόν να μπλέξει και την μητέρα του.
    Δεν χρειάζεται να την μπλέξει καθόλου. Με το που θα καταγγείλει την σύμβαση ως άκυρη θα αναγκάσει τον ΟΤΕ να ασχοληθεί με το θέμα και θα διαπιστώσει και ο ίδιος(ο ΟΤΕ) ότι είναι άκυρη η σύμβαση και να προέβη σε αποχρέωση κλπ.
    Δεν χρειάζεται καν να την ρωτήσουν. Όταν κάτι είναι μη νόμιμο είναι μη νόμιμο .ΤΕΛΟΣ

  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις πήρα στο 13888 και ανέφερα το περιστατικό μου πολύ περιληπτικά και η κοπέλα που μίλαγα μου είπε ότι σε περιπτώσεις που θέλουμε να γυρίσουμε στο παλιό μας πρόγραμμα όντως δεν γίνεται ανανέωση στη σύμβαση. Οπότε τις είπα επίσης να μου αποσταλούν όλες οι κλήσεις του διαστήματος 2013-12-01 2014-08-31 και το μόνο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να περιμένω.

    Θα ξαναπάρω και αύριο ένα τηλέφωνο βέβαια που θα λειτουργεί και το τμήμα για τους λογαριασμούς να δω αν μου έγινε η επιστροφή των 6-7 ευρώ της χρήσης του VDSL στον επόμενο λογαριασμό. Πιθανόν να έγινε (έτσι μου είπε η κοπέλα). Εγώ δεν το θυμάμαι. Θα δούμε αύριο.

    - - - Updated - - -

    Εγώ αλλαγή σε HOL θέλω να κάνω χωρίς να πληρώσω το τέλος αποδέσμευσης του ΟΤΕ.

    10 Σεπτέμβρη θα κάνω την φορητότητα. Οπότε μέχρι τότε πιστεύω θα έχω βγάλει άκρη με το ζήτημα...
    topkek

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βασανα με οτε
    Από Tatsu στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-14, 15:41
  2. ξαφνικο προβλημα με οτε και πορτες
    Από BURNIN AMBITION στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 01:04
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 17:02
  4. Προβλημα με ΟΤΕ conx 24mbps και συνεχη DC
    Από manwlhs7 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 10:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας