Σελ. 45 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 253540434445464750 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 797
  1. #661
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι ευκολία ξεστομίζουμε κάτι βαρύγδουπες φράσεις όταν μας συμφέρει
    Η δημοκρατία καταλύεται όταν η ισπανική δικαιοσύνη ακολουθεί τον νόμο τον οποίο παραβίασαν οι οπαδοί της ανεξαρτησίας όταν εκτός ισχύοντος νομικού πλαισίου κύρησαν την ανεξαρτησία της Καταλονίας
    Mόνο στη Ρωσία και τους δορυφόρους (ίσως ούτε εκεί) να προφυλακιστεί μια ολοκληρη κυβερνηση και να τεθεί de facto το πρώτο κόμμα εκτός νόμου. Νομίζω οτι οι βαρυγδουπες δηλώσεις ειναι ontopic.

  2. #662
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους λείπει και μία επανάσταση καθώς κατά κύριο λόγο οι επαναστάτες είναι στα φόρουμ

    Κρατώ μια πισινή για τις 21 Δεκεμβρίου επειδή βλέπω ότι η ισπανική δικαιοσύνη μια χαρά επιβάλλει καταστολή και ίσως να οδηγήσει σε αντιδράσεις
    μπορεί να φταίω εγώ που τους μπαγλαρώνει ο Ραχόι ρε συ Pop. στο κάτω κάτω "για όλα εμείς φταίμε που τους ψηφίζουμε για να μας διορίζουν"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Κολοκοτρώνης έκανε ένοπλη επανάσταση και οι καταλανοί εκτός νόμου δημοψήφισμα
    Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της ανεξαρτησίας της Καταλονίας
    Δικαίωμά τους να αποφασίσουν ότι θέλουν
    Δεν βρίσκονταν όμως σε κατάληψη από κάποια τυραννική Ισπανία, αυτονομία είχαν
    Ας ξεκινούσαν βάζοντας το θέμα σε διαδικασία διεργασίας στο εσωτερικό της περιοχής του να αναπτυχθούν τα υπέρ και τα κατά και μετά από 1-2-3 χρόνια που θα είχαν αναπτυχθεί σε βάθος όλα τα επιχειρήματα ας προχωρούσαν
    (ή δυνατόν σε συμφωνία με τις ισπανικές αρχές) σε δημοψήφισμα για το Ναι ή το Όχι
    Τώρα βρέθηκαν οι αυτονομιστές να έχουν την πλειοψηφία στο τοπικό κοινοβούλιο και έτσι με μαγκιά αποφάσισαν ότι θα ανεξαρτητοποιηθούν
    Αυτό είναι πραξικόπημα και όχι έκφραση δημοκρατίας.
    Τώρα παίρνουνε τα π@π@ρι@ μου
    Εύχομαι να έχουν το πολιτικό θάρρος και οι μεν και οι δε και να προχωρήσουν σε συνομιλίες ώστε να δώσουν λύση στο πρόβλημα
    δεν αρκεί 1 δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία φίλε kerkiss
    ούτε με ειρηνικές διαδικασίες, συνομιλίες και αγάπες δε λευτερώθηκε κανείς. αυτά είναι νόμοι που τους ορίζει η ανθρώπινη ιστορία
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #663
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Κολοκοτρώνης έκανε ένοπλη επανάσταση και οι καταλανοί εκτός νόμου δημοψήφισμα
    Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της ανεξαρτησίας της Καταλονίας
    Δικαίωμά τους να αποφασίσουν ότι θέλουν
    Δεν βρίσκονταν όμως σε κατάληψη από κάποια τυραννική Ισπανία, αυτονομία είχαν
    Ας ξεκινούσαν βάζοντας το θέμα σε διαδικασία διεργασίας στο εσωτερικό της περιοχής του να αναπτυχθούν τα υπέρ και τα κατά και μετά από 1-2-3 χρόνια που θα είχαν αναπτυχθεί σε βάθος όλα τα επιχειρήματα ας προχωρούσαν (ή δυνατόν σε συμφωνία με τις ισπανικές αρχές) σε δημοψήφισμα για το Ναι ή το Όχι
    Τώρα βρέθηκαν οι αυτονομιστές να έχουν την πλειοψηφία στο τοπικό κοινοβούλιο και έτσι με μαγκιά αποφάσισαν ότι θα ανεξαρτητοποιηθούν
    Αυτό είναι πραξικόπημα και όχι έκφραση δημοκρατίας.
    Τώρα παίρνουνε τα π@π@ρι@ μου
    Εύχομαι να έχουν το πολιτικό θάρρος και οι μεν και οι δε και να προχωρήσουν σε συνομιλίες ώστε να δώσουν λύση στο πρόβλημα
    Αν δεν ξέρει κανείς τι παίζει εδώ και εκατοντάδες χρόνια εκεί λες ότι μπαρούφα σου έρχεται ( ότι είναι νόμιμον είναι και ηθικόν )

    Στην Καταλωνία έχουμε το επόμενο επίπεδο αντιδημοκρατικότητας της ΕΕ
    Δεν μου αρέσει τι θέλει ο λαός, άρα φυλακίζω αυτούς που τον αντιπροσωπεύουν ώστε να βγάλω μαριονέτες σε στυλ Τσίπρα για να συνεχίζουν την βρώμικη δουλειά με τις μίζες κλπ. Οι λαοί να πάνε να γαμ...
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #664
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν αρκεί 1 δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία φίλε kerkiss
    Δεν έγραψα πουθενά ότι αρκεί, απλώς γράφω ότι πρέπει να ακολουθηθούν ορισμένες διαδικασίες συνομιλιών, διαπραγματεύσεων κλπ οι οποίες καταρχήν θα αποτυπώσουν την βούληση των καταλανών.
    Για παράδειγμα σε ρωτώ "γνώριζαν οι οπαδοί της ανεξαρτησίας ότι θα την κοπανίσουν οι τράπεζες και οι επιχειρήσεις ;"
    "Γνώριζαν ότι ενδεχομένως δεν θα γίνουν δεκτοί στην ΕΕ τουλάχιστον αυτόματα ;"
    Πιστεύω ότι τέτοια θέματα οφείλουν να τα γνωρίζουν πριν πάρουν την οποιαδήποτε απόφαση. Είναι λογικό λοιπόν ότι αν προηγηθούν διεργασίες όπου τα κάθε είδους ζητήματα θα μπούν στο τραπέζι ο καθένας θα έχει περισσότερα στοιχεία για να διαμορφώσει την γνώμη του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε με ειρηνικές διαδικασίες, συνομιλίες και αγάπες δε λευτερώθηκε κανείς. αυτά είναι νόμοι που τους ορίζει η ανθρώπινη ιστορία
    Από που προκύπτει ότι η Καταλονία ζει σε συνθήκες σκλαβιάς εντός της Ισπανίας ;
    Αποδοχή μιας κατάστασης έχει κάνει. Αν τώρα θέλει να την αλλάξει με 'γειά της και χαρά της
    Αλλά προχώρα βρε αδερφέ με βήματα που θα σε οδηγήσουν σε μελετημένη και συνειδητή απόφαση και όχι σε τζάμπα μαγκιά επειδή ξαφνικά βρεθήκαμε σε πλειοψηφία στο κοινοβούλιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ξέρει κανείς τι παίζει εδώ και εκατοντάδες χρόνια εκεί λες ότι μπαρούφα σου έρχεται ( ότι είναι νόμιμον είναι και ηθικόν )
    Εσύ ο επαναστάτης που έχεις εμβαθύνει στο ζήτημα κάνε τον κόπο και ενημέρωσε και εμάς τις αδαείς μάζες για το τι πραγματικά συμβαίνει.
    Ενημέρωσέ μας για παράδειγμα ότι ενώ στην Καταλονία είχαν το δικαίωμα να διδάσκουν την καταλανική γλώσσα σε όλα τα επίπεδα της εκπαίδευσης και μόνο 4 ώρες την εβδομάδα τα ισπανικά υπήρχαν ένα κάρο ιδρύματα σε όλες τις βαθμίδες που παρανόμως (αντίθετα με τις υπογεγραμμένες συμφωνίες) δεν δίδασκαν ούτε 1 λεπτό
    Τώρα την λογική του "νόμιμο και ηθικό" αν είχες ανοικτά ματάκια θα έβλεπες ότι την χρησιμοποιούν και οι δύο πλευρές
    Για τους μεν είναι αυτό που λέει η κεντρική κυβέρνηση και για τους δε αυτό που λέει η τοπική οπότε το να ρίχνεις το ανάθεμα στην μία πλευρά είναι μόνο παρτιζάνικη τοποθέτηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Καταλωνία έχουμε το επόμενο επίπεδο αντιδημοκρατικότητας της ΕΕ
    Τι δουλειά έχει η ΕΕ να αποφασίζει τι γίνεται μέσα σε μια χώρα ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου αρέσει τι θέλει ο λαός, άρα φυλακίζω αυτούς που τον αντιπροσωπεύουν ώστε να βγάλω μαριονέτες σε στυλ Τσίπρα για να συνεχίζουν την βρώμικη δουλειά με τις μίζες κλπ. Οι λαοί να πάνε να γαμ...
    Εσύ που είδες τι θέλει ο λαός ; στα 2,2εκ από τα 5,3εκ εκλογέων που πήγαν να ψηφίσουν ; στο 91,96% υπέρ του Ναι ποσοστό που ούτε ο Παπαδόπουλος επί χούντας δεν θα περίμενε ;
    Εγώ μόνο δημοκρατία δεν βλέπω σε αυτές τις κινήσεις.
    Ανέπτυξα προηγουμένως πως θα έβλεπα την σωστή (και δημοκρατική) διαδικασία σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
    Οι πολιτικοί ηγέτες της Καταλονίας διάλεξαν άλλο δρόμο, της μαγκιάς. Ας πάνε να γαμ... (όπως γράφεις και εσύ) οι πολιτικοί που ενεργούν έτσι.
    Δεν έχω να εκφράσω καμία συμπάθεια στον Πουιζντεμόν.
    Όχι γιατί είναι υπέρ της ανεξαρτησίας διότι σε ένα τέτοιο θέμα δεν μπαίνει ζήτημα συμπάθειας ή αντιπάθειας επειδή απλά αποτελεί δικαίωμά τους, αλλά για την τακτική που ακολούθησε αυτός και οι συγκυβερνώντες σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
    Δεν εκφράζει πολιτική ωριμότητα αλλά πολιτική αλητεία.

  5. #665
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    1. Ποτέ και καμία ανεξαρτησία δεν έγινε 'νόμιμα'. Όλες ήταν παράνομες μέχρι που έγιναν οι αναγνωρίσεις.
    2. Το δημοψήφισμα έβγαλε 90%. Αν δεν αρέσει στους υπόλοιπους να είχαν πάει να ψηφίσει όχι.
    3. Ή όλη φάση είναι επιχείρημα/ παράδειγμα του πόσο βλακεία είναι η αποχή από εκλογές και το λέω για εμάς που δε πάμε να ψηφίσουμε.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #666
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα την λογική του "νόμιμο και ηθικό" αν είχες ανοικτά ματάκια θα έβλεπες ότι την χρησιμοποιούν και οι δύο πλευρές
    Για τους μεν είναι αυτό που λέει η κεντρική κυβέρνηση και για τους δε αυτό που λέει η τοπική οπότε το να ρίχνεις το ανάθεμα στην μία πλευρά είναι μόνο παρτιζάνικη τοποθέτηση


    Τι δουλειά έχει η ΕΕ να αποφασίζει τι γίνεται μέσα σε μια χώρα ;


    Εσύ που είδες τι θέλει ο λαός ; στα 2,2εκ από τα 5,3εκ εκλογέων που πήγαν να ψηφίσουν ; στο 91,96% υπέρ του Ναι ποσοστό που ούτε ο Παπαδόπουλος επί χούντας δεν θα περίμενε ;
    Εγώ μόνο δημοκρατία δεν βλέπω σε αυτές τις κινήσεις.
    Ανέπτυξα προηγουμένως πως θα έβλεπα την σωστή (και δημοκρατική) διαδικασία σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
    Οι πολιτικοί ηγέτες της Καταλονίας διάλεξαν άλλο δρόμο, της μαγκιάς. Ας πάνε να γαμ... (όπως γράφεις και εσύ) οι πολιτικοί που ενεργούν έτσι.
    Δεν έχω να εκφράσω καμία συμπάθεια στον Πουιζντεμόν.
    Όχι γιατί είναι υπέρ της ανεξαρτησίας διότι σε ένα τέτοιο θέμα δεν μπαίνει ζήτημα συμπάθειας ή αντιπάθειας επειδή απλά αποτελεί δικαίωμά τους, αλλά για την τακτική που ακολούθησε αυτός και οι συγκυβερνώντες σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
    Δεν εκφράζει πολιτική ωριμότητα αλλά πολιτική αλητεία.
    Για την πληροφόρηση σου:
    Απλά η διεφθαρμένη κυβέρνηση της Ισπανίας τα βάζει με την κάθαρση που αρχίζει στην Καταλωνία με τον Πουτζδεμόν και την CUP. Τον Ραχόι και τον βασιλιά, τους υποστηρίζει η ΕΕ.
    Ο λαός ψήφισε υπέρ κατά 90% γιατί οι ενάντια στην ανεξαρτησία δεν πήγανε.
    Ψήφισαν μόνο 2,2εκ γιατί ο Ραχόι έστειλε τους φασίστες αστυνομικούς να βαράνε και να δέρνουν. Το έκανε επίτηδες για να μείνουν στα σπίτια τους και να πει πως είναι ενάντια στην ανεξαρτησία. Ας άφηνε τον λαό να ψηφίσει με ηρεμία, όμως αυτό δεν τον βόλευε.
    Ο Πουτζδεμόν (που δεν συμπαθείς) έκανε ότι του είπε ο λαός, ακριβώς το αντίθετο του Τσίπρα δηλαδή για αυτό τον ονομάζεις πολιτικό αλήτη;

    EDIT
    Διάβασε κι εδώ: https://www.theguardian.com/books/20...-point-of-view

    Οι λαοί έχουν δικαίωμα στην αυτοδιάθεση

    - - - Updated - - -

    Είναι σωστό να φυλακίζονται όσοι ακολούθησαν τις αποφάσεις του λαού;

    https://twitter.com/CatalansForYes/s...13298212573185
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konenas : 04-11-17 στις 11:24.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #667
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εσύ που είδες τι θέλει ο λαός ; στα 2,2εκ από τα 5,3εκ εκλογέων που πήγαν να ψηφίσουν ; στο 91,96% υπέρ του Ναι ποσοστό που ούτε ο Παπαδόπουλος επί χούντας δεν θα περίμενε ;
    Εγώ μόνο δημοκρατία δεν βλέπω σε αυτές τις κινήσεις.
    εδω με 35+4% αποδοχη απο το 56% των ψηφοφορων , εχουμε υποτιθεται δημοκρατικη κυβερνηση (21,84% αποδοχη )
    το 92% στο 41% περιπου των ψηφοφορων (38% αποδοχη ) δεν ειναι δημοκρατια ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #668
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την πληροφόρηση σου:
    Και για την δική σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά η διεφθαρμένη κυβέρνηση της Ισπανίας τα βάζει με την κάθαρση που αρχίζει στην Καταλωνία με τον Πουτζδεμόν και την CUP. Τον Ραχόι και τον βασιλιά, τους υποστηρίζει η ΕΕ.
    Στην ΕΕ έχει ενταχθεί η Ισπανία και όχι ξεχωριστές αυτόνομες επαρχίες. Η ΕΕ αναγνωρίζει την εκλεγμένη κυβέρνηση της Ισπανίας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λαός ψήφισε υπέρ κατά 90% γιατί οι ενάντια στην ανεξαρτησία δεν πήγανε.
    Ψήφισαν μόνο 2,2εκ γιατί ο Ραχόι έστειλε τους φασίστες αστυνομικούς να βαράνε και να δέρνουν. Το έκανε επίτηδες για να μείνουν στα σπίτια τους και να πει πως είναι ενάντια στην ανεξαρτησία. Ας άφηνε τον λαό να ψηφίσει με ηρεμία, όμως αυτό δεν τον βόλευε.
    Μήπως εκείνοι που δεν ψήφισαν (εκτός από αυτούς που εμπόδισε η αστυνομία) ήταν ενάντια στην διεξαγωγή δημοψηφίσματος ; Αν ναι γιατί θα πήγαινε κάποιος να συμμετέχει σε κάτι στο οποίο είναι αντίθετος ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Πουτζδεμόν (που δεν συμπαθείς) έκανε ότι του είπε ο λαός, ακριβώς το αντίθετο του Τσίπρα δηλαδή για αυτό τον ονομάζεις πολιτικό αλήτη;
    Ο Πουτζδεμόν έκανε ότι ήθελε για να είναι αρεστός στους οπαδούς του.
    Αν αυτοί είναι πλειοψηφία δεν το ξέρω ούτε εγώ ούτε εσύ
    Και επίσης δεν τους ρώτησε αν συμφωνούν να είναι ανεξάρτητοι και να την έχουν κοπανήσει οι τράπεζες και οι επιχειρήσεις και να μείνουν και εκτός ΕΕ
    Ο Τσίπρας (που ομοίως είναι πολιτικός αλήτης για μένα) τις ίδιες μαγκιές πούλαγε για Μνημόνια που θα καταργούσε με ένα νόμο και ο λαός τον ψήφισε γι'αυτό αλλά όταν κατάλαβε ότι αυτό σήμαινε και έξοδο από την ΕΕ τότε έκανε την κωλοτούμπα του η οποία τουλάχιστον είχε την "εντιμότητα" να σέβεται την διάθεση του λαού, διότι κανείς λαός δεν του είχε δώσει την εντολή να μας βγάλει από το ευρώ και την ΕΕ

    EDIT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να διαβάσω ξένα έντυπα να μου παραθέτεις γαλλόφωνα διότι τα αγγλικά μου δεν αρκούν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λαοί έχουν δικαίωμα στην αυτοδιάθεση
    Και εγώ μαζί σου είμαι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σωστό να φυλακίζονται όσοι ακολούθησαν τις αποφάσεις του λαού;

    Όχι βέβαια, αρκεί ο λαός να έχει εκφραστεί στο σύνολό του και όχι να βαφτίζουμε "λαό" τους δικούς μας οπαδούς αποκλειστικά
    Οι υπόλοιποι τι είναι ; κοπρόσκυλα ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα γαλλικά είπαμε

  9. #669
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μαζί σου είμαι
    Πόσο μαζί μου είσαι;
    πχ Είσαι και μαζί με τους Βόρειους Καταλανούς; Μαζί με τους Βάσκους; Μαζί με τους Ιρλανδούς; Μαζί με τους Σκωτσέζους; Μαζί με τους Κοσοβάρους; Μαζί με τους Έλληνες; Μαζί με τους Κορσικανούς; Μαζί με τους ...; ή επιλεκτικά;

    Οι λαοί είναι η πλειοψηφία, ειδικά όταν η πλειοψηφία καταπιέζεται από ξένες δυνάμεις και την άρχουσα τάξη της.
    (Μπας και σου θυμίζει λίγο το σπίτι σου; Μπας και λέω ... )
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #670
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μαζί μου είσαι;
    πχ Είσαι και μαζί με τους Βόρειους Καταλανούς;

    Οι λαοί είναι η πλειοψηφία, ειδικά όταν η πλειοψηφία καταπιέζεται από ξένες δυνάμεις και την άρχουσα τάξη της.
    (Μπας και σου θυμίζει λίγο το σπίτι σου; Μπας και λέω ... )
    Εντάξει τώρα, σε λίγο θα φτιάξουμε και μύθο (τον φτιάξαμε ήδη δλδ) ότι οι Καταλανοί τελούσαν υπό κατοχή... Είπαμε, η επανάσταση των καταπιεσμένων πάντως είναι σε πλήρη εξέλιξη στα φόρουμς
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #671
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει τώρα, σε λίγο θα φτιάξουμε και μύθο (τον φτιάξαμε ήδη δλδ) ότι οι Καταλανοί τελούσαν υπό κατοχή... Είπαμε, η επανάσταση των καταπιεσμένων πάντως είναι σε πλήρη εξέλιξη στα φόρουμς
    https://www.theguardian.com/books/20...-point-of-view
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #672
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μαζί μου είσαι;
    πχ Είσαι και μαζί με τους Βόρειους Καταλανούς; Μαζί με τους Βάσκους; Μαζί με τους Ιρλανδούς; Μαζί με τους Σκωτσέζους; Μαζί με τους Κοσοβάρους; Μαζί με τους Έλληνες; Μαζί με τους Κορσικανούς; Μαζί με τους ...; ή επιλεκτικά;
    Και με αυτούς είμαι και με τους Βρετόνους και τους Νέο-Καληδόνιους και τους Τουρκοκύπριους κλπ
    Αν με διάβαζες με προσοχή θα το ήξερες ήδη ότι θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα την αυτοδιάθεση
    Όπως θα ήξερες επίσης ότι είμαι φανατικός της ενότητας των λαών με ταυτόχρονη διασφάλιση των δικαιωμάτων τους
    Θα προτιμούσα μια ενωμένη Ισπανία (για να μείνουμε στο θέμα του νήματος) αλλά αν αυτοί δεν το θέλουν τότε θα στηρίξω την αυτοδιάθεσή τους
    Όταν όμως προχωρήσουν φροντίζοντας ότι οι πολίτες που καλούνται να αποφασίσουν να γνωρίζουν τι θα συμβεί και να έχουν όλα τα δυνατά στοιχεία για να κρίνουν και να αποφασίσουν (έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λαοί είναι η πλειοψηφία, ειδικά όταν η πλειοψηφία καταπιέζεται από ξένες δυνάμεις και την άρχουσα τάξη της.
    Τι πάει να πει "οι λαοί είναι πλειοψηφία" ; πλειοψηφία πιανού πράγματος ; για κάντο λιανά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Μπας και σου θυμίζει λίγο το σπίτι σου; Μπας και λέω ... )
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς γι ανα μπορώ να σου απαντήσω

  13. #673
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει τώρα, σε λίγο θα φτιάξουμε και μύθο (τον φτιάξαμε ήδη δλδ) ότι οι Καταλανοί τελούσαν υπό κατοχή... Είπαμε, η επανάσταση των καταπιεσμένων πάντως είναι σε πλήρη εξέλιξη στα φόρουμς
    κι ο Ρήγας τις εφημεριδούλες του τύπωνε. δεν έπαιρνε κεφάλια γεννιτσάρων

    απ τα φόρα αρχίζει η επανάσταση σήμερα ρε Pop. μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #674
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Πριν από λίγο μου το έστειλαν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 07-11-17 στις 19:15.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  15. #675
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  catalunya20171111.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  104,8 KB 
ID: 187828
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

Σελ. 45 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 253540434445464750 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 11:27
  2. Η πειρατεία σκοτώνει το σινεμά
    Από gecko στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 521
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 11:39
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 15:57
  4. Η Apple ανακοίνωσε το iOS 7
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 208
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 23:58
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας