Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Έχει εγκατασταθεί καινούργιο VDSL ΚΑΦΑΟ στην περιοχή μου, γύρω στα 140 μέτρα από το σπίτι μου και με το που γίνει διαθέσιμη η υπηρεσία θα βάλω... Μένω σε μιά μεγάλη παλιά μονοκατοικία, κατασκευής δεκαετίας '80 και, ως τώρα, έχω ΟΤΕ 24άρα PSTN που κλειδώνει γύρω στα 10Mbps (απόσταση από κέντρο ΟΤΕ 2,2km), με κακό δίκτυο περιοχής απ' ότι έχω μάθει (Άνω Χολαργός, κοντά στον Δημόκριτο). Για να ελαχιστοποιήσω την αρνητική επίδραση του (αναμενόμενα προβληματικού) εσωτερικού δικτύου της εγκατάστασης στη γραμμή, είχα φωνάξει τεχνικό, ο οποίος είχε τραβήξει Cat5e από το σημείο που μπαίνει η γραμμή του ΟΤΕ στην εγκατάσταση έως το modem -όπου, νομίζω, δίνει με splitter και μετά επιστρέφει στο σημείο διακλάδωσης στην αρχή της εγκατάστασης- κάτι που είχε βελτιώσει αρκετά την ποιότητα της γραμμής. Στη γραμμή υπάρχει το modem (Netgear N300), μία συσκευή τηλεφώνου με φιλτράκι και ένας συναγερμός, στον οποίο, περιέργως, ο υπεύθυνος τενικός δεν είχε καταφέρει να βάλει φιλτράκι όταν του το είχα ζητήσει (δεν λειτουργούσε ο συναγερμος όταν έμπαινε το φιλτράκι).

    Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:
    1. Από τα στατιστικά που επισυνάπτω, πώς θα χαρακτηρίζατε την ποιότητα της γραμμής μου;
    2. Ενδέχεται ο συναγερμός χωρίς φιλτράκι να δημιουργεί προβλήματα τα οποία θα μου βγούν στη φόρα όταν βάλω VDSL;
    3. Έχω διαβάσει σε κάποια άρθρα για central filter/splitter που μπαίνει στην αρχή της εγκατάστασης και βελτιώνει τα προβλήματα της εσωτερικής εγκατάστασης. Υπάρχει κάτι τέτοιο διαθέσιμο στην Ελλάδα και, αν ναι, που απευθύνομαι;
    4. Αν το σπίτι έχει "παράλληλη" συνδεσμολογία (δεν ξέρω ακριβώς τί σημαίνει, αλλά, απ' ό,τι έχω καταλάβει, επειδή χτίστηκε σε δύο φάσεις, θα ήταν εύκολη λύση να γίνει κάτι τέτοιο στη συνδεσμολογία και είναι πιθανό να είναι έτσι) θα έχω πρόβλημα με το VDSL;
    5. Ο ΟΤΕ αναλαμβάνει να διορθώσει ότι χρειαστεί στην εσωτρική εγκατάσταση;
    6. Πόσο καιρό, περίπου, θα χρειαστει για να προσφέρεται η υπηρεσία στην περιοχή μου;
    7. Έχω διαβάσει ότι ο ΟΤΕ προσφέρει VDSL2 και όχι VDSL. Ισχύει; Και αν ναι, γιατί το διαφημίζει ως VDSL και όχι VDSL2;
    8. Είναι σίγουρο ότι θα πάρω από το ΚΑΦΑΟ που έχω βάλει στο μάτι όταν έρθει η ώρα ή μπορεί να μου πουν "α, η γραμμή σας ανήκει σε άλλο ΚΑΦΑΟ" και να με συνδέσουν με κανένα πιο μακρινό;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3773909063.png 
Εμφανίσεις:  342 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 144362

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  94,8 KB 
ID: 144361

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gor : 20-09-14 στις 16:44.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Οταν πάρεις VDSL απο ΚΑΦΑΟ τα χαρακτηριστικά αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο, για την ιστορία όμως για την απόσταση που λες είναι μια χαρά
    2. Ναι, αν δεν έχει φίλτρο κάθε φορά που θα παίρνει τηλέφωνο για να κάνει update στο κέντρο σημάτων θα σου κλείνει η γραμμή(θα αποσυγχρονίζει το modem). Νομίζω όμως όπως το περιγράφεις οτι σου έχει βάλει splitter οπως λες στο modem και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
    3. Αυτο ακριβώς νομίζω έχει κάνει και στην δική σου περίπτωση, υπάρχουν στο εμπόριο splitters που βγάζουν εξόδους modem- telephone
    4. οπως και να έχει, ακόμα και αν είναι παράλληλη η συνδεσμολογία, αν κάνει επιστροφή απο το cat5 πίσω στην αρχή της εγκατάστασης δεν θα έχεις θέματα.
    5. οχι, ποτέ
    6. σε ποια περιοχή αναφέρεσαι; Νίκαια; δεν ξέρω αν ο ΟΤΕ βάζει VDSL απο ΚΑΦΑΟ στη Νίκαια
    7. ναι VDSL2 δίνει ο ΟΤΕ, και το adsl που έχουμε asdl2+ είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων οπότε... κατάλαβες!
    8. Στις πολυκατοικίες στον κατανεμητή που έρχεται το καλώδιο, έχει συνήθως ένα πενταψήφιο αριθμό χχ-ψψψ, το ψψψ είναι το ΚΑΦΑΟ που ανήκεις, έχει τον ίδιο αριθμό επάνω του. Στις μονοκατοικίες δεν το γράφει εκεί, πρέπει να δεις ενα κοντινό box απέξω απο σπίτι σου θα γράφει τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ που ανήκεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Η ποιότητα της γραμμής είναι καλή. Το μέγιστο θεωρητικό που μπορείς να φτάσεις τώρα είναι 13.
    2.Ο συναγερμός χωρίς φιλτράκι θα σου προκαλέσει προβλήματα. Άλλο φιλτράκι δοκίμασες?
    2.(έχεις γράψει 2 φορές το 2) Η συνδεσμολογία με το splitter είναι αυτή που περιγράφεις αφού το σήμα πάει πρώτα στο modem και ύστερα στις υπόλοιπες πρίζες.
    3.Δεν έχεις παράλληλη συνδεσμολογία αν είναι όπως περιγράφεις. Οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχήσεις. Παράλληλη σύνδεση δεν συνιστάται σε vdsl γιατί ξεσκίζει την γραμμή.
    4. Ο Οτε δεν αναλαμβάνει θέματα εσωτερικής εγκατάστασης. Μόνο εως τον κατανεμητή του σπιτιού.
    5. Κάνε εδω τον έλεγχο διαθεσιμότητας. Δεδομένου ότι το Α/Κ είναι σε απόσταση μεγαλύτερη του km τότε αναγκαστικά αν υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL τότε θα είναι από την καμπίνα. (Επειδή το σύστημα στο site tou OTE αργεί να ενημερωθεί πάρε καλύτερα τηλέφωνο στο εμπορικό τμήμα του 13888 και ρώτα)
    6.Όπως και με το ADSL. Δίνεi adsl2+ αλλά το διαφημίζει adsl. Μάλλον γιατί κάποιοι που βλέπουν αυτες τις διαφημίσεις δεν γνωρίζουν τις διαφορές.
    7. Αν δεν υπάρχουν άλλα καφάο στη γειτονιά, τότε μάλλον από αυτό θα πάρεις. Αν θες πήγαινε στο ΚΑΦΑΟ και πάρε τον αριθμό που έχει απάνω και ρώτα στο εμπορικό τμήμα του ΟΤΕ)
    @Pokas με πρόλαβες!
    Εαν τι λέγεις παρά ταύτα, μάτην ερείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση και των δύο, με βοηθήσατε πάρα πολύ!

    Βρήκα το κουτάκι με τον τριψήφιο και είναι ίδιο με του ΚΑΦΑΟ που εποφθαλμιώ.

    Όσο για τη συνδεσμολογία, επισυνάπτω τον τρόπο που έχει συνδεθεί το modem ώστε να μου επιβεβαιώσετε ότι η συνδεσμολογία είναι αυτή που νομίζω...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20140920_151155.jpg 
Εμφανίσεις:  90 
Μέγεθος:  246,0 KB 
ID: 144365
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gor : 20-09-14 στις 16:34.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είμαι 100% βέβαιος αλλά τουλάχιστον 90%, ότι αυτό δεν είναι ADSL splitter αλλά ένα απλό τηλεφωνικό ταφ.
    Κανονικά θα έπρεπε να βάλει ADSL splitter, αλλά μπορεί να το έχει συνδέσει και να μην φαίνεται.

    Αν έχει βάλει splitter, είναι σωστή η εγκατάσταση, με το ένα ζεύγος (άσπρο-μπλε) να φέρνει το τηλεφωνικό σήμα και το άλλο να επιστρέφει φιλτραρισμένο στον κατανεμητή και από εκεί σε όλες τις πρίζες.
    Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται κανένα άλλο φίλτρο και είσαι έτοιμος για το VDSL.
    Μακάρι να ήταν όλες οι εγκαταστάσεις σαν τη δικιά σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Και εγώ ως προς αυτό διατηρώ τις αμφιβολίες μου. Από την άλλη, τα central splitters / filters που έλεγα στο πρώτο post μου φαίνονταν λίγο πιο εξειδικευμένα σαν κατασκευές και τα χρησιμοποιούνε σε χώρες που αποτελούν προϋπόθεση που θέτουν οι πάροχοι για σύνδεση, γιατί, διάβασα, ότι ακόμα και χωρίς συνδεδεμένες συσκευές, χωρίς κεντρικό φίλτρο, οι διακλαδώσεις της γραμμής της εσωτερικής εγκατάστασης μειώνουν την ποιότητα της σύνδεσης. Επειδή, όμως, το κόστος εγκατάστασής τους πάει γύρω στα €200 μαζί με τα εργατικά, σε πολλές χώρες σαν τη δική μας δεν τα προαπαιτούν και αντ' αυτών βάζουμε φιλτράκια πριν από κάθε συσκευή. Αλλά, αν αυτές οι συσκευές κάνουν €150, κάτι διαφορετικό δεν θα έχουν απ'τα σπλιτεράκια του ενός ευρώ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  c10100e.jpg 
Εμφανίσεις:  327 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 144375

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και το ADSL splitter κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, αν μπει στην στην αρχή, διαχωρίζοντας το ζεύγος προς το modem με την υπόλοιπη τηλεφωνική εγκατάσταση της οικοδομής.
    Η κύρια διαφορά με αυτά που δείχνεις, είναι ότι τα τελευταία έχουν συγκεκριμένες υποδοχές για κάθε πρίζα, ενώ το splitter μία για όλες τις πρίζες που παραλληλίζονται.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Α, κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Θα δοκιμάσω να βάλω splitter στη διακλάδωση αντί αυτού που έχω τώρα και αν δεν μου κάνει περίεργα ο συναγερμός θα το αφήσω έτσι

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πριν κάνεις οτιδήποτε και βρεθείς χωρίς τηλέφωνα, είσαι σίγουρος ότι δεν έχει ADSL splitter;
    Σε κάθε τηλεφωνική συσκευή έχετε βάλει απλό φίλτρο;

  10. #10
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Εκτός από αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία που επισυνάπτω δεν έχει τίποτα άλλο. Έτσι και αλλιώς, ό,τι και αν κάνω δεν θα διορθωθεί αν, επί αποτυχίας, ξαναβάλω τα πράγματα όπως ήταν; Μόνο μια τηλεφωνική συσκευή είναι συνδεδεμένη στη γραμμή, και αυτή με δικό της φιλτράκι.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιστεύω ότι τζάμπα θα τα γράψω (καθώς είναι σωστή η εγκατάσταση), αλλά τέλος πάντων:
    Έχουμε τον κεντρικό κατανεμητή, που σε σένα βρίσκεται κάπου έξω από την μονοκατοικία και από εκεί έχεις τραβήξει ένα UTP μέχρι τον χώρο του Modem.

    Η ιδανική εγκατάσταση είναι η παρακάτω:
    1. Στον κατανεμητή συνδέουμε το ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ με ένα (και μόνο ένα) ζεύγος από το UTP (π.χ. το μπλε-άσπρο/μπλε).
    2. Το ζεύγος αυτό (μπλε-άσπρο/μπλε) θα συνδεθεί με την υποδοχή LINE του ADSL Splitter.
    3. H υποδοχή ADSL του Splitter, θα συνδεθεί στο modem.
    4. Στην υποδοχή PHONE του Splitter, θα συνδέσουμε ένα άλλο ζεύγος (π.χ. το πορτοκαλί-άσπρο/πορτοκαλί) του UTP.
    5. Στον κατανεμητή, θα συνδέσουμε αυτό το ζεύγος (πορτοκαλί-άσπρο/πορτοκαλί), με το (ή τα) καλώδιο που πάει προ το υπόλοιπο σπίτι.
    6. Αν υπάρχει συναγερμός, κανονικά το καλώδιο αυτό θα πρέπει πρώτα να περάσει από τον συναγερμό και από εκεί προς όλες τις άλλες πρίζες.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Όπως το περιγράφεις είναι, απλώς δεν ξέρω αν αυτό το μαραφετάκι στην φωτογραφία είναι όντως splitter ή είναι ταυ...

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτό ειναι ενας απλός διαχωριστής, δινει απο ενα rj11 σε δύο rj11 και δεν είναι ούτε splitter ούτε φίλτρο!

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί να μην έχει καθόλου splitter και γι' αυτό χρησιμοποιεί φίλτρο στο τηλέφωνο, αλλά έχω απορία τι έχει κάνει με τον συναγερμό στην περίπτωση αυτή.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Μάλιστα... πάντως δεν αντιλαμβάνομαι προβλήματα γραμμής που θα μπορούσα να αποδώσω στον συναγερμό (αποσυνδέσεις).
    Λοιπόν... έβαλα splitter όπως λέγατε και έβγαλα το φιλτράκι από την τηλεφωνική συσκευή. Ο συναγερμός δεν φαίνεται να έπαθε τίποτα, δουλεύει κανονικά... Μάλλον δεν ήθελε τον τεχνικό! Αυτά είναι τα καινούργια στατιστικά της γραμμής:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture22.JPG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  135,3 KB 
ID: 144388
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3774622872.png 
Εμφανίσεις:  317 
Μέγεθος:  31,2 KB 
ID: 144390

    Πώς τα βλέπετε; Βελτιώθηκε η ποιότητα της σύνδεσης; Πάντως, με ένα torrent πολύ healthy που δοκίμασα ήταν καρφωμένο το Download στο 1.1MB/s, τιμή που δεν είχα ποτέ πριν. Έφτανα το 1.0ΜΒ/s και σκαμπανέβαινε εκεί, δεν έμενε σταθερό. Μικρή διαφορά θα πει κανείς, αλλά γιατί να μην έχω την καλύτερη δυνατή γραμμή, εφ'όσον γίνεται τόσο εύκολα... Μένει να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας, γιατί απ' ό,τι βλέπω το attenuation έπεσε, που απ' ότι έχω διαβάσει είναι κακό... αν και ανέβηκε λίγο το noise margin, που έχω διαβάσει ότι είναι καλό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gor : 20-09-14 στις 19:25.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 10:41
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 19:06
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-14, 11:15
  4. Χαμηλές επιδόσεις σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του toshiba μου
    Από kyrillas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 11:27
  5. Amazon , διαφορά τιμής στο είδος σε σχέση με το καλάθι
    Από wnet στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 03:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας