Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Question
    Θα αυτοχαρακτηριζόμουν διαλειπόντως μονομανής gadgetακιας. Αν βάλω στο μάτι μου κάτι, κάνω εκτενή έρευνα αγοράς πριν καταλήξω και για όσο διάστημα κάνω οικονομίες. Όταν αγοράζω, φροντίζω να κάνω καλά μελετημένες, future proof αγορές.

    Έτσι, εν’ όψει της έλευσης του VDSL στην περιοχή μου, μη όντας αδαής αλλά και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος, άρχισα να κάνω έρευνα αγοράς για modem / router, έχοντας τα εξής κριτήρια: ιδανικά να αποτελεί και modem και router ταυτόχρονα, να είναι συμβατό με VDSL internet και PSTN γραμμή, να φέρει καλό επεξεργαστή, να υποστηρίζει 802.11ac και, φυσικά, να έχει μεγάλη εμβέλεια Wi-Fi.

    Με έκπληξη διαπίστωσα πως η έρευνα αγοράς για modem / router είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση για κάποιον με το δικό μου επίπεδο γνώσεων, για τους ακόλουθους λόγους:


    1. Δεν υπάρχει ρητός ονομαστικός διαχωρισμός των δύο ειδών συκευών. Όταν ψάχνω για πλυντήριο / στεγνωτήριο, το καθένα αναφέρεται ως τέτοιο και οι συσκευές που τα συνδυάζουν φέρουν και τις 2 ονομασίες. Αντίθετα, πολλές φορές αναγκάστηκα να αποκρυπτογραφήσω τις κωδικές ονομασίες των router για να συμπεράνω αν περιλαμβάνεται και modem (πχ. Asus DSL-AC68U / Asus RT-AC68U, δύο οπτικά πανομοιότυπα μοντέλα), να κοιτάω αν το RJ45 εισόδου αναγράφει Internet ή WLAN ή να διαβάζω περιγραφές και κριτικές προϊόντων για να το διαπιστώσω. Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρος και άμεσα αντιληπτός από τον μέσο ενδιαφερόμενο.
    2. Ας πούμε ότι επιλέγω την οδό των 2 ξεχωριστών συσκευών, η οποία, απ’ ότι έχω διαπιστώσει, α) είναι πιο προσφιλής στους κόλπους των μυημένων και β) ανοίγει περισσότερες επιλογές αγοράς γιατί τα σκέτα router είναι πολύ περισσότερα από τις συνδυαστικές συσκευές. Τότε προκύπτουν τα εξής προβλήματα: Αφ’ ενός, υπάρχουν ελάχιστες συσκευές σκέτων Modem που να είναι VDSL και, αφ’ ετέρου, θα προτιμούσα να αξιοποιήσω το modem / router που θα μου δώσει ο πάροχος ως modem (εξοικονομόντας τα χρήματα που θα έδινα για modem) και να το συνδέσω με το router που θα είχα επιλέξει για το σκέλος της router λειτουργικότητας. Όμως, απ’ όσο έχω σταχυολογήσει μέσα από το forum, αυτό φαίνεται να είναι κάθε άλλο παρά μια plug ‘n’ play υπόθεση.


    Οπότε, για κάποιον σαν και εμένα, υπάρχει μία συσκευή που να φαίνεται να τα παρέχει όλα αυτά κάτω από τα €200, και αυτή είναι το Asus DSL-AC68U. Θα μπορούσε κανείς να μου πει αν έχω παρανοήσει κάτι ή μου έχει διαφύγει κάτι για να με βοηθήσει στη έρευνα αγοράς μου;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    https://www.speedtest.net
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    fritzbox 7590
    SNR / Attn
    33(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εντυπωση οτι το rt-ac68u ειναι adsl και οχι vdsl router.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @ gor

    Δεν σου διαφεύγει κάτι.
    Το ζυχελ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...12-B10A-Review
    έχει πολύ καλές κριτικές

    Για ρουτερ mikrotik 951 kai θα σου βγουν τα ματάκια

    Αν είναι οικιακό, υπερβολή το να πάρεις ξεχωριστό router
    Αν το vdsl είναι από cyta που έχει voip, μένεις με αυτό που σου δίνουν, αν θες προσθέτεις router σε άλλο subnet. Στις άλλες περιπτώσεις βάζεις ότι σου δίνει ο πάροχος σε λειτουργία (mode) bridge, δηλαδή λειτουργεί μόνο σαν modem και οχι σαν router και του κολλάς ένα router που κάνει όλα τα υπόλοιπα (dhcp klp). H παίρνεις το zyxel kai αντικαθιστας αυτό του παρόχου.

    Επειδή τα περισσότερα modem/router εχουν εσωτερικές κεραίες wifi, λογάριασε εξωτερικό ΑΡ που θα εχει πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια και διαλέγεις και το πρωτόκολο που θάλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-09-14 στις 13:22.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι σημερινές συσκευές modem/router μπορούν να σεταριστούν σε bridge mode, δηλαδή ως modem.
    Για οικιακή χρήση χωρίς πολλές απαιτήσεις μπορείς να καλυφθείς πλήρως με το ZyXEL VMG1312-B10A.
    Αν θέλεις να στήσεις κάτι ποιο καλό στο σπίτι έστω και με έναν ΗΥ πχ να έχεις καλύτερο QoS γιατί κάνεις πολλά πράγματα στον ΗΥ σου πχ κατεβάζεις torrent, μιλάς στο skype, παίρνεις mail και σερφάρεις ταυτόχρονα, τότε θα πρέπει να πας σε μια λύση modem + router.
    Σαν ρούτερ θα σου προτείνω το Mikrotik RB951G-2HnD.
    Να ξέρεις ότι στην περίπτωση αυτή δεν πατάς ένα κουμπί και γίνονται όλα αυτόματα αλλά θα πρέπει να ξοδέψεις λίγο χρόνο για το στήσιμο του.
    Εδώ έχω ότι χρειάζεσαι.

    Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα αξιόλογα μοντέλα και στις δύο κατηγορίες.
    Εγώ σου γράφω γι αυτά που χρησιμοποιώ και προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί κατά την άποψή μου διαφέρουν κατά πάρα πολύ με οτιδήποτε άλλο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τώρα που το ξανακοίταξα προσεκτικότερα, όντως, το Asus DSL-AC68U είναι ADSL μόνο. Τα υπόλοιπα που μου προτείνετε δεν έχουν 802.11ac... Πίσω στο ψάξιμο...

  6. #6
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    https://www.speedtest.net
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    fritzbox 7590
    SNR / Attn
    33(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο το ASUS DSL-N66U DUAL BAND WIRELESS N900 GIGABIT ADSL/VDSL PSTN/ISDN MODEM ROUTER σου κανει ,δυο σε ενα.
    Το εχει το e-shop 177ευρω.
    Ακυρο δεν εχει ac.
    Το DSL-AC68U εχει ac και ειναι και vdsl.
    Μπες στο site της asus.
    Εγω εχω το rt-n66u και το δουλευω σε ενοικιαζομενα δωματια και δεν εχω κανενα προβλημα.
    Γενικα η asus εχει πολυ καλα μηχανηματα.
    Τωρα σκεφτομαι να χτυπησω το rt-ac87u που ειναι κορυφη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eurocenter : 27-09-14 στις 16:02.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τώρα που το ξανακοίταξα προσεκτικότερα, όντως, το Asus DSL-AC68U είναι ADSL μόνο. Τα υπόλοιπα που μου προτείνετε δεν έχουν 802.11ac... Πίσω στο ψάξιμο...
    Φαντάζομαι ότι θα έχεις συσκευές με ac support.
    Διαφορετικά τζάμπα τα χρήματα.
    Αν το σκέφτεσαι πάλι για επένδυση για τις επόμενες συσκευές που θα αγοράσεις και θα υποστηρίζουν ac... οκ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    03-10-2014
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Έως 24
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Εδω και αρκετό καιρό εχω αρχίσει να ψάχνω την αγορά για ένα καλό modem router . Σαν άτομο με ειδικές ανάγκες δεν έχω το περιθώριο να ψάξω την έξω αγορά και έτσι κάνω έρευνα μέσο internet. Πολλά πράγματα δεν γνωρίζω ! Εχω ένα modem router της CISCO VAG 160N δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος ειδικά όταν φορτώνετε με pc , tablet , κινητά , camera ασφαλείας , χάνεται η σύνδεση ! Ο πάροχος μου VIVODI είπε ότι μάλλον φταίει ο εξοπλισμός . Τώρα αποφάσισα να πάω ΟΤΕ έως 24 . Επιδή οι ανάγκες και η απαιτήσεις αυξάνονται ψάχνω για ένα MONDEM ROUTER ANNEX B ISDN έως 200 € . Προς το παρόν το μόνο που έχω βρεί είναι το Vigor2760n Delight , το ASUS DSL-AC68U η το FRITZ! Box 7390 . Το ASUS και το FRITZ υποστηρίζουν Annex A , B και είναι Dual-Band . Υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω ? Περιμένω τις προτάσεις σας και τις απόψεις σας πρίν κάνω αγορά . Ευχαριστώ .

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Λόγω του vdsl που εύχομαι κάποτε να βάλεις... θα σου πρότεινα το modem/router σου να έχει αυτή την δυνατότητα.
    Γι αυτό θα σου πρότεινα:
    ZyXEL VMG1312-B30A
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Λευτέρη καλύτερα να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα. Το πρόβλημα που έχεις με το cisco είναι μόνο στο wireless ; θα μπορούσες δλδ να βάλεις απλά επιπλέον ένα σκέτο router. Αν είναι και στον συγχρονισμό το βλέπουμε.

    - - - Updated - - -

    +1 στην πρόταση του denisun για το vdsl.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    03-10-2014
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Έως 24
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λευτέρη καλύτερα να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα. Το πρόβλημα που έχεις με το cisco είναι μόνο στο wireless ; θα μπορούσες δλδ να βάλεις απλά επιπλέον ένα σκέτο router. Αν είναι και στον συγχρονισμό το βλέπουμε.

    - - - Updated - - -

    +1 στην πρόταση του denisun για το vdsl.
    Όταν κόβετε το internet δεν υπάρχει σήμα ούτε στο wireless ούτε στις εξόδους Ethernet ενώ το λαμπάκι στο μόντεμ ότι έχει σήμα από το δίκτυο ανάβει . Από την Vivodi μου είπαν ότι φταίει το μόντεμ . Το αντικατέστησα με ένα baudtec και δουλεύει χωρίς πρόβλημα . Το θέμα είναι ότι δεν έχει εμβέλεια να καλύψει την ip camera έξω από την πόρτα και ειδικά όταν φορτωθεί το δίκτυο μου ! Και για αυτό λέω να πάρω κάτι καλήτερο . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

    - - - Updated - - -

    Vdsl στην περιοχή μας δεν έχουμε . Θα το δω το μόντεμ .

  12. #12
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τώρα που το ξανακοίταξα προσεκτικότερα, όντως, το Asus DSL-AC68U είναι ADSL μόνο. Τα υπόλοιπα που μου προτείνετε δεν έχουν 802.11ac... Πίσω στο ψάξιμο...
    To DSL-AC68U ειναι ADSL/VDSL, dual band, υποστηριζει και PSTN και ISDN, και υποστηριζει επισης ac. Ειμαι στην ιδια θεση με σενα, στο ψάξιμο δηλαδη, και είναι το μονο που έχει όλα αυτα που προανέφερα (κυριως το ISDN γιατι τετοια γραμμη εχω). Το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα, διοτι με τετοιο συνδυασμο χαρακτηριστικων και τιμης, θεωρω οτι ειναι η ποιο future-proof αγορα που θα μπορουσα να κανω (αν σκεφτεις οτι ακομα εχω το 780 του ΟΤΕ απο το 2008)
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για το ασος απο wifi εχει το τελευταιο wifi broadcom και μαζι με τα amplifiers που εχει πρεπει να φυσαει
    Οσο για γραμμη παιζει mediaTek, εγω ειμαι λιγο επιφυλακτος
    Παντως παιρνει σεταρισμα γραμμης για ανεβασμα κατεβασμα γραμμης και εχει μερικες αλλες επιλογες για πιο σταθεροτητα

  14. #14
    Εγγραφή
    03-10-2014
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Έως 24
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Ναι όντως το Asus DSL-AC68U έχει πολλά καλούδια και το πιό σημαντικό είναι ότι είναι Annex A & B γιατι και εγω εχω ISDN . Το θέμα είναι να βρούμε κάποιον στο forum να το έχει και να μας πεις εντυπώσεις . Εδω στην Ελλάδα πάντος δεν το έχει κανένας .

  15. #15
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ειναι ολοκαινουριο, μολις κυκλοφορησε. Οταν το πρωτοβρηκα και αρχισα να ψαχνω ηταν διαθεσιμο μονο στην Αυστραλια. Ρωτησα την Asus και μου ειχαν πει οτι αναμενεται στην Ευρωπη μετα τον Σεπτεμβριο, και οντως υπαρχει ηδη στο Amazon (η στο Ebay δεν θυμαμαι ακριβως), και ηδη στο Skroutz (ενα μαγαζι προς το παρον).
    Ηδη παντως εχει βγει και firmware update για ευρωπαϊκούς ISPs, ΟΤΕ συμπεριλαμβανομένου ;-)

    Εχω βρει και ενα forum αυστραλεζικο που το συζητανε, αλλα δεν ξερω αν μπορω να βαλω το link εδω, ξερει κανεις?
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. [Other] Συνδεση δυο Modem/router μεταξύ τους ενσυρματα.
    Από anger στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 23:23
  3. Modem/router και κεραία για επέκταση στα 250 μέτρα
    Από ASTRAPI στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-14, 23:42
  4. [Other] Αγορά νέου Modem/Router
    Από dead_seth στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 07:18
  5. Βοηθεια για modem/router που υποστηριζει LTE(4G)
    Από nuxx στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 15:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας