Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους.
    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο εξής:
    Θέλω να αγοράσω ένα λάπτοπ toshiba γύρω στα 500 ευρώ, 15' οθόνη και με ενδιαφέρει να έχει όσο καλύτερη οθόνη γίνεται.
    Είδα αυτό: http://www.kotsovolos.gr/site/comput...lite-l50-b-177. Η υψηλή ανάλυση που έχει (1920x1080) και το πρότυπο FHD εξασφαλίζει κάτι τέτοιο; Τύπος πάνελ IPS τι σημαίνει;
    Μπορείτε να μου πείτε και για τον επεξεργαστή;Με αυτά που διάβαζα για τα U και M μπερδεύτηκα...

    Αυτό - ανεβαίνει στην τιμή - έχει καλύτερη οθόνη;
    http://www.public.gr/product/compute...prod5001225pp/
    Αξίζουν τα παραπάνω 100 ευρώ;

    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    η οθόνη θεωρητικά δεν έχει διαφορά, μόνο στην πράξη μπορεί να δεις διαφορά (φωτεινότητα ποιότητα κλπ) αλλά η μεγάλη διαφορά ειναι ο επεξεργαστής. Οι Μ επεξεργαστές δεν έχουν καμμία σχέση με τους U. μα καμμία. και η άλλη διαφορά ειναι η καρτα γραφικών. Εξαρτάται τι χρήση θες να κανεις απο κει και περα. Γιατί μόνο τοσίμπα? μπορεί σε άλλη μάρκα να πάρεις καλύτερα χαρακτηριστικά με τα ίδια χρήματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    η οθόνη θεωρητικά δεν έχει διαφορά, μόνο στην πράξη μπορεί να δεις διαφορά (φωτεινότητα ποιότητα κλπ) αλλά η μεγάλη διαφορά ειναι ο επεξεργαστής. Οι Μ επεξεργαστές δεν έχουν καμμία σχέση με τους U. μα καμμία. και η άλλη διαφορά ειναι η καρτα γραφικών. Εξαρτάται τι χρήση θες να κανεις απο κει και περα. Γιατί μόνο τοσίμπα? μπορεί σε άλλη μάρκα να πάρεις καλύτερα χαρακτηριστικά με τα ίδια χρήματα.
    Εννοείς ότι οι Μ πολύ καλύτεροι από τους U επεξεργαστές;
    Η οθόνη που είναι FHD αντί για HD δεν παίζει κανένα ρόλο;
    Θέλω τη συγκεκριμένη μάρκα γιατί στο παρελθόν ήμουνα πολύ ευχαριστημένη με αντίστοιχα laptop.
    Το καταλαβαίνω βέβαια ότι και άλλες μάρκες είναι εξίσου καλές και καλύτερες αλλά η προηγούμενη εμπειρία με κάνει να νιώθω μια ασφάλεια. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

    Για τον δεύτερο υπολογιστή καμία γνώμη;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    η fhd οθόνη σημαίνει full high definition. δηλαδή 1080 γραμμές. από τα χαρακτηριστικά, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Δείχνουν και οι δύο πως ειναι 1366 x 768. εκτος και έχει γίνει λάθος. Οι Μ επεξεργαστές ειναι πιο γρήγοροι, και αναβαθμίσιμοι. Oi U είναι ενσωματωμένοι στις μητρικές. Εχουν όμως μικρότερη κατανάλωση κλπ. τους επεξεργαστές μπορεις να τους συγκρίνεις στο cpuboss. Ο δεύτερος υπολογιστής ειναι σαφώς καλύτερος από κάθε άποψη από τον πρώτο, το θέμα ειναι τι ακριβώς τον θέλεις.

    - - - Updated - - -

    θεωρώ πως με 469 ευρώ αποκλείεται η οθόνη να ειναι full hd, πρεπει να έχει γινει κάποιο λάθος, τσέκαρε το.

    - - - Updated - - -

    όντως ειναι fhd, το τσέκαρα στο επίσημο σάιτ. αν σε ενδιαφέρει παντως αυτη η ανάλυση, θεωρώ πως η 15άρα οθόνη είναι μικρή, εγώ θα έπαιρνα 17άρα με 1600 χ 900 που ειναι το στανταρ. Αν βεβαια θα το κουβαλας πολύ, δε λεει 17άρι.

    - - - Updated - - -

    αυτός με την καλή οθόνη εχει i3 επεξεργαστή μη αναβαθμίσιμο, ενσωματωμένο στη μητρική. και κάρτα γραφικών ιντελ ενσωματωμένη, η οποία ειναι οκ για τις περισσότερες απλές δουλειές. Ο άλλος, με τη συμβατική οθόνη έχει i5 επεξεργαστή, αναβαθμίσιμο κιόλας, και κάρτα γραφικών ξεχωριστή με 2 γίγα μνήμη αποκλειστική. Από θέμα επιδόσεων δηλαδή δεν υπάρχει σύγριση. Αν το κριτήριο ειναι η οθόνη, παιρνεις τον πρώτο. Αν το κριτήριο ειναι οι επιδόσεις, τον δεύτερο. Εξαρτάται τι τον θελεις, και πόσα δίνεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κατάλαβα καλά θες ενα Toshiba γύρω 500-600€ με καλή οθόνη.
    H ανάλυση σε μια οθόνη παίζει σημαντικό ρόλο. Όσο ανεβαίνεις σε ανάλυση τα πράγματα φαίνονται πιο καθαρά και μεγαλώνει και ο χώρος εργασίας ΑΛΛΑ μικρότερα. Οπότε σε 15άρα οθόνη τόσο υψηλή ανάλυση μπορεί να είναι κουραστική και δύσκολη στο διάβασμα. H γνώμη μου είναι ότι σε 15άρι δεν έχει και πολύ νόημα το FHD.

    Μια συμβιβαστική λύση είναι ανάλυση 1600x900
    http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/...aptop+1600x900

    Το IPS που ρώτησες είναι τεχνολογία οθόνης. Θεωρείται από τις καλές.


    Για λοιπά χαρακτηριστικά(επεξεργαστη, καρτα γραφικών) πρέπει να μας πεις για τι χρήση προορίζεται;

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Αν όντως η οθόνη είναι ips μιλάμε ότι η διαφορά στις οθόνες είναι χαώδης, υπέρ της full hd.
    Πήγαινε από κοντά σε ένα κατάστημα και θα δεις για τι διαφορές μιλάμε κ κατά πόσο καλύτερη είναι η full hd.
    Όσον αφορά τον επεξεργαστή, είναι όντως χαμηλής δυναμικότητος.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-09-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γενικά το θέλω για απλή χρήση. Μετά από αναζήτηση στο ίντερνετ και σε μαγαζιά μου έκανε εντύπωση κάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας:
    Για τον ίδιο υπολογιστή (Toshiba L50-B-1CD) άλλα λέει το eshop, αλλά και η αντιπροσωπεία για την οθόνη:
    http://www.e-shop.gr/toshiba-satelli...e-p-PER.904970
    και άλλα το public:
    http://www.public.gr/product/compute...prod6130451pp/
    Ισχύουν αυτά περί trubrite, HD κτλ;
    Δεν πολυκαταλαβαίνω...
    Εσείς τι λέτε από την εμπειρία σας;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Μ επεξεργαστές ειναι πιο γρήγοροι, και αναβαθμίσιμοι. Oi U είναι ενσωματωμένοι στις μητρικές.

    αυτός με την καλή οθόνη εχει i3 επεξεργαστή μη αναβαθμίσιμο, ενσωματωμένο στη μητρική.
    Tι ακριβώς εννοείς με αυτά που λές;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdoupos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά το θέλω για απλή χρήση. Μετά από αναζήτηση στο ίντερνετ και σε μαγαζιά μου έκανε εντύπωση κάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας:
    Για τον ίδιο υπολογιστή (Toshiba L50-B-1CD) άλλα λέει το eshop, αλλά και η αντιπροσωπεία για την οθόνη:
    http://www.e-shop.gr/toshiba-satelli...e-p-PER.904970
    και άλλα το public:
    http://www.public.gr/product/compute...prod6130451pp/
    Ισχύουν αυτά περί trubrite, HD κτλ;
    Δεν πολυκαταλαβαίνω...
    Εσείς τι λέτε από την εμπειρία σας;
    Για την τεχνολογία TruBrite μπορείς να δεις εδώ. Πρόσεξε την εγγύηση από το eshop γιατί δεν είναι της επίσημης αντιπροσωπείας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    24-09-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά πήρα τον Toshiba L50-B-177 από Κωτσόβολο. Τον είδα από κοντά και η ευκρίνεια της οθόνης ήταν πράγματι εντυπωσιακή. Τώρα για τα χαρακτηριστικά του δεν είναι ό,τι πιο τελευταίο, αλλά ελπίζω να βγει καλός... Η απορία μου πάντως παραμένει, γιατί πολύ καλύτερα μοντέλα δεν ενσωματώνουν αυτή την τεχνολογία. Είναι πάρα πολύ μεγάλη η διαφορά, είχατε δίκιο.
    Βέβαια αυτή η ζωντάνια, πρώτη μέρα χρήσης, μπορεί να είναι και κουραστική για τα μάτια... Θα δούμε!
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gdoupos : 04-10-14 στις 23:05.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    εννοώ πως ο U επεξεργαστής ειναι ενσωματωμένος στη μητρική. Ο Μ επεξεργαστής αναβαθμίζεται. Βγαίνει και βάζεις άλλον. Και ειναι και υψηλότερων επιδόσεων γενικά, αν και αυτό παίζει, από κει και περα δηλαδή μια επίσκεψη στο cpu boss διαφωτίζει την κατάσταση. Ο Μ πάντως αλλάζει αν θες να τον αναβαθμίσεις κάποια στιγμή. Ο U όχι μόνο δεν αναβαθμίζεται, αλλά αν καεί (πολύ σπάνιο βέβαια έως απίθανο) πας για μητρική. Γενικά θέλω να έχω επιλογές, δε μου αρεσουν οι fixed λύσεις.

    - - - Updated - - -

    καλορίζικος!

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeta Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοώ πως ο U επεξεργαστής ειναι ενσωματωμένος στη μητρική. Ο Μ επεξεργαστής αναβαθμίζεται. Βγαίνει και βάζεις άλλον. Και ειναι και υψηλότερων επιδόσεων γενικά, αν και αυτό παίζει, από κει και περα δηλαδή μια επίσκεψη στο cpu boss διαφωτίζει την κατάσταση. Ο Μ πάντως αλλάζει αν θες να τον αναβαθμίσεις κάποια στιγμή. Ο U όχι μόνο δεν αναβαθμίζεται, αλλά αν καεί (πολύ σπάνιο βέβαια έως απίθανο) πας για μητρική. Γενικά θέλω να έχω επιλογές, δε μου αρεσουν οι fixed λύσεις.
    Αν αυτό το λες σαν κανόνα, σου έχω μια εξαίρεση στα χέρια μου. Εχω ανοίξει αυτό το HP ενός φίλου για επισκευή, γιατί κλείνει μετά από λίγα

    δευτερόλεπτα και έχει κολλημένο στην μητρική τον I3-350M. Mάλλον δεν αναβαθμίζεται έτσι;;;;

    Tώρα αν αγοράζεις μηχάνημα μόνο από το cpu boss , τι να πω, όπως αρέσει του καθενός.

    - - - Updated - - -

    Όσον αφορά τα γράμματα, τα έχουμε πεί και σε άλλα νήματα κατά καιρούς. Περιληπτικά:

    The U and the M on Intel based processors stands for " Processor Line suffix".

    It basically means, the "alphanumeric scheme based on generation and product line following the brand and its modifier. The first digit in the four-number

    sequence indicates the generation of processor, and the next three digits are SKU numbers. Where applicable, an alpha suffix appears at the end of the

    processor name, which represents the processor line."

    As with all CPU technologies, the mobile versions of desktop CPUs offer reduced power requirements and lower heat production. They manage to offer such

    improvements by also reducing their frequencies and number of cores. Any CPU name that includes a “U”, or “Y” (“M” CPUs are not CULV)

    added to its end, such as Core i7-4610Y, is a mobile (designated as Consumer Ultra-Low Voltage) variant.

    Consumer Ultra-Low Voltage
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    ok πάω πάσο..

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά λάπτοπ για φοιτητή πληροφορικής
    Από johnthegeeks στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 15:18
  2. Αγορά λάπτοπ μέχρι 350€
    Από d_nikolaos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 15:05
  3. Αναβάθμιση Λάπτοπ Toshiba. 4gb σε 8gb Μπέρδεμα.
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 17:55
  4. Προβλημα με εγκατασταση windows σε λαπτοπ Toshiba C55 με free dos
    Από maniadis στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 18:35
  5. Αγορά λάπτοπ χμμ
    Από mrslowflow στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-13, 22:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας