Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σε ένα pc που τρέχει Win 7 ultimate x64 , έχω εγκαταστήσει μία παλαιά αλλά σε άριστη λειτουργική κατάσταση, pci κάρτα που βγάζει 4 usb θύρες εξωτερικά και μία εσωτερική.

    Διαπίστωσα όμως πρόβλημα, όταν προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την εσωτερική θύρα για έναν usb δέκτη bluetooth που ελέγχει την τηλεόραση μέσω του πομπού του, ο οποίος φαίνεται να μην δουλεύει τελικά σε καμιά απο τις 5 θύρες. Ο δέκτης όταν συνδέεται σε κάποια θύρα της μητρικής λειτουργεί, αλλά με τα πειράματα, ανακάλυψα ότι :

    α) στην Διαχείριση των συσκευών τα windows δεν βλέπουν πρόβλημα,
    β) η κάρτα δίνει ρεύμα κανονικά σε όλες τις θύρες όταν πχ συνδέω ένα ανεμιστήρα

    γ) εκτός από τον αρχικό δέκτη, δεν δουλεύουν ούτε και τα απλά στικάκια.

    Έχω τσεκάρει την διαχείριση ενέργειας του λειτουργικού κι έχω απενεργοποιήσει τις ρυθμίσεις σε ότι αφορά τις θύρες usb και αυτές για τις pci express ( η κάρτα βέβαια είναι απλή pci σε usb 2.0 ), έριξα μια ματιά και στο bios για καμιά περιέργη ρύθμιση, έκανα κι αρκετές επανεκκινήσεις αλλά...τζίφος.

    Καμιά ιδέα ; Θα ήθελα να τη δούλευα την κάρτα γιατί δεν με βολεύει η λύση του hub.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν και βρηκα πολλες αναφορες για ασυμβατοτητες των win 7 με διαφορες τετοιες καρτες, οι οποιες και τελικα σε καποιες περιπτωσεις επιλυθηκαν με την προσθηκη ή την αφαιρεση/απενεργοποιηση ενος patch απο το windows update, τελικα δεν μπορεσα να την κανω να παιξει και την παρατησα. Παραγγειλα απο το ebay ενα bracket με 4 usb 2.0 με 3€ που θα συνδεσω στις εσωτερικες διαθεσιμες θυρες της μητρικης και θα χρησιμοποιησω αυτο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε κάποιες απο αυτές τις κάρτες είχε δυνατότητα επιλογής για το απο που θα λαμβάνουν ρεύμα (με jumper) μήπως έχει κάτι τέτοιο η δικιά σου;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οχι το ηξερα αυτο και το κοιταξα. Και μαλιστα εχω δυο τετοιες, διαφορετικου κατασκευαστη και δυστηχως δεν παιζει καμια τους. Δεν πειραζει ομως, αφου με το ανταπτορακι βρηκα λυση στο προβλημα μου. Και οι καρτες θα πανε σε αλλα pc με παλαιοτερα λειτουργικα.

Παρόμοια Θέματα

  1. LG G2 δεν αναγνωρίζει την καρτα sim!
    Από Rm.Geko στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 10:54
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-14, 22:27
  3. Motherboard δεν αναγνωρίζει ide συσκευές
    Από Mechanig στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 12:48
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-13, 17:14
  5. δεν αναγνωριζει εξωτερικο δισκο
    Από giannis85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 18:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας