Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Windows 8
    Η Microsoft σχεδιάζει να τροποποιήσει τον τρόπο που γίνεται η διάθεση των αναβαθμίσεων των Windows στην έκδοση 10, ενσωματώνοντας τεχνολογία peer to peer (P2P). Με τον νέο τρόπο διάθεσης που κάνει την εμφάνιση του στην preview build 10036 των Windows 10 (θα διατεθεί σύντομα στους δοκιμαστές), ο χρήστης θα έχει την επιλογή να κατεβάζει τις αναβαθμίσεις από πολλαπλές πηγές -τους servers της Microsoft, από άλλους υπολογιστές του δικτύου του που τις έχουν ήδη πάρει ή από το Internet.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2015-03-16_05-58-05.jpg 
Εμφανίσεις:  403 
Μέγεθος:  39,9 KB 
ID: 152499


    Για την ώρα δεν είναι γνωστή η τεχνολογία πίσω από την P2P λειτουργία των Windows, αλλά εκτιμήσεις θέλουν να είναι μια παραλλαγή της Pando Networks P2P την οποία έχει αγοράσει από το 2013 η Microsoft.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Σίγουρα για ταχυτερη η μηπως οικονομια στους servers ?
    AMD FX-8350 | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX Beast 1866mhz 8gb | PowerColor HD7870 myst edition 2gb | XFX PRO550w | WesternDigital 1TB | Kingston SSDNow 300 60GB | Zalman Z11

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iptamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα για ταχυτερη η μηπως οικονομια στους servers ?
    Δύσκολο να έχει κάποιο θέμα με server ειδικά απο την στιγμή που έχει και την πλατφόρμα του azure, το κομμάτι που σου δίνει την δυνατότητα να τα κατεβάζεις μέσω τοπικου σου δικτύου είναι μια πολύ καλή λύση για καταστάσεις που δεν αξίζει να έχεις δικό σου Update server.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οπως και να εχει, το p2p ειναι η πιο αποδοτικη υλοποισηση. Οικονομια στο bandwidth, διαμοιρασμος των updates με τον λιγοτερο πολυπλοκο τροπο και αμεσα.
    Το καλο ειναι οτι το απενεργοποιεις αν δεν σου αρεσει.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός και αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση και θέλεις να κατεβάσεις πολλά updates μαζί, ίσως αξίζει. Αλλά πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι; τις προάλλες μου κατέβηκε ένα update περίπου 5mb, δεν κατέβηκε σε 5 δευτερόλεπτα, μου κατέβηκε σε 7, σιγά το πράγμα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός και αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση και θέλεις να κατεβάσεις πολλά updates μαζί, ίσως αξίζει. Αλλά πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι; τις προάλλες μου κατέβηκε ένα update περίπου 5mb, δεν κατέβηκε σε 5 δευτερόλεπτα, μου κατέβηκε σε 7, σιγά το πράγμα.
    Αν έχεις 2-3 μηχανήματα και έχεις να κατεβάσεις και στα 3 την έκδοση 10 σε αναβάθμιση από 8, δεν είναι καλύτερα να μην την κατεβάσεις 3 φορές ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Ναι όντως δεν είχα σκεφτεί την περίπτωση με τα πολλά μηχανήματα.
    AMD FX-8350 | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX Beast 1866mhz 8gb | PowerColor HD7870 myst edition 2gb | XFX PRO550w | WesternDigital 1TB | Kingston SSDNow 300 60GB | Zalman Z11

  8. #8
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    αν καταλαβα καλα οι ενημερώσεις θα μοιράζονται σαν τορεντ?

  9. #9
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Να πω επιτέλους; Μας γκάστρωνε τόσα χρόνια. Μακάρι να έρχονται με πλήρη ταχύτητα και να κατεβάζουμε ένα update με όπως πρέπει.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το να στέλνουν τα updates άλλα PC στο ίδιο δίκτυο είναι εξαιρετική ιδέα (που αναρωτιόμουν χρόνια γιατί δεν γίνεται ήδη). Το p2p δεν μου ακούγεται καταπληκτικό, γιατί συνήθως οι ίδιοι οι servers γεμίζουν το down bandwidth των περισσότερων χρηστών, αλλά κακό δεν κάνει!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavilion_alex Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν καταλαβα καλα οι ενημερώσεις θα μοιράζονται σαν τορεντ?
    Το bit torrent είναι p2p πρωτόκολλο, άρα ας πούμε ναι. Πιο σωστά, θα στις στέλνουν άλλοι χρήστες, εκτός απ' τους servers της Microsoft.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο να έχει κάποιο θέμα με server ειδικά απο την στιγμή που έχει και την πλατφόρμα του azure, το κομμάτι που σου δίνει την δυνατότητα να τα κατεβάζεις μέσω τοπικου σου δικτύου είναι μια πολύ καλή λύση για καταστάσεις που δεν αξίζει να έχεις δικό σου Update server.
    Αυτό ναι, αλλά P2P γενικά δε βλέπω σε τι μπορεί να βοηθήσει τους χρήστες.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ναι, αλλά P2P γενικά δε βλέπω σε τι μπορεί να βοηθήσει τους χρήστες.
    Αν ένα αρχείο είναι αρκετά μεγάλο, και η ταχύτητα που κατεβάζεις είναι μεγαλύτερη απ΄την ταχύτητα που στέλνει ο server, προλαβαίνεις να ανοίξεις αρκετές συνδέσεις με άλλους peers, ώστε να σου στείλουν αυτοί το αρχείο και να επέλθει κορεσμός στο down bandwidth. Αν το αρχείο είναι μικρό, μέχρι να βρεις το hash table των άλλων peers, έχει τελειώσει η μεταφορά, ακόμα και με τη χαμηλή (σχετικά με τη δική σου) ταχύτητα του server.

    Για τα updates που δίνει η MS που είναι <15MB δεν θα έχει καμία διαφορά λογικά. Αν θες να κατεβάσεις ολόκληρο service pack, ή 500 updates και βγουν πχ 500MB/1GB, και έχεις πολύ γρήγορη σύνδεση, τότε θα το εκμεταλλευθείς.

    Μάλλον για τους τεξανούς με google fiber το φτιάξανε :P

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Καλά όλα αυτά, αλλά αν δεν ελέγχονται από τη μεριά του χρήστη, γιατί να του τρώει τα ψίχουλα που έχει για upload?
    Εξηγούμαι: Κάθε φορά που το Vuze (torrent) βγάζει update το μοιράζει μέσω torrent κάνοντάς το "1st priority" καπελώνοντας όλα τα άλλα αρχεία που μοιράζονται. Για μικρά αρχεία λες δεν βαριέσαι, αλλά για κανένα service pack που θα βρίσκεται στο pc, "όλος ο πλανήτης από μένα θα το πάρει?" ή θα υπάρχει δυνατότητα περιορισμένου ελέγχου από το χρήστη πχ κάποιο ratio?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  14. #14
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    ο μονος λογος που το κανει αυτο ειναι και αλλοι χρηστες που εχουν κατεβασει τις αναβαθμισεις να διαμοιραζουν και αυτοι και να μην τραβανε οι server τους ολο το βαρος
    δεν υπαρχει αλλη εξηγηση απλα θα μετατρεψει τους χρηστες σε server. το θεμα ειναι αλλο δηλαδη θα μου αποθηκευει εμενα στον υπολογιστη μου τα updates και θα μου πιανει χωρο για να τα διαμοιραζω και εγω ή απλα θα το κανει μονο στην ωρα που θα κατεβαζω και εγω κατι και απλα θα το παιρνω πιο γρηγορα γιατι θα το παιρνω και απο αλλους που ειχαν κατεβασει νωριτερα καποια κομματια
    ειναι λιγο πολυπλοκο το πως θα λειτουργησει αυτο
    αν ειναι να τα παρω πιο γρηγορα δεν με χαλαει και την στιγμη που το χρησιμοποιω να στελνω καια εγω αλλα αν ειναι να μου κρατα χωρο για να το στελνω και εγω μετα οχι δεν το θελω

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όλα αυτά, αλλά αν δεν ελέγχονται από τη μεριά του χρήστη, γιατί να του τρώει τα ψίχουλα που έχει για upload?
    Εξηγούμαι: Κάθε φορά που το Vuze (torrent) βγάζει update το μοιράζει μέσω torrent κάνοντάς το "1st priority" καπελώνοντας όλα τα άλλα αρχεία που μοιράζονται. Για μικρά αρχεία λες δεν βαριέσαι, αλλά για κανένα service pack που θα βρίσκεται στο pc, "όλος ο πλανήτης από μένα θα το πάρει?" ή θα υπάρχει δυνατότητα περιορισμένου ελέγχου από το χρήστη πχ κάποιο ratio?
    Για τα ψιχουλα που εχεις για upload πρεπει κυρίως να παραπονίεσαι στην ΕΕΤ και στους παροχους που δεν θελουν να επωμεριστουν το κόστος υποδομών.Πας σε χωρες σαν Εσθονια, Ρουμανία, Λεττονια που σε 5 χρόνια βρέθηκαν να εχουν απο τα καλύτερα internet στην Ευρώπη και ντρέπεσαι.

    Οτι πρεπει να μπορει να κλείνει συμφωνώ.Ηδη τα windows updates είναι προβληματικά και ενοχλήτικά και ναι μπορείς να τα κανεις χειροκινητά αλλά ειμαι σιγουρορος οτι θα ειναι αυτοματα ρυθμισμενα να κανουν seeding/caching στο background.

    To προβλημα θα ειναι ομως σε περιπτωσεις Nanny State οπως η Αμερική , UK που οι 99% των παρόχων μπλοκάρουν η κανουν throttling το p2p. Τοτε τι θα γινεί ; Η θα καθυστερουν πολύ οι αναβαμθίσεις αφήνοντας τα συστήματα εκτεθιμένα,ή θα ξεκινησουν οι πάροχοι να επιτρέπουν τα συγκεκριμένα πακέτα , ανοιγοντας τον δρομο για τους πειρατές να κρυβουν τα πακέτα τους με τον ιδιο τύπο, η θα καταντήσει να ταλαιπωρείται ο χρήστης και να μην εχει ασφάλεια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 12:38
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 23:44
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-14, 17:02
  4. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 14:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας