Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σε όλους!Ήμουν και παλιότερα μέλος στο adslgr αλλα λόγω υποχρεώσεων δυστυχώς απομακρύνθηκα απο τα pc και τα σχετικά και πλέον δεν θυμάμαι ούτε mail ούτε username ούτε password καθως εχω να συνδεθώ πάνω απο 6 χρόνια και έχω αλλάξει email...
    Πλέον όμως επιστρέφω ανανεωμένος στην pc κοινότητα και την παρεα του adslgr!!

    Στο πρόβλημα τώρα,

    Τους τελευταίους μήνες έχω ένα πρόβλημα με την γραμμή γενικότερα που κατα 99.9% (σύμφωνα και με ηλεκτρολόγο) οφείλεται στο καλώδιο που φέρνει την γραμμή απο το κουτί του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι μου.


    Αρχηκά να ενημερώσω οτι μένω σε μονοκατοικία και καθώς το σπίτι είναι μόλις 10 χρονών απορρώ πως μπορεί να χάλασε το καλώδιο...

    Κατα δεύτερον να ενημερώσω οτι η γραμμή μου είναι Wind με 24άρα σύνδεση και router ΖΤΕ (αλήθεια,άσχετα απο το πρόβλημα θα άξιζε να το άλλαζα με κανένα πιο σοβαρό?)

    Το πρόβλημα ξεκίνησε μη μπορώντας το router να συνδεθεί στο internet.Στα καλά καθούμενα!Χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα.Ούτε spliters ούτε τίποτα! Μετα απο διάφορους συνδιασμούς σε πρίζες και με φίλτρα κτλ χωρίς να έχω αποτέλεσμα κλίθηκε ο ηλεκτρολόγος...
    Μαζί με επικοινωνία του τεχνικού τμήματος της WIND που δεν έβρισκε κάποιο πρόβλημα μέχρι το σπίτι μου (εκτός απο το οτι μένω μακρυά απο το κέντρο και οι ταχύτητες που μπορώ να πιάσω είναι μέχρι 6-7 mbps)
    αποφασίσαμε να μετρήσουμε την ωμική αντίσταση της γραμμής.Λεπτομέριες δεν θυμάμαι και δεν ξέρω...

    Ο τεχνικός της wind είχε δίκιο! Αυτό ήταν το πρόβλημα.

    Το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά με τον εξής τρόπο:

    ΟΛΕΣ οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού απενεργοποιήθηκαν και έμεινε ενεργοποιημένη μόνο μία σε όλο το σπίτι!
    Ως δια μαγείας και το internet και το τηλέφωνο δούλεψαν! Απο τότε έχει μείνει έτσι η κατάσταση.

    Σε μια πρίζα το σταθερό και το router.

    Το κυριότερο πρόβλημα είναι οτι οι ταχύτητες που πιάνω δεν ξεπερνούν τα 2Mbps (στην καλύτερη).Ακόμα και με μοναχο του το router πάνω στην πρίζα...


    Οι ηλεκτρολόγοι (2) φτάσαν στο συμπέρασμα οτι πρέπει να σκάψουμε όλη την αυλή, να ξηλωθεί το καλώδιο του τηλεφώνου που πάει απο το εξωτερικο κουτί μέσα στο σπίτι και να περάσουμε καινούργιο καθώς αυτό φταίει Ή να ακυρώσουμε το χαλασμένο και μέσα σε πλαστικό σωλήνα να περάσουμε εξωτερικό καινούργιο το οποίο φυσικα θα καλυφτεί με χώμα λογικά...


    Επειδή δεν τους πολυ εμπιστεύομαι, και δεν μου πολυ γέμισαν το μάτι, και επειδή ήρθε η ώρα επιτέλους να μπει μια τάξη στην γραμμη, ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Αν είναι αυτό?
    Είχε κανεις παρόμοια εμπειρία??


    Μετα το άλλο που σκέφτηκα ήταν να δήλωνα βλα΄βη στην wind να ερχόντουσαν σπίτι μου να έλεγχαν τα πάντα και να προχωρούσαμε στις απαραίτητες ενέργειες, πράγμα το οποίο προς το παρών αποφεύγω γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να με χρεώσουν οι άνθρωποι....


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε μια μέτρηση με το ρούτερ και με ένα Laptop στο κουτί που είναι έξω στην διάταξη, αφού θα αφαιρέσεις βέβαια το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι.

    Bάλε πρόχειρα μια πρίζα στο καλώδιο του ΟΤΕ, σύνδεσε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής μέσα από το μενού του.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Φαντάζομαι ότι ο τεχνικός έκανε τον έλεγχο από την παροχή της γραμμής στο εξωτερικό κουτί και όχι στο σπίτι σου.
    Οπότε βρήκε ότι όλα είναι οκ έως εκεί.
    Άρα φταίει η γραμμή από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ έως το σπίτι σου.
    Επειδή είναι υπόγειο μπορεί να έγιναν διάφορα:
    - φθορά λόγω υγρασίας
    - να μασουλίστηκε από κάποιο τροκτικό κλπ
    Αφού έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να κάνεις τις μετρήσεις που σου λέει ο sweet dreams.
    Και εφόσον επιβεβαιωθούν θα πρέπει να αλλάξεις το καλώδιο όπως σου συνέστησαν.
    Τεχνικό δεν χρειάζεται να ζητήσεις ξανά, γιατί αφού κατέγραψαν μια φορά πρόβλημα στον χώρο σου, αν έρθουν και δουν την ίδια κατάσταση, θα σε χρεώσουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σας ευχαριστω παρα πολυ!
    Καταρχην να ενημερωσω οτι τεχνικος της wind δεν εχει ερθει ποτε ουτε σπιτι ουτε στην γειτονια μου.

    Ηλεκτρολόγο είχαμε φέρει εμεις σπιτι, γιατί σύμφωνα με την wind (έλεγχε τηλεφωνικώς την γραμμή κάπως) δεν έβλεπε κάποιο πρόβλημα μέχρι το εξωτερικό κουτί,οπότε μας προέτρεψαν απο την wind να ελεγξουμε την καλωδίωση εντός του οικοπέδου μας (ή στην αυλή ή μέσα στους τοίχους του σπιτιου-ακραια η τελευταια περιπτωση), και είχαν δίκιο.Είχε κάποιο προβλημα η ωμικη αντισταση και έγιναν οι ενεργειες που περιέγραψα..

    Τώρα για την μέτρηση που μου λέτε, αν κατάλαβα καλά μου λέτε να πάω στην άκρη του οικοπέδου εκει που κατεβαίνει απο τον στίλο το καλώδιο του ΟΤΕ,να αποσυνδέσω το καλώδιο αυτο απο το σπίτι,να βάλω πρόχειρα μια τηλεφωνικη πρίζα εκεί και να ελέγξω την ταχύτητα?
    Αυτό είναι λίγο δύσκολο γιατί
    1.Δεν ξέρω ποιο απ'ολα ειναι το καλώδιο του ΟΤΕ (το βλέπω απο την κολώνα αλλα όταν κατεβαίνει έχει πολλά (θα ανεβάσω αύριο φωτογραφία).
    2.Δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω την πρίζα (αν και μπορώ να ξλώσω μία μέσα απο το σπίτι και να δω τα χρώματα και την συνδεσμολογία πιστεύω)
    3.Δεν υπάρχει εκεί κοντά πρίζα ηλεκτρικού ρεύματος για να βάλω το router..( θα προσπαθήσω βέβαια να βρω μεγάλη μπαλαντέζα...πάνω απο 25 μέτρα..)

    Με πολύμετρο δεν μπορώ κάπως να μετρήσω??

    -Απορώ τι πληρώσαμε τους ηλεκτρολόγους και δεν το καναν αυτοί...τελος παντων...

    - - - Updated - - -

    -Πληροφοριακά, σε περίπτωση που χρειάζεται αντικατάσταση το καλώδιο εντος του οικοπέδου μου, γνωρίζεται τι καλώδιο είναι αυτο? Πως λέγεται ? Και πόσο περίπου κοστίζει? (φαντάζομαι πάει με το μέτρο..)

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ζευγάρι από το καλώδιο του OTE που σου δίνει γραμμή θα το δείς, γιατί θα είναι το μόνο που δίνει στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι, τα άλλα θα είναι

    στον αέρα.

    To ζευγάρι λοιπόν που φέρνει την γραμμή θα το συνδέσεις στις δύο μεσαίες υποδοχές της πρίζας. Αν δεν μπορείς να δείς ποιες είναι οι μεσαίες, βάλε

    ένα τηλέφωνο πάνω στην πρίζα και μετά δοκίμασε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς με τις τέσσερις επαφές που έχει η πρίζα. Mπορείς βέβαια να

    πας και να πάρεις ένα τέτοιο πριζάκι που συνδέεται και εύκολα.

    Για το ρεύμα αναγκαστικά θα πρέπει να βρείς μπαλαντέζα ή αν έχεις βάλε ένα UPS. To ρούτερ καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα και θα μπορέσεις άνετα

    να κάνεις τις μετρήσεις.

    Με το πολύμετρο μπορείς να δεις μόνο αν έχει διακοπή ή βραχυκύκλωμα ενώ εδώ θέλουμε να δούμε τι απώλειες υπάρχουν από έξω μέχρι μέσα.

    Αν χρειαστεί να αλλάξεις το καλώδιο, θα πρέπει να πάρεις ένα τέτοιο και να μπεί μέσα σε τέτοιο σωλήνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Είναι πολλά ζευγάρια.
    Μόνο ένα ζευγάρι συνδέεται σε εσένα
    2. Δεν παίζουν ρόλο τα χρώματα.
    Όλες οι μπρίζες έχουν αρίθμηση 1-2-3-4 ή χρώματα (για τα χρώματα υπάρχει και ένα χαρτάκι στην συσκευασία για το πια πηγαίνουν στα μεσαία).
    Εσύ συνδέεις στα μεσαία 2-3.
    3. Θα τραβήξεις μπαλαντέζα.

    Μπορείς να συνδέσεις μια αντίσταση πχ 80Ω στο ένα άκρο της γραμμής και από το άλλο μετράς με πολύμετρο την τιμή που θα πάρεις.
    Εννοείται ότι και τα δύο άκρα θα πρέπει να είναι αποσυνδεδεμένα από το υπόλοιπο δίκτυο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπορείς να συνδέσεις μια αντίσταση πχ 80Ω στο ένα άκρο της γραμμής και από το άλλο μετράς με πολύμετρο την τιμή που θα πάρεις.
    Εννοείται ότι και τα δύο άκρα θα πρέπει να είναι αποσυνδεδεμένα από το υπόλοιπο δίκτυο.
    Yποτίθεται ότι μετράμε για ιντερνετικές απώλειες, οπότε η μέτρηση αυτή δεν μας προσφέρει κάτι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2008
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Κάνε αυτό που περιέγραψαν οι φίλοι παραπάνω για να είσαι σίγουρος ότι η γραμμή μέχρι το κουτί έξω από το σπίτι είναι εντάξει. Το πιθανότερο είναι το καλώδιο που πάει υπόγεια να έχει πρόβλημα από νερό-υγρασία. Το είχα και εγώ αυτό και είχε φθαρεί το καλώδιο και από υγρασία δημιουργούσε πρόβλημα.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παιδιά πολύ αναλυτικοί!Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!
    Η ταχύτητα εντος του σπιτιου είναι στην καλύτερη περίπτωση 200kbps ενω πριν έφτανε και τα 600...

    Μέχρι το απόγευμα θα κάνω ότι μου είπατε, αύριο το πρωι θα έρθει και 3ος ηλεκτρολόγος, θα του πω να τσεκάρει και αυτά που μου είπατε και μέχρι αύριο το μεσημέρι θα έχετε νεα μου...

    Πάντως απο την στιγμή που βγαίνουν τα καλώδια απο το κουτάκι του ΟΤΕ και ξεκινάν για το σπίτι μέχρι ένα σημείο στην αυλή είναι έξω!Τελείως έξω..
    Υποθέτω πως επειδή σκάψαμε κάποια στιγμή σ'εκεινο το σημείο, μας έκανε την ζημιά ο τύπος με την φαγανίτσα...

    Νεότερα αύριο μέχρι το μεσημεράκι...

    Σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ για τις πραγματικα υπερπολύτιμες συμβουλές σας!

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yποτίθεται ότι μετράμε για ιντερνετικές απώλειες, οπότε η μέτρηση αυτή δεν μας προσφέρει κάτι.
    Προσφέρει έλεγχο της ποιότητας του καλωδίου.
    Δηλαδή αν έχει απώλειες πχ όταν είναι τσακισμένο, κομμένο, φθαρμένο κλπ.
    Αν βρει απώλειες σε καλώδιο πάει κατευθείαν για αλλαγή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφέρει έλεγχο της ποιότητας του καλωδίου.
    Δηλαδή αν έχει απώλειες πχ όταν είναι τσακισμένο, κομμένο, φθαρμένο κλπ.
    Αν βρει απώλειες σε καλώδιο πάει κατευθείαν για αλλαγή.
    Eπαναλαμβάνω. Τι να καταλάβεις με μια απλή ωμομέτρηση;;; αν υπάρχει υπερπήδηση ρεύματος λόγω ελλατωματικής μόνωσης, μικρή διαρροή ως προς

    την γη, ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές κ.λ.π. δεν θα έχεις καμία ένδειξη.

    To μόνο ασφαλές που μπορείς να κάνεις με το πολύμετρο είναι έλεγχο για διακοπή και για σοβαρό βραχυκύκλωμα. Mόνο με όργανο τέτοιου τύπου, μπορείς

    να κάνεις ασφαλείς μετρήσεις σε τέτοιου είδους γραμμές. Επειδή όμως δεν βρίσκουμε εύκολα τέτοιο, αναγκαζόμαστε να κάνουμε τα υπόλοιπα που λέμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Φρεσκα νεα! Πηραμε μετρησεις σημερα με τον ηλεκτρολογο κατευθειαν απο το καλωδιο του οτε οπως ακριβως ειπατε.
    Αποτελεσμα? Ακριβως ιδια ταχυτητα! Συγχρονιζε το ρουτερ λιγο κατω απο τα 2mbps!
    Το καλωδιο ωστοσο οντως εχει θεμα και το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι μαζι με τα καλωδια του ηλεκτρικου!
    Σε εναν σωληνα του ηλεκτρικου και σε αλλο του τηλεφωνου και αυτοι οι δυο σωληνες μαζι και κολλητα σε εναν μεγαλυτερο.

    Για να μη σας κουρασω μιλησα με την wind ελεγξαν οι τεχνικοι πληρως την γραμμη μου και το αποτελεσμα που μου ειπαν και δεν μπορει να γινει τιποτα ειναι οτι παιρνω απο το κεντρο της πολης μου γραμμη που ειναι 7χιλιομετρα.Οταν τους ειπα οτι πριν με τον οτε επιανα γυρω στα 7 μου ειπαν οτι αυτοι με τροφοδοτουν απο το dslam του κεντρου και δεν μπορει να γινει κατι γιατι δεν εχουν αλλο στην πολη μου (σε αντιθεση με τον οτε).
    Οποτε μετα απο αυτο αποδεσμευτηκα απο την wind και γυρισα στον παλιο καλο οτε! Απο τον οποιο με πληροφορησαν μαλιστα οτι στην περιοχη μου υπαρχει καλυψη vdsl απο διαφορετικο μαλιστα dslam απο αυτο του adsl...
    Οταν εχω νεοτερα θα ενημεδωσω!
    Και παλι Χίλια ευχαριστω για ολα!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το καλώδιο έχει πρόβλημα και μπορείς να το αλλάξεις, βάλε ένα σαν αυτό που σου έχω στο Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με γραμμη VDSL
    Από valiant στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 11:00
  2. προβλημα με συνδεση στο internet
    Από iliastra στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 09:18
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 13:44
  4. πρόβλημα με τηλεφωνία και internet
    Από thermastis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 01:06
  5. Προβλημα με πτωση του internet
    Από HeXtattiC στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 19:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας