Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Ολοκλήρωση μεταφοράς απο ΟΤΕ στις 03.11.2014 σε Forthnet 24 web offer.Internet εντάξει,εξερχόμενες κλήσεις εντάξει,εισερχόμενες κλήσεις δεκτές μόνο απο Forthnet,και κινητά.

    Ενημέρωση της Forthnet απο 06.11.2014 για το πρόβλημα.Επικοινωνία μαζί τους και τηλεφωνικά και μέσω forum support πάνω απο 10 φορές.

    Διπλή καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.

    Αποτέλεσμα .Είκοσι τρείς ημέρες χωρίς εισερχόμενες κλήσεις και συνεχίζεται...

    Ολα αυτά στην Ελλάδα του 2014,στην οποία δεν μπορεί να βρεί λύση κανένας,και κανείς δεν φταίει.

    ΥΓ.Λογαριασμός ήρθε κανονικά και απο ΟΤΕ και απο Forthnet.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-06-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    να απευθυνθείς στο forthnet support ξανά για να σε βοηθήσουν μήπως και βγάλεις άκρη

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ps.yellow Εμφάνιση μηνυμάτων
    να απευθυνθείς στο forthnet support ξανά για να σε βοηθήσουν μήπως και βγάλεις άκρη
    Μην βάζετε συνέχεια την κασέτα παρακαλώ

    Ενημέρωση της Forthnet απο 06.11.2014 για το πρόβλημα.Επικοινωνία μαζί τους και τηλεφωνικά και μέσω forum support πάνω απο 10 φορές.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    31 ημέρες και συνεχίζεται.......Πλήρης αδιαφορία απο όλους.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Η κωμωδία έλαβε τέλος.Σήμερα έγινε αίτηση φορητότητας στην HOL.Το γελοίο της ιστορίας είναι πως πήραν τηλέφωνο σήμερα το πρωι απο την Forthnet να μας πούνε ότι το πρόβλημα λύθηκε.Μάλιστα το τσέκαραν και καλά και απο δεύτερο τηλέφωνο ότι είναι εντάξει.Φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε,απλά κερδίσανε χρόνο,όπως κάνανε όλο αυτό το διάστημα των 36 ημερών.
    Μεγάλο δούλεμα.Κρίμα.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ που σου λέει ότι ανήκει ο αριθμός σου;

    http://www.foritotita.gr/?page_id=362

    Μου μυρίζει κάποιο πρόβλημα με την ΕΒΔΑΦ και όχι με το δίκτυο της Forthnet. Όταν είχα κάνει και γω φορητότητα σε άλλη εταιρία από τον ΟΤΕ αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα για 2-3 μέρες. Μάλλον κάποια βάση δεδομένων δεν είχε ενημερωθεί για το που πρέπει να δρομολογείται η κλήση.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Απο HOL/Wind δεχεσαι κλησεις;
    Γιατι αν δεχεσαι απο κινητα, σημαινει οτι έχει γίνει broadcast απο την ΕΒΔΑΦ το μηνυμα της φορητοτητας, αλλα μονο ο ΟΤΕ δεν εχει ενημερωθει...
    mac rulez

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Δεν δέχομαι κλήσεις απο κανένα πάροχο πλήν της Forthnet.Δέχομαι απο κινητά.Το πρόβλημα υπάρχει απο τις 03.11.14.Ελπίζω να λυθεί με την φορητότητα στην HOL.Θα σας ενημερώσω όπως και να έχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δέχομαι κλήσεις απο κανένα πάροχο πλήν της Forthnet.Δέχομαι απο κινητά.Το πρόβλημα υπάρχει απο τις 03.11.14.Ελπίζω να λυθεί με την φορητότητα στην HOL.Θα σας ενημερώσω όπως και να έχει.
    Ζήτημα φορητότητας από μεριάς ΟΤΕ (κοινώς θέμα Routing) Σε οποιονδήποτε πάροχο και να ήσουν μπορεί να είχες ακριβώς το ίδιο θέμα (να φανταστώ ότι αν καλέσεις από στεθερό πλήν FORTHnet θα ακούς το κλασσικό ηχογραφημένο από ΟΤΕ "ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή...καλέστε το 11888 κλπ κλπ κλπ).......Απλά από εκεί κι έπειτα έχει να κάνει με το πόσο καλή "επικοινωνία" έχει η FORTHnet με τον ΟΤΕ ώστε να λυθεί το ζήτημα άμεσα.....
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  10. #10
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτημα φορητότητας από μεριάς ΟΤΕ (κοινώς θέμα Routing) Σε οποιονδήποτε πάροχο και να ήσουν μπορεί να είχες ακριβώς το ίδιο θέμα (να φανταστώ ότι αν καλέσεις από στεθερό πλήν FORTHnet θα ακούς το κλασσικό ηχογραφημένο από ΟΤΕ "ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή...καλέστε το 11888 κλπ κλπ κλπ).......Απλά από εκεί κι έπειτα έχει να κάνει με το πόσο καλή "επικοινωνία" έχει η FORTHnet με τον ΟΤΕ ώστε να λυθεί το ζήτημα άμεσα.....
    Οταν καλείς δεν ακούγεται κανένα μήνυμα,παρά μόνο καλεί χωρίς ποτέ κανείς να το σηκώσει γιατί απλά δεν το ακούει.Είναι σαν να πηγαίνει η κλήση στον αέρα.Μάλιστα εαν καλέσεις απο οποιοδήποτε πάροχο πλην Forthnet όπως προαναφέρω,ακούς να καλεί,αλλά εαν ταυτόχρονα καλέσεις απο κινητό την ίδια στιγμή,πάλι καλεί............

    Η πραγματική κλήση είναι αυτή του κινητού.Η άλλη είναι στο <<αέρα>>.

    Για το εαν επικοινωνεί η Forthnet με τον ΟΤΕ,αυτό δεν το ξέρω.Απο την Forthnet μου λέγανε ότι επικοινωνούσαν σχεδόν κάθε μέρα.Το θέμα είναι ότι ακόμη 45 ημέρες μετά ακόμη υπάρχει το πρόβλημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καλείς δεν ακούγεται κανένα μήνυμα,παρά μόνο καλεί χωρίς ποτέ κανείς να το σηκώσει γιατί απλά δεν το ακούει.Είναι σαν να πηγαίνει η κλήση στον αέρα.Μάλιστα εαν καλέσεις απο οποιοδήποτε πάροχο πλην Forthnet όπως προαναφέρω,ακούς να καλεί,αλλά εαν ταυτόχρονα καλέσεις απο κινητό την ίδια στιγμή,πάλι καλεί............

    Η πραγματική κλήση είναι αυτή του κινητού.Η άλλη είναι στο <<αέρα>>.

    Για το εαν επικοινωνεί η Forthnet με τον ΟΤΕ,αυτό δεν το ξέρω.Απο την Forthnet μου λέγανε ότι επικοινωνούσαν σχεδόν κάθε μέρα.Το θέμα είναι ότι ακόμη 45 ημέρες μετά ακόμη υπάρχει το πρόβλημα.
    Έμπλεξες για κάτι που είναι θέμα λίγων ημερών να διορθωθεί... Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα μετά από φορητότητα. Και αν υπάρξει μέσα σε 2-3 μέρες λύνεται. Ήσουν άτυχος Με την φορητότητα που έκανες στην HOL τι έγινε; Φαντάζομαι ότι δεν σε χρέωσε η Forthnet τέλος αποδέσμευσης, εφόσον υπάρχει καταγεγραμμένο το πρόβλημά σου...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έμπλεξες για κάτι που είναι θέμα λίγων ημερών να διορθωθεί... Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα μετά από φορητότητα. Και αν υπάρξει μέσα σε 2-3 μέρες λύνεται. Ήσουν άτυχος Με την φορητότητα που έκανες στην HOL τι έγινε; Φαντάζομαι ότι δεν σε χρέωσε η Forthnet τέλος αποδέσμευσης, εφόσον υπάρχει καταγεγραμμένο το πρόβλημά σου...
    Απο την HOL μου ανέφεραν χθές το απόγευμα ,οτι η Forhtnet δεν προχωράει την φορητότητα επικαλούμενη πρόβλημα στον βρόγχο !!! Μετά απο επικοινωνία μου με την Forthnet,με καλέσαν απο την HOL και μου ανέφεραν ότι τελικά η φορητότητα προχωράει.Ενα είναι το σίγουρο.Είναι όλοι για σφαλιάρες.Κάποτε βρίζαμε το ΟΤΕ όταν ήταν δημόσιος.Τώρα ας τα λουστούμε.........

    ΥΓ.Ιδιωτικός υπάλληλος είμαικαι εγώ,και δεν ψηφίζω Σύριζα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την HOL μου ανέφεραν χθές το απόγευμα ,οτι η Forhtnet δεν προχωράει την φορητότητα επικαλούμενη πρόβλημα στον βρόγχο !!! Μετά απο επικοινωνία μου με την Forthnet,με καλέσαν απο την HOL και μου ανέφεραν ότι τελικά η φορητότητα προχωράει.Ενα είναι το σίγουρο.Είναι όλοι για σφαλιάρες.Κάποτε βρίζαμε το ΟΤΕ όταν ήταν δημόσιος.Τώρα ας τα λουστούμε.........

    ΥΓ.Ιδιωτικός υπάλληλος είμαικαι εγώ,και δεν ψηφίζω Σύριζα.
    Μάλλον προσπαθούσαν να σε κρατήσουν με το ζόρι στην Forthnet... Με το τέλος αποδέσμευσης τι έγινε;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την HOL μου ανέφεραν χθές το απόγευμα ,οτι η Forhtnet δεν προχωράει την φορητότητα επικαλούμενη πρόβλημα στον βρόγχο !!! Μετά απο επικοινωνία μου με την Forthnet,με καλέσαν απο την HOL και μου ανέφεραν ότι τελικά η φορητότητα προχωράει.Ενα είναι το σίγουρο.Είναι όλοι για σφαλιάρες.Κάποτε βρίζαμε το ΟΤΕ όταν ήταν δημόσιος.Τώρα ας τα λουστούμε.........

    ΥΓ.Ιδιωτικός υπάλληλος είμαικαι εγώ,και δεν ψηφίζω Σύριζα.
    Τωρα τελευταια (μετά την αλλαγή που έγινε 23 Νοεμβρίου) ο ΟΤΕ κάνει κατι απερίγραπτα...
    Πχ σε ενεργό βρόχο δίνει το βρόχο στον άλλο πάροχο και ταυτόχρονα ακυρώνει τη φορητότητα.....
    Χμμμμμμ
    mac rulez

  15. #15
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Ξαφνικά το πρόβλημα διορθώθηκε χθές το απόγευμα.Πλέον δέχομαι κλήσεις απο όλους τους πάροχους κανονικά.Περιμένω την ολοκλήρωση της φορητότητας στην HOL.

    Για το τέλος αποδεσμεύσης τους εξήγησα ότι δεν πρόκειται να το αποδεχθώ αφού διακόπτω με δική τους υπαιτιότητα.Εχω ήδη δευτερη γραμμή στην Forthnet χωρίς πρόβλημα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Εδω όμως υπάρχει πρόβλημα.Εαν το χρεώσουν δεν θα το πληρώσω και ας το πάνε δικαστικά.Τους εξήγησα τι εχει συμβεί λόγω του προβλήματος που δημιουργήθηκε(άσκοπη μετάβαση ΕΚΑΒ,Αστυνομίας) και δεν νομίζω να το κάνουν.Επιπλέον τους πλήρωσα κανονικά και παραπάνω χρήματα (υπηρεσίες εως 02.01.2015) τον λογαριασμό που μου στείλανε.Θα δούμε όμως.

    Πάντως σε φίλο μου που με δική μου προτροπή επέλεξε την Forthnet απο ΟΤΕ,εχει 25 ημέρες που έστειλε τα χαρτιά στην Forthnet,και ακόμη δεν μπορεί να μεταφερθεί.Υποπτέυομαι τον ΟΤΕ οτι δημιουργεί όλα αυτά τα προβλήματα,αλλά δεν γνωρίζω το γιατί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-15, 23:58
  2. Πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις
    Από georgekom στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 19:36
  3. Πρόβλημα με εισερχομενες κλήσεις Draytek 2710 Vn
    Από nikosperos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 14:40
  4. forthnet ΜΑΚΡΙΑ!!!! - 18 ημέρες χωρίς Internet
    Από kostasman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 14:43
  5. SPA3102 Πρόβλημα με εισερχόμενες κλήσεις
    Από dino_sauro00 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας