Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα συμβολαιο στην Vodafone με το vsdl 100αρα γραμμή, και ειχα τις προάλλες κάποια προβλήματα, και ειχα δει στα CRC 138χιλιαδες σφάλματα και μετά απο επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη της vodafone παρατηρώ ότι και έχει πέσει η ταχύτητα της γραμμής αλλά και βλέπω στο Download ακομά μικρότερο το SNR ηταν παλι μικρο περίπου στα 7.5db αλλα τώρα απο 5 ως 5.5db max. Παραθέτώ φωτό απο την ποιότητα γραμμήσ από το router( H300s).
    Μπορώ να κάνω κάτι με βάση αυτά; τι να ζητήσω απο την Vodafone?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snr.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  57,0 KB 
ID: 244668

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν καλέσεις τον πάροχο κοίταξε την εσωτερική σου εγκατάσταση και την συνδεσμολογία, θα πρέπει να είναι όπως στο Link,
    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post6812248
    αν είναι έτσι τότε θα πρέπει να γίνει έλεγχος στον κατανεμητή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-01-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρώτο διάστημα που έγινε η μετάβαση μου στην Vodafone, είχα κάποια θέματα και ήρθε τεχνικός και έλεγξε την εγκατάσταση. Τότε είχα κάνει αίτηση για αλλαγή γραμμής γιατί είχα καθημερινά εκατοντάδες χιλιάδες CRC που μάζευε το router, και είχε γίνει έλεγχος απο το καφάο και μου είπαν πως την ώρα που πήγε ο τεχνικός όντως είχε ανεξήγητα σφάλματα. Στην πλευρά του σπιτιου, στο όριο, πάλι το SNR ηταν χαμηλό λίγο πιο ανεβασμένο φυσικά απο το 7db που έβλεπα τότε μέσω ρουτερ. Ήταν κοντά στο 9.5db, ίσως λίγο θορυβος στην κάθετη του κτιρίου να υπάρχει καθώς ειναι παλιά οικοδομή, και καλωδίωση, αλλά μου είχαν αναφέρει ότι δεν ειναι πρόβλημα τότε π το ελεγξαν. Πάνω στο router που ειναι κ VOIP, δεν έχω καθολου σταθερό τηλέφωνο στο σπίτι. Έχω απλά το router συνδεδεμένο στην γράμμη με το απλό τηλεφωνικό καλώδιο, τίποτε άλλο πάνω, ουτε φίλτρα και splitters ενδιάμεσα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση, πρώτα ξεκινάμε από την σωστή εσωτερική μας εγκατάσταση και μετά πάμε στην πλευρά του παρόχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.164
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonioz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρώτο διάστημα που έγινε η μετάβαση μου στην Vodafone, είχα κάποια θέματα και ήρθε τεχνικός και έλεγξε την εγκατάσταση. Τότε είχα κάνει αίτηση για αλλαγή γραμμής γιατί είχα καθημερινά εκατοντάδες χιλιάδες CRC που μάζευε το router, και είχε γίνει έλεγχος απο το καφάο και μου είπαν πως την ώρα που πήγε ο τεχνικός όντως είχε ανεξήγητα σφάλματα. Στην πλευρά του σπιτιου, στο όριο, πάλι το SNR ηταν χαμηλό λίγο πιο ανεβασμένο φυσικά απο το 7db που έβλεπα τότε μέσω ρουτερ. Ήταν κοντά στο 9.5db, ίσως λίγο θορυβος στην κάθετη του κτιρίου να υπάρχει καθώς ειναι παλιά οικοδομή, και καλωδίωση, αλλά μου είχαν αναφέρει ότι δεν ειναι πρόβλημα τότε π το ελεγξαν. Πάνω στο router που ειναι κ VOIP, δεν έχω καθολου σταθερό τηλέφωνο στο σπίτι. Έχω απλά το router συνδεδεμένο στην γράμμη με το απλό τηλεφωνικό καλώδιο, τίποτε άλλο πάνω, ουτε φίλτρα και splitters ενδιάμεσα.
    Όταν οι καμπίνες της Vodafone παθαίνουν κοκομπλόκο έχουν την τάση να παίζουν σε χαμηλό SNR του τύπου 5-6dB όπως στο screenshot που ανέβασες. Παρόλα αυτά έχεις καλό Μέγιστο (120928 kbps) για SNR 5 dB και Εξασθένηση 8.5 dB και πιστεύω ότι αν είχες συνδεδεμένα και τα υπόλοιπα πριζάκια (αν υπάρχουν), θα έπιανες με το ζόρι 100 στο Μέγιστο.
    Αρχικά όμως θα πρέπει να κάνεις αυτά που λέει ο sweet dreams και δεύτερον να λάβεις υπόψην σου ότι μπορεί να είσαι ένας απο τους πολλούς άτυχους που έχουν πέσει σε προβληματική καμπίνα της Vodafone. ---->https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B1-VODAFONE

    Κυνήγησε τους όσο μπορείς!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-01-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα και ευχαριστώ και τους 2 σας για τις απαντήσεις σας. Αυτό θα κάνω, θα τσεκάρω πρώτα την εσωτερική καλωδίωση και μετά θα ξαναενοχλήσω την vodafone. Αν έχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω εδώ. Ευχαριστώ κ πάλι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας