Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Αγόρασα αυτό το κινητό πριν από περίπου 2 εβδομάδες από το Amazon Γερμανίας (μιας και που ζω Γερμανία) και θα ήθελα να μοιραστώ μια μικρή αξιολόγηση του κινητού για όσους ενδιαφέρονται.

    Το κινητό το αγόρασα στη τιμή των 118 Ευρώ απο το Amazon Γερμανίας αλλά βλέπω ότι και στην Ελλάδα οι επίσημη τιμή του είναι στα 129 Ευρώ (αν και στα διάφορα σκρουτζομαγαζα το βλέπω φθηνότερα).

    Το Nokia Lumia 630 είναι ένα δίκαρτο κινητό τηλέφωνο, με τέσσερις πυρήνες χρονισμένοι στα 1.2 GHz ο καθένας, οθόνη IPS 4.5 ιντσών ανάλυσης 480 x 854 pixels, WiFi b/g/n, Bluetooth, GPS (με υποστήριξη και GLONASS) και φυσικά 3G. ( Πλήρη χαρακτηριστικά: http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_...l_sim-6255.php )

    H συσκευασία του ιδαίτερα λιτή περιλαμβάνει το κινητό τηλέφωνο (φυσικά), την αποσπώμενη μπαταρία του, και ένα ταχυφορτιστή. Στη συσκευασία περιλαμβάνεται ένας γρήγορος οδηγός εκκίνησης μόνο.

    Στα θετικά του

    + Μεγάλη, φωτεινή και ευκρεινής οθόνη 4.5 ιντσών δεδομένου ότι στοιχίζει κάτω απο 130 Ευρώ.
    + Δυο κάρτες SIM. Υπάρχει μάλιστα η λειτουργία call waiting και call forwarding όταν μια γραμμή είναι κατειλεμένη. (Περισσότερα: http://lumiaconversations.microsoft....mia-explained/ )
    + Ραδιόφωνο (για όσους ενδιαφέρονται)
    + Here maps με δωρεάν πλοήγηση χωρίς περιορισμό. Δυνατότητα φόρτωσης offline χαρτών.
    + Σχέση απόδοσης / τιμής.


    Στα αρνητικά του

    - Η κάμερα του δεν έχει flash και επίσης δεν υπάρχει μπροστινή κάμερα.
    - Μνήμη RAM μόλις 512ΜΒ (αν και αυτές τις 2 εβδομάδες δεν παρατήρησα καποιο lag στη λειτουργία του)
    - Μέτριες φωτογραφίες
    - Αυτονομία με μέτρια χρήση 1.5 - 2 ημέρες. Με εντατική χρήση το πρωι αποσύνδεση απο τον φορτιστή το βράδυ πάλι φόρτιση.


    Συνολικά πρόκειται για ένα τίμιο κινητό τηλέφωνο με λειτουργικό Windows Phone 8.1. Πλέον στο Store υπάρχουν σχεδόν όλες οι επώνυμες εφαρμογές και δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τα Stores το Google Store και το αντίστοιχο της Apple. Αν θα μπορούσα να το βαθμολογήσω για την συνολική του εικόνα θα έβαζα ένα 7/10. Για την σχέση όμως απόδοσης τιμής παίρνει οπωσδήποτε ένα 9/10.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved

    Το Windows Phone OS δεν έχει ανάγκη την πολύ μνήμη που απαιτεί το Android, τα 512 είναι επαρκή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Πράγματι αυτό ισχύει , ενδεχομένως κάποιοι να χρειάζονται την παραπάνω μνήμη αν το φορτώνουν με αρκετά background apps. Για παράδειγμα δεν το έχω φορτώσει με viber ή whatsapp και η μόνη εφαρμογή IΜ που τρέχει (πέρα απο τα processes του λειτουργικού) είναι το Skype.

    Είμαι πάντως αρκετά ευχαριστημένος. Δοκίμασα την λειτουργία Smart Dual SIM που παρέχει το κινητό. Αυτό το οποιο κάνει είναι άν κάποιος πχ μιλάει στο κινητο με αριθμό 1 και κάποιος καλέσει το κινητό με αριθμό 2 τότε το κινητό θα κάνει εκτροπή της κλήσης στον αριθμό 1 και ο καλών θα μπει σε αναμονή.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ πρακτικό αυτό, η σημαντικότερη έλλειψη του είναι η μη ύπαρξη φλας, που χρησιμεύει και σαν φακός.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το νεότερο Lumia 730 στα 180 ευρώ δίκαρτο είναι ίσως η καλύτερη πρόταση vfm μια και έχει φλας στη φωτογραφική μηχανή , οθονη 4,7 και front camera 5.7 για selfies μαζί με 1 gb ram

  6. #6
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Εχω την αίσθηση ότι οι τιμές των κινητών στην Ελλάδα είναι χαμηλότερες σε σχέση με την Γερμανία (λόγω κρίσης ίσως ?). Αυτό το κινητό (Lumia 730) το αγόρασα πριν αγοράσω το Lumia 630 αλλά το έδωσα πίσω καθώς θεώρησα ότι στη τιμή που το αγόρασα (Amazon Γερμανίας 229 Ευρώ) ήταν κοροιδία καθώς δε μου προσέφερε κάτι ουσιαστικό και κόστιζε και 110 Ευρώ παραπάνω. Ευτυχώς από το Amazon μου κάναν αμέσως την επιστροφή χρημάτων και έτσι αγόρασα το Lumia 630 μετά.

    Οσον αφορά το Lumia 730 τις 4 συνολικά μέρες που το είχα η αυτονομία ήταν σημαντικά μικρότερη και οι φωτογραφίες επίσης δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Στα σύν το flash που όπως είπε και ο nnn έχει και άλλες χρήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    Μια επισήμανση μόνο για το HERE Drive+: Πολλές φορές βλέπω ότι το σήμα του GPS χάνεται, η όταν ξεκινάω την εφαρμογή κάνει αρκετή ώρα να βρει σήμα κλπ. Αυτό οφείλεται στην Εξοικονόμιση Ενέργεια που είναι ενεργή. Μόλις απενεργοποίησα την Εξοικον. μπατ. (όπως αναφέρεται στις Ρυθμίσεις του Drive+) τότε όλα λειτούργησαν όπως πρέπει.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/18136
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και ένα μήνα περίπου, είμαι κάτοχος του Nokia Lumia 630 ds.

    Από τις λειτουργίες της συσκευής δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός από ένα θέμα που έχω παρατηρήσει σχετικά με την θερμοκρασία της συσκευής.
    Κατά την διάρκεια του browsing η κάποιας εφαρμογής (π.χ παιχνίδι), η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά στο πάνω δεξί τμήμα, στην οθόνη αλλά και στο πίσω μέρος.Επίσης, κατά της διάρκεια κλήσης 20λεπτων περίπου, ήταν αρκετά ζεστό στην περιοχή που ανέφερα.

    Είναι αυτή η συμπεριφορά, στα πλαίσια της φυσιολογικής λειτουργίας η υπάρχει κάποιο πρόβλημα;;

    Να προσθέσω ότι συσκευή έχει όλες τις ενημερώσεις (denim),έχει γίνει hard reset και περιορισμό εφαρμογών στο παρασκήνιο.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100Mbps / 6Mbps
    ISP
    Kabel Deutschland
    Router
    Hitron CVE-30360
    και εγώ όταν μιλάω Skype για αρκετή ώρα, χρησιμοποιώ το internet (WiFi ή μέσω δικτύου) θερμαίνεται αρκετά. Νομίζω ότι είναι φυσιολογική συμπεριφορά. 3 μήνες που το έχω δεν έχω παρατηρήσει κάποια αστάθεια.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/18136
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω!

Παρόμοια Θέματα

  1. Νokia lumia 925 ή Nokia lumia 735 ?
    Από MIMAKOS1975 στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 15:56
  2. Πρόβλημα με Dual Sim σε Lenovo A916
    Από Pnatalie στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 00:08
  3. Cube Talk 7X U51GT-C4 Quad Core 3G Phone Android 4.2 Tablet PC Dual SIM Wifi
    Από leasedline στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 21:41
  4. forthnet ρυθμίσεις mail για nokia lumia 620
    Από El skeleton στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 21:07
  5. Nokia Lumia 820 μαυρο
    Από billstamaniac στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 19:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας