Σελ. 23 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 566
  1. #331
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    πάρε με export οτι έχεις.... κάνε ρεσετ... και σέταρε το απ την αρχή... καθαρά σαν ρουτερ που θα κάνει pppoe στο μοντεμ σου
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #332
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Κώδικας:
    /interface wireless
    add keepalive-frames=disabled mac-address=                 master-interface=wlan1-Mars mode=station multicast-buffering=disabled name=wlan2-Cosmote4G security-profile=profile1 ssid=\
        NikmaxGT wds-cost-range=0 wds-default-cost=0 wps-mode=disabled
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάρε με export οτι έχεις.... κάνε ρεσετ... και σέταρε το απ την αρχή... καθαρά σαν ρουτερ που θα κάνει pppoe στο μοντεμ σου
    γιατι τωρα πως κανει? τι εννοεις δεν καταλαβαινω. Να μην ειναι δλδ σε bridge η ether1-adsl?

    εχει πολυ πραμα μεσα δεν κανω τωρα reset και τετοια πραγματα θελει πολυ χρονο που δεν εχω.

    Μηπως απλα αν το σημα του κινητου ερθει αντι απο το εικονικο wireless με το ovislink σε ethernet λυθει το προβλημα? καποια εμπλοκη με αυτο γινεται δε νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος αυτος!

    - - - Updated - - -

    Αυτο με την κινητη ειναι για περιστασιακη χρηση, μαλλον αυτο με ρωτησες πριν, για οταν εχει περισσευμα δεδομενων, οποτε δεν με καιει πολυ κιολας για να μπω σε τοσο πολυ φασαρια και κοπο δεν ειναι κατι μονιμο δλδ.
    Αλλωστε εναλλακτικα παιζει, μαζι δεν παιζει δλδ σαν load balacing.

  3. #333
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    /interface wireless
    add keepalive-frames=disabled mac-address=                 master-interface=wlan1-Mars mode=station multicast-buffering=disabled name=wlan2-Cosmote4G security-profile=profile1 ssid=\
        NikmaxGT wds-cost-range=0 wds-default-cost=0 wps-mode=disabled


    γιατι τωρα πως κανει? τι εννοεις δεν καταλαβαινω. Να μην ειναι δλδ σε bridge η ether1-adsl?

    εχει πολυ πραμα μεσα δεν κανω τωρα reset και τετοια πραγματα θελει πολυ χρονο που δεν εχω.

    Μηπως απλα αν το σημα του κινητου ερθει αντι απο το εικονικο wireless με το ovislink σε ethernet λυθει το προβλημα? καποια εμπλοκη με αυτο γινεται δε νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος αυτος!

    - - - Updated - - -

    Αυτο με την κινητη ειναι για περιστασιακη χρηση, μαλλον αυτο με ρωτησες πριν, για οταν εχει περισσευμα δεδομενων, οποτε δεν με καιει πολυ κιολας για να μπω σε τοσο πολυ φασαρια και κοπο δεν ειναι κατι μονιμο δλδ.
    Αλλωστε εναλλακτικα παιζει, μαζι δεν παιζει δλδ σαν load balacing.


    το έχεις πολύ μπερδεμένο....
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #334
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    AMAN! ξεχασα να πω το ποιο σημαντικο!
    η adsl δινει public ip ενω η κινητη δινει πισω απο ΝΑΤ, μπορει να φταιει και αυτο!
    το καθενα μονο του παιζει και τα 2 μαζι οχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έχεις πολύ μπερδεμένο....
    καλα αστο μην σας πεδευω ολους, για περιστασιακη χρηση ειναι σιγα, θα βαλω κατι στο ταμπλετ να κατεβαζει να τα τρωω.
    Πολυ πεδεμα για το τιποτα.
    Αμα ηταν κατι μονιμο θα ελεγα οκ. Αφου δεν ειναι δεν υπαρχει λογος.

    Παντως οπως καταλαβα απο αυτο http://blog.e-wireless.gr/%CF%81%CF%...F%82-10%CE%BF/
    για να παιξουνε 2 WAN απο οτι και να ειναι, καλο ειναι να ερχονται απο τις ethernet και πρεπει να μην ειναι επανω στο bridge και αυτος ηταν και ο λογος που ρωτησα εξαρχης.

  5. #335
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε επαγγελματικό χώρο, έχω μία adsl pppoe-out client και άλλη μία wan μέσω wlan πίσω απο άλλο modem (πίσω απο ΝΑΤ δηλαδή) και δουλεύει αθροιστικά απροβλημάτιστα.

    Γίνεται δηλαδή, απλά εσύ έχεις πολύ μπερδεμένο δίκτυο και μου είναι δύσκολο να κάτσω να διαβάσω όλο το export σου για να βγάλω άκρη.

  6. #336
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επαγγελματικό χώρο, έχω μία adsl pppoe-out client και άλλη μία wan μέσω wlan πίσω απο άλλο modem (πίσω απο ΝΑΤ δηλαδή) και δουλεύει αθροιστικά απροβλημάτιστα.

    Γίνεται δηλαδή, απλά εσύ έχεις πολύ μπερδεμένο δίκτυο και μου είναι δύσκολο να κάτσω να διαβάσω όλο το export σου για να βγάλω άκρη.
    καταρχην αυτο που λες δεν μου λεει τιποτα, διαφορετικο μηχανημα, διαφορετικο setup, διαφορετικες ρυθμισεις!
    οπως καλα ξερεις φανταζομαι στα mikrotik μπορεις να κανεις πολλα πραγματα οποτε δεν σημαινει οτι επειδη εσενα θα δουλευει κατι πρεπει να δουλευει σε ολους!!!
    οπως που λεγαμε και με τις εκδοσεις του ROS, αλλοι εχουν bugs αλλοι οχι. Eγω εχω RC και σκιζει αλλοι μπορει να εχουν bugs, ετσι ειναι....
    ουτε και εδειξα export, ουτε και θα το κανω, ουτε και σου ζητησα να ασχοληθεις, ρωτησα κατι οποιος θελει και ξερει απανταει, τοσο απλα....

    @ puntomania ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις εντολες, τις κρατησα σε ενα αρχειο .odt στο φακελο με τα mikrotik tutorials μου για μελλοντικη χρηση αν τυχον χρειαστει.

    - - - Updated - - -

  7. #337
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Όταν θες να ανοίξεις μια πόρτα... Για να μπεις στο κέντρο σου πχ... που την σετσρις... Στο 109 η στο ρούτερ σου?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #338
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν θες να ανοίξεις μια πόρτα... Για να μπεις στο κέντρο σου πχ... που την σετσρις... Στο 109 η στο ρούτερ σου?
    δεν καταλαβαινω τι ερωτηση ειναι αυτη....τι ειναι το κεντρο?
    οι πορτες ανοιγονται στο 109 αφου εχει pppoe client και ειναι ιντερνετ ρουτερ και το adsl πρωην router μου ειναι πλεον modem.
    Το δουλευω ομως και σαν switch αλλα και wifi γιατι εχω πανω μια wifi ip camera και δεν θελω να κλεινει με αυτα που κανω στο 109.

    Τελικα εσβησα τους κανονες ολους για το Load balacing και παιζει τελεια μεσω κινητου μεσω wlan! τωρα μαλιστα!!!
    και μενει και ap bridge το wlan το μαστερ!
    θα γραψω καποια στιγμη ενα μικρο how to στο αλλο θεμα....

  9. #339
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην αυτο που λες δεν μου λεει τιποτα, διαφορετικο μηχανημα, διαφορετικο setup, διαφορετικες ρυθμισεις!
    οπως καλα ξερεις φανταζομαι στα mikrotik μπορεις να κανεις πολλα πραγματα οποτε δεν σημαινει οτι επειδη εσενα θα δουλευει κατι πρεπει να δουλευει σε ολους!!!
    οπως που λεγαμε και με τις εκδοσεις του ROS, αλλοι εχουν bugs αλλοι οχι. Eγω εχω RC και σκιζει αλλοι μπορει να εχουν bugs, ετσι ειναι....
    ουτε και εδειξα export, ουτε και θα το κανω, ουτε και σου ζητησα να ασχοληθεις, ρωτησα κατι οποιος θελει και ξερει απανταει, τοσο απλα....
    απάντησα στο απο πάνω ποστ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως οπως καταλαβα απο αυτο http://blog.e-wireless.gr/%CF%81%CF%...F%82-10%CE%BF/
    για να παιξουνε 2 WAN απο οτι και να ειναι, καλο ειναι να ερχονται απο τις ethernet και πρεπει να μην ειναι επανω στο bridge και αυτος ηταν και ο λογος που ρωτησα εξαρχης.
    και σου εξηγώ ότι το bold δεν ισχύει

    έχω την εντύπωση ότι έχεις πολλά στο μυαλό σου και προσπαθείς με 1-2 copy paste να βγάλεις άκρη χωρίς να καταλαβαίνεις γιατί κάνεις ότι κάνεις
    φιλικά και χωρίς παρεξήγηση

  10. #340
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    στην συγκεκριμενη σελιδα στο how too εκεινο τα εχει ετσι, εχουμε πει και αλλες φορες οτι μπορει να ειναι οποιοδηποτε ιντερφεις, μπορει να ειναι πχ απο vpn.
    Αμα ομως δεν ειναι 2 ιδια πραγματα δεν παιζουν τοσο καλα οσο θα μπορουσαν. Αυτο.
    Δεν υπαρχει παρεξηγηση εχω γραψει πολλες φορες και λιγο ποιο πανω οτι δεν καταλαβαινω καποια πραγματα, ειδικα αυτα με QoS, mangle δεν καταλαβαινω τιποτα απολυτως.
    Οποτε σε αυτο εχεις δικιο.
    Αλλα εχω και εγω δικιο οταν λεω οτι ειναι διαφορετικα μηχανηματα και δεν ειναι το ιδιο setup οποτε και σωστοι να ειναι οι κανονες μπορει κατι να θελει διαφορετικα και εγω δεν ξερω να το κανω.
    Οποτε για να μην το σκοτιζουμε πολυ το θεμα που πλεον δεν εχει και νοημα γιατι δεν ασχολουμε αλλο.
    Εξηγησα και το λεω για τελευταια φορα και το κλεινω εδω, οτι ηθελα επειδη εχω πολλα GB απο δωρα κτλ που δινει η W.U κατα καιρους να τα τρωω και σκεφτηκα αυτο το πραγμα επειδη εχω ADSL χελονα.
    Μπορω αντι αυτου να βαλω το ταμπλετ να τα σκιζει, ή οπως εκανα αυτη την στιγμη εναλλακτικη κινητη παλι μεσω wlan που παιζει αψογα.
    Πχ τωρα εχω για πεταμα 3GB μεχρι αυριο το μεσημερι αλλιως χανονται. Αυτος ηταν ο λογος.
    Εφοσον υπαρχει τροπος να τα φαω και εχω και ταχυτητα πανω απο VDSL 50 αυτο μου αρκει....

    Απλα ακομα δεν εμαθα αυτο που ρωτησα στην αρχη, αν φταιει δλδ οτι το εχω σαν switch και οτι ειναι bridge ολες οι πορτες και το wlan μαζι.
    Γιατι ενα ενα ιντερνετ παιζει και τα 2 μαζι οχι. Οποτε ειτε φταιει αυτο, ειτε υπαρχουν λαθη στους κανονες και εγω δεν ξερω τα φτιαξω.
    Ας μην το κουραζουμε ομως αλλο γιατι τα ξηλωσα τωρα.

  11. #341
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πρέπει να έχει σημασία αν είναι μέσα στο bridge ή όχι το modem αφού το νετ έρχεται απο την pppoe-client (που δεν είναι).

  12. #342
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να έχει σημασία αν είναι μέσα στο bridge ή όχι το modem αφού το νετ έρχεται απο την pppoe-client (που δεν είναι).
    το λεω επειδη σε καθε how to που εχω δει λενε οτι δεν το βαζουμε το WAN σε bridge με τα αλλα, ομως εμενα οπως ειχα γραψει στο παλιο θεμα που βρηκες, το εχω και switch και wifi ap μερικες φορες τωρα συνεχεια οποτε πρεπει να ειναι bridge με τα αλλα + οτι το εχω και στο ιδιο subnet με ολα.
    Στο θεμα του wifi παντα το βαζουμε bridge με την θυρα που αντιστοιχει στο τοπικο μας δικτυο?

    Εχω και καποιες ρυθμισεις που εχουν να κανουν με το θεμα του switch εγω.
    αυτο το μενου switch που βλεπω στο winbox γιατι δεν εχει η κονσολα το αντιστοιχο μενου? ηθελα ενα export.

  13. #343
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν modem και ρούτερ είναι στο ίδιο sub θα πρέπει/μπορούσες να βάλεις και το modem στο ίδιο bridge με τις άλλες ether.
    Αν είναι σε διαφορετικό sub, τότε δεν μπορείς ή δεν θα έπρεπε να το συμπεριλάβεις στο bridge.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #344
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν modem και ρούτερ είναι στο ίδιο sub θα πρέπει/μπορούσες να βάλεις και το modem στο ίδιο bridge με τις άλλες ether.
    Αν είναι σε διαφορετικό sub, τότε δεν μπορείς ή δεν θα έπρεπε να το συμπεριλάβεις στο bridge.
    α ωραια τοτε καλα ειναι ετσι. Απλα θεωρησα μηπως προκαλει προβλημα αυτο επειδη ειναι μαζι και το wlan. ok thanks!
    αν δεν το εβαζα μαζι αλλωστε δεν θα μπορουσα να δουλευω το wlan του ή να το εχω και εκεινο σαν switch.
    Επειδη ειναι σε αλλον χωρο οχι μαζι με το 109 το εχω και σαν switch.

  15. #345
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση,

    (είναι του αδερφού μου και δε γνωρίζω πολλά)
    έχει κανείς OTE TV με αυτό το σύστημα που μπαίνει o αποκωδικοποιητής στη ethernet 3 του speedport για κάτι playback κλπ?

    Θέλω να συνδυάσω passthrough pppoe-out απο το ΜΚ και αν γίνεται να δουλεύει και ο αποκωδικοποιητής.

Σελ. 23 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 20:56
  2. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  3. Vigor 2710n σε Bridge Mode --Help Needed--
    Από dino_the_nino στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 23:02
  4. [Πρόβλημα] Δίκτυο με modem σε bridge mode και router
    Από manolog3 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 21:23
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci σε Bridge Mode με Mikrotik
    Από darkb0e στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 17:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας