Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Στον Mozilla Thunderbird 31.4.0 έχω φτιάξει κάποια φίλτρα σε έναν IMAP yahoo.com λογαριασμό.

    Το φίλτρα αυτά, όταν ξεκινάει ο Thunderbird:

    α. άλλα εκτελούνται και άλλα όχι

    ή μπορεί

    β. αυτά που εκτελούνται στη μία εκκίνηση, μπορεί να μην εκτελούνται σε κάποια άλλη, και αυτά που δεν εκτελέστηκαν σε κάποια εκκίνηση σε μία άλλη να εκτελεστούν.

    Φυσικά, τα φίλτρα αυτά έχουν να κάνουν με folders. Έχω φτιάξει κάποια folders στο inbox του λογαριασμού ώστε, ανάλογα με τον αποστολέα το κάθε mail να πηγαίνουν στο αντίστοιχο folder.

    Όταν, όμως, πάω να κάνω manually την εκτέλεση του κάθε φίλτρου, το κάθε φίλτρο εκτελείται κανονικά, και τα mails κατατάσσονται όπως θέλω.

    Έχω ψάξει με Google. Διάφορες απόψεις που δεν έδωσαν λύση. Σχετικά με το αν είναι χτυπημένο το προφίλ και πρέπει να φτιάξω ένα άλλο, δεν είναι η λύση. Διότι:

    α. Είναι πρόσφατη η εγκατάσταση του Thunderbird (περίπου 2 μήνες). Τί στο καλό; Πρόλαβε κιόλας να χαλάσει;
    β. Έχουν δοκιμάσει κι άλλοι (και μαλιστα πάρα πολλοί) τη λύση με το προφίλ, όσον αφορά στα φίλτρα, και δε δούλεψε.
    γ. Το έχω δοκιμάσει και γω στο παρελθόν (σε προηγούμενη ver.) να φτιάξω νέο προφίλ, και δε μου δούλεψε ούτε και μένα.

    Ακόμα και στο forum του Thunderbird που έψαξα, πολλές λύσει προτείνονται χωρίς αποτέλεσμα.

    Δίνω και το παράδειγμα ενός φίλτρου...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl.JPG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  47,3 KB 
ID: 151391

    Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος να με βοηθήσει;

    Ευχαριστώ!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    φτιάξε τα φίλτρα στο yahoo οχι στον Thunderbird
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Το έχω σκεφτεί ήδη αυτό. Αλλά θα ήθελα να το κάνω να δουλέψει στον Thunderbird.

    Εξάλλου, είναι πολύ εύκολη και ευέλικτη η διαδικασία των φίλτρων στον Thunderbird. Γιατί να μην την κάνουμε να δουλεύει;

    Είναι πολύ δυνατή για να την αφήσουμε ανεκμετάλλευτη.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Δεν είμαι ακόμη 100% σίγουρος, αλλά πρέπει να συμβαίνει το εξής:

    επειδή έχω τον ίδιο λογαριασμό καί στο κινητό καί στον thunderbird, διαβάζω πρώτα τα περισσότερα mails στο κινητό, και στη συνέχεια, επειδή αυτά τα mails έχουν γίνει read, ο thunderbird τα πηγαίνει στο συνολικό inbox, χωρίς να εκτελεί τα φίλτρα.

    Αντίθετα, αν μου έρθουν κάποια mails, και δεν τα έχω διαβάσει στο κινητό, αν ανοίξω πρώτα τον thunderbird να τα διαβάσω, τα ταξινομεί με βάση τα φίλτρα.

    Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει. Το έχω παρατηρήσει κάποιες ημέρες, αλλά θέλει ένα διάστημα ακόμη παρακολούθηση.

    Αν έχει κάποιος άλλος το ίδιο setup (λογαριασμό καί στο κινητό καί στο thunderbird), έχει διάθεση και χρόνο, ας κάνει το ίδιο πείραμα, να δούμε αν είναι έτσι, και να μας φύγει η απορία.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους mpoukomass
    mpoukomass Guest
    Ειναι οτι πιο σχετικο εψαξα να βρω σε θεμα.Εχω το εξης ,προκειται να δωσω το pc για επισκευη,στον thunderbird εχω αποθηκευμενα αρκετα mails,τα οποια δεν φαινονται στη θυριδα του mail,αυτα τα mails εχουν κωδικους κλπ.Το θεμα ειναι οτι στον thunderbird μπορεις να παρακαμψεις τον κωδικο και να μη λαβεις τα νεα εισερχομενα, ομως βλεπεις τα αποθηκευμενα,υπαρχει καποιος τροπος να μην υπαρχει εξ ολοκληρου προσβαση σ αυτον?

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpoukomass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι οτι πιο σχετικο εψαξα να βρω σε θεμα.Εχω το εξης ,προκειται να δωσω το pc για επισκευη,στον thunderbird εχω αποθηκευμενα αρκετα mails,τα οποια δεν φαινονται στη θυριδα του mail,αυτα τα mails εχουν κωδικους κλπ.Το θεμα ειναι οτι στον thunderbird μπορεις να παρακαμψεις τον κωδικο και να μη λαβεις τα νεα εισερχομενα, ομως βλεπεις τα αποθηκευμενα,υπαρχει καποιος τροπος να μην υπαρχει εξ ολοκληρου προσβαση σ αυτον?
    Μια λύση που μπορώ να σκεφθώ μια που δεν δουλεύω τον Thunderbird.
    Mετέφερε τον φάκελο με τα αποθηκευμένα e-mails σε κάποιο USB stick και διέγραψέ τον.

    Μόλις παραλάβεις το PC τον κάνεις επαναφορά.Τουλάχιστον αυτό γίνεται σε Outlook που έχω.
    Αρκεί να σημειώσεις και την διαδρομή του φακέλου ώστε να τον επαναφέρεις στο ίδιο σημείο.

    Άλλη λύση
    Aν ξέρεις σε ποιόν φάκελο τα αποθηκεύει απλά κρυπτογράφησε τον φάκελο με το AxCrypt π.χ.,
    έχει και portable έκδοση,και όταν το παραλάβεις αποκρυπτογραφείς τον φάλελο.
    Απλά σημείωσε κάπου αλλού τον κωδικό για να τον έχεις πρόχειρο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Παρόμοια Θέματα

  1. παράξενο μήνυμα στο πρώτο thunderbird login
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-14, 20:22
  2. thunderbird κοινός λογαριασμός email σε 2 υπολογιστές
    Από kasadi στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 22:53
  3. VDSL/ADSL φίλτρα/splitter
    Από deniSun στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-14, 02:16
  4. thunderbird + τει αιγάλεω
    Από atux_null στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-14, 07:24
  5. thunderbird:laptop δεν παίζει - desktop παίζει
    Από johnyb98 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 00:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας