Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Σύμφωνα με έκθεση της NVD, το Apple Mac OS X είναι το ευπαθέστερο λειτουργικό σύστημα για το 2014

    Πηγή

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Αντε τώρα να το δείξεις το άρθρο αυτό σε φανμπόι βαμμένους apple... Όσους ξέρω εγώ τουλάχιστον είναι άσχετοι προς μέτριοι χρήστες που το μόνο επιχείρημα τους είναι "δεν χρειάζεται av γιατί δεν κολλάει ιούς" και "είναι πολύ καλύτερα από τα windows/linux (sic)".

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    γιαυτο την πατανε λενε δεν εχω τιποτα ....
    Αφου κανεις δεν εχει προγραμμα προστασιας πως θα καταλαβει οτι εχει πχ malware

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε τώρα να το δείξεις το άρθρο αυτό σε φανμπόι βαμμένους apple... Όσους ξέρω εγώ τουλάχιστον είναι άσχετοι προς μέτριοι χρήστες που το μόνο επιχείρημα τους είναι "δεν χρειάζεται av γιατί δεν κολλάει ιούς" και "είναι πολύ καλύτερα από τα windows/linux (sic)".
    Ειμαι χρηστης mac εδω και μια δεκαετια, και ΠΟΤΕ δεν ειχα ή εβαλα antivirus.
    Γιατι ΔΕΝ χρειαζεται, κατα βαση ειναι unix.

    ok κανενα συστημα δεν ειναι ατρωτο, αλλα το να λεμε τα windows ασφαλεστερα απο τα unix-οειδη, δειχνει ή οτι αυτο που τα λενε ειναι 'πληρωμενη καταχωρηση', ή 'αδαείς', για να μην πως άσχετοι και βλασφημία. Σε ολα υπαρχει ενα οριο, αλλα αυτο φτανει τα ορια της παραπληροφορησης.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι χρηστης mac εδω και μια δεκαετια, και ΠΟΤΕ δεν ειχα ή εβαλα antivirus.
    Γιατι ΔΕΝ χρειαζεται, κατα βαση ειναι unix.

    ok κανενα συστημα δεν ειναι ατρωτο, αλλα το να λεμε τα windows ασφαλεστερα απο τα unix-οειδη, δειχνει ή οτι αυτο που τα λενε ειναι 'πληρωμενη καταχωρηση', ή 'αδαείς', για να μην πως άσχετοι και βλασφημία. Σε ολα υπαρχει ενα οριο, αλλα αυτο φτανει τα ορια της παραπληροφορησης.
    Μια απλη ερωτηση
    Πως ξερεις οτι δεν εχεις malware η keylogger αφου δεν εχεις κανενα προγρμμα να το βρει ?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απλη ερωτηση
    Πως ξερεις οτι δεν εχεις malware η keylogger αφου δεν εχεις κανενα προγρμμα να το βρει ?
    Γιατι ολα πανε ρολόι.
    Ειναι σαν να λες, αν δεν παρεις φαρμακο, πως ξερεις οτι εισαι εντελως καλα; Μα δεν εχω συμπτωματα!!!!! So simple.

    Εχω pc, και ξερω πως ειναι οταν κολας ιο...

    Ο μονος λογος που 'κοβονται' οι εταιριες ειναι για να 'πουλησουν' στην συνεχως αυξανομενη ομαδα mac users,
    και επισης (αυτο εχει καποια βαση αλλα τελικα δεν αφορα τους mac users) για να μην 'περνούν' οι pc-αδικοι ιοι μεσω των mac, στα mac δεν κανουν τιποτε, και συνεχιζουν δικτυακα το ταξιδι τους προς τα επομενα pc. (να μην παιζουν δηλαδη τα mac τον ρολο του 'ξενιστη'-φορεα που ο ιδιος δεν 'κολαει' αλλα το μεταδιδει αλλου).

  7. #7
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ολα πανε ρολόι.
    Ειναι σαν να λες, αν δεν παρεις φαρμακο, πως ξερεις οτι εισαι εντελως καλα; Μα δεν εχω συμπτωματα!!!!! So simple.

    Εχω pc, και ξερω πως ειναι οταν κολας ιο...

    Ο μονος λογος που 'κοβονται' οι εταιριες ειναι για να 'πουλησουν' στην συνεχως αυξανομενη ομαδα mac users,
    και επισης (αυτο εχει καποια βαση αλλα τελικα δεν αφορα τους mac users) για να μην 'περνούν' οι pc-αδικοι ιοι μεσω των mac, στα mac δεν κανουν τιποτε, και συνεχιζουν δικτυακα το ταξιδι τους προς τα επομενα pc. (να μην παιζουν δηλαδη τα mac τον ρολο του 'ξενιστη'-φορεα που ο ιδιος δεν 'κολαει' αλλα το μεταδιδει αλλου).
    Δε ειπα για ιο πουθενα ουτε αναφερει για ιους το αρθρο
    Προφανος δεν γνωριζεις τι ειναι keylogger και πως λειτουργει η το malware κτλ Δεν θα καταλαβεις τιποτα γιατι για ακριβος αυτο φτιαχνονται τα keylogger
    Aκριβος για το λογο οτι νομιζουν πως δεν κινδυνεύουν και τα μισα mac βρεθηκαν με malware ακομα και μεσα στην apple

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ειπα για ιο πουθενα ουτε αναφερει για ιους το αρθρο
    Προφανος δεν γνωριζεις τι ειναι keylogger και πως λειτουργει η το malware κτλ Δεν θα καταλαβεις τιποτα γιατι για ακριβος αυτο φτιαχνονται τα keylogger
    Aκριβος για το λογο οτι νομιζουν πως δεν κινδυνεύουν και τα μισα mac βρεθηκαν με malware ακομα και μεσα στην apple
    Κοιταξε, antivirus ειπα οτι δεν χρειαζεται.
    Μην ανησυχεις ομως, και εχω firewall, οποτε ελεγχω την εισερχόμενη και εξερχόμενη κινηση.
    Αν δεν δωσω έγκριση, δεν περνάει κουνούπι.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε, antivirus ειπα οτι δεν χρειαζεται.
    Μην ανησυχεις ομως, και εχω firewall, οποτε ελεγχω την εισερχόμενη και εξερχόμενη κινηση.
    Αν δεν δωσω έγκριση, δεν περνάει κουνούπι.
    δεν νομιζω να σε προστατεψει απο το WireLurker πχ
    Το οτι στα μισα mac μεσα στη apple ειχαν θεμα καποια στιγμη σημαινει οτι αυτοι δεν ειχαν firewall ?
    Τα mac ειναι επισφαλη γιατι υπαρχει ο μυθος οτι δεν κινδυνεύουν oxi λογο unix

  10. #10
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι χρηστης mac εδω και μια δεκαετια, και ΠΟΤΕ δεν ειχα ή εβαλα antivirus.
    Γιατι ΔΕΝ χρειαζεται, κατα βαση ειναι unix.

    ok κανενα συστημα δεν ειναι ατρωτο, αλλα το να λεμε τα windows ασφαλεστερα απο τα unix-οειδη, δειχνει ή οτι αυτο που τα λενε ειναι 'πληρωμενη καταχωρηση', ή 'αδαείς', για να μην πως άσχετοι και βλασφημία. Σε ολα υπαρχει ενα οριο, αλλα αυτο φτανει τα ορια της παραπληροφορησης.
    Καλέ μου φίλε, ποιος σοβαρός hacker θα ασχοληθεί με το 5% της αγοράς? Φυσικά όταν ασχολούνται βλέπουμε όλοι τι συμβαίνει σε κάποια είδηση τύπου "διέρρευσαν φωτογραφίες χρηστών από το ...."απόρθητο φρούριο" εν ονόματι icloud"...
    Δε ξέρω τι φτάνει τα όρια της παραπληροφόρησης, ξέρω τι φτάνει τα όρια της παράνοιας και αυτό είναι να κάνεις online banking με safari.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ολα πανε ρολόι.
    Ειναι σαν να λες, αν δεν παρεις φαρμακο, πως ξερεις οτι εισαι εντελως καλα; Μα δεν εχω συμπτωματα!!!!! So simple.
    Εχω pc, και ξερω πως ειναι οταν κολας ιο...
    Ο μονος λογος που 'κοβονται' οι εταιριες ειναι για να 'πουλησουν' στην συνεχως αυξανομενη ομαδα mac users,
    και επισης (αυτο εχει καποια βαση αλλα τελικα δεν αφορα τους mac users) για να μην 'περνούν' οι pc-αδικοι ιοι μεσω των mac, στα mac δεν κανουν τιποτε, και συνεχιζουν δικτυακα το ταξιδι τους προς τα επομενα pc. (να μην παιζουν δηλαδη τα mac τον ρολο του 'ξενιστη'-φορεα που ο ιδιος δεν 'κολαει' αλλα το μεταδιδει αλλου).
    Δε χρειάζεται να μην πηγαίνουν όλα ρολόι αν έχεις ένα spyware που απλά στέλνει που και που κάποια δεδομένα σου όπου γουστάρει. Δυστυχώς αυτά που λες σε αυτό το μήνυμα σου δείχνουν ελάχιστες γνώσεις στο συγκεκριμένο τομέα και απλά... "έχεις mac, άρα δε κολλάς ιό".

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να μην πηγαίνουν όλα ρολόι αν έχεις ένα spyware που απλά στέλνει που και που κάποια δεδομένα σου όπου γουστάρει. Δυστυχώς αυτά που λες σε αυτό το μήνυμα σου δείχνουν ελάχιστες γνώσεις στο συγκεκριμένο τομέα και απλά... "έχεις mac, άρα δε κολλάς ιό".
    Καλα, εμενα με αμφισβητεις...
    Απειρες συζητησεις σε forums με mac, που ολες καταληγουν οτι ΔΕΝ χρειαζεται antivirus, ειναι ολες απο αδαεις χρηστες, απο ασχετους, πληρωμενοι απο την apple ή τι άλλο;

    Γιατι περα απο την ξερολικη Pcαδικη λογικη σας, ok, computers ειναι κι αυτα, αλλα ειναι ενας διαφορετικος, και σε πολλα σημεια καλυτερος υπολογιστικα κοσμος...
    τοσο δυσκολο να το δεχτει καποιος αυτο;
    Ενα απο τα σημεια υπεροχης, ειναι κι αυτο με τους ιους.

    Εκτος αν μιλαμε οτι ολοι οι εκατομμυρια mac users ζουμε μια μαζικη αυθυποβολη οτι δεν εχουμε keyloggers, malware, virus και ολα τα σκ@τολοϊδια των windows,
    υποφερουμε με ολα αυτα,
    αλλα για να στηριξουμε την apple λεμε ψεμματα στον κοσμος οτι δεν τρεχει τιποτε, κι ας υποφερουμε!
    Ε-λ-ε-ο-ς!

    Δεκτο οτι το market share κανει τους επιδοξους εισβολεις να μην πολυασχολουνται με το mac.
    Fact ομως οτι ειναι μια ασφαλεστερα δομημενη πλατφορμα. Γιατι το unix ειναι ασφαλεστερο απο τα windows.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    γιατι αραγε στην apple χρησιμοποιούν windows ? λινκ

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι αραγε στην apple χρησιμοποιούν windows ? λινκ
    Για τον ιδιο λογο που ο νεος προεδρος της microsoft χρησιμοποιει mac.
    http://www.businessinsider.com/micro...-public-2014-2
    The big clue happened last summer, when he shocked the world by deciding to use a Mac for an on-stage demo during the company's annual developer conference, BUILD.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον ιδιο λογο που ο νεος προεδρος της microsoft χρησιμοποιει mac.
    http://www.businessinsider.com/micro...-public-2014-2
    The big clue happened last summer, when he shocked the world by deciding to use a Mac for an on-stage demo during the company's annual developer conference, BUILD.


    ακριβος ακομα και στα mac προσπαθουν να τρεχουν microsoft..

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, εμενα με αμφισβητεις...
    Απειρες συζητησεις σε forums με mac, που ολες καταληγουν οτι ΔΕΝ χρειαζεται antivirus, ειναι ολες απο αδαεις χρηστες, απο ασχετους, πληρωμενοι απο την apple ή τι άλλο;
    Γιατι περα απο την ξερολικη Pcαδικη λογικη σας, ok, computers ειναι κι αυτα, αλλα ειναι ενας διαφορετικος, και σε πολλα σημεια καλυτερος υπολογιστικα κοσμος...
    τοσο δυσκολο να το δεχτει καποιος αυτο;
    Ενα απο τα σημεια υπεροχης, ειναι κι αυτο με τους ιους.

    Εκτος αν μιλαμε οτι ολοι οι εκατομμυρια mac users ζουμε μια μαζικη αυθυποβολη οτι δεν εχουμε keyloggers, malware, virus και ολα τα σκ@τολοϊδια των windows,
    υποφερουμε με ολα αυτα,
    αλλα για να στηριξουμε την apple λεμε ψεμματα στον κοσμος οτι δεν τρεχει τιποτε, κι ας υποφερουμε!
    Ε-λ-ε-ο-ς!

    Δεκτο οτι το market share κανει τους επιδοξους εισβολεις να μην πολυασχολουνται με το mac.
    Fact ομως οτι ειναι μια ασφαλεστερα δομημενη πλατφορμα. Γιατι το unix ειναι ασφαλεστερο απο τα windows.
    Με συγχωρείς αλλά δε μπορώ να πάρω στα σοβαρά την κουβέντα μας όταν μιλάς για "σημεία υπεροχής" της apple. Προσωπικά πιστέυω πως πέρα από κάποιες ευκολίες συγχρονισμού (που με software το κάνεις παντού) και την μπαταρία στα laptop της, δεν υπερέχει πουθενά (πόσο μάλλον αν προσθέσουμε και την τιμή σαν παράμετρο). Εξακολουθείς και μιλάς για ιούς όταν σου εξήγησαν πιο πάνω ότι το θέμα δε μιλάει καν για ιούς. Επίσης ΔΕΝ γίνεται να υποφέρεις από κάτι που αγνοείς την ύπαρξή του.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο malware στοχεύει υπολογιστές με Linux και Mac OS X
    Από Seitman στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 14:56
  2. Εγκατασταση Mac os X σε PC
    Από thelos257 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 13:22
  3. Εκδοσεις Mac os X
    Από thelos257 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 11:14
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 19:34
  5. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας